Najlepsze lokaty wrzesień 2017

Wygląda na to, że Polakom niezbyt podoba się obecna sytuacja na rynku lokat. Co miesiąc z banków wyprowadzane jest ok. 1,4 mld zł, co jest… korzystne dla oszczędzających. Banki do zarabiania (sprzedawania kredytów) potrzebują bowiem naszej gotówki, dlatego z miesiąca na miesiąc pojawia się coraz więcej sensownych ofert depozytowych, choć często pod pewnymi warunkami. W zasadzie co drugi bank ma obecnie w swojej ofercie lokatę lub konto oszczędnościowe z oprocentowaniem od 2,5% w górę. Które oferty są najkorzystniejsze? Zapraszam do poniższego rankingu najlepszych lokat bankowych na wrzesień 2017.

Lokaty dla nowych klientów BEZ zakładania konta osobistego (3% – 4%)

Tradycyjnie ranking rozpoczynamy od ofert dających najlepsze oprocentowanie – bez konieczności zakładania konta.

Tu nieprzerwanym liderem jest Lokata Happy proponowana przez Idea Bank. Do wyboru mamy wersję 1-, 2- i 3-miesięczną dla kwoty od 500 do 10 000 zł. Haczyk? Oferta dostępna jest jedynie dla nowych klientów – takich, którzy nigdy nawet nie wnioskowali o żaden produkt Idea Banku (bank nie ma ich PESELu w swojej bazie). Jeśli złożycie więc wniosek o lokatę, to zróbcie to wiedząc, że drugi raz już się nie będzie dało. Na jego opłacenie będzie 5 dni.

Co, jeśli mamy więcej, niż 10 000 zł? Tu z pomocą przychodzi Lokata Happy w wersji Pro. Choć oprocentowanie spada do 3%, to kwota maksymalna lokaty wynosi 25 000 zł. Mamy również lokatę w wersji Plus (do 100 000 zł), jednak jej oprocentowanie nie jest już tak atrakcyjne – wynosi 2,5%.

Jaki inny bank daje sensowne oprocentowanie bez zakładania konta osobistego? W zasadzie tylko jeden – BGŻOptima. Tu trzeba jednak zaznaczyć, że otwierając Lokatę Bezkarną (3% do maksymalnie 20 000 zł) otwieramy również darmowy rachunek oszczędnościowy. Na szczęście sam w sobie jest oprocentowany (2,2% do 150 000 zł), a dodatkowo można go zamknąć całkowicie zdalnie. Samą Lokatę Bezkarną można zerwać w dowolnym momencie bez utraty odsetek, choć oczywiście najlepiej ją utrzymać przez 3 miesiące – wtedy zgarniemy najwięcej.

Lokaty dla klientów otwierających konto osobiste (3% – 4%)

Ofert z dobrym oprocentowaniem jest jednak znacznie więcej. Wymagane jest jednak założenie konta osobistego – choć w większości przypadków bezpłatnego.

Liderem zestawienia jest Nest Bank, który do swojego darmowego konta dorzuca Lokatę Witaj z oprocentowaniem 4% na 3 lub 6 miesięcy (druga opcja dla osób, które zapewnią wpływ wynagrodzenia). Maksymalna kwota lokaty wynosi 10 000 zł. Możemy ją założyć do 30 dni od otwarcia konta.

Warto przy okazji dodać, że Nest Bank oferuje znacznie więcej ciekawych opcji oszczędnościowym i premiowych. Osoby, które zapewnią regularne wpływy mogą zgarnąć nawet 5,7% na koncie Nest Rodzinne Oszczędności. Klienci z nowymi środkami zyskają do 2,6%, a osoby zapewniające wpływ świadczenia Rodzina 500+ – do 200 zł premii.

Kolejnym bankiem oferującym 4% jest Plus Bank, choć tu istnieje dość poważny haczyk – bank wymaga od nas wyrobienia karty debetowej do konta, która jest dość droga – kosztuje 9 zł miesięcznie, jeśli nie wydamy 500 zł. Z tego też względu oferta jest zdecydowanie mniej korzystna.

Co dalej? Dobrą ofertą dla nowych klientów posiada mBank. Tu do zgarnięcia mamy 3,5% na 3 miesiące dla kwoty do 10 000 zł. Prowadzenie eKonta – darmowe, o ile nie zamówimy karty debetowej.

Dość podobną ofertę ma również Eurobank. Tu jednak zasady Lokaty LOGujesz-LOKujesz są nieco inne – można ją założyć w ciągu 7 dni od aktywacji pierwszej aplikacji mobilnej. Skorzystać więc mogą również obecni klienci.

3% na lokacie powitalnej Deutsche Bank

Jednak, moim zdaniem, prawdziwy hit dostępny jest w Deutsche Banku – zwłaszcza, jeśli do ulokowania mamy większą kwotę. Zakładając konto dbNET Premium skorzystać możemy ze świetnej 12-miesięcznej Lokaty Powitalnej. Możemy na niej ulokować nawet 100 000 zł na okres 12 miesięcy. Co ciekawe za konto nie zapłacimy póki co ani grosza ;)

Warto również dodać, że oprócz lokaty na start Deutsche Bank oferuje również bardzo dobre konto oszczędnościowe, które pozwala na zgarnięcie 2,55% do 100 000 zł dla kwoty do 100 000 zł. Szczegóły w dokładnej analizie obu ofert Deutsche Banku, którą przeprowadziłem kilka miesięcy temu.

Lokaty dla wyjadaczy

Co z ofertami dla osób, które skorzystały ze wszystkich ofert startowych? W chwili pisania tego artykułu odpowiedź jest praktycznie tylko jedna – należy skorzystać z Lokaty Tylko Teraz oferowanej od kilku dni przez Idea Bank. Maksymalna kwota lokaty to 1 000 000 zł, a oprocentowanie wynosi 2,6%. Do wyboru mamy lokatę 2-, 3- i 4-miesięczną. Do wyboru, do koloru. Większego oprocentowania bez haczyków raczej nie znajdziecie :)

Nie przegap!

Komentarze

 • Szykuje się coś grubszego? Ostatnio oferty znów zrobiły się albo bardzo kiepskie, albo dość trudne.

  Hugo Barra Odpowiedz
 • Powoli opcje się kończą, chyba trzeba będzie wejść częściowo w ten DB, żeby całości nie mrozić na tak długo.

  Mateusz Odpowiedz
 • Czy w NEST aby miec 4% na 6miesięcy „wynagrodzenie” musi pochodzic od pracodawcy czy moze byc od znajomego/rodziny z tytułem przelewu wynagrodzenie?

  tomeaasad Odpowiedz
  • Podobno bank to dokladnie sprawdza.

   keton
  • Opcja 6-miesięczna kusi, ale tak – Nest pokazał już raz (w promocji dla kont firmowych), że potrafi dokładnie sprawdzić przelewy. Dlatego akurat w przypadku tego banku chyba lepiej wybrać pewne 4% na 3 miesiące, niż problematyczne 6 miesięcy z nie-do-końca-poprawnym przelewem :)

   Michał
 • dodam jeszcze, że w DB, jeżeli ktoś jest kreatywny można wyczarować lokatę na rok 3% do miliona, czyli praktycznie pod korek BFG, warto spróbować udać się do oddziału sprawdzone empirycznie :). Doskonała lokata na przeczekanie, kiedy inne wystrzelą w górę, myślę, że będzie to około roku. Polacy ostatnio wycofali z banków kilkanaście miliardów zł, co oznacza, że ubyło o wiele więcej, dlatego, że normalnie powinno przybywać, niestety ubywa…

  jacck Odpowiedz
  • Chyba coś ci się pomyliło bo gwarancje są do 100 tys. euro.

   R
  • Przecież i tak zakładamy lokaty w oddziale DB ;-). A o niby dodatkowej lokacie „oddziałowej” nie chcą rozmawiać – sprawdzone empirycznie – Poznań Garbary.

   qq
  • Ja też próbowałem zdeponować więcej niż 100k na 3 %. Usłyszałem w odpowiedzi że owszem, ale musi to być conajmniej 500k . Luźne 500k to ja akurat nie posiadam, a poza tym byłoby to już razem 600k czyli ponad gwarancje BFG.

   ptok
  • Zależy od oddziału, w jednym mnie spławiono gdy zapytałem o lokatę oddziałową a w drugim zainteresował się mną doradca klienta zamożnego i zaproponował lokatę 3% na dowolną kwotę między 100k a milionem + do wyboru konto premium lub elite :)

   MaruDa
  • A może Ktoś da cynk który oddzial w Warszawie jest chetny na klienta +100k ale do granicy BFG?

   JJ2010
  • Chyba coś ci się pomyliło bo gwarancje są do 100 tys. euro.
   ________
   @R, mógłbyś rozwinąć o co chodzi? 100K € to właśnie korek BFG. Masz możliwość do 1mln, ale nikt o zdrowych zmysłach tyle nie pakuje.

   jacck
  • Napisałeś „do miliona, czyli praktycznie pod korek BFG”
   co znaczy „do miliona, czyli prawie pod korek BFG”.
   Teraz już wiem, że nie o to ci chodziło.

   R
  • Nie, nie „prawie”, a „praktycznie”. Każda kwota powyżej 100 k EUR jest „praktycznie pod korek BFG” — bez znaczenia, czy jest to 500 tysięcy, milion, czy miliard.
   „Prawie pod korek BFG” można by powiedzieć o kwocie 400 k PLN.

   Don Quijote de la Mancha
  • @ JJ2010 – spróbuj na ul. Wołoskiej przy Galerii Mokotów, miesiąc temu się dało.

   Stefek
 • Lions i Idea Bank mają fajną lokatę na 2,6%
  Z dłuższych najlepsza jest DB, trochę ryzykowna ale podwyżka stóp raczej nie nastąpi wcześniej niż w połowie przyszłego roku a przy obecnych nikt więcej niż 3% nie da.

  MaruDa Odpowiedz
  • Wytłumaczy mi ktoś, dlaczego w IB (nowy system-cloud) podczas przenoszenia środków na inna lokatę (z właśnie zakończonej i automatycznie przedłużonej na 0,01%) nie ma możliwości wyboru lokaty „Tylko teraz”?

   qq
  • Złóż wniosek na lokatę Tylko teraz, zerwij odnowioną i podaj konto lokaty Tylko teraz
   jako konto. do zwrotu.

   Grażka
  • Troszkę za dużo lokat pootwierałem i limit się wyczerpał, a wolę okrągłe sumy ;-) Tak więc jeden dzień do tyłu. Pytałem ogólnie o zawiłości Clouda, mimo wszystko dzięki za odpowiedź.

   qq
 • Te oprocentowania są jak Yeti – ktoś kiedyś widział „wielkie stopy”. Po wszystkich powitalnych leży i czeka w millenium – może IDEA się obudzi i da 3 % jak rok temu na Halloveen

  zenek64 Odpowiedz
 • „PS. Wpis będzie jeszcze aktualizowany.”
  — czyżby coś się szykowało ?

  [email protected] Odpowiedz
  • Niestety o niczym nie wiem. Nie wyrobiłem sie wczoraj, a jeszcze chce dorzucić kilka ofert (ktore sa dostępne od dłuższego czasu)

   Michał
 • @Michał: mógłbyś napisać coś więcej o nowych środkach w Nest Bank na 2,6% oraz coś o 3,5% w mBanku?

  Zomb Odpowiedz
 • Mimo wszystko nie powala.

  Beata2 Odpowiedz
 • karencja w mBanku

  Beata2 Odpowiedz
 • prawdziwy KIT a nie hit w Deutsche Banku – Najgorszy bank działający w Polsce Zero kontaktu i zero podejścia na linii klient – bank Tacy co szukają tylko lokaty nie liczą się zupełnie dla tego Banku Umówione spotkanie i na miejscu brak czasu Zero przeprosin zero wytłumaczenia zero odzewu po tym jak odbiłem się od ściany Podobne opinie były na tym forum miesiąc temu w 3 innych miastach Chcesz bawić się i błagać na kolanach o spotkanie celem założenia lokaty to próbuj szczęścia Ja mam tylko złe doświadczenie i przestrzegam każdego Zastanówcie się czy warto tym bardziej że sytuacja finansowa też nie wróży dobrej przyszłości 3 % na rok i lokaty po 2,5 i 2,6 to nie duża różnica

  piotro Odpowiedz
 • Nest Oszczędności miało być 2,25% a po miesiącu spadło mi na 1,20%. Ktoś wie o co chodzi? Jakieś zmiany były, czy warunki jakieś są o których zapomniałem?

  Mateusz Odpowiedz
 • Za każdy dzień z płatnością kartą wydaną do swojego konta w Banku Zachodnim WBK otrzymasz 1 zł na konto. Promocja trwa przez 12 miesięcy – łącznie możesz otrzymać aż 365 zł.
  https://static3.bzwbk.pl/asset/R/e/g/Regulamin-promocji-1-ZL-DZIENNIE-ZA-PLATNOSC-KARTA-DO-KONTA_78884.pdf
  No i chyba znaleźli sposób, żeby jednak założyć bezpłatne konto z bezpłatną kartą… ;)
  Aha…. „Promocja kierowana jest jedynie do wybranych posiadaczy kont osobistych – nie jest przyznawana na wniosek klienta.” -> dziwne, bo wiadomość o tym znalazła się w newsletterze.

  [email protected] Odpowiedz
  • Też się zastanawiam czy to można potraktować jako zaproszenie ;)

   Mateusz
  • Sprytnie to wymyślili, 360 zł rocznie to niezła premia, ale trzeba (albo: wystarczy) używać ich karty do codziennych płatności, bo robienie nawet najprostszej „sztucznej” transakcji tylko dla złotówki się nie opłaca… A może recurring payments zadziała? ??

   Don Quijote de la Mancha
  • Ten newsletter chyba wszyscy dostali, więc raczej nie jest to zaproszenie.
   Ktoś wie jak zapraszali? Mailowo czy w systemie?

   Hugo Barra
  • Mailowo.

   Analityk
  • Ja dostałem „oddaj głos na Bank Zachodni WBK w Konkursie Raporty Społeczne Roku 2017”… ?

   Don Quijote de la Mancha
 • DonQ – ja tam bym mógł zaczynać dzień od PeoPłać – 360 zł – 360 gr, to dalej przyzwoicie za jedno kliknięcie dziennie. Ale trzebaby otrzymać ofertę.

  ls5 Odpowiedz
  • Dostałem to zaproszenie w sierpniu. I w związku z tym mam pytanko. Co to jest PeoPłać i jak płacić za 1 grosz?

   drudar
  • To chyba już dla nowych klientów nie działa, tzn. nie da się podpiąć „obcych” kart. Ale jest to jakiś trop — użycie czegoś, gdzie kartę można „zapamiętać” (jak Masterpass, Visa Checkout, Android Pay) i później wykorzystywanie czegoś umożliwiającego szybkie przelanie (choćby na cel charytatywny?) drobnej kwoty bez prowizji (czyli np. SkyCash odpada).
   Słowo „szybkie” jest kluczowe, bo zakładam, że dla zyskania 1 PLN można poświęcić maks. kilkadziesiąt sekund…

   Don Quijote de la Mancha
  • DonQ – dokładnie, w peopłać w wersji prepaid jakiś czas temu bank się chwalił / żalił, że jest mniej niż 500 użytkowników, więc wybrańcem jestem. Kartę dowolną cały czas dodać można, tylko konto prepaid trzeba mieć. A co do tropów twoich, to jest pewien MObilny Bilet, który wspiera masterpass. Wakacyjną promocję kk bzwbk zamknąłem w 5gr, no i dodatkowe 5gr, żeby kk była dożywotnio bezpłatna. Przy masterpass nie trzeba tyle pisać, ale 3dsecure dalej o sobie daje znać.

   Skorzystałbym z tej złotówki dziennie, ale mi nie zaproponowano…

   ls5
  • Jaki to bilet?

   Analityk
 • No i ja dostałem. Tylko że mam kgp z kartą bankomatową.

  Imię Odpowiedz
  • Dostałem wreszcie zapro :) też mam bankomatową, wiec zmieniam na to nowe konto z karta darmowa za kilka platnosci i ja zamawiam!

   Mateusz
 • Mam pytanie. Na jakiej zasadzie naliczane jest promocyjne oprocentowanie w Optimie? W piątek przelałam do Optimy część kasy z Millenium, było tego prawie 15 tys. a w poniedziałek wyczyściłam konto w Optimie. Za te 4 dni powinni mi chyba naliczyć jakiś % a tu nic… wiem, że byłoby tego ok 3 zł, to już nie chodzi o tą kase ale czemu nic nie naliczyli skoro pieniądze na koncie były przez 4 dni. Dodam jeszcze, że nie trzymałam pieniędzy w Optimie od dobrych paru miesięcy więc jakby nie patrzeć załapałam się na ich promocyjne 2,2%

  WiFran Odpowiedz
 • Odnośnie jeszcze WBK, nie wiem czy tak informacja już się pojawiła (bo nie pamiętam), ale znowu mają promocję na koncie max oszczędnościowym. Oprocentowanie wzrośnie do 2%, pod warunkiem zgłoszenia się do promocji i że będą to nowe środki względem 2 sierpnia 2017. Podwyższone oprocentowanie jest do 31.01.2018, a zgłoszenie się – najpóźniej do 29.12.
  Prowadzenie konta max oszczędnościowego jest bezpłatne, ale drugi przelew z miesiącu kosztuje aż dychę.
  2% nie powala, ale czasami dobre jest na przeczekanie

  [email protected] Odpowiedz
  • Rok temu założyłem lokatę 2-letnią licząc, że jak się zakończy, to dostanę więcej, niż miałbym obecnie (co póki co się sprawdza). Oby się jednak nie okazało, że trzeba było zakładać 3-letnią :)

   Choć raczej nie powinno: „Opinia wygłoszona przez Eryka Łona póki co jest odosobniona i zapewne nie doczeka się realizacji.”

   Michał
  • Lokaty 2- i 3- letnie najlepiej zakładać indeksowane, np. ja ciągle mam 3-letnie zakładane w Meritum i Alior na WIBOR6M + 1,1, co obecnie daje 2,91%.
   Stałoprocentową 2-letnią też spekulacyjnie małą założyłem w styczniu 2016, spekulacja okazała się w miarę udana…
   Ale najlepsze były aliorowe programy systematycznego oszczędzania (ze stałą deklarowaną miesięczną wpłatą), w sierpniu 2012 założyłem 10-letni na stałe 6%, a pod koniec maja 2013 (wkrótce potem je zlikwidowali) 5-letni na 5%… Niestety to jak na mnie bardzo ryzykowna spekulacja, więc wybrałem malutkie symboliczne składki (2 × 50 zł/mc), więc obecnie daje mi to tylko kilkanaście złotych miesięcznie więcej odsetek, niż na „standardowym” 2,5%…

   Don Quijote de la Mancha
  • Jak jest dobra koniunktura, to nikt Wam nie podniesie stóp procentowych, więc za jakiś czas może się okazać, że ta opinia jednak wcale taka odosobniona nie jest… Już raz napisałem to i powtórzę, że dla nas „im gorzej, tym lepiej”. Jak chcecie zarobić to nie macie magazynować gotówki, tylko inwestować: giełda, nieruchomości, ziemia etc.

   abc
  • Giełda = loteria.

   Bartek
  • -Tak twierdzą laicy.

   abc
  • Dla mnie to znak żeby zostać dokładać w „nest rodzinne oszczędnosci” na drugi rok bo mam duzo kont pootwieranych na mnie i męża. Na giełdę etc. się nigdy nie zdecyduję bo to nie dla mnie, za duzo stresu choć za laika się nie uważam…

   Pola33
  • To już są czynniki indywidualne. Z reguły portfel akcji może zmieniać się o kilka procent dziennie (w górę i w dół), więc jak kogoś to stresuje, to rzeczywiście nie dla Niego. Ja osobiście czuję lekki dysonans, że po kilku miesiącach lokaty dostaje się tak małą kwotą, jaką giełda pozwala zarobić a czasem niestety stracić nawet w 1 dzień, ale dywersyfikacja to konieczność. Mój prosty pomysł to akcje + lokaty. Zaangażowanie zależne od koniunktury. Inne instrumenty jakoś mnie nie pasjonują. Obligacje – niski procent i długi okres, Fundusze – bezpieczne dają tyle samo co lokata, Forex – statystki nie zachęcają, kontrakty i opcje – wyższa szkoła jazdy, inwestycje alternatywne – trochę taki AmberGold po nowemu.

   abc
  • http://wyborcza.pl/7,155287,22409911,pensje-rosna-zbyt-mocno-podwyzka-stop-procentowych-moze-byc.html

   „Choć członkowie RPP nadal jeszcze oficjalnie mówią, że mimo korzystnej koniunktury gospodarczej i bardzo dobrej sytuacji na rynku pracy nie zagraża nam skokowy wzrost cen, to już wczoraj przestali mówić jednym głosem. Część z nich bacznie przygląda się, jak wzrost pensji przekłada się na wzrost cen, i naciska na pozostałych członków RPP, żeby nie zwlekać z podwyżką stóp procentowych do 2019 r.
   Jastrzębim głosem jest prof. Eugeniusz Gatnar. To on pierwszy zdecydował się głośno potwierdzić to, co ekonomiści mówią już od tygodnia: jeśli decyzja w sprawie podwyżki stóp będzie zbyt późna, to może to zaszkodzić gospodarce. Dlatego jeśli presja płacowa będzie narastać tak, że inflacja zbliży się do 2,5 proc., to jego zdaniem podwyżka stóp procentowych możliwa jest już nawet w pierwszym kwartale przyszłego roku.”

   Don Quijote de la Mancha
 • Optima nagania sms’ami na deklasującą 2,3% 6 m-cy nowe środki.

  qq Odpowiedz
 • Z innej bajki – bm.pl przysłało informację o zmianie regulaminu.
  U mnie wylądowało w spamie.

  [email protected] Odpowiedz
 • Lions wycofuje się z obniżenia oprocentowania na koncie Excellence – „Dla klientów, którzy założyli konta oszczędnościowe do 11ego lipca 2017r. dalej obowiązuje stawka 1,5% lub 2,40% (przy spełnieniu warunku wpływu środków 12 tys.zł na konto Rentier w miesiącu poprzednim).”

  Bolo Odpowiedz
 • Nest Lokata Lojalna dla stałych Klientów na 2.6%

  Imię Odpowiedz
 • IB – od dzisiaj 26.09 nowa lokata Skarbonka Plus – 2,65 % na 1 lub 3 m-ce tylko dla posiadaczy konta

  Grażka Odpowiedz
 • Do jutra powinny dojść setki za pensje… Chodzi mi o tą edycję marcową, kiedy nie było większych obostrzeń niż potem wprowadzono… ?

  Pola33 Odpowiedz
 • W IB lokata TYLKO TERAZ: 2,85% na okres 1 miesiąca; 2,75% na okres 3 miesiące Wniosek ważny 2 dni Oferta od dnia 27 września
  2017 r. do odwołania, jednak nie krócej niż do dnia 28 września 2017 r.

  go Odpowiedz
 • Czekamy na 3%. Cierpliwie.

  Eugeniusz Odpowiedz
 • Skomentuj

  Chcesz mieć pewność, że nikt inny nie podpisze się twoim nickiem? Zarejestruj się (lub zaloguj) na LiveSmarter!

  Ostatnie wpisy