Volkswagen Bank Polska poinformował w tym tygodniu o zmianach, jakie w najbliższym czasie czekają jego klientów. Ze względu na relatywnie niewielką ilość rachunków indywidualnych bank postanowił zaprzestać ich prowadzenia. Skupi się natomiast na rozwoju oferty firmowej. Co to oznacza dla klientów indywidualnych VW Bank?

Wypowiedzenie umowy przez Volkswagen Bank

Najważniejsza informacja dla obecnych posiadaczy Konta e-direct oraz Plus Konta jest taka, że w ciągu najbliższych dni ich posiadacze otrzymają pismo wypowiadające umowę. Aby wszystko przebiegło „na spokojnie” bank zapowiada zakończenie umowy dopiero 30.11.2017 (czyli za ponad 3 miesiące). Pisma nie otrzymają jedynie pracownicy koncernu – dla tej grupy osób oferta kont, lokat i kredytów zostanie utrzymana.

Przenieś konto do Eurobanku z Volkswagen Bank Polska

(Niekoniecznie?) atrakcyjna oferta Eurobanku

Co proponuje Volkswagen Bank tym, których chce pożegnać? Przeniesienie konta do Eurobanku. Jeśli „wyklikamy” przenosiny w serwisie bankowości internetowej VW Bank, to otrzymamy promocyjne warunki otwierając Konto Active:

  • 0 zł za prowadzenie nowego konta i posiadanie karty płatniczej w pierwszym roku,
  • automatyczne przekazanie środków i przekierowanie przelewów do Eurobanku (do marca 2018),
  • możliwość założenia promocyjnej lokaty 3-miesięcznej z oprocentowaniem 2,5% do 50 000 zł

Pierwszy punkt jest dość standardową propozycją Eurobanku. W wielu promocjach startowych tego banku otrzymujemy to samo, więc jest to pewnego rodzaju ukłon w stronę nowego klienta – niezależnie skąd by był. Wygoda w postaci przekierowania przelewów dobrze fajnie, choć większość pracowników etatowych specjalnie dużo nie zyska – w końcu zmiana konta na nowe wymaga zazwyczaj przekazania nowego numeru pracodawcy oraz zaktualizowanie danych w Urzędzie Skarbowym – tak, aby zwrot podatku trafił do nowego banku. Nie wspominam o tym, że i tak finalnie trzeba będzie podać nowy numer – bank będzie przekazywał środki jedynie do marca 2018.

Ostatnia oferta, czyli 2,5% na lokacie, to również nic nadzwyczajnego. W ostatnim czasie wiele banków daje tyle w różnych mniej lub bardziej wymagajacych ofertach. Ba, nawet sam Eurobank oferuje 3% swoim nowym klientom! Jeśli ktoś chce mądrze ulokować swoje po-volkswagenowe oszczędności, to lepiej na tym wyjdzie korzystając właśnie z tej oferty startowej.

Na koniec jeszcze jeden istotny szczegół – posiadanie Konta e-direct w VW Bank było do tej pory darmowe. Nie płaciliśmy nic za konto, kartę oraz wypłaty z bankomatów (jeśli wynosiły min. 400 zł). W Eurobanku owszem, nie zapłacimy nic przez pierwszym rok, jednak później może być z tym różnie. Bank pobierze bowiem 9 zł opłaty miesięcznej, jeśli na konto nie wpłynie min. 1500 zł (co akurat łatwo spełnić). Gorzej będzie z kartą debetową – zapłacimy za nią 4,9 zł jeśli nie wykonamy transakcji kartą na min. 400 zł.

Co więc sugeruję? Skoro klienci Volkswagen Banku i tak muszą przenieść swoje konto, to być może znajdą dla siebie lepszą ofertę w innym banku. Ponieważ Konto e-direct było darmowe, to najbardziej zbliżoną propozycją będzie otwarcie bezpłatnego Nest Konta. Nic nie zapłacimy tu za obsługę miesięczną konta, karty ani za wypłaty z bankomatów. Dodatkowo nowi klienci mogą złożyć 3-miesięczną Lokatę Witaj z oprocentowaniem 4%, a osoby, które zapewnią wpływ wynagrodzenia – nawet 6-miesięczną.

Bardzo dobrą alternatywą jest również Konto 360° w Banku Millennium. Tu konto jest bezpłatne po zapewnieniu wpływu 1000 zł, a karta – po wykonaniu zaledwie jednej transakcji bezgotówkowej (np. płącąc w piekarni za bułki). Wszystkie bankomaty – darmowe. Pamiętajmy jedynie o wyłączeniu płatnych ubezpieczeń (Pakiet Bardzo Pomocny i Bezpieczna Karta).

Jeśli nie pasuje wam żadna z powyższych propozycji to nie pozostaje mi nic innego, jak odesłać do naszej porównywarki kont osobistych. Tam wyszukacie najlepsze konto dla siebie na podstawie swoich wydatków i wpływów.