Testujemy BLIK – Polski Standard Płatności Mobilnych

Dziś wystartował BLIK – Polski Standard Płatności, czyli system płatności mobilnych, który pozwala na płatności bez udziału karty płatnicznej. Jeśli myślicie, że to kolejny bezużyteczny system to być może jesteście w błędzie – nad jego udziałem pracowały BZWBK, PKO BP, Alior Bank, Bank Millennium, ING oraz mBank. Kolejne 5 banków zamierza przystąpić do systemu w ciągu najbliższych kilku miesięcy. Czyżby to miał być w końcu „ten” system?

Co to jest BLIK?

BLIK to nic innego jak rozwinięcie znanego już niektórym z was systemu IKO, wprowadzonego jakiś czas temu przez PKO BP. Zmiany obejmują głównie nową nazwę oraz obsługę kolejnych banków.

Podstawowymi funkcjami BLIK są:

  • płatności w sklepach stacjonarnych
  • płatności w sklepach internetowych (!)
  • wypłaty z bankomatów
  • wypłaty za pomocą czeków BLIK (z bankomatów)

Co najważniejsze, do wszystkich powyższych operacji wystarczy telefon komórkowy z aplikacją mobilną danego banku oraz jeden z rachunków w PLN. A do ostatniej – nawet nie trzeba telefonu!

BLIK: aplikacja

Jak płacić BLIK?

Aby móc zapłacić za pomocą kodu BLIK konieczne jest zalogowanie do aplikacji mobilnej banku i wybranie opcji generującej 6-cyfrowy kod. Wystarczy go okazać sprzedawcy, a następnie zatwierdzić operacje na komórce. Konieczne jest połączenie z internetem.

W jakich miejscach możliwe jest zapłacenie BLIKiem? Najprościej znaleźć je np. na mapie dostarczonej przez PKO BP. Niestety teoria teorią, ale w praktyce może być nieco inaczej. Próbowaliśmy zapłacić w dwóch miejscach kodem BLIK, ale niestety bez powodzenia. W obu przypadkach kasjer nie widział możliwości wyboru aplikacji BLIK.

W pierwszej kolejności Klienci banków będą mogli korzystać z sieci sklepów obsługiwanych przez eService. Będzie ona sukcesywnie dostosowywana do płatności BLIK. Każdego dnia rośnie o kilkaset kolejnych miejsc umożliwiających płacenie smartfonem. Podpisana z First Data Polska umowa pozwoli nam na osiągnięcie poziomu 150 tys. terminali obsługujących system BLIK w ciągu kilku miesięcy. Na start, płatności BLIK będą również obsługiwane w kilku tysiącach sklepów internetowych – mówi Grzegorz Długosz, Wiceprezes PSP.

Według informacji prasowych BLIKiem możemy również płacić w internecie – dokładnie na takiej samej zasadzie jak w sklepach. Zamiast podawanie danych karty płatniczej wystarczy podać kod i zatwierdzić go na komórce.

Dzięki umowom podpisanym z integratorami internetowym DotPay i PayPro (przelewy24) możliwe będzie płacenie BLIKiem w ponad 5 000 sklepów internetowych.

Jak wypłacić pieniądze za pomocą BLIK?

Wypłata pieniędzy z bankomatu za pomocą aplikacji BLIK jest bardzo podobna do płatności. Na bankomacie należy wybrać opcje wypłaty BLIK, a następnie podać kod i zaakceptować go na telefonie. Nie ma znaczenia, czy konto posiadamy w jednym banku, a korzystamy z bankomatu innego banku (obsługującego BLIK). Przykładowo nam udało się wypłacić pieniądze w bankomacie PKO BP przy użyciu aplikacji BZWBK:

(dostępna wersja Full HD)

Warto wcześniej sprawdzić co mówi tabela opłat i prowizji o tego typu wypłatach – mogą zostać one potraktowane jako zwykłe operacje bezgotówkowe, ale mogą być również oznaczone osobno (a co za tym idzie dotyczyć ich będą inne opłaty).

Czek BLIK. A to co?

Wyobraźcie sobie teraz, że dzwoni do was bliski znajomy i mówi, że zgubił portfel, jest kilkaset kilometrów od domu i, oprócz łapania stopa, nie ma możliwości powrotu. Nie, nie ma również BLIKa, dzięki któremu mógłby wypłacić pieniądze za pomocą telefonu.

Ta sytuacja to chyba najlepszy przykład sposobu użycia czeku BLIK. Wystarczy bowiem, żeby znajomy podszedł do dowolnego bankomatu obsługującego BLIK, a następnie podał 9-cyfrowy numer czeku, który mu wcześniej wygenerujemy na swoim smartfonie. Czek ten może być ważny maksymalnie 72 godziny (lub dopóki go nie wykorzystamy), a oprócz wspomnianego numeru chroniony będzie hasłem (4-cyfrowym PINem).

Czek możemy również użyć samemu. Po prostu generujemy sobie kod o wybranej ważności i wartości, a następnie wykorzystujemy go podczas płatności lub wypłaty z bankomatu. Bank blokuje kwotę na naszym rachunku podczas generowania czeku, a w momencie zużycia kodu pobiera środki (a ewentualną resztę zwraca na rachunek).

Fajny ten BLIK ale… czy potrzebny?

Nie wiem jak wam, ale nas BLIK ciągle nie przekonał. Jest trochę podobny do płatności mobilnych w Biedronce: były fajne, kiedy się pojawiły (bo nie trzeba było szukać gotówki), ale w momencie wprowadzenia „normalnych” terminali płatniczych z Paypassem ich użycie drastycznie spadło. W końcu po co się męczyć z telefonem i sprawdzać dostęp do internetu, jeśli można po prostu wyciągnąć plastik i zapłacić w dwie sekundy?

Analogicznie sprawa wygląda z płatnościami w internecie. Tu sens BLIKa jest nieco większy, bo do przepisania jest zdecydowanie mniej cyfr niż w przypadku karty płatniczej. Ale znowu: większość z nas ma pewnie zainstalowaną aplikację PayU, gdzie zapamiętać można kilka numerów kart i płacić w kilka sekund. Inne rozwiązanie to portmonetki typu MasterPass – działające na podobnej zasadzie.

Oczywiście banki zainwestowały sporo pieniędzy w infrastrukturę, więc siłą rzeczy promować będą płatności BLIK. Nie wiem jednak jak wy, ale dla mnie dopóki operacje te nie będą wynagradzane odpowiednim cashbackiem, to raczej numerem jeden dalej zostanie stara, dobra karta płatnicza.

PS. Więcej o BLIKu możecie przeczytać na stronie swojego banku:

Nie przegap!

Komentarze

  • ijeszcze w jakich sklepach mozna placic blikiem

    olek Odpowiedz
  • BLIKiem zapłacisz na stacji Shell. Na terminalu sprzedawca wybiera zamiast płatności kartą płatność IKO. Na stronie PKObp jest wyszukiwarka sklepów, których terminale obsługują IKO/BLIK, choć wcale nie oznacza to, że sprzedawcy wiedzą że się da, ani jak.

    Willi Odpowiedz
  • Nie polecam tej metody platnosci ani wyplat z bankomatu. Mialem juz nierzyjemna historie kiedy przy probie wyplaty z bankomatu wbk za pomoca bliku pieniadze nie wyszly a bank obciazyl moj rachunek kwota wyplaty. Dodam ze w aplikacji wszystko przebieglo bez zarzutu jednak kasa nie zostala wyplacona. Czekam na wynik reklamacji. Bankomat to bz wbk natomiast bank: ing bank slaski

    Kosmo Odpowiedz
  • Konia z rzędem za podanie ogólnopolskiej sieci sklepów spożywczych akceptujących BLIK lub IKO.
    straszna miernota ten system.
    Jedyne miejsca, w których mogę zapłacić BLIKiem, to póki co kina Helios i Kolportery – a i to na siłę, bo zwykle chodzę do innej sieci kin, a z Kolportera prawie nie korzystam.
    Znacie coś jeszcze? Przydałby się supermarket jakiś…

    Jan Odpowiedz
  • „Nie wiem jednak jak wy, ale dla mnie dopóki operacje te nie będą wynagradzane odpowiednim cashbackiem, to raczej numerem jeden dalej zostanie stara, dobra karta płatnicza.”

    Nie zgadzam się. Jako karty płatniczej używam niemal wyłącznie karty kredytowej (a to z moneybackiem, a to z paybackiem), a debetowej tylko w okresach promocji związanych z moneybackiem (o ile takie akurat są). Jak bank wprowadza opłaty za debetówki to BLIK jest genialny – bezpłatna wypłata kaski z bankomatu – i to tego BLIK się nadaje rewelacyjnie (a płatnym debetówkom mówimy stanowcze NIE).

    Max Odpowiedz
  • A ja uwazam ze BLIK ma bardzo dobra przyszlosc. Mlodsze pokolenie lyknie to bez problemu … starsi beda oporni jak przed kazda nowoscia. Ponadto BLIK jest bezpieczniejszy, jesli ukradna nam karte to zanim ja zablokujemy to nawet zblizeniowo mozna natluc platnosci do 50PLN bez PIN az do dziennego limitu transakcji. Poza tym skimming …. BLIK jest z definicji na to odporny. Dla spacerowiczow, turystow BLIK bedzie swietna alternatywa – jest tylko jeden warunek, siec terminali z BLIKiem musi byc wieksza. Wtedy idac do sklepu, restauracji, lodziarni beda brali tylko telefon. Teraz tylko eService i PolCard maja go aktywowanego i to nie we wszystkich punktach a nawet czesto jest tak ze sptrzedawcy nie wiedza ze maja ta opcje i nie wiedza jak ja obsluzyc. Gdy to sie poprawi to BLIK bedzie naprawde powszechnie uzywany.
    Zreszta … jak zapomnimy z domu telefonu to sie po niego wracamy, po portfel raczej nie :D

    Tomek1976 Odpowiedz
  • Litości, nie porównujcie paliwa (przynajmniej ON) z TESCO do BP czy Orlen. Zatankowałem kiedyś Golfa II 1,6TD- jezdził na wszystkim- na TESCO się męczył. Pózniej nalałem do nissana 2,2DI- japoński motor-kuloodporny, a ledwo jechał. Teraz mam Grand Voyagera 2,8CRD… TESCO nie wleję do niego, bo się boję :D

    Aleksander Odpowiedz
  • NIe każdy sklep obsłuży BLIK z aplikacji w bankach: mbank BZWBK czy Millenium bo często jak widać w terminalach PKO – BLIK z aplikacji IKO będzie tylko obsługiwał konta powiązane z PKO bo to nie płatność BLIK w takich terminalach – tylko płatność IKO z użyciem kodów BLIK ale będą tylko akceptowane kody BLIK z aplikacji IKO Dlatego mapa sieci sklepów z BLIK większości nie obsłuży kodów BLIK z innych banków niż PKO i będzie odrzucać transakcje – sam to przeżyłem i wyszedłem na idiotę stojąć przy kasie 10 minut …

    piotro Odpowiedz
  • @piotro

    Każdy sklep obsługujący płatność BLIK obsłuży transakcję przychodzącą z każdej aplikacji posiadającej BLIK. Jeśli transakcja jest odrzucona, to na pewno z innego powodu. Może jest awaria, albo aplikacja jest źle ustawiona.
    Dlatego warto skontaktować się wtedy z bankiem.

    BLIK Odpowiedz
  • @BLIK
    sklep obsługujący oczywiście obsłuży, ale jest problem z oznaczeniami, no i co ze sklepami obsługującymi tylko IKO?

    pig4fun Odpowiedz
  • Wygląda, że BLIK to ktoś z Polskich Płatności… Więc BLIKu, czy dla użytkownika ma jakiekolwiek znaczenie, czy na terminalu jest napisane BLIK czy IKO? „IKO” to chyba w tej chwili tylko marketingowa nazwa banku PKO, potwierdź albo zaprzecz. Dla użytkownika to jedno i to samo, czy tak?

    abba Odpowiedz
  • @abba

    BLIK był stworzony na bazie IKO (nie aplikacji, a płatności telefonem banku PKO BP). Ale BLIK to nie IKO.
    Na pewno da się zapłacić BLIKiem w sklepach oznaczonych BLIK. Czy IKO ma wciąż zastosowanie jako takie – to niestety trzeba sprawdzić w PKO BP.

    BLIK Odpowiedz
  • Hej BLIK. Czy ty pracujesz w PSP? Bo jeżeli tak to super że się udzielacie. Ale to obowiązek PSP wyjaśnić a nie odsyłać do PKO. A w aplikacji IKO jest kod BLIK po prostu. No i jak z PSP to uważajcie na Państwową Inspekcję Pracy ;)

    chwilowy Odpowiedz
  • Dzień dobry, gdzie zapłacę blikiem mbanku ? Paliwo, jedzenie itd. itp. ?

    Pozdrawiam serdecznie i z góry dzięki za info.

    Sebastian Odpowiedz
  • Shell, Orlen, Stokrotka, niektóre perfumerie douglas. Sporo aptek. Musisz pytać wszędzie. Często obsługa nawet nie wie, że terminal obsługuje taką płatność. Orleny chyba wszystkie.

    Marta Odpowiedz
    • Uprzejmie dziękuję, do tej pory spotykałem tylko iko ?

      Sebastian
    • BLIK jest na bazie IKO, więc jak terminal obsługuje IKO to i BLIK. Z naszego punktu widzenia IKO to teraz tylko marketingowa nazwa pekaowkiego BLIKa. Płacąc za różne rzeczy w internecie możesz też rzucić okiem na ekranie z płatnościami do wyboru, czy oprócz płatności kartą, pay-by-linkiem, Master Passem itp nie ma też czarnego logo BLIK.

      abba
    • Nie wprowadzaj ludzi w błąd. IKO to nie to samo co BLIK. Jeżeli nie wierzysz, spróbuj kupić coś w Rossmannie, powiedz że płacisz IKO a zapłać BLIKiem.
      NIE DA SIĘ!!!
      Sprawdzone

      Agata
    • Naprawdę? A czy ktoś bardziej kompetentny może potwierdzić którąś z wypowiedzi?

      abba
  • Gdzie najłatwiej zrobić limity płacąc BLIK-em??

    keizel Odpowiedz
    • Na stacji Orlen i Shell. Można też płacić BLIKiem w rozmaitych sklepach. Opłacając faktury w różnych BOKach też sprawdzaj, czy jest BLIK, np. opłacając komunikację miejską, płacąc za gaz, prąd itp

      abba
  • Trochę odgrzebuję temat ale proszę o podpowiedź
    gdzie oprócz doladowania.orange.pl mogę zapłacić Blikiem za doładowanie orange ?
    pozdrawiam

    holek Odpowiedz
    • Przeważnie tam, gdzie jest możliwość zapłaty poprzez przelewy24 lub dotpay. Ostatnio doładowuję tutaj: http://www.taniedoladowania.com/ Standardowo mają 10% taniej, od ceny wyjściowej. Można znaleźć lepsze oferty, tylko trzeba dłużej pogrzebać.
      Wrzucajcie dobre oferty.

      hazet
  • 1. Zrobiłem trochę płatności BLIK (BZWBK) – gdy przyszło szukać konkretnej płatności (reklamacja towaru) jedynym Identyfikatorem jest cena jaka zapłaciłem. Lipa zwłaszcza że znalazłem płatności mniejsza o 1 grosz niż była na fakturze, jak udowodnić że zapłaciłem temu właśnie kontrahentów.
    2. Czy BLIK ma chargeback? Ja pozostaje przy karcie.

    Seb Odpowiedz
  • Od niedawna można już płacić BLIKiem w Biedronce. Czy ktoś już próbował ?

    Wiechu Odpowiedz
    • Przepisywanie kodu w sklepie jest mniej wygodne niż transakcje kartą, zbliżeniem karty lub zbliżeniem telefonu. Jaką promocję z wykorzystaniem BLIK polecisz? Bo wtedy ma to uzasadnienie.

      abba
    • Z karty chyba łatwiej zajumać środki niż z blika.

      iks
  • Ja np w ING potrzebuję płacić BLIKiem (muszę wydawać w promocji „poleć znajomemu konto” a plastiku nie wyrabiałem). Ale moje pytanie dotyczy jak kasjerzy w Biedronce sobie radzą z BLIKiem, ktoś próbował?

    Wiechu Odpowiedz
  • Bezproblemowo nawet w małych miejscowościach.

    Krak Odpowiedz
  • Skomentuj

    Chcesz mieć pewność, że nikt inny nie podpisze się twoim nickiem? Zarejestruj się (lub zaloguj) na LiveSmarter!

    Ostatnie wpisy