W weekend Alior Bank wrzucił do sieci krótki spot reklamujący nowy rachunek: Konto Rozsądne, które oferuje zwrot aż 5% wydatków w sklepach i marketach. Do tej pory jedynym bankiem (który bardzo lubiliśmy) oferującym tego typu zwrot był Bank Millennium z jego Dobrym Kontem. Alior opublikował już Regulamin zwrotów i Tabelę Opłat i Prowizji. Czy Konto Rozsądne okaże się lepsze iż Dobre Konto?
Konto Rozsądne to tak naprawdę klon zwykłego konta osobistego w Alior Banku. Praktycznie cała tabela opłat została skopiowana – oznacza to, iż co miesiąc zapłacimy 5 PLN za kartę debetową wydawaną do rachunku – tej opłaty nie ominiemy. Nie zapłacimy natomiast za obsługę rachunku (normalnie 8 PLN miesięcznie), jeśli zlecimy na konto wpływ wynagrodzenia, stypendium lub renty.
Co ważne – możliwość comiesięcznych zwrotów 5% zakupów w marketach również wymaga od nas zlecenia wpływu wynagrodzenia (lub stypendium/renty). Zwalnia nas również z podwyższonej opłaty za kartę (oprócz standardowych 5 PLN kolejne 4 PLN). Innymi słowy konta nie ma raczej sensu zakładać, jeśli nie spełnimy warunków:
CashBack naliczany jest w danym miesiącu w przypadku, gdy na Koncie Rozsądnym odnotowano wpływ z tytułu wynagrodzenia dokonany przez pracodawcę bądź wpływ z tytułu stypendium dokonany przez uczelnię wyższą bądź wpływ z tytułu renty lub emerytury dokonany przez ZUS lub w przypadku, gdy Posiadacz Konta Rozsądnego (obaj Współposiadacze w przypadku rachunku wspólnego) nie ukończył 19. roku życia.
Podsumowując, opłaty przedstawiają się następująco:
- 5 PLN za kartę (nieomijalne)
- dodatkowe 4 PLN za kartę jeśli nie wpłynie wynagrodzenie
- dodatkowe 8 PLN za konto jeśli nie wpłynie wynagrodzenie
- brak cashbacku jeśli nie wpłynie wynagrodzenie
Uwaga – opłat w miesiącu założenia konta nie ma – liczone są dopiero od kolejnego miesiąca.
Co do samego cashbacku – możliwy maksymalny zwrot miesięczny to 50 PLN (czyli wydać musimy 1000 PLN), natomiast roczny – 400 PLN (czyżby bank wyciągnął wnioski po ostatnich zmianach w Syncu?). Innymi słowy zarabiać możemy przez 8 miesięcy w roku, o ile wykorzystamy limit maksymalnie. Co ważne podkreślenia – zarabiamy na każdej złotówcec (Dobre Konto daje jedynie 3% za pełne setki) – wydając więc w sklepie 76 PLN bank zwróci nam 76 * 5% = 3.8 PLN za dane zakupy.
Warto też zwrócić uwagę na to, iż cashback w pierwszym miesiącu po otwarciu Konta Rozsądnego liczony jest nawet bez wpływu wynagrodzenia – regulamin:
Niezależnie od spełnienia warunków, o których mowa w ust. 3., CashBack jest naliczany w miesiącu otwarcia Konta Rozsądnego
A jeśli o Dobrym Koncie mowa – warto zastanowić się, które konto bardziej się opłaca. Zdecydowaną przewagą konta w Millennium jest to, iż aby zarobić na cashbacku nie musimy zlecać przelewów pensji – wystarczy samemu sobie przelać co miesiąc 1000 PLN (aby uniknąć opłat) i cashback będzie. Po drugie – wiemy jak wyrobić maksymalny limit i zgarniać co miesiąc 50 PLN przy wydatkach rzędu ledwie kilkudziesięciu złotych – ciężko powiedzieć, czy trick ten zadziała z kartą MC Alior Banku (kwestia rozliczania transakcji przez bank).
Innymi słowy karta do Konta Rozsądnego Alior Banku nadaje się przede wszystkim tym, którzy faktycznie wydają kilkaset złotych miesięcznie. Najlepiej oczywiście mieć obie karty – Dobre Konto daje nam 50 PLN ciągle na starych, dobrych, pewnych zasadach. Alior da nam kolejne kilkadziesiąt złotych od realnych zakupów, o ile zasilimy go swoim wynagrodzeniem.
Pamiętać również należy, iż z maksymalnych 400 PLN rocznie w Koncie Rozsądnym realnie dostaniemy 340 PLN, bowiem opłata miesięczna 5 PLN za kartę pożre część zysków. Alior wypłaci premię do 15 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym robiliśmy zakupy (jeśli będzie to dzień wolny to następnego dnia roboczego).
Kto z was konto już założył?