Wygląda na to, że w Citibanku trwa kolejna edycja programu poleceń. Osoby, które posiadają kartę kredytową, pożyczkę gotówkową lub konto osobiste mogą polecić swojemu znajomemu jeden z produktów banku. W zamian za skorzystanie z oferty zarówno polecający jak i polecany zgarnąć mogą po 300 zł premii. Problem w tym, że w porównaniu do ostatniej, bardzo popularnej promocji, z tej raczej nie skorzystacie. Dlaczego?

Program poleceń Citibank: do 600 zł dla polecającego i polecanego
Aby przystąpić do promocji polecający powinien wypełnić formularz zgłoszeniowy znajdujący się pod tym adresem. Następnie bank w ciągu kilku dni skontaktuje się z polecanym i przeprowadzi przez proces. Polecany do wyboru będzie miał dwa produkty: pożyczkę gotówkową na kwotę min. 4000 zł lub kartę kredytową. Problem w tym, że nawet jeśli wybierze bezpłatną kartę Simplicity, to w ciągu 30 dni od podpisania umowy będzie musiał zlecić przelew z rachunku karty kredytowej (min. 4000 zł) rozłożony na raty w planie spłat ratalnych Komfort lub zawrze porozumienie w zakresie dodatkowego limitu rozłożonego w tym samym planie. W skrócie: nieważne jakbyśmy kombinowali, znajomy będzie zmuszony do pożyczenia od Citibanku 4000 zł.

Czy to się opłaca? Niestety nie. Prowizja za rozłożenie transakcji na raty w ramach programu planu spłat Komfort wynosi 10% wartości transakcji, nie mniej niż 50 zł. Podobnie jest z pożyczką gotówkową – standardowa prowizja wynosi 10%. Oczywiście w obu przypadkach dochodzi jeszcze oprocentowanie rat czy opłata operacyjna za obsługę planu spłat w wysokości 20-30 zł miesięcznie.

Citibank: opłata za obsługę planu spłat na raty Komfort

Wniosek jest prosty: choć w programie poleceń obie strony mogą łącznie uzyskać 600 zł, to realnie prawie cały zysk jest już zjadany na początku promocji. W takim wypadku zdecydowanie korzystniejsze będzie skorzystanie z jednej z ofert startowych banku, gdzie za wyrobienie karty (bez konieczności uruchamiania rat!) w większości przypadków oferowane jest minimum 400 zł premii. Na tę chwilę zyskać możemy:

Jeśli ktoś jednak jest zainteresowany poleceniem pożyczki znajomemu, to warto przeglądnąc samodzielnie regulamin promocji oraz zadzwonić na infolinię, gdzie konsultant wyliczy wysokość rat. Uprzedzam jednak, że tanio nie będzie…