Muszę przyznać, że z uśmiechem na twarzy czytam informacje o tym, ile miliardów złotych ubyło z banków w ostatnim okresie. Powód jest prosty – czym banki mają mniej pieniędzy, tym więcej muszą pozyskać, aby zmieścić się w odgórnie nałożonych limatach. To przekłada się również na poprawę oferty – przynajmniej tej dla bardziej ogarniętych klientów. Owszem, lokaty standardowe są standardowo bardzo kiepsko oprocentowane, ale lokaty promocyjne – coraz lepiej. Coraz mocniej zbliżamy się do poziomu 3% dla obecnych klientów i, miejmy nadzieję, osiągniemy go jeszcze w tym roku :)

Lokaty dla nowych klientów BEZ zakładania konta osobistego (3% – 4%)

Nasz comiesięcznie ranking lokat zacznijmy jednak od ofert jeszcze lepszych, czyli lokat dla nowych klientów banków.

Liderem zestawienia jest tradycyjnie Lokata Happy Idea Banku. Depozyt ten dostępny jest w wersji 1-, 2- i 3-miesięcznej – z oprocentowaniem wynoszącym, odpowiednio, 3%, 4% oraz 3,5%. Kwota maksymalna lokaty do 10 000 zł. Jeśli mieścimy się w tej granicy, to nie mamy się specjalnie nad czym zastanawiać – lepszej oferty nie znajdziemy.

Co, jeśli chcemy ulokować nieco więcej? Wtedy dobrą propozycją wydaje się Lokata Happy Pro na 3 miesiące z oprocentowaniem 3% w skali roku. Pamiętajmy jednak, że wniosek o Lokatę Happy możemy złożyć tylko raz (czyli możemy wybrać tylko jedną z nich). Po złożeniu pierwszego wniosku uzyskamy dostęp do bankowości internetowej, gdzie będziemy mogli korzystać ze standardowej oferty banku. Warto więc dobrze przemyśleć która Lokata Happy nam pasuje i opłacić wniosek w ciągu 5 dni. Później nie będzie już możliwości skorzystania z tej oferty!

Kto jeszcze oferuje dobrą lokatę bez zakładania konta osobistego i na prostych warunkach? W zasadzie tylko jeden bank – BGŻOptima. Tu skorzystać możemy z bardzo dobrej Lokaty Bezkarnej na 3 miesiące do 20 000 zł. Jej oprocentowanie to 3% w skali roku, a największą zaletą jest możliwość zerwania bez utraty naliczonych już odsetek. Wady? Chyba jedynie to, że do lokaty otwierane jest darmowe konto oszczędnościowe – ale na nim też możemy ulokować swoje środki zgarniając 2,2% do 150 000 zł.

Lokaty dla klientów otwierających konto osobiste (3% – 4%)

W przypadku ofert wymagających RORu sytuacja wygląda podobnie, jeśli chodzi o oprocentowanie, ale znacznie lepiej, jeśli chodzi o wybór. Tu dobrą ofertę ma aż 6 banków.

Pierwszym z nich jest Nest Bank, który nieprzerwanie oferuje świetną Lokatę Witaj 4% przez 30 dni od otwarcia (całkowicie darmowego!) konta osobistego. Do wyboru mamy wersję 3- oraz 6-miesięczną, jednak ta druga ma dodatkowy warunek: wpływ pensji na konto. Jeśli nie chcemy aż tak kombinować, to skorzystajmy z bezwarunkowej wersji 3-miesięcznej.

Druga z lokat z oprocentowaniem 4% to Lokata na start w Plus Banku, jednak jej nie mogę polecić. Do założonego konta bank wymaga bowiem wyrobienia karty debetowej, która kosztuje aż 9 zł miesięcznie, jeśli nie wydamy 500 zł.

Znacznie lepszym wyborem jest darmowe eKonto, które można założyć z mLokatą na wejście z oprocentowaniem 3,5%. Warunki standardowe, czyli 3 miesiące i kwota maksymalna do 10 000 zł.

Kolejna dobra pozycja to Lokata LOGujesz-LOKujesz, którą można założyć z Kontem Active. Generalnie oferta dostępna jest dla wszystkich klientów Eurobanku do 7 dni od aktywacji aplikacji mobilnej na pierwszym urządzeniu mobilnym. Kwota maksymalna to 10 000 zł, czas trwania – 1 miesiąc.

Jeśli chcielibyśmy skorzystać z powyższej lokaty to warto wiedzieć, że zakładając konto w Eurobanku przez pośrednika finansowego Expander możemy zgarnąć dodatkową Lokatę na Dobry Start z oprocentowaniem 3% do 25 000 zł. Więcej o lokacie pisałem w osobnym prześwietleniu..

Dobrą ofertą dla osób, które mają nieco więcej i nie chcą zawracać sobie głowy częstymi zmianami jest Lokata Prowitalna w Deutsche Banku. Możemy tu ulokować nawet 100 000 zł na okres 12 miesięcy. Haczyki? Od stycznia na konto będzie musiało wpłynąć 5000 zł, aby było darmowe. Na szczęście możemy też obejść ten warunek utrzymując saldo min. 50 000 zł.

Ostatnia oferta to lokata Dzień Dobry w Credit Agricole. Możemy ją założyć po otwarciu konta osobistego, które swoją drogą ciągle pozwala na 250 zł na start.

Lokaty i konta oszczędnościowe dla wyjadaczy

O ile w poprzednich miesiącach dość trudno było znaleźć dobre oferty dla osób, które skorzystały już z wszystkich ofert na start, to tym razem jest znacznie lepiej.

W chwili pisania tego artykułu zdecydowanie najlepszym wyborem jest Lokata Tylko Teraz w Idea Banku, która daje 2,75% na 3 miesiące (a nawet 2,85% na miesiąc) bez żadnych haczyków.

Od wczoraj bardzo dobrą alternatywą jest konto oszczędnościowe w Getin Banku, którego oprocentowanie wynosi 2,7% przez 4 miesiące dla kwoty maksymalnej 200 000 zł.

Ostatnią dobrą propozycją jest nieśmiertelne konto oszczędnościowe w Banku Millennium, które cyklicznie pozwala na zgarnięcie 2,5% do 100 000 zł.

Z takim pakietem w zasadzie nie ma co szukać innych (słabszych) ofert. Jeśli jednak chcecie lokatę np. na dłuższy okres, to sprawdźcie nasz ranking lokat. Tam znajdziecie wszystkie aktualne (dobre) oferty.