Choć zestawienie najlepszych lokat z miesiąca na miesiąc wygląda bardzo podobnie, to wcale nie oznacza to, że na rynku nic się nie dzieje. Wręcz przeciwnie – znów zanotowaliśmy nieznaczne spadki oprocentowania, zwłaszcza lokat bez haczyków. Na szczęście kilka dni temu pojawiły się dwie świetne oferty, dzięki którym możemy znów zarabiać całkiem sporo – po pierwsze 4,5% na lokacie do 50 tys. złotych, a po drugie 4% na koncie oszczędnościowym… bez ograniczeń kwotowych!
Liderem zestawienia jest ciągle Deutsche Bank i jego Internetowa dbLok@ta. Ulokujemy na niej do 10 tys. złotych na 5%, jednak konieczne będzie również założenie konta osobistego.
Co, jeśli nie chcemy otwierać rachunku? Dobrą alternatywą jest najnowsza Lokata Odlotowa Getin Banku. Możemy na niej ulokować nawet 50 tys. złotych na 4,5% w skali roku. Czas trwania lokaty to 2 miesiące, a jej największą wadą jest konieczność umówienia się u pośrednika finansowego Open Finanse w celu złożenia wniosku. Nie możemy tego niestety zrobić w inny sposób. Jeśli więc mamy po drodze – warto skorzystać.
Kolejne miejsce zajmuje ostatnia nowość – Konto Wymarzony Cel Raiffeisen Polbank. Rachunek ten dostępny będzie od 7.09, a wszystkie osoby które wypełnią przed tym dniem specjalną ankietę – do końca roku zyskają podwójne odsetki. Oznacza to, że przy obecnej wysokości stóp procentowych we wrześniu zgarniemy 3%, a od października już 4% w skali roku. Ponieważ jest to konto oszczędnościowe – możemy do niego dopłacać pieniądze w dowolnym momencie. Aby zgarną podwójne oprocentowanie nie będziemy ich jednak mogli wypłacić (do końca roku). Co najważniejsze: oferta nie ma kwoty maksymalnej lokowanych środków!
Szczegóły oferty „Twój Wymarzony Cel” w artykule: Podwójne odsetki, czyli 4% na nowym koncie oszczędnościowym.
Niezmiennie od kilku miesięcy 4% w skali roku oferuje również Idea Bank na swojej Lokacie Happy. Kwota minimalna to tysiąc złotych, a maksymalna – 10 tys. złotych. Czas trwania lokaty to 3 miesiące. Możemy ją założyć tylko wtedy, kiedy jesteśmy nowym klientem banku. Nie trzeba zakładać konta osobistego!
Również Alior Bank, mBank czy Meritum Bank mają w swojej ofercie lokaty na 4%, do 10 tys. złotych i na okres 2-3 miesięcy. Konieczne jest tu jednak zakładanie rachunku osobistego (w każdym przypadku darmowego, o ile nie zamówimy do niego karty debetowej).
- Przejdź do: Lokata 2-miesięczna Alior Banku (4%)
- Przejdź do: Lokata Start Meritum Banku (4%)
- Przejdź do: mLokata na wejście (4%)
Nic nie zmieniły się również oferty dla osób zamożnych. Lokata Welcome dalej oferuje 3,5% na 3 miesiące dla kwoty 100 tys. – 350 tys. złotych, o ile tylko umówimy się na spotkanie z private bankierem. Jeśli sprawę wolimy załatwić online, to oprocentowanie spadnie do 3,25%. Co ważne: Lion’s jest oddziałem Idea Bank, więc jeśli skorzystaliśmy już wcześniej z produktów Idea Bank to lokaty w wariancie 3,5% nie założymy. Nie będzie natomiast problemów z lokatą w wersji 3,25% online.
Alternatywą dla Lion’sa jest Lokata na Otwarcie II w Noble Banku. Aby z niej skorzystać musimy być nowym klientem banku, przy czym tu konieczne będzie założenie konta osobistego (darmowe, o ile wpłynie na nie 12 tys. miesięcznie). Kwota lokaty to dokładnie 200 tys. złotych. Czas trwania: 2 miesiące.
Bez zakładania konta możemy również otworzyć Lokatę Rentierską Gold. Tu konieczne będzie ulokowanie min. 150 tys. złotych na okres aż 3 lat (lub na 2 lata dla 3% w skali roku). Co ciekawe: zarobione odsetki bank wypłacał nam będzie co miesiąc.
Jeśli chodzi o mniejsze kwoty – w tej chwili dostępne są dwie oferty, które dają nam 3,5% w skali roku. Po pierwsze Lokata na start, która oferowana jest nowym klientom Getin Banku. Ulokujemy na niej 10 tys. złotych na 2 miesiące. Nie trzeba zakładać konta. Jeśli posiadamy konto osobiste w Getin Banku, to na 3,5% do 10 tys. złotych założymy również Lokatę Mobilną.
3,5% zgarniemy jeszcze na Smart Lokacie na powitanie. Tu ulokujemy jednak już tylko 5 tys. złotych na okres 2 lub 3 miesięcy. Nie trzeba zakładać konta.
Nieco mniej, bo 3,25% zarobimy na Lokacie Mobilnej w Banku Millennium. Standardowo kwota maksymalna to 10 tys. złotych, a czas trwania lokaty – 3 miesiące. Konieczne będzie posiadanie lub założenie Konta 360, przy czym aktualnie jest do tego dobry pretekst – bank daje nam aż 360 zł za jego założenie.
Kolejna oferta dla nowych klientów to Lokata Bezkarna banku BGŻOptima. Tu górny limit wynosi aż 100 tys. złotych, a okres lokowania środków to 3 miesiące. Wraz z lokatą zakładane jest bezpłatne konto oszczędnościowe, na którym dodatkowo trzymać możemy kolejne 100 tys. złotych (w tej chwili oprocentowane 2,8% w skali roku).
W okolicach 3% dostępnych jest kilka ofert bez zakładania konta i bez kwoty maksymalnej. W zamian bank oczekuje od nas, że powierzymy mu swoje środki na minimum 2 lata. Tego typu ofertę posiada Santander, Meritum Bank oraz neoBank – choć w przypadku tego ostatniego czas trwania lokaty to 3 miesiące.
Poniżej 3% dużo prościej będzie nam znaleźć ofertę praktycznie bez żadnych gwiazdek. Przykładowo 2,6% zgarniemy na Lokacie Extra w Meritum Banku, o ile środki będą nowe oraz ulokowane na 7 miesięcy. Warto jednak przeglądnąć listę lokat z nieco wyższym oprocentowaniem, a tego typu oferty traktować już jako ostateczność.
Standardowo lista wszystkich wymienionych wyżej lokat oraz dużo więcej, pod adresem: lokaty.livesmarter.pl.