LiveSmarter.pl

Najlepsze lokaty bankowe grudzień 2013

Rozpoczął się właśnie kolejny miesiąc, dlatego znów prezentujemy wam ranking najlepszych lokat bankowych i kont oszczędnościowych. Zmiany w porównaniu do poprzedniego rankingu znów nie są zbyt wielkie.

6% od Getin Online, 5,5% od mBanku

W listopadzie na czele rankingu doszło jednak do małych przetasowań. Na pierwsze miejsce wskoczyła lokata 6% od Getin Online z Kontem Perfekcyjnym, natomiast na drugie – lokata 5.5% od mBanku z eKontem. Obie opcje to możliwość umieszczenia kilku tysięcy złotych na najlepszym oprocentowaniu w zamian za założenie konta osobistego. W pierwszym wypadku wydaje się to całkowicie bezsensowne (podpisujemy umowę z Getin Bankiem na… 30 miesięcy!). W drugim nie ma już takich haczyków, więc w przypadku zainteresowania ofertą lepiej odpuścić pół punktu procentowego i zostać klientem mBanku.

Trzecia opcja to lokata 5% w dbNet. Podobnie jak w Getin Online i mBanku założymy ją dla niewielkich kwot w zamian za otwarcie konta osobistego.

5% dalej aktualne w Lion’s Bank

Całkowicie odmienny produkt, w porównaniu do powyższych lokat z kontem, oferuje Lion’s Bank. Jego Lokata Bonjour to ciągle 5% w skali roku bez zakładania jakiegokolwiek konta. Tu również ulokujemy znacznie więcej środków, bo 100 – 200 tys. złotych, na 50 dni. Oczywiście z oferty można skorzystać jedynie raz zostawiając swoje dane w formularzu:

4,75% lub 4,25% dla przeciętnego Kowalskiego

Tutaj dochodzimy do (prawdopodobnie) najlepszych oferty bez zakładania konta i posiadania przynajmniej stu tysięcy złotych. Mowa o Lokacie na dobry początek Idea Banku, która daje nowym klientom 4,75% na lokacie 1 lub 3 miesięcznej (do 10 tys. zł). Jej odpowiednikiem w Getin Online jest Lokata na start, która płaci 4,25% dla kwoty do 20 tys. złotych przez 2 miesiące. Są to zdecydowanie najlepsze pozycje dla osób, które posiadają kilka(dziesiąt) tysięcy złotych i chcą je bezpiecznie ulokować bez żadnych haczyków (muszą być nowym klientem banku).

Warto również pamiętać o ofercie Noble Bank. Bank ten ciągle oferuje Lokatę na otwarcie II wraz z kontem osobistym. Jakie są jej zalety? Daje 4,25% dla kwot z zakresu 50 – 250 tys. złotych przez 2 miesiące. Trzeba jednak otworzyć konto osobiste, które jest darmowe w przypadku wpływu 12 tys. złotych co miesiąc. Dla tych, którzy jednak mają sporą nadwyżkę finansową nie powinno być problemem spełnienie tego warunku i skorzystanie z lokaty.

4% zaczyna się robić popularne, ale na długo

W tym momencie dochodzimy do miejsca, w którym zaczyna się zestawienie lokat bez limitów typu założenie konta czy bycie nowym klientem banku. Coraz więcej z nich to okazje rzędu 4%, niestety często z bardzo długim okresem trwania lokaty. Przykładem może być 4,25% w Credit Agricole, niestety aż na 3 lata. Podobna oferta obowiązuje w Santander Consumer Bank: Lokata Direct+ daje 4,2% w wariancie 3-letnim lub 4,1% przez 2 lata. Ciekawa wydaje się też propozycja Banku Spółdzielczego w Ciechanowie. Oferuje on 4,22% na e-lokacie turkusowej. Jej czas trwania to (tylko bądź aż) rok, więc warto się nad nią zastanowić. Aktualizacja (2.12) – niestety e-lokata turkusowa nie jest już dostępna.

3.x% dla każdego

Co dalej? Z ciekawszych ofert, które rzucają się w oczy, są zdecydowanie Konto oszczędnościowe w BGŻOptima – daje 3,6% przez 3 pierwsze miesiące (później 3%), przy czym środki możemy wypłacać w dowolnym momencie, nieograniczoną ilość razy.

Nieco mniej, bo 3,5% można dostać w Meritum Banku na Lokacie Internetowej w wersji 12 miesięcy. W przypadku połowę krótszego okresu dostaniemy 3,4%.

Poniżej tych wartości właściwie już każdy (sensowny) bank ma w swojej ofercie lokatę typu „3.x%”. Pełne zestawienie lokat znajdzie również w naszym codziennie aktualizowanym rankingu lokat bankowych.

W przypadku SKOKów warto zaglądnąć do zestawienia na AppFunds.