Choć Eurobank nigdy nie był najpopularniejszym bankiem na blogu, to miał tu grupę swoich fanów. Oprócz przyzwoitych warunków prowadzenia konta instytucja ta oferowała ciekawy program „Rodzina i Przyjaciele”, który oferował 5% zwrotu od transakcji podróżniczych i związanych ze sportem. Wygląda jednak na to, że od 1 sierpnia klientów czekają istotne zmiany: najciekawsze kategorie moneybacku zostaną usunięte, pojawi się kilka drobnych podwyżek opłat, a dodatkowo bank wycofa swoje bezpłatne ubezpieczenie.

Zmiana tabeli opłat w Eurobanku od 1 sierpnia 2017

Program moneyback „Rodzina i Przyjaciele” pozwalał na zyskiwanie 5% wartości transakcji (nawet 60 zł miesięcznie) od zakupów związanych z rozrywką, podróżowaniem i sportem. Nie był to typowy zwrot za zakupy codzienne, ale bardziej za przyjemności. Od 1 sierpnia nie otrzymamy już zwrotu za płatności kartą w biurach podróży, sklepach sportowych i rowerowych. Ciągle jednak zwrot obowiązywał będzie przy zakupach biletów lotniczych, przejazdów długodystansowych, wypożyczaniu samochodów, płatności za noclegi, kinach, teatrach (itd.), pływalniach, SPA czy kręgielniach.

Zmiany dotknęły również tabelę opłat i prowizji. W górę pójdą opłaty za przelewy wykonane w placówkach banku, ale to mnie akurat zupełnie nie dziwi – to trend odchodzenia od obsługi klienta w oddziale na rzecz bankowości internetowej i mobilnej. Eurobank postanowił również podążyć za innym (mniej korzystnym trendem) i… wprowadził opłatę za wypłaty gotówki w kwocie poniżej 100 zł. Od tej pory zapłacimy 1,90 zł za każdą tego typu wypłatę – o ile nie założyliśmy konta w pakiecie Active w okresie 1.10.2016 – 31.03.2017 z gwarancją braku opłat przez 2 lata – wtedy zmiany dotkną nas dopiero od 1.04.2019.

Co jeszcze się zmieni? Sprawdzenie salda konta w bankomacie będzie kosztować nie 1 zł, ale 2,5 zł. Przekształcenie konta z indywidualnego na wspólne będzie kosztować 10 zł, a ustanowienie pełnomocnictwa wzrośnie z 5 zł do 10 zł. Bank postanowił również wycofać z oferty abonament Optimum, z którego pewnie i tak nie korzystaliście – 2,5 zł za 15 bezpłatnych powiadomień SMS. Teraz możliwe będzie korzystanie z abonamentu Mini, abonamentu Junior albo abonamentu Premium, które będzie oferowało nielimitowaną liczbę powiadomień za 6 zł miesięcznie.

Eurobank postanowił również wycofać ubezpieczenia Medical assistance oraz Home assistance, Assistance sprzętu komputerowego i usługi Concierge, oferowanego dotychczas posiadaczom kont w pakietach Classic, Na co dzień, Active i Prestige. Jeśli się nie mylę pakiet ten oferowany był za darmo (czym bardziej prestiżowe konto, tym więcej dostawaliśmy).