LiveSmarter.pl

Wypróbuj bik.pl: raport BIK i scoring za darmo

Od kilku dni trwa promocja Biura Informacji Kredytowej, dzięki której można przetestować płatny pakiet BIK – a w nim dowiedzieć się jaka jest nasza sytuacja kredytowa oraz aktualna ocena punktowa (tzw. scoring). Zapytacie – na co mi to i ile można na tym zarobić? Choć nie jest to promocja, o której zazwyczaj piszemy na blogu, to powodów do skorzystania z niej jest przynajmniej kilka.

Raport BIK za darmo

Jeśli kiedykolwiek korzystaliście z pożyczki, chwilówki, kredytu, limitu w koncie, karty kredytowej, a w przyszłości zamierzacie ubiegać się o kredyt hipoteczny – istnieje spora szansa, że Biuro Informacji Kredytowej wie o każdej tego typu operacji… być może nawet więcej niż wy. Nawet, jeśli karta nie została wydana a karta nie został udzielony, każde odpytanie BIKu zostaje zapisane i może obniżyć tzw. scoring, czyli aktualną ocenę punktową, na podstawie której m.in. bank decyduje o przyznaniu kredytu.

Zgodnie z prawem obowiązującym w naszym kraju BIK ma obowiązek udzielać darmowej informacji ustawowej na temat naszej historii kredytowej – w postaci raportu. Ta możliwość jest bezpłatna i możemy z niej korzystać raz na 6 miesięcy.

Od kilku dni każdy nowy klient, który zechce skorzystać z raportu BIK może wygenerować sobie również swoją ocenę punktową (scoring) całkowicie za darmo – normalnie tego typu „przyjemność” kosztuje kilkadziesiąt złotych. Również osoby, które już kiedyś korzystały z portalu BIK.pl mogą pobrać taki raport – w ich przypadku konieczne będzie zapłacenie 1,23 zł za zmianę typu konta na próbne. Scoring, czyli nasza ocena punktowa (oraz ilość gwiazdek) mówi, na ile wiarygodnymi klientami jesteśmy. Jeśli wasz scoring to przynajmniej 4 gwiazdki i 529 punktów – znajdujecie się powyżej średniej krajowej u już jest nieźle ;)

Dla tych, którzy nie wiedzą kiedy skorzystać z oferty mamy dobrą wiadomość – BIK poinformował nas, że jest ona stała, więc nie powinna zostać (szybko) wycofana.

Jakie są zalety ze skorzystania z raportu i scoringu BIK? Według samej instytucji:

  • sprawdzasz swoją najbardziej aktualną historię kredytową – i to tak często, jak chcesz
  • możesz poznać swoją ocenę punktową, a wysoka ocena to Twój atut w kontaktach z instytucjami finansowymi
  • kontrolujesz poprawność danych na Twój temat przekazywanych do BIK
  • chronisz się przed wyłudzeniem kredytu na Twój dowód
  • dostajesz informacje o zaległościach w spłacie Twoich lub poręczonych przez Ciebie kredytów

Trzeci punkt jest szczególnie ważny przy ubieganiu się o kredyt hipoteczny – warto sprawdzić, czy pomimo zamknięcia karty kredytowej lub spłaty starego zobowiązania ciągle nie „wisi” ono w BIK – wtedy warto interweniować w banku i prosić o skorygowanie danych.

Wypróbuj BIK

Warto dodać, że skorzystanie z BIK wiąże się z potwierdzeniem swojej tożsamości i może zająć kilka dni – konieczny będzie skan dowodu osobistego bądź odbiór listu poleconego z potwierdzeniem odbioru. Oczywiście każda z możliwości do wyboru po poprawnej rejestracji w serwisie.

Jeśli szukacie więcej informacji o raporcie i scoringu – świetna „trylogia” na temat BIK pojawiła się rok temu na blogu Jak oszczędzać pieniądze. Sporo pomocnych informacji jest również w sekcji Poradniki na bik.pl