Promocje z premią na start stały się ostatnio bardzo modne. Choć sam z nich często korzystam, to w pewien sposób tęsknię za czasami, kiedy banki oferowały stałe, comiesięczne zwroty za transakcje kartą. Człowiek zakładał wtedy konto, przyzwyczajał się do jednej karty i… co miesiąc wpadała mu za to premia. Czy takie czasy już minęły? Wygląda na to, że nie do końca. Świetnie widać to na przykładzie Eurobanku, który od ponad 3 lat nieprzerwanie oferuje swoim klientom program moneyback z 5-procentowanym zwrotem za transakcje kartą. Sprawdźmy więc czy ciągle warto z niego skorzystać i ile ile można na nim zarobić :)

720 zł zwrotu rocznie w programie Rodzina i Przyjaciele Eurobanku

5% w programie „Rodzina i Przyjaciele”

Program „Rodzina i Przyjaciele” to oferta przeznaczona dla nowych, jak i obecnych posiadaczy konta Active lub Prestige. Aby do niego przystąpić wystarczy po prostu skontaktować się z bankiem i… poprosić o włączenie :)

Od tej pory do zgarnięcia będziemy mieli dwa typy bonusów. Pierwszym (i zdecydowanie najważniejszym) będzie możliwość zyskiwania 5% zwrotu za transakcje kartą w sklepach i internecie. Oczywiście premia nie może być nieograniczona, dlatego maksymalną kwotę zwrotów ustalono na poziomie 60 zł miesięcznie, czyli 720 zł rocznie.

Tak wysoki zwrot nie dotyczy jednak wszystkich typów transakcji. Premiowane są tylko (albo „aż”) te, które wiążą się z podróżami, rozrywką, jedzeniem i sportem. Dokładna lista prezentuje się następująco:

Kategoria sklepów Kod MCC terminala Przykład sklepów
Linie lotnicze 3000-3299, 4511 Wizzair, Ryanair, LOT
Koleje pasażerskie, promy, linie autobusowe – z wyłączeniem lokalnych i podmiejskich 4011, 4112, 4131, 4411 PKP Intercity, Koleje Śląskie, PolskiBus
Wypożyczalnie samochodów 3351-3440, 7512, 7519 Avis, Hertz, Europcar
Hotele, motele, ośrodki wypoczynkowe, usługi rezerwacyjne 3501-3999, 7011 Booking.com
Restauracje, bary, puby, dyskoteki, bary szybkiej obsługi (fast foody), kawiarnie, kluby muzyczne 5812-5814
Kina, teatry, opery, filharmonie, muzea 7832, 7922, 7929 Cinema City, Helios, Multikino
Pływalnie i baseny, Parki wodne, Parki rozrywki, cyrki, akwaria i delfinaria, atrakcje turystyczne 5996, 7991, 7996, 7998, 7999 Nextbike, Koleje liniowe
SPA i salony masażu 7297, 7298
Kluby bilardowe, kręgielnie 7932, 7933
Obiekty sportowe, kluby sportowe, fitness, obozy sportowe i rekreacyjne, campingi, stoki narciarskie, czartery jachtów, przystanie jachtowe, studia i szkoły tańca, pola golfowe 4457, 4468, 7032, 7033, 7911, 7941, 7992, 7997 Park Wodny, Fitness Platinium

Łatwo tu zauważyć, że promocja nie jest nastawiona na konkretny typ klienta. Premię zgarną zarówno osoby, które sporo podróżują, jak i osoby, które uprawiają sport albo odwiedzają kina i teatry. Nie zapomniano również o bardziej powtarzalnych wydatkach, jak jedzenie na mieście czy wypożyczenie roweru. Generalnie Eurobank chce nam zapłacić za większość pozastandardowych wydatków, a przy okazji przyzwyczaić do płacenia również za te standardowe.

Darmowe prowadzenie konta

Drugi bonus przygotowany dla uczestników programu „Rodzina i Przyjaciele” to zwolnienie z opłaty za konto. Opcja ta dostępna jest jednak jedynie dla osób, które polecą konto swojemu znajomemu – wtedy zarówno polecający jak i polecany nie zapłacą nic za posiadanie rachunku (od kolejnego, pełnego miesiąca po dokonaniu skutecznego polecenia). Dodam tylko, że polecona osoba musi być nowym klientem, czyli nie posiadać konta osobistego w Eurobanku przez ostatnie 12 miesięcy.

Co ciekawe jeśli jesteśmy posiadaczem konta w pakiecie Prestige, to możemy polecić znajomemu konto Prestige lub Active. Jeśli posiadamy konto Active – to tylko Active. Maksymalnie konto możemy polecić 4 osobom – i to w zupełności nam wystarczy, bo ten program poleceń nie daje bonusów pieniężnych, tylko zwolnienie z opłat.

Ile kosztuje konto Active?

Co, jeśli nie mamy specjalnie zamiaru polecać konta, tylko chcemy korzystać z programu moneyback? Sprawdźmy co mówi tabela opłat i prowizji.

W przypadku konta w pakiecie Active opłata miesięczna może wynosić 9 zł, jednak bank zobowiązuje się do jej niepobierania w momencie, kiedy na konto wpłynie łącznie min. 1500 zł miesięcznie z tytułu wynagrodzenia, emerytury lub renty. Zamiast tego możemy jednak spełnić drugi warunek: utrzymanie w banku salda w wysokości min. 15 000 zł (np. na koncie oszczędnościowym czy lokatach).

Jeśli chodzi o kartę płatniczą, to tu opłata wynosi 4,90 zł, jednak jest zwracana po wydaniu 400 zł miesięcznie. W zamian wszystkie wypłaty z bankomatów w kraju o wartości min. 100 zł są darmowe (poniżej 100 zł kosztują 1,90 zł).

Jeśli jednak nie zależy nam na wypłatach z bankomatów, to możemy skorzystać z jeszcze jednej opcji – zamiast wyrabiać kartę debetową możemy zamówić kartę mobilną Visa i płacić zbliżeniowo telefonem. Jest ona darmowa przez pierwsze 12 miesięcy niezależnie od wykonanych operacji.

Ile kosztuje konto Prestige?

Stali czytelnicy bloga zapewne nie zdziwią się kiedy okaże się, że dla wielu osób lepszym (tańszym) wyborem może być konto Prestige. Choć na pierwszy rzut oka jego prowadzenie może nas kosztować aż 21 zł miesięcznie, to opłaty można się pozbyć w bardzo łatwy sposób – wystarczy zapewnić wpływy na poziomie 4000 zł miesięcznie. Jak wpływy rozumiemy tu sumę wpłat gotówkowych oraz przelewów przychodzących (byle nie były tu przelewy między naszymi rachunkami w Eurobanku). Oznacza to, że wcale nie trzeba zapewniać wpływów wynagrodzenia, aby konto było darmowe – wystarczy przelać sobie sumarycznie 4000 zł z naszego konta w innym banku :)

Jeśli nie chcemy się „bawić” w przelewy (osobiście ustawiłbym po prostu zlecenie stałe i zautomatyzował proces) to druga opcja zwalniania z opłat to oszczędności na poziomie 50 000 zł.

Co z kartą debetową? Tu zasady są podobne do konta Active – należy wydać 500 zł miesięcznie, aby karta była darmowa. No ale w końcu po to ją mamy, aby z niej intensywnie korzystać. Alternatywnie możemy zamówić mobilną kartę Visa i nie przejmować się opłatami przez pierwszy rok.

Na koniec chciałbym zwrócić uwagę na pewną przewagę konta Prestige nad kontem Active, którą wskazał ls5 w komentarzach (dzięki!). Przy transakcjach zagranicznych prowizja za przewalutowanie wynosi zaledwie 1%. Biorąc pod uwagę fakt, że płatności kartą Visa przeliczane są po kursach organizacji płatniczej (czyli niemal bezstratnie) – otrzymujemy możliwość płacenia w innej walucie po bardzo dobrym kursie. Dodając do tego 5% zwrot za płatności za hotele czy loty wychodzi nam, że jesteśmy jakieś 4% do przodu. Warto korzystać – mało który bank pozwala na zarabianie na płatnościach innych, niż w PLN :)

3,5% na lokacie i 2,5% na koncie oszczędnościowym

Na koniec o jeszcze jednym plusie posiadania konta w Eurobanku, czyli o niezłej ofercie oszczędnościowej. Każda osoba, która aktywuje dostęp do konta poprzez aplikację mobilną będzie mogła założyć promocyjną lokatę LOGujesz-LOKujesz z oprocentowaniem 3,5% w skali roku. Maksymalna kwota lokaty to 10 000 zł, a jej czas trwania to 1 miesiąc. Warto jedynie pamiętać, że z lokaty można skorzystać do 7 dni od aktywacji dostępu na pierwszym urządzeniu mobilnym.

Druga oferta to konto oszczędnościowe w promocji „Ekstra Zysk”, które może aktywować nowy klient (brak konta osobistego przez ostatnie 12 miesięcy) w ciągu 30 dni od otwarcia konta osobistego. Tu do zgarnięcia mamy niezłe 2,5% dla kwoty do 30 00 zł przez 3 miesiące od otwarcia rachunku. Nadwyżka nad tę kwotę zarobi 2%.