Na stronach BGŻOptima właśnie udostępniono nową tabelę oprocentowania. Niestety, zarządzający bankiem nie przygotowali żadnej pozytywnej niespodzianki, na którą po cichu liczyliśmy. Oprocentowanie nowej promocji pozostało bez zmian i wyniesie 2,2% w skali roku dla kwoty do 150 000 zł.

2,2% na rachunku oszczędnościowym Smart w BGŻOptima

2,2% przez 3 miesiące

Tradycyjnie nowa oferta podwyższonego oprocentowania obejmie jedynie nowe środki. W przypadku tej promocji 2,2% w skali roku otrzymamy jedynie dla nadwyżki nad saldo z dnia 12 lipca 2017. Osoby czytające LiveSmarter regularnie mogły się ewakuować z BGŻOptima na czas – o konieczności wycofania środków przypominałem właśnie wtedy (rano).

Jak liczyć promocyjne oprocentowanie? Jeśli w dniu 12 lipca mieliśmy na koncie BGŻOptima kwotę X (np. 10 000 zł), to 2,2% zarobią tylko pieniądze powyżej kwoty X. Przykładowo mając tam teraz 20 000 zł pierwsze 10 000 zł zarabia według skali dla starych środków, a dopiero kolejne 10 000 zł – 2,2%.

A ile wynosi oprocentowanie dla starych środków? Od 23 czerwca odpowiedź to: to zależy. Osoby, które otworzyły rachunek oszczędnościowy przed tym terminem zyskują 1,5%, bo tyle wynosi oprocentowanie standardowe. Klienci zawierający umowę od 23 czerwca nieco mniej, bo 1,3%. Tu jednak zyskać możemy 1,5% dla nowych środków powyżej kwoty 150 000 zł.

Tabela oprocentowania w BGŻOptima - lipiec 2017

Z czego wynika różnica? W czerwcu do oferty banku wprowadzono nowy, domyślny rachunek oszczędnościowy o nazwie „Rachunek Smart”. Główna różnica w stosunku do starego rachunku to obniżone oprocentowanie standardowe – do 0,7%. Na szczęście póki co bank z niego nie korzysta –
oferuje 1,3% dla starych środków.

Nowa promocja BGŻOptima trwa od 27 lipca do 26 października. Szczegóły w tabeli oprocentowania.

Czy warto korzystać z oferty BGŻOptima?

Odpowiedź na to pytanie nie jest łatwa, bo to wszystko… zależy. Jeśli jesteśmy już klientami banku i chcemy zyskać nieco więcej, to bez problemu znajdziemy bardzo dobre konto oszczędnościowe z wyższym oprocentowaniem. Mowa o Banku Millennium, które na koncie oszczędnościowym oferuje 2,5% do 100 000 zł. Tam jednak konieczne jest otwarcie konta osobistego i spełnianie comiesięcznych (łatwych) warunków w celu pozbycia się opłaty miesięcznej.

Jeśli natomiast chcemy mieć spokój, nie przejmować się żadnymi opłatami i po prostu chronić środki przed inflacją, to oferta BGŻOptima jest jak najbardziej OK. Można ją szczególnie polecić nowym klientom, którzy mogą skorzystać z lokat startowych: Lokaty Bezkarnej (3% do 20 000 zł) lub Lokaty Bezkompromisowej (2,5% do 100 000 zł). Całościowo można wtedy ulokować do 170 000 lub nawet 250 000 zł na niezły procent.

Na koniec przypomnę, że konto w BGŻOptima to konto oszczędnościowe. Bank nie wydaje do niego karty, nie musimy się przejmować żadnymi opłatami (za przelewy czy prowadzenie konta), a sam rachunek (w razie potrzeby) można zamknąć przez internet. Idealna propozycja dla tych, którzy nie chcą później tracić czasu na „chodzenie po bankach”.