W ciągu ostatnich kilku miesięcy znacznie spadło oprocentowanie lokat – co jest wynikiem procesu obniżania stóp procentowych przez Radę Polityki Pieniężnej. Nie dziwi więc, że dostajemy od was coraz więcej pytań związanych z ulokowaniem swoich oszczędności. Znalezienie lokat, które dają przyzwoity zysk, jest coraz trudniejsze. Sprawdźmy więc, gdzie zarobimy najwięcej jeśli lokatę założymy w ciągu najbliższych dni.
Tradycyjnie lokaty na start
Jak zawsze najlepsze oprocentowanie oferują lokaty startowe. W porównaniu do poprzedniego zestawienia lokat pogorszyły się warunki lokat w BGŻOptima jak i Meritum Banku. W tym pierwszym nie założymy już lokaty bezkarnej – dostaniemy natomiast podwyższone oprocentowanie na bezpłatnym koncie oszczednościowym (4% przez 3 miesiące do 20 tys. PLN). W tym drugim za założenie Prostego Konta Osobistego (zwykły ROR) bank zaoferuje Pierwszą Lokatę, która zagwarantuje oprocentowanie na identycznych warunkach.
Na szczęście pozostałe dwie proponowane lokaty na start utrzymały swoje oprocentowanie. Co więcej, Lokata na dobry początek Idea Banku zwiększyła okres czasu, przez jaki zagwarantuje nam 5.5%. Dotychczas był to 1 lub 2 miesiące – teraz ulokujemy do 10 000 PLN o miesiąc dłużej!
Lokata Bonjour w Lion’s Bank ciągle daje najwięcej
Masz więcej wolnej gotówki? Ciągle dostępna jest oferta Noble Banku, który daje 5.25% dla kwoty 50-100 tys. PLN lub 5% dla kwoty 100-250 tys. PLN. Szczegółowo opisaliśmy go w poprzednim artykule – warunkiem jest tu jednak założenie konta osobistego, które może kosztować 99 PLN miesięcznie (o ile nie przelejmy na niego 12 tys. PLN).
Jednak najlepsza oferta dopiero przed nami. Mowa o Lion’s Bank, który na początku lipca rozpoczął kampanię lokaty, która daje aż 5.5% dla kwoty w przedziale 50-100 tys. PLN. Lokata zdecydowanie okazała się być hitem – zajmuje aktualnie drugie miejsce w zestawieniu najpopularniejszych wpisów z ostatnich 30 dni. Jeśli posiadasz wymaganą kwotę do założenia depozytu – Lokata Bonjur 5.5% na 3 miesiące BEZ zakładania konta to zdecydowanie najlepszy wybór spośród opisanych tu ofert. Szczegóły (i bardzo przydatne komentarze, dziekujemy!) we wpisie: Lokata Bonjour. Aby założyć lokatę należy zostawić swoje dane w formularzu online.
Aktualizacja – 5.7% na lokacie od Expander
Zgodnie z waszymi sugestiami z komentarzy dodajemy lokatę od doradcy finansowego Expander. Oferuje ona 5.7% w skali roku, jednak tylko przez miesiąc i dla kwoty maksymalnie 25000 PLN. Według (niepotwierdzonych) informacji lokatę zakładamy tak naprawdę w Meritum Banku, a przy okazji wizyty konsultant będzie starał się nad przekonać do innych produktów finansowych. Obowiązuje tu zasada podobna jak w przypadku Lion’s Bank – konieczne jest zostawienie danych kontaktowych w formularzu, a następnie wizyta w oddziale.
Jaka lokata dla przeciętnego Kowalskiego?
Najgorzej jest na liście lokat dla „przeciętnego Kowalskiego” – a dokładniej czytelnika, który posiada kilka(dziesiąt) tysięcy złotych, ale zarówno za mało na lokatę w Lion’s Bank jak i wyczerpane możliwości lokat startowych. Aktualnie dosyć dobrze prezentuje się oferta Idea Banku, który daje 3.9% na 6 miesięcy na Lokacie Swobodnej. Niestety oferta ważna jest jeszcze tylko dzisiaj (choć złożony wniosek można opłacić do 14 dni).
Dla większych ryzykantów dobrą opcją może być eLokata w SKBanku – oferuje ona 4.5% na 6 miesięcy lub 4.75% na eLokacie trwającej 13 miesięcy. Haczyk jest jeden: oprocentowanie lokaty jest zmienne. Oznacza to, iż bank z dnia na dzień może obniżyć oprocentowanie do dowolnej kwoty. Nikt nie jest w stanie stwierdzić co wydarzy się w nadchodzących czasie, jednak dobrym wskaźnikiem może być historia zmian oprocentowania (tu dla lokaty 6 mies.). Wynika z niej, że bank raczej dba o klienta i obniża stawki mniej więcej po zmianach RPP. Oczywiście warto tu zachować bezpieczeństwo i ulokować jedynie część środków.
Podsumowując – Idea Bank to lider lokat startowych dla mniejszych kwot. Lion’s Bank zdecydowanie wygrywa w segmencie „private banking”. Przeciętny Kowalski dostanie natomiast sporo mniej na lokatach standardowych.
Być może wam udało się znaleźć coś ciekawszego?