Wygląda na to, że w końcu pożegnamy deflację – oficjalna inflacja za listopad podana przez GUS wyniosła okrągłe zero. Pewne przebudzenie na rynku widać również po reakcjach banków – choć oprocentowanie tych samych depozytów miesiąc do miesiąca najczęściej stoi w miejscu, to zaczyna pojawiać się coraz więcej nowych ofert z raczej wyższym, niż niższym oprocentowaniem. Większość z nich to jednak ciągle zwykły chwyt marketingowy, a do podwyżek stóp procentowych jeszcze wciąż daleka droga. Gdzie więc znaleźć najlepsze oferty depozytów? Sprawdźmy w naszym najnowszym rankingu lokat bankowych na grudzień.

Lokaty dla nowych klientów BEZ zakładania konta osobistego (3% – 4%)

Grudniowy ranking najlepszych lokat rozpoczynamy od ofert depozytów bez zakładania konta osobistego – czyli najlepszych, jakie mogą istnieć, bo najprostszych w obsłudze.

Tu ciągle niepokonanym liderem zestawienia jest Lokata Happy, czyli oferta Idea Banku przeznaczona dla nowych klientów. Jeśli tylko bank ten nie posiada w swojej bazie twojego numeru PESEL, to zdecydowanie warto się skusić na ofertę w wersji 2 miesięcznej (4%) lub 1 lub 3 miesięcznej (3,5%). To o tyle dobry pomysł, że przy okazji utworzony zostanie dostęp do bankowości internetowej Idea Cloud, dzięki któremu będziemy mogli później zakładać kolejne dobre lokaty. Kwota maksymalna lokaty Happy to 10 000 zł.

Nieco niższe, ale ciągle wysokie oprocentowanie oferuje BGŻOptima. Tu do wyboru mamy Lokatę Bezkarną na 3,2% oraz Lokatę Bezkompromisową na 3% – oczywiście obie to lokaty „na start”. Jakie są między nimi różnice? Głównie chodzi o kwotę maksymalną – na pierwszej z nich ulokujemy do 20 000 zł, na drugiej – do 100 000 zł.

Warto pamiętać, że obie lokaty BGŻOptima możemy zerwać przed czasem i i tak zgarniemy wypracowane już odsetki. Dodatkowo z lokatą otwieramy bardzo dobre konto oszczędnościowe, na którym, w tym momencie, możemy ulokować do 150 000 zł z oprocentowaniem 2,3%.

Dalej w rankingu znajdziemy Lokatę Happy Plus, czyli Lokatę Happy z nieco niższym oprocentowaniem, ale z dużo wyższą kwotą maksymalną – do 100 000 zł. Jeśli więc potrzebujemy ulokować więcej, niż 10 000 zł, to warto to zrobić właśnie na tej lokacie.

Na koniec opcja dla bogaczy, czyli Lokata Welcome z oprocentowaniem 3% na 40 dni i koniecznym odbyciem wizyty w oddziale Lion’s Banku. Tu jednak minimalna kwota to 350 000 zł. Sporo ;)

Lokaty dla klientów otwierających konto (3,5 – 4%)

Kolejny typ lokat to lokaty na start, ale wymagające przy tym założenia rachunku osobistego (który można później zamknąć).

Wszystkie oferty są do siebie dość podobne – można dzięki nim ulokować do 10 000 zł, a zakładane konto jest darmowe (oprócz oferty Plus Banku – tu 9 zł zapłacimy za obligatoryjnie wydawaną kartę, więc tej oferty raczej nie polecamy).

Spośród ofert Nest Banku, Alior Banku i mBanku zdecydowanie moim faworytem jest ten pierwszy. Dlaczego? Oprócz możliwości skorzystania z Nest Lokaty Witaj (4% na 3 miesiące) istnieje również możliwość założenia rachunku oszczędnościowego, który pozwoli na łatwe uzyskanie… 6,5% w skali roku. Jak to zrobić? O tym w szczegółowym prześwietleniu oferty Nest Rodzinne Oszczędności.

Lokaty Mobilne (2,8% – 3%

Coraz więcej banków decyduje się na wprowadzenie do swojej oferty Lokaty Mobilnej, która ma zachęcać klienta do pobrania aplikacji mobilnej (i pokazania w statystykach, iluż to już klientów z niej korzysta ;)). Oprócz Getin Banku, który oferuje tego typu produkt „od wieków”, wczoraj do oferty trafiła również lokata 3% w T-Mobile Usługi Bankowe. Warunki produktu są dosyć standardowe: wymagane jest posiadanie konta osobistego, a maksymalna kwota posiadanych lokat to 10 000 zł.

Niemal identyczną ofertę posiada również Bank Millennium, gdzie Lokata Mobilna oficjalnie daje 2,75%, ale po skorzystaniu z rozszerzonej rzeczywistości jej oprocentowanie można łatwo podnieść do 3% w skali roku. Co ciekawe – po zakończeniu jednej lokaty możemy bez problemu założyć kolejną – sam już tak robię któryś raz. Warto też pamiętać, że Bank Millennium oferuje chyba najlepsze w tej chwili konto oszczędnościowe dla dużych kwot – 2,7% w skali roku do 100 000 zł. A gdyby tego było mało – płaci za założenie rachunku do 360 zł.

Wracając do lokat – nieco inne podejście do depozytów mobilnych prezentuje Credit Agricole. Tu do zgarnięcia mamy 2,8%, ale w wersji aż trzyletniej. Z plusów: kwoty maksymalnej lokaty – brak!

Inne lokaty z wysokim oprocentowaniem

Co poniżej granicy 3%? Tu zazwyczaj zaglądają osoby, które skorzystały już ze wszystkich wyżej opisanych opcji. Aby jednak upolować coś rozsądnego należy… polować na okazje. Co jakiś czas banki wrzucają bowiem oferty bez niskich limitów z względnie wysokim oprocentowaniem – jak choćby ostatnie lokaty w Idea Banku, dostępne tylko przez moment.

Co, jeśli musimy ulokować coś już teraz? Jedną z lepszych i zdecydowanie najwygodniejszych opcji jest 2-letnia Lokata Stabilna. 2,75% w skali roku, możliwość ulokowania dowolnej ilości pieniędzy oraz spokój przez dwa lata. Minus? W przypadku podwyżek stóp procentowych blokujemy sobie drogę do wyższego oprocentowania. Tylko czy podwyżki nadejdą? Oby…

Standardowo na koniec przypominamy, że powyższy ranking zawiera jedynie najlepsze propozycje lokat. Wszystkie inne znajdziecie w naszym rankingu lokat bankowych oraz w naszej porównywarce lokat, dzięki której dowolnie wyfiltrujecie sobie oferty według swoich kryteriów.