Najnowszy, pierwszy w 2015 roku ranking lokat bankowych i kont oszczędnościowych jest w większości kopią poprzedniego zestawienia. Nie obyło się jednak bez zmian – jak łatwo się domyślić niestety na gorsze. Z zestawienia wypadły bowiem dwie dobre lokaty (dbLokata i Lokata Dobrze Procentująca).
Przez większą część roku cztery banki oferowały lokaty startowe z tym samym oprocentowaniem: 5% w skali roku. Od kilku dni jedna z ofert nie jest już dostępna, jednak ciągle pozostałe sowicie nas wynagradzają – o ile tylko spełniamy odpowiednie warunki.
Lokata Happy to numer jeden dla osób, które posiadają 1 – 10 tys. złotych i nigdy wcześniej nie miały styczności z Idea Bank. Co najlepsze, zakładając ten 3-miesięczny depozyt nie musimy zakładać żadnego konta oszczędnościowo-rozliczeniowego. Po zakończeniu lokaty możemy po prostu zapomnieć o banku bez wypowiadania żadnych umów.
Druga z ofert to Lokata Start Meritum Bank. Jej parametry są podobne: do 10 tys. złotych ale nieco krócej, bo na 2 miesiące. Konieczne jest również założenie konta w banku. Jej zaletą jest natomiast fakt, że po zakończeniu lokaty i zamknięciu rachunku proces możemy powtórzyć i znów zarobić 5%.
Trzecia z ofert to Lokata Bonjour od Lion’s Bank. Założymy ją na 30 dni, jednak dla kwoty od 200 do 300 tys. złotych. Konieczna jest wizyta w oddziale, na którą trzeba się wcześniej umówić.
Bez zmian pozostaje Lokata na start w Getin Online – ciągle zarobimy 4,5% przez 2 miesiące dla kwoty do 10 tys. złotych. Nie trzeba zakładać konta.
Drobne zmiany można zaobserwować również zaraz za podium rankingu. Smart Bank, który oferuje Smart Lokatę na powitanie, postanowił podwyższyć oprocentowanie lokaty w wersji miesięcznej – z 4,3% na 4,4%. Ciężko powiedzieć, czy zmiana zwiększy ilość zakładanych lokat – wszak dla maksymalnej kwoty lokaty (10 tys. złotych) to ledwie… 67 groszy odsetek więcej.
Warto dodać, że Smart Lokata dostępna jest również w wersji 2-miesięcznej (4,2%) oraz 3-miesięcznej (4%).
Dla osób z zasobniejszym portfelem ciągle dobrą propozycją jest Lokata na otwarcie w Noble Bank. 4,25% dla kwoty równo 200 tys. złotych przez 2 miesiące. Konieczne założenie konta, jednak za jego prowadzenie bardzo prosto nie zapłacić ani złotówki.
4% zarobimy na Lokacie Welcome – internetowej lokacie startowej od Lion’s Bank, która dostępna jest dla kwoty minimum 100 tys. złotych. Jej czas trwania to 3 miesiące.
Jeśli mamy nieco mniej środków dobrym wyborem może być Lokata Bezkarna w BGŻOptima (do 20 tys. złotych) lub konto oszczędnościowe w Smart Bank (do 50 tys. złotych). Warto tu jednak dodać, że od lutego na wspomnianym koncie oszczędnościowym zamiast 3,5% (4% dla obecnych klientów) zgarniemy już znacznie mniej.
Ciągle dostępna jest również Lokata Mobila w Getin Bank (do 10 tys. złotych) oraz Lokata Premiere (powyżej 100 tys. złotych, ale tylko dla wybranych zawodów).
Jeśli nie możemy skorzystać z żadnej z powyższych ofert – od kilku dni dostępna jest energoLokata od neoBanku. Oferuje ona 3,8% do miliona złotych, jednak musimy być (a jakże) nowymi klientami banku.
Poniżej tego progu zaczynają się pojawiać oferty bez dodatkowych warunków. Znajdziecie je na Lokaty.LiveSmarter.pl. Warto również dodać, że często dobre (i krótkie) oferty znaleźć można na stronach Idea Banku czy Getin Banku. Przykładowo na dzień dzisiejszy dostępna jest Lokata Noworoczna oprocentowana 3,5% w skali roku. Można również założyć Lokatę wielki powrót – 4% do 10 tys. złotych:
Jeśli nie jesteś jeszcze klientem Idea Bank pamiętaj, aby w pierwszej kolejności skorzystać z (opisywanej na samym początku) Lokaty Happy, która jest najlepiej oprocentowana! :)