LiveSmarter.pl

Alior Sync: zmiana regulaminu. Za co odbiorą nam cashback?

24 października 2012r zmianie ulega obowiązujący regulamin w Alior Sync. Niestety nie zmienia się na lepsze – w nowym regulaminie pojawia się szczególnie jeden, ważny dla nas zapis – z usługi Cashback, polegającej na zwrocie 5% wartości zakupów internetowych, wyłączona zostanie pewna pula kodów MCC. Sprawdźmy więc jak teraz dostać cashback i jak dodanie kodów wpłynie na premiowane transakcje przeciętnego użytkownika.
W nowej puli znalazły się następujące kody MCC (wraz z opisem banku):

Nie wygląda to dobrze. Spróbujmy więc kody rozszyfrować jeszcze bardziej, tym razem „po swojemu” (według google.pl):

4111, Lokalny / Podmiejski transport pasażerski – koleje, promy, lokalny transport wodny

W porównaniu do opisu banku nie jest aż tak źle. Pod pojęciem „Usługi transportowe” kryje się np. zakup biletu lotniczego. Jak się jednak okazuje – nie zawiera się on w owym kodzie MCC wyłączonym z cashbacku! Wiele linii lotniczych ma zupełnie osobny, swój unikalny kod MCC. Przykładowo nasz narodowy przewoźnik posiada kod 3182, a niemiecka Lufthansa: 3008. O samoloty nie musimy się więc obawiać.

Ciekawym pytaniem jest to, czy z cashbacku wypadnie nam kupowanie biletów na pociągi. Oprócz kodu 4111 określającego lokalny i podmiejski transport istnieje również kod 4112 opisany jako koleje pasażerskie. Teoretycznie bilety na dalsze dystanse powinny być dalej objęte 5% zwrotem, natomiast bilety miejskie (jednorazowe/okresowe) już nie. Jak będzie – zobaczymy.

6012, instytucje finansowe

Dość rozległe pojęcie. Prawdopodobnie odpadną nam wszelkiego rodzaju portmonetki (jak mPay, skyCash), które można ładować, a następnie wypłacać z nich pieniądze. Nawet z prowizjami płaconymi danej firmie usługa ta, jak widać, musiała być opłacalna.

6211, określający brokerów ubezpieczeniowych,

Znaleźliśmy ten kod również jako „Brokerzy / dealerzy usłuch ochrony”. Szczerze mówiąc nie bardzo wiemy czemu ten kod odpada, prawdopodobnie ktoś również mógł znaleźć usługę, dzięki której cashback przychodził zawsze wysoki, a korzystała ona z tego kodu MCC.

6051, określający przekazy pieniężne w instytucjach finansowych,

4629, określający internetowe przekazy pieniężne.

W obu powyższych przypadkach zapewne chodzi o to samo co poprzednio. Ciągle jednak ciężko doszukać się tu dużej straty dla przeciętnego użytkownika.

Jak widać stracimy więc kilka możliwości uzyskania cashbacku, jednak ciągle zdecydowana większość popularnych miejsc zostaje uwzględnionych w regulaminie. Bank zapewne chciał uniemożliwić niektórym zyskiwanie zbyt wysokiego cashbacku, dlatego też przyciął listę kodów. Co ciekawe, zabezpieczył się również przed tym nawet w przypadku zakupów w miejscach, których nie ma na czarnej liście:

Bank zastrzega sobie prawo do wstrzymania uznania danego Rachunku/Rachunków i/lub Rachunku karty/Rachunków karty kwotą odpowiadającą całości lub części zgromadzonych Punktów:
a. Do czasu uzyskania od Klienta dodatkowych informacji w tym oświadczeń lub dokumentów potwierdzających zakup towaru lub usługi w pojedynczej lub wielu transakcjach będących podstawą naliczenia punktów

Oby nie wykorzystywał tego narzędzie zbyt często i w zbyt wielu przypadkach…

Na koniec zmiana dotycząca samych wypłat: od 24.10.2012 będzie to „do 10 dni roboczych”, czyli mniej więcej w połowie miesiąca.

Pamiętajmy, że ciągle mało kto zwraca aż tyle za aż tyle transakcji (nie licząc promocji). Dalej jest więc pięknie, ale jakby trochę mniej – ważne, że płatności typu allegro, w sklepach internetowych, doładowania telefonów czy zakup biletów lotniczych są ciągle dozwolone i dają zwrot 5%.

Konto w Alior Sync założymy na stronie banku.