Wystartowała kolejna rewelacyjna promocja dla kont firmowych. Po 900 zł od Idea Banku (obniżonych do 741 zł brutto) oraz 600 zł od mBanku kolejny bank postanawia przyciągnąć nas dla siebie proponując gigantyczną premię. Do zdobycia jest aż… 1500 zł w ciągu roku! Tak wysokiej premii od banku w 4-letniej historii bloga jeszcze nie było!

1500 zł dla firm od Alior Banku

1500 zł dla nowych klientów firmowych

Promocja „1500 zł dla firm” przeznaczona jest dla nowych klientów firmowych Alior Banku. Dokładniej:

[Uczestnik] nie posiada i przed przystąpieniem do Promocji nie posiadała żadnego produktu dla przedsiębiorców i innych podmiotów w Alior Banku

Sam zapis jest dosć jasny, choć niewielkie wątpliwości może jedynie budzić budzi stwierdzenie „i innych podmiotów”. Prawie na pewno chodzi tu o podmioty firmowe. Dlaczego tak uważamy? Ano dlatego, że stwierdzenie to jest użyte przy okazji innych dokumentów banku, przykładowo pod tym linkiem znajduje się: Regulamin otwierania i prowadzenia rachunków rozliczeniowych i lokat dla przedsiębiorców i innych podmiotów przez Alior Bank S.A. z siedzibą w Warszawie.

Jeśli więc jesteśmy nowym klientem firmowym Alior Banku to wystarczy, że złożymy za pośrednictwem strony internetowej banku wniosek o iKonto Biznes oraz podpiszemy umowę. Póki co promocja zapowiedziana jest do końca czerwca, ale może zostać przedłużona. Dokładniej:

Promocja trwa od 02.06.2016 r. do odwołania jednak nie krócej niż do 30.06.2016r.

Jak zdobyć 1500 zł?

Same warunki zdobycia 1500 zł są dość proste, choć większość osób realnie będzie mogła uzyskać nieco niższą premię, niż reklamowana przez bank. Podobnie jak w Idea Banku Alior Bank chce nas bowiem premiować za wykonanie określonych czynności. Do wyboru mamy 8 kategorii, które sumują się do 155 zł miesięcznie, jednak maksymalna zdobyta premia może wynieść „tylko” 125 zł miesięcznie. Oznacza to, że do zdobycia maksymalnej kwoty nie trzeba wykonywać wszystkich operacji.

Bank chce nam płacić przez 12 miesięcy od momentu przystąpienia do promocji, czyli dnia podpisania umowy. Oznacza to, że zawierając umowę pod koniec czerwca pierwszym miesiącem w walce o premię będzie właśnie czerwiec. To jednak chyba jedyny istotny haczyk całej promocji.

Tradycyjnie zwrot przyznawany będzie do końca kolejnego miesiąca po miesiącu wykonania premiowanych czynności. A za co bank chce nas premiować?

Każdy z warunków, wraz z potencjalnymi haczykami, omawiamy poniżej. Warto od razu dodać, że premia podlega opodatkowaniu w ramach prowadzonej przez nas działalności – oznacza to, że możemy od niej zapłacić minimum 18% podatku. No chyba, że nasza firma nie przynosi dochodu.

25 zł za przelew do ZUS

25 zł miesięcznie mamy niemal gwarantowane. Wystarczy bowiem, że wykonamy przelew do ZUS na kwotę min. 250 zł. Dokładniej:

Premia za pierwszy w miesiącu przelew do ZUS, jeśli zostanie wykonany na kwotę min. 250 zł z Rachunku Uczestnika.

Haczyków brak. Przelewy krajowe dla posiadaczy iKonta Biznes są bezpłatne.

25 zł za przelew do US

Kolejne 25 zł również możemy zgarnąć w dość prosty sposób – musimy jednak co miesiąc wykonać przelew do Urzędu Skarbowego na kwotę min. 500 zł. Dokładniej:

Premia za pierwszy w miesiącu przelew do US, jeśli zostanie wykonany w kwocie min. 500 zł z Rachunku Uczestnika

Osoby, które rozliczają się kwartalnie i nie mają pracowników mogą mieć tu problem – teoretycznie warto więc rozliczać się miesięcznie, albo skorzystać z innych sposobów na zyskanie premii.

10 zł za przelew SEPA

Kolejna premia jest dość łatwa do zdobycia, ale może być… nieopłacalna. Bank płaci nam bowiem 10 zł za:

Premia za pierwszy w miesiącu przelew SEPA, jeśli zostanie wykonany kwocie min. 100 EUR z Rachunku Uczestnika

Pierwszym haczykiem mogłaby być opłata za przelew SEPA, jednak Alior Bank pozwala na 5 darmowych przelewów w miesiącu (w opcji SHA). Drugim, nieomijalnym, jest jednak konieczność przelania pieniędzy z konta złotówkowego. Ponieważ przelew SEPA dokonywany jest w walucie euro, to stracimy około 10-15 złotych na przewalutowaniu środków po niekorzystnym kursie banku. Oczywiście przelewając więcej niż 100 euro stracimy proporcjonalnie więcej.

10 zł za przelew natychmiastowy

Kolejną dychę zgarniemy za wykonanie przelewu natychmiastowego:

Premia za pierwszy w miesiącu przelew natychmiastowy, jeśli zostanie wykonany w kwocie min. 500 zł z Rachunku Uczestnika

Tu na szczęście nie ma żadnych przewalutowań, a sama usługa jest bezpłatna (5 pierwszych przelewów Express Elixir w miesiącu). Warto skorzystać i zgarnąć 10 zł :)

10 zł za transakcje kartą

Kolejne 10 zł możemy zgarnąć za transakcje kartą:

Premia za rozliczenie w danym miesiącu kalendarzowym transakcji w kwocie min. 500 zł kartą lub kartami wydanymi do Rachunku Uczestnika

Daje nam to maksymalnie 2% zwrotu. Przyzwoicie – mało który bank premiuje bowiem transakcje kartą do konta firmowego.

10 zł za skorzystanie z oferty terminali

Kolejna premia dedykowana jest osobom, które potrzebują terminal do przyjmowania transakcji płatniczych:

Premia za skorzystanie z oferty terminali naliczana jeżeli na Rachunek Uczestnika w danym miesiącu kalendarzowym wpłynie kwota min. 5000,00 zł z tytułu przetworzenia transakcji kartowych, pochodzących z uznań na terminalach First Data Polska. Premia będzie naliczona w każdym miesiącu w którym spełniony będzie w/w warunek.

Wszystkie osoby rozliczające się przelewami czy gotówkowo odpadają.

5 zł za skorzystanie z oferty kas fiskalnych

Kolejne 5 zł mamy do zgarnięcia w sposób podobny jak powyżej – za skorzystanie z oferty kas fiskalnych Alior Banku:

Premia za skorzystanie z oferty kas fiskalnych za pośrednictwem Alior Banku naliczana jeżeli na Rachunek Uczestnika wpłynie bonusowy przelew z PCKF w kwocie 100 zł.

Do 60 zł za utrzymanie salda

Na koniec ostatnia premia, która może wynieść aż 60 zł a zgarniamy ją całkowicie „przy okazji”. Dlaczego? Bank chce nas wynagradzać za utrzymanie odpowiedniego średniomiesięcznego salda:

  • średniomiesięczne saldo do 2500 zł: 0 zł premii
  • średniomiesięczne saldo od 2500,01 zł do 10 000 zł: 5 zł premii
  • średniomiesięczne saldo od 10 000,01 zł do 25 000 zł: 15 zł premii
  • średniomiesięczne saldo od 25 000,01 zł do 50 000 zł: 30 zł premii
  • średniomiesięczne saldo powyżej 50 000 zł: 60 zł premii

Jeśli będziemy chcieli przeliczyć premię na oprocentowanie, to uzyskane odsetki będą przeciętne (bardziej opłaca się przelać pieniądze na najlepsze konta oszczędnościowe). Sugerowałbym bardziej traktować tę premię jako miły dodatek, bo na rachunku firmowym po prostu muszą „leżeć” jakieś pieniądze. Zależnie od biznesu może to być kilkaset złotych, a może nawet kilkaset tysięcy. Warto jedynie pilnować, aby średniomiesięcznie było to minimum 2500 zł – wtedy symboliczne 5 zł będzie nasze.

Ile może zarobić „przeciętna” działalność gospodarcza?

Policzmy więc ile z obiecanych 1500 zł może wyciągnąć przeciętny Kowalski – czyli, przykładowo, osoba, która oprócz etatu dodatkowo prowadzi niewielki biznes lub zamiast etatu rozlicza się w oparciu o faktury – bo tam taniej i wygodniej.

25 zł za przelew do ZUS to niemal pewniak. Kolejne 25 zł za przelewy do US już niekoniecznie – dlatego policzmy, że wpadną 4 razy (bo Kowalski rozlicza się kwartalnie). Przelew SEPA lepiej wykonać z konta w euro, dlatego nie liczymy żadnej premii. Za to 10 zł za przelew natychmiastowy wpadnie za pół minuty „roboty”, a pewnie i kosztów firmowych uda się uzbierać 500 zł miesięcznie. Saldo to kwestia indywidualna, ale załóżmy, że będzie to nieco ponad 10 000 zł.

Razem otrzymujemy 60 zł miesięcznie w miesiącach bez przelewu do US oraz 85 zł w miesiącach, w których wykonamy taki przelew. Razem 820 zł rocznie – całkiem nieźle, prawda? A ciągle istnieją możliwości poprawy tego wyniku.

Gdzie są haczyki, czyli ile kosztuje iKonto Biznes?

Na koniec kilka istotnych informacji z tabeli opłat i prowizji dla kont firmowych. Zwykle może to być „gwóźdź programu” albo… „gwóźdź do trumny” danej promocji.

W przypadku iKonta Biznes mamy na szczęście do czynienia z tym pierwszym – rachunek ten jest po prostu bardzo dobry. Nie zapłacimy bowiem ani złotówki za jego prowadzenie, o ile na koncie utrzymamy średniomiesięczne saldo w wysokości min. 1000 zł oraz wyrazimy zgody marketingowe (w innym wypadku: 15 zł).

Podobnie jest z kartą do konta (której oczywiście nie musimy wyrabiać, jeśli nie mamy takiej potrzeby). Za kartę nie zapłacimy ani grosza już po wykonaniu 4 płatności miesięcznie.

Tak jak wspominaliśmy w artykule, bank nie pobiera również opłat za przelewy – w tym za pierwsze 5 przelewów SEPA oraz 5 przelewów natychmiastowych. Również 5 wypłat z bankomatów krajowych oraz 5 wpłat do wpłatomatów Planet Cash mamy za darmo. Dodatkowo wszystkie wypłaty z bankomatów Alior Banku są darmowe.

Czy warto skorzystać z tej oferty? Oczywiście każdy przedsiębiorca musi odpowiedzieć sobie sam na to pytanie i policzyć, czy nie bardziej opłaca mu się skorzystać z oferty Idea Banku czy mBanku. Promocja Alior Banku jest jednak również bardzo dobra – szczególnie dla przedsiębiorców, którzy z jednej strony oczekują darmowego rachunku, a z drugiej utrzymują wysokie saldo i co miesiąc płacą ZUS i podatki – oni już na samym starcie otrzymają całkowicie darmowe 110 zł przez najbliższe 12 miesięcy i zero złotych za prowadzenie konta.