Kilka dni temu Citibank oznajmił, iż od początku przyszłego roku karty kredytowe LOT nie będą już pozwalały na gromadzenie mil Miles & More. Niemal równocześnie do oferty wprowadzona została nowa karta, która z założenia ma oferować dużo więcej: możliwość zbierania Citi Mil, wymiennych na nagrody u 14 partnerów. To, co najbardziej może nas interesować to możliwość wymiany punktów na złotówki. Pytanie tylko ile wyniesie tego typu cashback, a ile Citi zabierze w postaci prowizji?

PremierMiles

Program PremierMiles dostępny jest dla klientów, którzy posiadają kartę główną o tej samej nazwie. W ramach programu lojalnościowego bank przyznaje posiadaczowi karty punkty według przelicznika: 1 Citi Mila za każde wydane 5 zł bezgotówkowo. Dodatkowo na start zgarniemy aż 2000 Citi Mil. Dokładniej: za dokonanie pierwszej transakcji kartą.

Warto tu jednak dodać dwa ograniczenia: powitalne Citi Mile nie zostaną przyznane w momencie wymiany karty innego typu na kartę PremierMiles. Dodatkowo w ramach jednego okresu rozliczeniowego karty możemy uzyskać „tylko” 1500 mil (czyli wydać kartą 7500 zł).

Na co można wymienić mile?

Zgromadzone mile można wymienić w dwojaki sposób. Po pierwsze na gotówkę, a dokładniej: 49,38 Citi Mil na 1 zł netto (podatek jest już wliczony w kwotę wymiany). Oznacza to, że realnie za wydanie 250 zł dostaniemy złotówkę – cashback wyniesie więc 0,4%. Z jednej strony nie jest to dużo, jednak z drugiej w tej chwili mało kto premiuje transakcje kartą kredytową w podobny sposób.

Citi Handlowy: karta kredytowa PriemiereMiles

Druga opcja wymiany mil to 2,47 Citi Mile za 1 punkt w programie lojalnościowym partnera. A tu do wyboru mamy możliwość transferowania w ten sposób środków do programów:

a) Asia Miles™ należąca do Cathay Pacific Airways, z siedzibą w Hong Kongu, Organizator programu Asia Miles,
b) British Airways Plc, z siedzibą w Harmondsworth, Wielka Brytania, Organizator programu British Airways Executive Club – Avios Miles,
c) Carlson Hotels, Inc., z siedzibą w Minnetonce, Stany Zjednoczone, Organizator programu Club Carlson,
d) Czech Airlines, z siedzibą w Pradze, Republika Czeska, Organizator programu Czech Airlines OK Plus,
e) Delta Air Lines, Inc., z siedzibą w Atlancie, Stany Zjednoczone, Organizator programu SkyMiles,
f) Etihad Airways, z siedzibą w Abu Dhabi, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Organizator programu Etihad Guest,
g) EVA Air, z siedzibą na Tajwanie, Organizator programu EVA Air Infinity MileageLands,
h) Hilton Hhonors L.L.C., z siedzibą w McLean, Stany Zjednoczone, Organizator programu Hilton Hhonors,
i) Koninklijke Luchtvaart Maatschappij N.V. (KLM Royal Dutch Airlines) Ltd., z siedzibą w Amsterdamie, Holandia, Współorganizator programu Flying Blue,
j) Malaysia Airlines, z siedzibą w Subang, Malezja, Organizator programu Enrich,
k) Qatar Airways, z siedzibą w Doha, Katar, Organizator programu Qatar Airways Privilege Club,
l) Société Air France Ltd., z siedzibą w Paryżu, Francja, Współorganizator programu Flying Blue,
m) Singapore Airlines, z siedzibą w Singapurze, Organizator programu KrisFlyer,
n) Six Continents Hotels, Inc., z siedzibą w Atlancie, Stany Zjednoczone, Organizator programu Intercontinental Hotels Group Rewards Club,
o) Thai Airways, z siedzibą w Bangkoku, Tajlandia, Organizator programu Thai Airways Royal Orchid Plus

Citi Premier Miles - programy partnerskie

Ciężko nam się wypowiedzieć na temat przydatności mil w powyższych programach – osoby zainteresowane raczej same policzą gdzie najbardziej opłaca się gromadzić wirtualną walutę.

Opłaty za kartę PremierMiles

Na koniec wyciąg z tabeli opłat i prowizji: za kartę zapłacimy aż 18 zł miesięcznie, choć Citi znane jest z dożywotniego zwalniania z opłat – o ile zadzwonimy na infolinię i powiemy, że chcemy zamknąć kartę. W zdecydowanej większości przypadków bank będzie chciał się z nami dogadać.

Jeśli chodzi o inne opłaty – bankowości telefoniczna CitiPhone będzie nas kosztować 6 zł miesięcznie.

Czy karta przyda się podróżnikom? Ciężko powiedzieć, ale przelicznik mil wydaje się niezbyt atrakcyjny. Czy przyda się osobom, które chcą dzięki niej zarobić? Teoretycznie można dzięki niej generować zysk (o ile tylko uda nam się pozbyć opłaty za kartę) ale niemal symboliczny.

Na myśl nasuwa nam się więc tu porównanie: aby zgarnąć 200 zł w programie PremierMiles trzeba wydać aż 40 000 zł (liczymy już startowe 2000 mil!). Jeśli natomiast chcemy zgarnąć 200 zł wyrabiając inną kartę Citibanku – wydać musimy zaledwie… 300 zł.