Marzec to kolejny miesiąc, który przyniósł spadki oprocentowań lokat. Coraz bardziej uwidacznia się premiowanie lokat długoterminowych – zwłaszcza tych 2- i 3-letnich. Dobre oferty kilkumiesięczne w zasadzie zniknęły z rynku – znalezienie lokaty powyżej 2% na 3 miesiące niemal graniczy z cudem. Oczywiście o ile pominiemy lokaty startowe – te ciągle trzymają się dobrze (choć je również dotykają drobne zmiany).

Lokaty dla nowych klientów BEZ zakładania konta osobistego (2,75% – 4%)

Liderem zestawienia lokat jest tradycyjnie Lokata Happy Idea Banku dla kwoty do 10 000 zł. Tu jednak bank wprowadził pewną różnicę: od dwóch dni tylko jeden (2-miesięczny) wariant lokaty dostępny z jest z oprocentowaniem 4%. O pół punkty procentowego mniej zgarniemy na lokacie 3-miesięcznej, a kolejne pół – na lokacie miesięcznej.

Powyżej granicy 10 000 zł dostępna jest Lokata Happy Plus (3% do 100 000 zł) oraz Lokata Happy Pro (3% do 25 000 zł), której wprowadzenie wydaje się (póki co) nieco bezsensowne.

Co oprócz oferty Idea Banku? Ciągle do zgarnięcia mamy 3% na Lokacie Bezkarnej BGŻOptima. Tu kwota maksymalna wynosi 20 000 zł, a przy okazji zakładania lokaty otwieramy również bezpłatne konto oszczędnościowe (które obecnie oferuje 2,3% w skali roku). Co ciekawe lokatę możemy otwierać średnio co 16 miesięcy (jej warunkiem jest nieposiadanie umowy ramowej BGŻOptima od 12 miesięcy), a sam depozyt możemy zerwać bez utraty naliczonych odsetek przed zakończeniem tej 3-miesięcznej lokaty.

Ostatni z banków oferujących niezłe warunki na start to Lion’s Bank, czyli oddział Idea Banku dla zamożnych klientów (dlatego klient Idea Banku nie jest nowym klientem Lion’s Banku). Tu dodatkowo wymagana jest wizyta w oddziale banku, a sama lokata trwa zaledwie 40 dni.

Lokaty dla klientów otwierających konto osobiste (3,5% – 4%)

Jeśli chodzi o oferty lokat na start dla osób zakładających konto – tu bez żadnych zmian.

Nest Bank, Alior Bank oraz Plus bank oferują lokaty z oprocentowaniem 4%. mBank – 3,5%. Różnica między nimi jest taka, że Plus Bank wymaga wyrobienia płatnej karty, która koszuje 9 zł miesięcznie, jeśli nie wydamy 500 zł. Pozostałe banki nie wymagają karty, a ponieważ są darmowe – nie musimy obawiać się dodatkowych opłat. Jeśli zastanawiamy się nad faktycznym korzystaniem z konta, to warto sięgnąć po Nest Konto pozwalające na darmowe korzystanie z konta, karty oraz wypłaty ze wszystkich bankomatów w kraju.

Lokaty dla wyjadaczy

Co banki mogą zaoferować klientom, którzy skorzystali ze wszystkich ofert startowych i posiadają kwotę większą, niż 10 000 zł? Po pierwsze – lokaty długoterminowe. Tu prym wiedzie Idea Bank, gdzie do zgarnięcia jest 2,75% na 3 lata lub 2,7% na 2 lata.

Całkiem ciekawą ofertę ma również Toyota Bank (gdzie wielu czytelników ma obecnie konto) – lokata Depozyt Plus w wersji 2-letniej oferuje 2,6%, a 3-letnia – 2,75%.
Nienajgorzej jest również w Nest Banku – lokata na nowe środki oferuje 2,6% na 2 lata i 2,3% na rok. Obie oferty dotyczą posiadaczy konta (dlatego przypominamy, że warto skorzystać z Lokaty Witaj na start). Nest ciągle oferuje również konto oszczędnościowe z premią, która pozwoli na zysk rzędu 5,7% w skali roku!

Najlepsze konta oszczędnościowe

Skoro lokaty krótkoterminowe z sensownym oprocentowaniem praktycznie nie istnieją, to rzućmy okiem na konta oszczędnościowe. Okazuje się, że tutaj dobrych ofert mamy przynajmniej kilka.

O ile oferta Orange Finanse jest dość skomplikowana (konieczne posiadanie abonamentu w Orange oraz wydawanie 300 zł kartą), to pozostałe są całkiem niezłe.

Wysokie oprocentowanie (2,55%) do kwoty 100 000 zł oferuje Deutsche Bank na koncie oszczędnościowym db Plus. Minus? Oferta dotyczy jedynie pierwszych 4 miesięcy od otwarcia konta – później zarabiamy 1,05%.

Do 4 miesięcy ograniczona czasowo jest również oferta Getin Banku – tu zyskać możemy 2,5% do 100 000 zł o ile założymy konto lub 2,2% bez konta. Istotne jest jednak spełnienie kilku warunków, dlatego odsyłam do dedykowanego prześwietlenia tej oferty.

2,5% oferuje również konto oszczędnościowe Profit Banku Millennium i nie ukrywam, że od dawna jest to jeden z rachunków, z których sam korzystam. Dlaczego? Millennium od dawna odpala kolejne edycje promocji, więc możliwe jest ciągłe korzystanie z oferty promocyjnej. Dodatkowo bank pozwala obecnie na zgarnięcie 360 zł w promocji na start więc szkoda nie skorzystać.

Na koniec warto przypomnieć o ofercie Lion’s Banku – 2,4% bez limitów kwotowych na koncie Lion’s Excellence. Minus? Bank może zmienić oprocentowanie z dnia na dzień wprowadzając nową tabelę oprocentowania. Z drugiej strony – od dłuższego czasu oprocentowanie jest naprawdę korzystne (zwłaszcza, jeśli ktoś chce tam wrzucić np. kilkaset tysięcy wiedząc, że pieniądze mogą być użyte – np. do kupna mieszkania).

Pełne zestawienie tradycyjnie w naszym rankingu lokat oraz w porównywarce finansowej Depozaur, dzięki której łatwo wyfiltrujecie oferty po zadanych parametrach.