Po darmowy Smart Koncie w złotówkach oraz (początkowo) całkiem niezłym koncie Smart Procent kilka tygodni temu do oferty Banku Smart trafiły te same produkty w wersji EU. Oprócz zmiany waluty (euro zamiast złotówek) nowe konta stworzone zostały dla osób, które zarabiają bądź płacą w euro. Bank reklamuje ten rachunek jako najtańsze konto w tej walucie. Tylko czy „najtańsze” według banku oznacza, że tak jak w rzeczywistości? ;)

Uwaga: z końcem października Smart Bank zmienił nazwę na Nest Bank. Aktualnie oferuje 4% na lokacie i rewelacyjne konto Nest Rodzinne Oszczędności! Ofera Smart Konta EU pozostała niezmienna.

Smart Konto EU

Darmowe konto, (nie zawsze) darmowa karta

Smart Konto EU to bezpłatny rachunek walutowy w euro. Wydawana jest do niego również bezpłatna karta walutowa, jednak pod pewnym warunkiem – musi to być nasza jedyna karta w banku. Jeśli posiadamy już kartę w złotówkach, wtedy wydanie karty będzie nas kosztować 5€.

Analogicznie jest z opłatą za kartę. Wprawdzie nie ma tu opłaty miesięcznej, to jednak może wystąpić opłata roczna – jeśli oprócz karty w euro posiadamy inną kartę do rachunków osobistych to zapłacimy za to kolejne 5€.

No dobrze, ale co jeśli mamy już kartę i chcemy z niej korzystać? Tu bardzo duży plus dla Smarta: wypłaty ze wszystkich bankomatów w strefie euro są darmowe. Oznacza to, że jadąc na wakacje możemy „załadować” konto europejską walutą i wypłacać kiedy chcemy i ile chcemy.

(Nie)korzystne przewalutowanie

Jest tylko jeden problem. Jak przelać lub wpłacić pieniądze na konto, które… nie jest wspierane przez kantory internetowe? Aktualnie żaden z serwisów tego typu nie pozwala na darmową wypłatę wymienionych środków. Nie wpłacimy ich również w oddziale banku.

Pozostają więc dwie opcje. Pierwsza to przelew europejski (SEPA) środków z naszego innego konta w euro na Smart Konto EU. Niestety w znakomitej większości wypadków przelew ten będzie płatny, co nieco zabija sens tej operacji.

Druga opcja to… przelew złotówek z konta osobistego na konto w euro. Operacja, która jest całkowicie irracjonalna w niemal każdym przypadku tutaj jednak może być całkiem dobrym pomysłem. Dlaczego? Bank Smart wprowadził bowiem „Usługę korzystnych przewalutowań”, która gwarantuje znacznie lepszy kurs przewalutowania waluty na euro niż standardowy. Bank zastrzega, że najlepsze kursy możemy uzyskać w godzinach 9:00 – 17:00. Dziś rano sprawdziliśmy (w tym samym czasie) jaki kurs oferował Smart, a jaki jeden z konkurentów – Kantor Walutowy Alior Banku:

Kurs walut Alior Kantor

Kurs walut Smart Konto EU

Jak widać na załączonych zrzutach korzystne przewalutowania wcale nie oznaczają, że za walutę zapłacimy mniej, niż u konkurencji. Co więcej – Smart Bank ma zamiar pobierać opłatę za korzystani z tej usługi! Jeśli nie zapłacimy za nią 0,3 euro miesięcznie, to przewalutowanie odbędzie się po standardowym, bardzo słabym kursie.

Warto dodać, że do 1 czerwca aktywacja i korzystanie z usługi korzystnych kursów są darmowe. Po tym terminie aktywacja będzie kosztować 1 euro (a miesięczna opłata wyniesie 0,3 euro). Pamiętajmy też, że płacić będziemy za lepszy kurs, ale nikt nigdzie nie zdefiniował o ile będzie lepszy niż standardowy.
Więcej w tabeli prowizji banku.

Smart Konto EU – dla kogo?

Podsumowując: rachunek został stworzony dla osób, które otrzymują wynagrodzenie w walucie europejskiej i nie chcą zakładać rachunku w (póki co) obcym dla nich kraju. Jeśli bowiem Smart Konto EU będzie naszym jedynym rachunkiem w Smart Banku, a walut wymieniać nie będziemy – jest to bardzo dobry wybór.

Jeśli natomiast z konta chcemy korzystać przy okazji wyjazdów za granicę sprawa się nieco komplikuje. Aby konto i karta pozostały bezpłatne dobrze byłoby posiadać tylko rachunek w euro. Nie uchronimy się jednak wtedy przed opłatą za korzystne (ale nie najkorzystniejsze ;)) przewalutowania – no chyba, że zaczniemy kombinować z przelewami SEPA i wpłacaniem środków na rachunek przelewając środki z innego banku. Tylko czy dla każdego ta gra będzie warta świeczki?