Od 2015 roku zapłacimy 19% podatku od cashbacku. Czyżby?

Dwa dni temu zauważyliście w komentarzach, że prezydent Komorowski podpisał ustawę o zmianie ustawy o podatku dochodowym. Według niej od 1 stycznia 2015 zapłacimy 19% zryczałtowanego podatku z tytułu świadczeń otrzymanych m.in. od banków. Wydawać by się mogło, że nic z tym nie zrobimy i będziemy zarabiać mniej ale… być może wcale nie będzie tak źle i ustawa nie będzie miała większego wpływu na nasze portfele. Jak to możliwe?

Aktualizacja: wiemy już, które banki pobierają podatek. Sprawdź tutaj!

Sprzedaż premiowa to nie świadczenie otrzymywane od banku

Nowa ustawa zakłada, że w artykule 30 w ustępie 1 po punkcie 4a zostanie dodany kolejny punkt o następującym brzmieniu:

Od dochodów (przychodów) pobiera się zryczałtowany podatek dochodowy:
[…]
4b) z tytułu świadczeń otrzymanych od banków, spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych lub instytucji finansowych w rozumieniu odrębnych przepisów, w związku z promocjami oferowanymi przez te podmioty – w wysokości 19% świadczenia;

Aktualne promocje typu cashback, które najczęściej opisujemy na LiveSmarter, banki definiują w swoich regulaminach jednak jako sprzedaż premiowa. Do tej pory wypłaty te były zwolnione z podatku na podstawie artykułu 21 ust. 1 ustawy:

Wolne od podatku dochodowego są:
[…]
68) wartość wygranych w konkursach […], a także nagród związanych ze sprzedażą premiową – jeśli jednorazowa wartość tych wygranych lub nagród nie przekracza kwoty 760 zł;

Pomimo tego, że nie jesteśmy specjalistami z dziedziny prawa bankowego wydaje nam się, że od nowego roku… nic się nie zmieni. Jeśli banki zdefiniują w swoich regulaminach promocję jako sprzedaż premiowa, to dalej obowiązywał będzie powyższy podpunkt zwalniający dochód z podatku. Jeśli natomiast bank stwierdzi, że promocja będzie świadczeniem (tylko czemu miałby tak stwierdzać?) – wtedy podatek faktycznie zapłacimy.

Żeby potwierdzić wiarygodność tej teorii warto dodać co o zmianie twierdzi dr. Mariusz Zygierewicz, dyrektor Zespołu Ekonomiczno-Regulacyjnego Związku Banków Polskich:

Będzie to zależeć od systemu wypłat przyjętego przez bank. – Dopiero gdy cashback nie będzie się mieścił w definicji dochodów zwolnionych z podatku w rozumieniu art 21 ust. 1 pkt 68, będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem zryczałtowanym

Jak będzie faktycznie – przekonamy się już niedługo. Jest jednak spora szansa, że dalej będziemy się cieszyć nieopodatkowaną sprzedażą premiową ;)

Nie przegap!

Komentarze

 • A jeśli nawet nie zmieści się do sprzedaży premiowej, to klient otrzyma po prostu niższy przychód, bo podatek ma być odprowadzany przez bank i klient, zgodnie z nowymi przepisami, nie będzie nawet dostawał PITa.

  zigfrid Odpowiedz
 • Myślę też że często banki będą zwiększać premie o te 19% , szkoda że np teraz Inteligo nadal ma zapisy o pitach i w przyszłym roku się posypią i trzeba się z tym babrać. :/

  news Odpowiedz
 • A nie macie obaw przed taką sytuacją: bank X za styczeń wypłaci cashback, odprowadzając jednocześnie należny wg nowego przepisu podatek. Urząd Skarbowy mając informację z banku, że obywatel Y ma rachunek w banku X, na który wpływają i wpływały środki z cashbacku, zażąda od obywatela wyjaśnień, dlaczego samodzielnie nie wykazał przychodów za rok poprzedni w swoim rozliczeniu

  kuternoga Odpowiedz
 • Raczej nie zwieksza premii. Taki rzecznik Alior Bank/Alior Sync jeszcze w 2013 roku twierdzil ze program rekomendacyjny zwolniony jest z podatku, a teraz na stronie pisza ze wysylaja jednak pit-8c, a nie widze zeby kwota premii za polecenie sie zwiekszyla.

  Zauwazylem, ze Raiffeisen w promocji „wygodne zarabianie” ma zapisek w regulaminie „W zakresie opodatkowania Cashbacku oraz/lub Podwyżki Pensji znajdą zastosowanie przepisy podatkowe obowiązujące w dacie wypłaty Cashbacku oraz/lub Podwyżki Pensji na rzecz Uczestnika.”, wiec juz przy wyplacie cashbacku w styczniu 2015 zobaczymy czy wyplaca go w calosci czy tez pobiora od razu zryczałtowany podatek.

  aaaa Odpowiedz
 • Mnie bardziej martwi co innego.

  Skoro rząd sięga do takich ochłapów i zmienia w tym celu ustawę o pdof, to znaczy, że środki zagrabione z OFE lada chwila się skończą, a wtedy pewnie pojawi się ryzyko wariantu cypryjskiego – extra podatek na środki na kontach.
  Trzeba trzymać rękę na pulsie, żeby w razie potrzeby zmienić szybko bank, na Bank Ziemski…

  robertkk Odpowiedz
 • Nie myśl, @robertkk, że znalazłeś rozwiązanie. W razie konieczności powoła się Szwadrony Skarbowe wyposażone w tankietki, śmigłowce, drony , długą broń i walizki z przyrządami do tortur. Już tam coś wymyślą, żeby wyrwać Ci kasę.

  Bufon Odpowiedz
 • @kuternoga, to prosta odpowiedź, dlatego, że w regulaminach promocji pisało o braku podatku od tego. I rzucasz na stół 40 kartek A4.

  mondry Odpowiedz
 • @kuternoga
  Podoba mi się twoja czujność! Jednak zryczałtowany podatek nie jest odprowadzany imiennie i nie ma żadnego niebezpieczeństwa przynajmniej tam, gdzie się go spodziewasz. To tak, jak i teraz przy pobieraniu podatku od odsetek, lokat itp.

  Air Odpowiedz
 • Lepsze to niż PIT-y. Jeżeli jeszcze banki to ubruttowią, to będzie źrodło dochodu dla Państwa i Państwa. Takie wspieranie społeczeństwa i kraju przez sektor bankowy.

  Nowy Odpowiedz
 • Jakby na to nie patrzec to dla konsumentów sytuacja jest jednak korzystna pod jednym względem: jeśli podatek się należy to będzie odprowadzony bez naszej ingerencji i zbaway w PITy natomiast jeśli banki nadal będą się bawiły w omijanie prawa „sprzedażą premiową” to ryzyko nieopłacenia podatku biorą na siebie. Czyli koniec z zamartwianiem się zwykłego kowalskiego czy JEGO urząd skarbowy przywali się do premii i cashbacków czy nie; a wiadomo, że co urząd skarbowy to inna interpretacja praktycznie każdego przepisu prawa podatkowego….

  Marek M. Odpowiedz
 • A tymczasem właśnie otrzymałem zwrot z T-mobile i niespodzianka zamiast 50 zł 40 zł i tytuł przelewu: Premia za realizację transakcji kartą NFC(po pobraniu podatku: 10,00 PLN)
  i co to ma być?

  Darek Odpowiedz
 • Darek – podatek od cashbacku. Niedługo będzie o tym osobny artykuł. Jak się okazało, niektóre banki pobierają podatek, inne (tak jak przewidziałem) nie. Czekam na informacje gdzie cashback wpadł (i gdzie pobrany został podatek) aby zebrać wszystko w całość i opisać.

  Michał Odpowiedz
 • tylko czekać aż wprowadzą podatek od podatku …

  Darek Odpowiedz
 • Alior Bank też pobrał:/ ‚Wypłata CashBack za zakupy spożywcze (po pobraniu podatku: 5,00 PLN)’

  M. Odpowiedz
 • Konto bez kantów BOŚ: „premia po potrąceniu podatku” = 8 zł, zamiast 10! Państwo nas okrada w majestacie prawa!

  286 Odpowiedz
 • Czy opodatkowanie premii z tytułu promocji bankowych na zasadach ustawy o podatku od osób fizycznych oznacza koniec konstrukcji prawnej „sprzedaży premiowej”? Admin proszony o podjęcie tematu od strony przepisów prawa.

  286 Odpowiedz
 • Nie pobieraja podatkow :City Handlowy,Eurobank, CA i chyba Paribas

  rw8888 Odpowiedz
 • Kluczowy jest nowy punkt ustawy z haslem „w związku z promocjami oferowanymi przez te podmioty – w wysokości 19% świadczenia” wiec wiekszosc bankow sie poddaje i pisza ze Uzyskana nagroda – Premia, związana z Uczestnictwem w Promocji podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych na podstawie art. 30 ust. 1 pkt. 4b ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tj. Dz. U. z 2012 r. poz. 361 z późn. zmianami).

  Banki do tej pory mowily ze cashback podlega zwolnieniu z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych na podstawie art.21 ust. 1 pkt. 68 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U.2012, poz. 361 ze zm.). Niestety teraz w ustawie w tym punkcie zmienili haslo „sprzedaz premiowa” na „sprzedaż premiowa towarów lub usług”.

  Juz wczesniej urzedy skarbowe kombinowaly co zrobic z ta sprzedaz premiowa tak tlumaczac:
  „świadczeń w postaci premii wypłacanej przez Bank nie można jednak uznać za nagrody związane ze sprzedażą premiową, ponieważ nie są one bezpośrednio związane ze sprzedażą określonej usługi, ale z dokonywaniem operacji w ramach tej usługi (w ramach rachunku bankowego). W konsekwencji, nie ma zastosowania w tym przypadku zwolnienie przedmiotowe określone w art. 21 ust. 1 pkt 68 ww. ustawy” (tak np. Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy w interpretacji z dnia 17 stycznia 2013 r., sygn. ITPB2/415-968/12/IB).

  Czekam na jakies kreatywne pomysly w bankach np dopisek w regulaminie konta ze cashback to nie jest zadna promocja tylko staly rabat wyplacany po 14 dniach od zaksiegowania transakcji (wystepowalo cos takiego w darmowej wysylce allegro), albo ze ta sprzedaz premiowa jest bezposrednio zwiazana ze sprzedaza uslugi prowadzenia konta. Bo zamiana cashbacku na odsetki promocyjne tak jak w Credit Agricole to jest poddanie sie bez walki i zaplacenie podatku co do grosza..

  aaaa Odpowiedz
 • od lokaty zalozonej 4.08.14r na 6miesiecy, która zakonczyla sie 4.02.15 bank potrącil mi podatek 19% od odsetek . Czy slusznie? czytalam, ze jesli lokata zalozona przed 1 stycznia 2015 to bank nie bedzie pobieral pod.od odsetek.

  Marianna Odpowiedz
 • Przecież lokaty są obelkowane już od dawien dawna.

  rumburak1 Odpowiedz
 • Skomentuj

  Chcesz mieć pewność, że nikt inny nie podpisze się twoim nickiem? Zarejestruj się (lub zaloguj) na LiveSmarter!

  Ostatnie wpisy