Rozpoczął się nowy, 2017 roku. Choć dla wielu z nas ostatnie dni grudnia były okazją do relaksu, to w bankach praca nie ustała – czego efekty można zauważyć w kolejnych, delikatnych obniżkach oprocentowania depozytów opublikowanych w ciągu ostatnich dni. Na szczęście zmiany te dotyczą głównie pozycji z dolnej półki i czołówka rankingu najlepszych lokat bankowych ciągle trzyma się dobrze. Sprawdźmy więc gdzie w styczniu nasze pieniądze mogą zarobić najwięcej.

Lokaty dla nowych klientów BEZ zakładania konta osobistego (3% – 4%)

Czołówka najlepszych lokat bez zakładania konta pozostaje bez zmian:

Ciągle bezsprzecznym liderem rankingu są lokaty „startowe” w Idea Banku. Do wyboru mamy Lokatę Happy (do 10 000 zł) na okres 1 – 3 mies. z oprocentowaniem 3,5 – 4% w skali roku lub Lokatę Happy Plus z nieco niższym oprocentowaniem (3% w skali roku), ale zdecydowanie większą kwotą maksymalną – aż 100 000 zł.

Zakładając jedną z powyższych lokat nie otwieramy żadnego konta osobistego, ale aktywujemy sobie dostęp do bankowości internetowej, dzięki czemu możemy później korzystać z innych dobrych ofert lokat Idea Banku, których w 2016 było całkiem sporo. Sam korzystam z tego typu promocji regularnie.

Innym bankiem, który proponuje bardzo dobrą lokatę startową, jest BGŻOptima. Tu 3% otrzymamy na Lokacie Bezkarnej po ulokowaniu maksymalnie 20 000 zł. Co ciekawe do otwarcia lokaty nie jest wymagane otwarcie konta osobistego, ale całkowicie bezpłatnego rachunku oszczędnościowego – który oferuje obecnie przyzwoite 2,3% do 150 000 zł.

Swoją drogą jako ciekawostkę warto dodać, że bank oferuje również drugą lokatę dla nowych klientów (Lokata Bezkompromisowa do 100 000 zł), ale niestety jej oprocentowanie zostało znacznie obniżone i wynosi obecnie 2,5% w skali roku – czyli tyle, ile można uzyskać na „zwykłych” lokatach.

Co dalej? Ostatnia przyzwoita propozycja z oprocentowaniem na start w wysokości 3% jest już nieco bardzo skomplikowana. Lion’s Bank daje tyle nowym klientom, ale tylko z oszczędnościami w wysokości min. 100 000 zł, na dodatek po umówieniu na wizytę w oddziale banku i z czasem trwania lokaty… 40 dni.

Lokaty dla klientów otwierających konto (3,5% – 4%)

Bardzo dobre oprocentowanie oferują również banki, które oprócz założenia lokaty na start wymagają również otwarcia konta osobistego.

Liderem zestawienia jest Nest Bank, oferujący bezpłatne konto osobiste wraz z Lokatą Witaj 4%. Co wyróżnia ofertę na tle konkurencji? Głównie czas trwania lokaty: tu lokując środki pracują one przez 3 miesiące. W przypadku Alior Banku również otrzymujemy 4% w skali roku, ale na okres o 1/3 krótszy. W przypadku mBanku czas trwania wynosi 3 miesiące, jednak oprocentowanie nieco spada – do 3,5% w skali roku.

Co z Plus Bankiem? Choć oferta Lokaty na start jest z pozoru całkiem dobra, to cały efekt psuje konto osobiste, które wymaga wyrobienia płatnej karty debetowej (9 zł jeśli nie wydamy 500 zł). Zdecydowanie bardziej polecam korzystać z pozostałych ofert, bo tam karta nie jest wymagana, a rachunki osobiste są darmowe (oczywiście po zakończeniu lokaty można je zamknąć).

Lokaty Mobilne (2,8% – 3%)

W kilku bankach możemy również zgarnąć całkiem dobre oprocentowanie dzięki lokatom mobilnym. Najwięcej daje Eurobank – tu skorzystać możemy z Lokaty LOGujesz-LOKujesz, ale tylko po pierwszej aktywacji aplikacji mobilnej. Sama lokata trwa zaledwie miesiąc.

W Getin Banku zyskać możemy 3% przez okres 2 miesięcy, ale lokatę założymy tylko raz. Dużo lepiej wypada tu Bank Millennium, gdzie z lokaty mobilnej możemy korzystać non-stop, tzn. po zakończeniu jednej lokaty możemy założyć kolejną. Choć oficjalnie do zgarnięcia jest „tylko” 2,75%, to po skorzystaniu z rozszerzonej rzeczywistości uzyskamy 0,25 p.p. więcej, czyli 3%. Swoją drogą bank ten oferuje również świetne konto oszczędnościowe (2,7%), o którym pisałem przy okazji jednej z ostatnich promocji.

Powyżej 2,5% na długi okres

Gdzie jeszcze można uzyskać wysokie oprocentowanie? Oprócz wspomnianego na początku Idea Banku (który co jakiś czas wypuszcza promocyjne, krótkoterminowe lokaty) większość banków oferuje oprocentowanie powyżej 2,5% jedynie na dłuższy okres, czyli 2 lub 3 lat. W tej chwili zgarnąć tyle możemy w Idea Banku, Lion’s Banku, Credit Agricole, Toyota Banku, Eurobanku i Santander Consumer.

Żadna z powyższych opcji nie wzbudziła twojego zainteresowania? Tradycyjnie przypominam, że pełny ranking dostępny jest na podstronie lokaty.livesmarter.pl oraz, z możliwością filtrowania, poprzez naszą porównywarkę finansową.