100 zł za założenie konta w ING (i dodatkowe 100 zł za regularne inwestowanie)

Zakończona

Wystartowała kolejna edycja promocji ING Banku Śląskiego, w której za założenie konta możemy zyskać 100 zł łatwej premii. Oprócz tego możliwe jest dołożenie kolejnych 100 zł w promocji z regularnym inwestowaniem, a obecni klienci mogą dodatkowo zyskać nagrody za polecanie konta.

100 zł za założenie Konta z Lwem i 100 zł za regularne inwestowanie w ING

100 zł za otwarcie konta

Aby skorzystać z promocji należy być nowym klientem banku. W przypadku tej promocji nowy klient liczony jest jako osoba, która nie posiadała lub współposiadała żadnego konta osobistego w ING Banku Śląskim od 1.01.2016. To dobra wiadomość – okres karencji jest relatywnie krótki, a z promocji na promocję przesuwa się. Oznacza to, że starzy klienci banku znów mogą zgarnąć premię na start :-)

Jeśli spełniamy powyższe warunki to wystarczy, że złożymy wniosek internetowy o Konto z Lwem wraz z kartą debetową oraz Otwartym Kontem Oszczędnościowym. Mamy na to czas od 1.08 do 18.10.2017.

Wyjątkiem są tu klienci, którzy mają już aktywne OKO – oni konto osobiste „domawiają” przez system bankowości internetowej, ale muszą później wypełnić dodatkowo specjalny formularz. Zaznaczam, że osoby zakładające konto przez wniosek internetowy nie muszą go wypełniać.

Sporo czasu na wydanie 1000 zł

Po podpisaniu umowy o konto nie pozostanie nam nic innego, jak spełnienie warunków promocji. Te są dość proste – wystarczy, że wykonamy transakcje bezgotówkowe w PLN na łączną kwotę min. 1000 zł kartą lub BLIKiem. Mamy na to sporo czasu, bo aż do końca stycznia 2018. Rozliczenie transakcji musi nastąpić maksymalnie do 15.02.2018.

Jeśli do dnia 28.02.2018 będziemy posiadaczem aktywnego Konta z Lwem wraz z aktywną kartą debetową, to bank wypłaci nam premię w wysokości 100 zł.

Do 1000 zł za polecenie konta

Oprócz gwarantowanej premii na start bank daje nam możliwość skorzystania z programu poleceń i zdobycia dodatkowych nagród – pod warunkiem, że znajdziemy chętnego na Konto z Lwem. Aby zyskać 100 zł za polecenie (lecz nie więcej, niż 1000 zł) musimy być posiadaczami konta w ING przez minimum 30 dni, a następnie wygenerować swój unikalny kod polecający, który przekażemy znajomemu.

Oprócz tego osoba polecająca musi wydać 300 zł kartą do 18.10.2017, natomiast nowy klient – nieco więcej. Osoba polecana musi bowiem wydać min. 300 zł kartą lub BLIKiem w każdym z dwóch dowolnych miesięcy kalendarzowych od otwarcia konta (wliczając również miesiąc otwarcia). Ostatecznym terminem wykonania transakcji jest 18.01.2018 (w przypadku osób, które późno otworzą konto i wykonywanie transakcji wypadnie w grudniu i styczniu).

Dla porządku dodam, że konto możemy polecać tylko nowym klientom (nieposiadającym konta przez ostatnie 12 miesięcy). Oczywiście warunek ten mieści się w warunkach samej promocji „głównej”).

„Tylko” 50 zł za skorzystanie z polecenia

Nowi klienci, którzy założą konto z polecenia, mogą liczyć jedynie na 50 zł premii, o ile spełnią warunki podane wyżej. Warto tu dodać, że:

Nowy klient, który otworzył konto w ramach Promocji „Poleć konto znajomemu”, nie może przystąpić do Promocji, jako Obecny posiadacz konta i tym samym nie może polecać konta w ramach Promocji Nowym klientom.

100 zł za zainwestowanie 750 zł

Na koniec warto przypomnieć o jeszcze jednej promocji, dzięki której zarówno nowi, jak i obecni klienci banku zyskać mogą bardzo łatwe 100 zł premii. Wystarczy uruchomić usługę regularnego inwestowania na kwotę min. 250 zł miesięcznie i zainwestować łącznie 750 zł (przez 3 miesiące). Nie ma znaczenia, czy wybierzemy fundusz agresywny (z możliwością starty kapitału!) czy jeden z funduszy bezpiecznych (gdzie ewentualna strata nie powinna raczej przekroczyć kilku-kilkunastu złotych). Za każdą z tych inwestycji bank zapłaci 100 zł.

Szczegóły w dokładnym prześwietleniu oferty 100 zł za regularne inwestowanie w ING.

Jakie plusy i minusy ma konto w ING?

Konto z Lwem Direct to rachunek darmowy – nie zapłacimy nic za jego użytkowanie. Zapłacić jednak możemy za kartę debetową (7 zł), jednak wydanie 300 zł w okresie miesięcznym (od 29. do 28. dnia kolejnego miesiąca) zwalnia z opłaty. Ponieważ bank wymaga od nas posiadania karty w dniu odbioru premii, to teoretycznie musimy spełniać ten warunek co miesiąc. W praktyce jednak jeden z czytelników zgłaszał, iż możliwe jest wykonanie wymaganych przez promocję transakcji (1000 zł), zastrzeżenie karty, a następnie domówienie jej na samą wypłatę premii. Regulamin tego nie wyklucza, jednak osoby korzystające z takiego patentu prosiłbym o potwierdzenie w komentarzach, iż wszystko jest OK.

Wracając do opłat – zapłacić możemy za wypłaty z bankomatów, jednak bank pozwala na dowolną ilość darmowych wypłat z urządzeń własnych oraz sieci Planet Cash. Nie zapłacimy również za pierwszą wypłatę z innych urządzeń w danym miesiącu. Pozostałe wypłaty będą kosztowały 2,5 zł.

A jakie inne plusy ma konto w ING? Oprócz bycia na bieżąco z technologią i posiadania m.in. aplikacji mobilnej (niestety ciągle nie wszystkie banki ją posiadają…) bank ma całkiem przyzwoitą ofertę oszczędnościową dla nowych klientów. Jeśli zadowoli nas 2% w skali roku, to bank zapłaci nam tyle dla kwoty nawet 100 000 zł przez pierwsze 4 miesiące od założenia Otwartego Konta Oszczędnościowego. A ponieważ konto otwierane jest wraz z kontem osobistym, to w praktyce 2% otrzymujemy na 4 miesiące od momentu otwarcia konta.

Nie przegap!

Komentarze

 • Nie do końca rozumiem fragment o 50 zł za to, że ktoś mnie polecił. Jeśli ktoś mnie polecił to dostanę 50 zł, ale nie moge przystąpić do promocji (tylko której):
  1. Nie będę mógł polecać innym konta.
  2. Nie dostanę stówki za wydanie 1000 zł.

  borkowicz Odpowiedz
 • Nie byłem i nie będę.

  rororo Odpowiedz
 • Proszę wytłumaczcie mi. Jeżeli założę konto dziś, to za 30 dni mogę polecić konto innej osobie i wtedy ja dostanę 100 o osoba 50 ? Czy obydwie osoby mogą wtedy wziąć udział w promocji 100zł za wydane 1000 zł ?

  luic Odpowiedz
  • Tak, o ile otworzysz konto bez korzystania z programu poleceń – wtedy będziesz mógł do niego dołączyć po 30 dniach i polecić konto dalej.

   Michał
  • czyli da się równocześnie dostać 50 z czyjegoś polecania i 100 za wydanie 1000 pln za otwarcie konta ?

   JoX
 • Witam, jak osoba, która chce polecić konto może uzyskać kod promocyjny?

  Daniel Odpowiedz
 • Proszę o podpowiedź: Regulamin mówi że „osoba polecająca musi wydać 300 zł kartą do 18.10.2017”. Czy te 300 zł muszą być dopiero od momentu polecenia ? Chodzi o to że polecę osobę dopiero za 30 dni, zatem czy transakcję wykonywane kartą przed poleceniem także będą się liczyć do tych 300 zł ?

  luic Odpowiedz
 • Wypełniłam ankietę inwestycyjna a nadal nie mogę zacząć regularnie inwestować – pojawia sie informacja „nie możemy zawrzeć niektórych omów, prosimy udać się do oddziału” mail tez tak ktos?

  ewa Odpowiedz
 • witam prosze o numer polecenia

  bolek Odpowiedz
 • Czy zastrzeżenie karty w ING Online jest skutecznym sposobem na uniknięcie opłaty miesięcznej za kartę? Tzn. czy wystarczy sama taka dyspozycja i nie trzeba udawać się do oddziału by wypowiedzieć umowę o kartę do konta?

  krzychu.pl Odpowiedz
  • Wystarczy zastrzec w bankowości. Opłata proporcjonalnie za dany miesiąc.

   abc
  • Jak mozna to wyliczyć dziennie ?
   Jezeli zapłace kartą połowe np. 150 zł w danym okresie rozliczeniowym, to pobiorą mi 3,50 zł.

   Wojak
  • Opłata będzie pobrana zawsze, gdy nie wykonano transakcji na 300 zł, tutaj żadnej proporcjonalności nie ma. Jeżeli karta nie jest aktywna przez cały cykl rozliczeniowy, to wtedy (jeśli nie wyda się 300 zł) opłata jest pobierana proporcjonalnie do okresu aktywności, tzn. w wysokości dwudziestu kilku groszy dziennie.

   Przy okazji: ja często tu zwracałem uwagę na to, że zastrzeżenie to nie zamknięcie, że zastrzega się kartę skradzioną lub zgubioną, ale… akurat ING to nie dotyczy, tu sam zastrzegłem w bankowości www i nie było problemów (typu przesłanie karty wznowionej).

   Don Quijote de la Mancha
  • @Don Czyli jezeli przez np. przez 10 dni będę płacił kartą a przez następne 20 dni nie wykonam żadnej transakcji, to zapłace za te 20 dni dwadziescia kilka groszy dziennie ?

   Czy i tak na 28 ostatniego miesiaca pobiorą 7 zł.

   Wojak
  • Wojak czego nie rozumiesz w wypowiedzi Dona?
   Opłata 7zł za kartę jest zawsze gdy nie wydasz nią 300zł w miesiącu a kartę masz cały czas aktywną (u nich miesiąc liczy się od 29). Jeśli kartę zastrzeżesz a nie wydasz 300zł opłatę pobiorą proporcjonalnie do liczby dni przez które karta była aktywna.

   jankos
  • Czyli dla mnie jasna sprawa, wydałem od 29. już 300 zł więc unikam tym samym opłaty za kartę jeżeli dokonam zastrzeżenia (innej możliwości w ING OnLine nie widzę) i tym samym zostawiam sobie bezpłatne konto z Lwem Direct.

   krzychu.pl
 • Czy po zapisaniu się do programu poleceń jako osoba polecajaca wystarczy dokonać w jedynym miesiącu transakcji na kwotę 300 zł a następnie można zastrzec kartę? Czy wszystkie późniejsze polecenia będą skuteczne, jeśli osoby polecone spełnią warunki?

  abc Odpowiedz
 • czy komuś udało sie zweryfikować kwestie wymogu posiadania karty debetowej przez caly czas az do lutego 2018 ?

  jacenty Odpowiedz
 • Osoba Polecająca musi wydać 300 zł kartą (czy kartą LUB BLIKiem) Pytam, bo kartę mam już zastrzeżoną a w innym artykule spotkałem się z wersją z BLIKiem . Druga sprawa czy jak już w przeszłości wydałem ponad 1200 kartą to czy muszę od nowa wydawać te 300 po wygenerowaniu kodu polecenia/poleceniu pierwszej osoby…wlasnie od jakiego momentu…jest na to jakis regulaminowy zapis ?

  Jox Odpowiedz
 • W jaki sposób i w którym miejscu (o ile to możliwe) można zamknąć sprzedane fundusze. W poprzedniej edycji miałem zakupione dwa, pomimo ich sprzedania ciągle widnieją.
  Wiem, że to nie przeszkadza w przystąpieniu do kolejnej promocji bo zakłada się i tak kolejny rejestr ale ja chciałbym się pozbyć poprzednich by mi „nie wisiały”.
  Czy można to zrobić z w bankowości elektronicznej online ?

  Max Odpowiedz
  • Te rejestry to będą widnieć do ich zamknięcia…a to może trwać sporo czasu, mimo, że nie masz jednostek.

   abc
 • Chciałbym polecić konto znajomemu. Zakładając konto z mojego polecenia otrzymuje on 50 zł. A czy jeszcze musi się gdzieś zarejestrować aby otrzymać 100 zł. za wydanie tych 1000 zł. ? Czy z automatu przystępuje do tej promocji?

  Kac78 Odpowiedz
  • Z automatu, znajomy zakłada konto np. z ich strony internetowej i podczas zakładania wpisuje kod polecenia oraz dane osobowe osoby polecającej. Spotkałem się też z opinią, że czasem wystarczy sam kod podać, ale nie mam pojęcia od czego to zależy…

   abc
  • A czy osoba polecająca musi, (bo w regulaminie tego nie ma) mieć aktywną karte do lutego, zeby otrzymać swoje 100 PLN ?

   Wojak
  • Też się nad tym zastanawiałem, tutaj pytanie to padało już kilka razy, ale odpowiedzi chyba nie zna nikt…

   abc
  • Jeśli regulamin tego nie wymaga, to… nie wymaga :)

   Michał
  • Posiadania karty przez osobę polecającą nie jest wymagane do wypłaty nagrody za polecenie. Też miałem z tym faktem wątpliwość, ale dostałem taką odpowiedź z banku.

   dadadaq
 • Wydaje sie ze nie skoro 300 zk mozna placic BLIK ale kto to wie ;)

  Jox Odpowiedz
 • „… . Jeśli zadowoli nas 2% w skali roku, to bank zapłaci nam tyle dla kwoty nawet 100 000 zł przez pierwsze 4 miesiące od założenia Otwartego Konta Oszczędnościowego. A ponieważ…”
  Bank faktycznie będzie płacił nam 2% przez pierwsze 4 miesiące, ale jest tu warunek – wartość na koncie oszczędnościowym nie może przekroczyć 5000zł. Jeśli jest więcej niż 5000, to bank będzie nam liczył 0,8% w skali całego roku. Podpisywałam umowę w placówce, to wiem czego można się spodziewać. Zresztą sama pytałam o 2% i taką odpowiedź dostałam.
  Ale, ja chciałam Was spytać o nowe konto w ING – założyłam je 25.09; czyli jest nowe i wydaje się mi, że spełniam warunki jakie muszę spełnić w tym przypadku. podkreślam – założyłam je 25.09 w placówce; nie internetowo tylko w placówce. Podpowiedzcie mi proszę, czy to mnie skreśla z listy ubiegających się o „promocję” dla mnie?
  Nie dziwcie się mojemu pytaniu, ponieważ jestem tu zupełnie nowa i zielona jak majowa trawa – o tym blogu dowiedziałam się od Michała Szafrańskiego i Jego kursu Pokonaj swoje długi – w którejś z lekcji wspomniał o tym miejscu i zaczęłam czytać

  Kardamina Odpowiedz
 • hej
  mozecie mi doradzic? zapomnialem przelac wystarczajace srodki na konto przed data regularnego investowania. Czy i jak moge dokonac zakupu aby dalej spelniac warunki promocji?
  i pyt 2 – zwiazane z karta – jest debetowka – a pomimo to za kazdym razem wydaje wiecej niz mam srodkow na koncie. I ostatnio naliczyli mi „odsetki’ z tego tytulu.
  Czy mozna jakos tego uniknac aby nie wydac z konta wiecej niz tam jest? ( w innych bankach np. millenium) z automatu jest info ze brak srodkow…

  Michal1607 Odpowiedz
 • A ja mam pytanie odnośnie zamykania tego konta. Zamykając konto w placówce zostawiono mi tzw dostęp elektroniczny. Pozwala to podobno na powtórne otwarcie konta z poziomu internetu, bez przyjazdu kuriera. Tylko czy mając taki dostęp i chcąc wziąć udział w jakieś następnej promocji dla nowych klientów to tym nowym się jest czy nie? Czy trzeba pozamykać za sobą wszystko i czekać aż upłyną terminy? Czy ktoś ma doświadczenie w tym temacie.

  Mana Odpowiedz
  • Osobiście zamknąłbym wszystko, jeśli będzie taka możliwość. Coraz częściej pojawiają się w regulaminach wykluczenia osób posiadających aktywną umowę ramową.

   Michał
  • Aktywny dostęp wręcz przeszkadzał przy ponownym otwarciu online a nie pomagał w ING. Sprawdzone na własnej skórze co najmniej ze 2 razy.Chyba,że coś zmienili :) choć wątpię….

   Zdzisiek80
 • hej
  mozecie mi doradzic? zapomnialem przelac wystarczajace srodki na konto przed data regularnego investowania, wiec dyspozycja zostala odrzucona ze wzgl na – niewystarczajace srodki.
  Czy i jak moge dokonac zakupu aby dalej spelniac warunki promocji?

  i pyt 2 – zwiazane z karta do konto (k. debetowa)– zakladajac ze posiadam okreslone srodki na koncie to za kazdym razem wydaje wiecej niz mam srodkow na. I ostatnio naliczyli mi „odsetki’ z tego tytulu.
  Czy mozna jakos tego uniknac aby nie wydac z konta wiecej niz tam jest? ( w innych bankach np. millenium) z automatu jest info ze brak srodkow…

  Michal1607 Odpowiedz
  • Niestety płatności zbliżeniowe w tym banku pojawiają się w historii z opóźnieniem, prawdopodobnie w dniu księgowania, w większości banków jest już inaczej, nawet w prymitywnym BGŻ BNP Parabank. Rada to autoryzowanie transakcji kodem PIN.

   abc
 • Czy nadal obowiązują zaproszenia do promocji z inwestowaniem?
  Mam konto w ING od lat ale takiego zaproszenia nie dostałem a 100 zł piechota nie chodzi…

  Tommmmmmm Odpowiedz
 • Tak jak pisałem w prześwietleniu oferty z regularnym inwestowaniem:

  Warto tu dodać, że promocja rozpoczęła się 17.07 i trwa do 29.09.2017

  Ale nie zdziwię się, jeśli niedługo znów wróci :)

  Michał Odpowiedz
  • Hmm, nie odpowiedziałeś na moje pytanie :-)
   Swoją drogą link do tego wpisu wyskoczył mi dzisiaj na FB, jeśli połowa wpisu jest już nie aktualna to może warto go zaktualizować?
   Nie czepiam się, pytam po prostu.
   Pozdrawiam blogera, dzięki którego wpisom już 3 rok z rzędu wyciągam z promocji bankowych tyle, że mogę za to jechać na fajne 2 tygodniowe zagraniczne wakacje z żoną i dzieciakami.

   Tommmmmmm
  • częściowo odpowiedziałem – że nie jest aktualna :)

   Faktycznie teraz wpis jest niekompatybilny, ale z drugiej strony promocja zaraz się skończy (i miejmy nadzieję wystartuje kolejna…). Dzięki za pozdrowienia i gratuluje świetnych wyników! Znam to :)

   Michał
 • Witam, warto dodać, że obecnie w ING jest promocja na sprzęt Phillips nawet do 40%. Szczegóły po wejściu do swojego portalu ING, następnie Oferta ING, a potem Moje rabaty.
  Ja chcę kupić toster: cena z obniżką z ING to 129 zł, a najniższa cena w Ceneo to 169 zł, więc chyba się opłaca…Promocja trwa do 31.01.2018, ale oczywiście do tej pory wiele z tych urządzeń może już być niedostępnych.

  Katarzyna Odpowiedz
 • jak sadzicie jest jeszcze sens korzystanie z tej promocji ? wystarczy, ze do 18.pazdziernika tylko zloze wniosek o to konto czy rowniez podpisze umowe i w bankowosci elektronicznej zaloze rowniez to drugie konto oszczedniosciowe ?

  jacenty Odpowiedz
  • W bankowości elektronicznej nie zakładasz drugiego konta OKO, tylko juz jest (samo) przypisane przy zakładaniu pierwszego ror.

   Wojak
 • Oczywiście, że jest sens… w ING liczy się dzień złożenia wniosku i z tą datą będzie podpisana umowa. Pamiętaj tylko, żeby skorzystać z czyjegoś polecenia, bo wtedy jest łącznie nie 100 a 150 zł…

  abc Odpowiedz
 • Witam, warto dodać, że obecnie w ING jest promocja na sprzęt Phillips nawet do 40%. Szczegóły po wejściu do swojego portalu ING, następnie Oferta ING, a potem Moje rabaty.
  Ja chcę kupić toster: cena z obniżką z ING to 125 zł, a najniższa cena w Ceneo to 157 zł, więc chyba się opłaca…Promocja trwa do 31.01.2018, ale oczywiście do tej pory wiele z tych urządzeń może już być niedostępnych.

  Katarzyna Odpowiedz
 • Jak to w końcu jest z tą promocją? W powyższym opisie konto można założyć do 18.10 a na stronie ING: Od 19 października do 30 listopada 2017 r. otwórz konto osobiste przez internet.

  Łukasz Odpowiedz
 • Witam, czy przy składaniu wniosku przez internet od razu zostanie otworzone też Ok’o ? Czy musze je otworzyć później z poziomu bankowości elektronicznej ?

  Lelo Odpowiedz
 • A fundusz „Pakiet Ostrożny” ciągle spada…

  aircrash Odpowiedz
  • No spada i będzie spadać.
   Gdzieś sa Ci, ktorzy tak wciskali nam, zeby zakładać i kupować jednostki, bo kazdy zarobi.

   Niech się ujawnia i powiedzą ile zyskali na funduszach ING a moze innych.

   Wojak
  • @aircrash
   „A fundusz »Pakiet Ostrożny« ciągle spada…”
   — a niech sobie spada, najwyżej zarobisz odrobinę mnie, niż 100 zł.

   @Wojak
   „Gdzieś sa Ci, ktorzy tak wciskali nam, zeby zakładać i kupować jednostki, bo kazdy zarobi”
   — to chyba forum pomyliłeś, tu raczej nie ma takich głupków, po pierwsze wiadomo, że jednostki funduszy mają zmienne ceny, po drugie jest oczywiste, że każdy na tym nie zarobi, gdyż pewne minimum inteligencji i trzymania się zasad jest niezbędne.

   „i powiedzą ile zyskali na funduszach ING”
   — ja w tej promocji kupuję jednostki funduszu Investor Płynna Lokata, niedawno poszło trzecie 250 zł, w sumie mam tam już 751,88 zł, nie o to w tej promocji chodzi, ale mnie ten wynik satysfakcjonuje.

   Don Quijote de la Mancha
  • „bo kazdy zarobi”
   — właśnie nie każdy, menelstwo na pięćsetplusach i innych mopsach może mieć problem, tak jak chciwcy lokujący „oszczędności życia” w Amber Gold.
   Ja w sumie posiadam obecnie jednostki 46 funduszy inwestycyjnych (jeszcze kilka dni temu było 48, ale musiałem sprzedać 2 Eques, oczywiście z zyskiem), z czego aktualnie stratę (wartość jednostek mniejszą, od wielkości wpłat) mam tylko na dwóch (NN (L) Obligacyjny Globalnej Alokacji K i Alior Stabilnych Spółek), w których łącznie mam tylko 3% środków ulokowanych w funduszach. Oczywiście ta strata nie ma wpływu na całą część funduszową, nie mówiąc już o całości oszczędności (część funduszowa to ok. 6%, mam limit 10% na wszelkie instrumenty ryzykowne typu TFI, akcje, ETF, obligacje).

   Don Quijote de la Mancha
  • Ta płynna lokata coś słabo, tylko 1,88 zł , to gotówkowy 2,05 przed chwilą , chyba na piwo juz będzie . Czas już zabierać jak dają , tylko nie pamiętam od kiedy można ? xyz

   prawdziwy-xyz
  • Wygląda na to, że ta promocja jest jeszcze aktywna:
   https://www.nntfi.pl/promocja-100zl

   Benito
  • Wybacz wścibstwo Don, ale chciałbym zapytać, jeśli to nie tajemnica, w czym trzymasz pozostałe 90% kapitału. Lokaty bankowe tylko? Złoto? Sam się mocno zastanawiam, jak podzielić kapitał i jak go ulokować stąd podpytuję i korzystam z porad bardziej doświadczonych osób.

   miodzio
  • @miodzio, moje założenia:
   1) ok. 1/3 — 4- i 10-letnie obligacje skarbu państwa indeksowane CPI (w pewnym stopniu zabezpieczają przed hiperinflacją);
   2) ok. 1/3 — konta oszczędnościowe i lokaty krótkoterminowe oraz 3-letnie indeksowane WIBOR-em/WIBID-em (zapewniają portfelowi znośny procent);
   3) ok. 1/10 — waluty obce na lokatach i w gotówce (zabezpieczają możliwą deprecjację PLN);
   4) ok. 1/10 — złote i srebrne monety bulionowe (zabezpieczają przed potencjalną totalną katastrofą);
   5) maks. 1/10 — instrumenty ryzykowne, tj. fundusze inwestycyjne i giełda (akcje, obligacje, ETF);
   6) ok. 1/50 — dobrze schowana gotówka (na wypadek drobnej katastrofy typu blackout).

   Te założenia odrobinę ewoluują, np. od kilkunastu miesięcy zwiększam udział walut, docelowych 10% jeszcze nie osiągnąłem (staram się kupować „w dołkach”, ale też łyżeczką).

   Nie wykluczam dodania innych składowych, np. nieruchomości, ale jak widać jestem maniakiem dywersyfikacji, więc na to miejsce znajdzie się nie wcześniej, niż po osiągnięciu miliona zł… Wydaje mi się, że taka metoda wzbogacania portfela ma sens, np. jeśli założymy 4% na giełdę, a ze względu na koszty transakcyjne (często też ze względu na cenę jednostkową) nie ma sensu kupować obligacji czy akcji poniżej 1 k zł, to nie ma co zawracać sobie tym głowy póki się nie uzbiera ok. 25 k zł. Podobnie, jeśli założymy 10% na jakieś krugerrandy — jedna sztuka kosztuje ok. 5 k zł, więc można tę część odpuścić, póki się nie ma ok. 50 k zł (choć wcześniej można dopuścić tańsze srebro).

   Don Quijote de la Mancha
  • Dziękuję, za cenne wskazówki i orientacyjny podział procentowy portfela. Właściwie taki układ byłby optymalny również dla mnie, choć do tej pory nie zdecydowałbym się na obligacje 3 letnie. Muszę im się bliżej przyjrzeć.
   Dzięki raz jeszcze.

   miodzio
  • Obligacje skarbowe tylko 4- i 10-letnie COI i EDO, a jeśli ktoś jest beneficjentem programu „Rodzina 500 plus”, to także 6- i 12-letnie ROS i ROD — bo te są indeksowane CPI.

   3-letnie to mam lokaty w Meritum/Alior, niestety już ich w ofercie nie ma, ale udało mi się tak kilkadziesiąt tysięcy ulokować i ciągle się odnawiają na starych zasadach (np. WIBOR6M + 1,1, co obecnie daje 2,91%). Nie wiem, czy któryś bank ma obecnie podobną ofertę (tzn. lokaty indeksowane jakimś WIBOR, WIBID lub CPI, ale z dodatnią marżą).

   Obligacje 3-letnie wprawdzie też mam, np. GBK0520 na WIBOR3M + 4,4, co obecnie daje 6,13%, ale to są obligacje korporacyjne, co oznacza możliwość straty nawet całości zainwestowanego kapitału (choć ja staram się unikać bardzo ryzykownych), dlatego takie muszą się mieścić w tej niewielkiej części ryzykownej mojego portfela.

   Don Quijote de la Mancha
  • Lokata a nie obligacja 3 letnia jasno wynika z Twojego opisu, nie wiem co mi się uroiło.
   W każdym razie dzięki za dopowiedzenie.

   miodzio
 • Jak patrzę na ten rysunek to te zielone kropeczki zawsze na górkach stoją , czy to tam u nich jakaś zmowa cenowa? A poprzednim razem tą jedną czerwoną to na samym dole narysowali . xyz

  prawdziwy-xyz Odpowiedz
  • Mi się moje kropki nawet podobają. ?
   https://imgur.com/B4MgKmZ

   A tak poważnie: to właśnie jest zaletą regularnego inwestowania, pewnie przy 3 transakcjach jeszcze tego nie widać, ale już przy kilkudziesięciu powinno być widoczne uśrednianie, czasem trafi się na górkę, czasem na dołek…

   Don Quijote de la Mancha
  • W zasadzie, jak ktoś nie jest biegły w funduszach, to uśrednianie poprzez regularne wpłaty na dany fundusz jest dobrą metodą, żeby nie zostać na górce.

   Od jakiegoś czasu moja regularna inwestycja w dosyć ryzykowny, akcyjny fundusz przynosi mi ładne efekty, bo przy małym kapitale jestem na bardzo ładnym plusie (2100 zł/ 300 zł+).

   Zastrzegam: ocenia się ostatecznie co będzie przy tym jak się wychodzi, bo może wówczas być inaczej. W każdym razie planuje wówczas, gdy hossa się będzie kończyć, żeby zrobić konwersje w coś depozytowego/pieniężnego/obligacyjnego. Tylko jak wyczuć ten moment? :)

   Anom
 • @Anom
  A może teraz warto zainwestować więcej w waluty ?

  Eugeniusz Odpowiedz
 • Pakiet ostrożny teraz ostro w górę. Oby do 15 utrzymał się taki trend.

  cykor Odpowiedz
  • Jak widać, hazard wciąga… ?

   Don Quijote de la Mancha
  • Gdzie ty widzisz tą górke.
   Kupowałem po 103,65 zł a teraz ledwo 103,50 zł jak tak bedzie szedł to na obu kontach będę kilka złotych w plecy.
   Te 200 zł to nic w porównaniu z tą stratą jaka będzie 15 grudnia a jeszcze po sprzedazy ile poleca w dół.

   Wojak
  • „Gdzie ty widzisz tą górke.”
   — jeszcze 15 listopada był po 103,29.

   Don Quijote de la Mancha
  • „jak tak bedzie szedł to na obu kontach będę kilka złotych w plecy”
   — masz na myśli, że na dwóch kontach wybrałeś inwestowanie w ten sam produkt? No cóż, na pewno mojej winy w tym nie ma, o tym by dywersyfikować pomiędzy wiele różnych funduszy pisałem tu wiele razy. Wiadomo, że to „regularne inwestowanie” wymaga wyboru jednego funduszu, ale przy dwóch kontach zgodnie z zasadami dywersyfikacji powinno się wybrać dwa różne…

   Przy okazji dodam tu, że oprócz dywersyfikacji pomiędzy różne rodzaje funduszy warto także korzystać z różnych TFI. Co ciekawe, tak twierdził nawet M. Staniszewski, prezes jednego TFI:
   „Jeśli klient kupuje nawet najprostszy produkt (np. fundusz akcji), nie powinien inwestować wyłącznie w jedno takie rozwiązanie. Powinien wybrać dwa lub trzy podobne produkty, każdy zarządzany przez inne TFI. Być może powinienem namawiać do kupowania wyłącznie moich funduszy, ponieważ jak każdy w mojej branży wierzę, że będę w stanie zarządzać najlepiej, ale nie zawsze tak jest.” [źródło: Analizy Online]

   Don Quijote de la Mancha
  • Ja nie kupowałem jednostek po takiej cenie, bo zakładałem z koncem wrzesnia.
   Zobacz na najwyzszy punkt a po kupnie 3-ego ostatniego jestem kilka złotych pod kreską.

   Wojak
  • @cykor napisał „teraz”. Oczywiście z tym „ostro w górę” nieco przesadził, szczególnie że takie groszowe zmiany w tej promocji znaczenia wielkiego nie mają (tu chodzi o premię), ale właśnie fajnie ten jego wpis pokazuje, jak to może wciągnąć (trochę jak hazard).

   Don Quijote de la Mancha
  • Co analityk lub zarządzający to teraz prezes , a to się porobiło ? xyz

   prawdziwy-xyz
 • Znowu w górę. Od dwóch miesięcy po raz pierwszy pojawił się zysk.

  cykor Odpowiedz
  • Widzę, że regularnie to śledzisz, niczym makler wykresy giełdowe ?

   Don Quijote de la Mancha
  • I znów w dół:( A już na malutkim plusie było. Zobaczymy za 10 dni:)

   aircrash
  • Mają swoje kaprysy i cykle jak u kobiety , najlepiej się to czyta z prawej na lewą i można próbować wydedukowac co będzie za 10 dni . xyz

   prawdziwy-xyz
 • biore udzial w tej promocji – lacznie z funduszami – konczy sie w polowie grudnia..
  chcialbym „zarobic” na zamknieciu – i uzyc opcji przeniesienie konta Credit Agricole…
  mozecie mi powiedziec jak to zrobic wlasciwie i skutecznie?

  michal1607 Odpowiedz
 • Ostatni zakup w samym dolku (chociaż raz a nie na gorkach) i później ostro w górę a teraz w bok i pewnie zaraz będzie klops. 0,49 % za dwa miechy i ciut ciut to chyba koło 3% rocznie. xyz

  prawdziwy-xyz Odpowiedz
 • a wchodzicie w te 100 pln za IKE w ING? bo nie wiem czy w to wejść czy konto zamknąć :P

  asdf Odpowiedz
 • I znowu na plus …

  cykor Odpowiedz
 • Przydałaby się kolejna edycja RI dla tych co nie maja jednostek a najlepiej dla wszystkich łącznie z tymi co mają do 15.12. Tak już mi zostało po tym RI i ostatnio inwestuje w Polski Cukier . Zacząłem od 2,79 poprzez 1,99 a ostatnio 1,59 . Kazdy raz po 10 k (kilo).Tylko nie wiem czy dobrze to robię , może to trzeba zacząć od 1,59 ? Oby tylko cukrzycy się przy tym nie nabawić . xyz

  prawdziwy-xyz Odpowiedz
 • Dostał już ktoś premię ? 15 grudzień tuż tuż a premii brak …

  JoX Odpowiedz
 • hmmm…zamknalem karte zbyt pochopnie po spelnieniu warunkow promocji. Wg regulaminu trzeba ja miec na dzien wyplaty nagrody. Wniosek o karte od nowa czy premia przepada ?

  JoX Odpowiedz
 • Wracając do promocji NN TFI. Orientujecie się ile trwa zrealizowanie dyspozycji sprzedaży jednostek? Nie wiem czy dobrze zrozumiałem też informacje dot. zamknięcie konta. Możemy zamknąć listownie z podpisem notarialnym albo zamknie się automatycznie po roku nieaktywnosci?

  savi Odpowiedz
  • Ja sprzedaż zleciłem w sobotę, wczoraj (w czwartek) dostałem pieniądze; znaczenie może mieć TFI (w moim przypadku Investors).

   Don Quijote de la Mancha
 • W 5 dni roboczych powinni się zmieścić tzn. kasa powinna wrócić na konto.

  Benito Odpowiedz
 • 100 zł wpadło przed chwilą.

  bolek Odpowiedz
 • Skomentuj

  Chcesz mieć pewność, że nikt inny nie podpisze się twoim nickiem? Zarejestruj się (lub zaloguj) na LiveSmarter!

  Ostatnie wpisy