Niecały miesiąc pozostał do końca roku. Roku, który dla oszczędzających nie był szczególnie łaskawy. Jeszcze kilka miesięcy temu musieliśmy się zadowolić oprocentowaniem rzędu 2,5% na najlepszych lokatach bez haczyków. Dziś coraz łatwiej ulokować swoje środki na 3% w skali roku – z tą różnicą, że oficjalna inflacja jest znacznie wyższa niż na choćby rok temu, przez co realnie wcale tak dobrze nie zarabiamy. Nie zmienia to jednak faktu, że pieniądze lepiej trzymać nawet na „marnym” procencie, niż w skarpecie, gdzie ich wartość w czasie maleje. A gdzie możemy w tej chwili znaleźć najlepsze lokaty i konta oszczędnościowe? Zapraszam do rankingu.

Lokaty dla nowych klientów BEZ zakładania konta osobistego (3% – 4%)

Niezmiennym liderem zestawienia lokat niewymagających otwierania konta osobistego jest Lokata Happy Idea Banku. Depozyt ten przeznaczony jest dla nowych klientów banku, którzy do ulokowania mają od 500 zł do 10 000 zł. W wersji 2-miesięcznej lokaty zgarniemy aż 4% w skali roku (a na dodatek możemy skorzystać z promocji z bonem o wartości 200 zł na wakacje).

Co, jeśli mamy do ulokowania nieco więcej środków? Tu z pomocą przychodzi Lokata Happy w wersji Pro. Jej oprocentowanie jest nieco niższe, niż „podstawowej” wersji lokaty i wynosi 3,5%, ale w zamian możemy ulokować nawet 25 000 zł. Pamiętajmy jedynie, że z Lokat Happy możemy skorzystać jednorazowo, tylko jako nowy klient i tylko z jednej z nich.

Konkurencja? W zasadzie jedyną sensowną alternatywą jest Lokata Bezkarna w BGŻOptima. Tu do zgarnięcia mamy 3,5% na 3 miesiące do 20 000 zł. Wraz z lokatą nie zakładamy konta osobistego, jednak zakładamy bezpłatne konto oszczędnościowe, które daje nam zarobić 2,5% w skali roku. Po zakończeniu lokaty możemy je zamknąć przez bankowość internetową.

Zalety Lokaty Bezkarnej? Możemy ją zerwać w dowolnym momencie bez utraty odsetek.

Lokaty dla klientów otwierających konto osobiste (3% – 4%)

W przypadku lokat wymagających założenia konta niewiele zmieniło się w ostatnim okresie.

Liderem jest ciągle Nest Bank, który pozwala na założenie Nest Lokaty Witaj z oprocentowaniem 4% w ciągu 30 dni od otwarcia konta. Jej kwota maksymalna to 10 000 zł, a czas trwania – 3 miesiące. Możliwe jest skorzystanie z wersji 6-miesięcznej, ale tylko wtedy, kiedy zapewnimy wpływ wynagrodzenia.

4% na lokacie oferuje również Plus Bank. Ta oferta ma jednak spory haczyk – karta (obligatoryjni wydawana do konta) kosztuje 9 zł, o ile nie wydamy nią 500 zł miesięcznie.

Dużo lepszą ofertę ma natomiast mBank. Tu mLokatę na wejście możemy założyć bez żadnych dodatkowych warunków. Jej oprocentowanie to 3,5% w skali roku do 10 000 zł na okres 3 miesięcy.

Na koniec jeszcze jedna ciekawa propozycja, choć na krótszy okres, czyli miesiąc. Mowa o Lokacie LOGujesz-LOKujesz, którą założyć może klient Eurobanku do 7 dni od aktywacji dostęp do konta na pierwszym urządzeniu mobilnym. Opcja jest jednak o tyle ciekawa, że bank w tej chwili daje nam np. łatwe 50 zł za założenie konta (i do 720 zł w programie moneyback!).

Lokaty dla wyjadaczy

Co dla osób, które już dawno skorzystały z wszystkich opcji startowych?

W chwili pisania tego tekstu istnieje jedna oferta (niemal) bezhaczykowa, która pozwala na ulokowanie nieograniczonej ilości środków na 3,15%. Mowa o Lokacie Noworocznej Idea Banku, której czas trwania to ilość dni pozostała do końca roku. Aby jednak założyć lokatę wymagane jest posiadanie konta osobistego – na szczęście bezpłatnego.
Aktualizacja: oferta nie jest już dostępna

Jeśli nie pasuje nam oferta z kontem, to warto pamiętać, że 2,8% bez limitów kwotowych możemy zyskać na Lokacie na nowe środki. Czas trwania lokaty jest dłuższy i wynosi od 3 do 5 miesięcy.

Inne banki? Chyba jedyną sensowna konkurencją dla Idei jest Nest Bank. Jeszcze niedawno oferował 3% na Lokacie na nowe środki, ale w tej chwili jest to „tylko” 2,7%, jednak jeśli ktoś zakłada to konto w celu zdobycia 4% na Lokacie Witaj, to być może warto skorzystać i z tej oferty.

2,7% na koncie oszczędnościowym Getin Banku
2,7% płaci również Getin Bank – i to nie na lokacie, ale na koncie oszczędnościowym. Szczegóły w opisie oferty sprzed kilku miesięcy (która została przedłużona na takich samych warunkach na kolejny okres).

A jeśli o kontach oszczędnościowych mowa, to jedną z ostatnich sensownych propozycji jest konto oszczędnościowe Banku Millennium z cyklicznym oprocentowaniem promocyjnym 2,5%. Tu ulokujemy nawet 100 000 zł na dobry procent, a na dodatek zgarniemy 150 zł na start – tylko do 20 grudnia.

PS. Nie znalazłeś propozycji dla siebie? Sprawdź lokaty.livesmarter.pl lub nasza porównywarkę lokat bankowych. Zachęcam też do śledzenia bloga – niektóre oferty promocyjne trwają tylko kilka dni, więc warto dowiadywać się o nich jak najszybciej!