LiveSmarter.pl

Od 2015 roku zapłacimy 19% podatku od cashbacku. Czyżby?

Dwa dni temu zauważyliście w komentarzach, że prezydent Komorowski podpisał ustawę o zmianie ustawy o podatku dochodowym. Według niej od 1 stycznia 2015 zapłacimy 19% zryczałtowanego podatku z tytułu świadczeń otrzymanych m.in. od banków. Wydawać by się mogło, że nic z tym nie zrobimy i będziemy zarabiać mniej ale… być może wcale nie będzie tak źle i ustawa nie będzie miała większego wpływu na nasze portfele. Jak to możliwe?

Aktualizacja: wiemy już, które banki pobierają podatek. Sprawdź tutaj!

Sprzedaż premiowa to nie świadczenie otrzymywane od banku

Nowa ustawa zakłada, że w artykule 30 w ustępie 1 po punkcie 4a zostanie dodany kolejny punkt o następującym brzmieniu:

Od dochodów (przychodów) pobiera się zryczałtowany podatek dochodowy:
[…]
4b) z tytułu świadczeń otrzymanych od banków, spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych lub instytucji finansowych w rozumieniu odrębnych przepisów, w związku z promocjami oferowanymi przez te podmioty – w wysokości 19% świadczenia;

Aktualne promocje typu cashback, które najczęściej opisujemy na LiveSmarter, banki definiują w swoich regulaminach jednak jako sprzedaż premiowa. Do tej pory wypłaty te były zwolnione z podatku na podstawie artykułu 21 ust. 1 ustawy:

Wolne od podatku dochodowego są:
[…]
68) wartość wygranych w konkursach […], a także nagród związanych ze sprzedażą premiową – jeśli jednorazowa wartość tych wygranych lub nagród nie przekracza kwoty 760 zł;

Pomimo tego, że nie jesteśmy specjalistami z dziedziny prawa bankowego wydaje nam się, że od nowego roku… nic się nie zmieni. Jeśli banki zdefiniują w swoich regulaminach promocję jako sprzedaż premiowa, to dalej obowiązywał będzie powyższy podpunkt zwalniający dochód z podatku. Jeśli natomiast bank stwierdzi, że promocja będzie świadczeniem (tylko czemu miałby tak stwierdzać?) – wtedy podatek faktycznie zapłacimy.

Żeby potwierdzić wiarygodność tej teorii warto dodać co o zmianie twierdzi dr. Mariusz Zygierewicz, dyrektor Zespołu Ekonomiczno-Regulacyjnego Związku Banków Polskich:

Będzie to zależeć od systemu wypłat przyjętego przez bank. – Dopiero gdy cashback nie będzie się mieścił w definicji dochodów zwolnionych z podatku w rozumieniu art 21 ust. 1 pkt 68, będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem zryczałtowanym

Jak będzie faktycznie – przekonamy się już niedługo. Jest jednak spora szansa, że dalej będziemy się cieszyć nieopodatkowaną sprzedażą premiową ;)