Najlepsze lokaty styczeń 2018

Trzeba przyznać, że początek poprzedniego roku nie był zbyt dobry dla osób oszczędzających. Spadające oprocentowanie i rosnąca inflacja sprawiały, że ciężko było wygrać ze spadającą wartością pieniądza. Na szczęście początek 2018 roku jest zdecydowanie bardziej łaskawy dla osób oszczędzających – ostatnie oferty lokat pozwalały bowiem na zgarnięcie 3%, nawet poand 3% w skali roku – czyli o jakieś 0,5 – 0,7 p.p. niż rok temu dla ofert krótkoterminowych. Gdzie więc osoby oszczędzające znajdą najlepsze oferty depozytowe na początku tego roku? Po szczegóły zapraszam do comiesięcznego rankingu najlepszych lokat.

Lokaty dla nowych klientów BEZ zakładania konta osobistego (3% – 4%)

Niezmiennym liderem zestawienia lokat jest Lokata Happy Idea Banku. Oferta dostępna jest dla wszystkich nowych klientów banku i nie wymaga posiadania konta. Kwota maksymalna lokaty to 10000 zł, a jej czas trwania to 1-3 miesiące. Najwięcej (4%) zyskamy na wersji 2-miesięcznej, nieco mniej (3,5%) w wersji 3-miesiecznej.

Co, jeśli do ulokowania mamy więcej środków? Dobrym wyborem będzie inna lokata Idea Banku dla nowych klientów, czyli Lokata Happy Pro. Jej warunki są bardzo podobne, z tą różnicą, że tu zyskamy 3,5% dla kwoty do 25 000 zł. Czas trwania lokaty to 3 miesiące. Największa wada? Nie możemy otworzyć Lokaty Happy i Lokaty Happy Pro – do wyboru mamy tylko jedną z nich.

Co, oprócz Idea Banku? W zasadzie jedyną sensowną alternatywą jest Lokata Bezkarna BGŻOptima. Możemy ją założyć, o ile nie posiadaliśmy umowy ramowej BGŻOptima przez okres ostatnich 12 miesięcy. Do zgarnięcia mamy 3,5% do 20 000 zł na okres 3 miesięcy. Główna zaleta? Lokatę możemy zerwać w dowolnym momencie bez utraty naliczonych już odsetek. Wada? Z lokatą nie zakładamy konta osobistego, ale konieczne jest konto oszczędnościowe – na szczęście całkowicie darmowe, a na dodatek oferujące 2,5% w skali roku do 150 000 zł.

Lokaty dla klientów otwierających konto osobiste (3% – 4%)

Niewiele zmieniło się wśród ofert lokat z wymaganym kontem osobistym.

Ciągle najlepszą opcją wydaje się Lokata Witaj Nest Banku, dzięki której zarobimy 4% w skali roku. Lokatę można otworzyć w ciągu 30 dni od podpisania umowy o (bezpłatne) Nest Konto dla kwoty do 10 000 zł. Jej czas trwania to 3 miesiące, choć istnieje również wersja półroczna – ale jej warunkiem jest zapewnienie przelewu wynagrodzenia na Nest Konto – inaczej oprocentowanie spada. Z tego powodu lepsza może być wersja 3-miesięczna.

4% na lokacie oferuje również Plus Bank. Ta oferta ma jednak spory haczyk – karta (obligatoryjni wydawana do konta) kosztuje 9 zł, o ile nie wydamy nią 500 zł miesięcznie.

W mBanku mamy do zgarniecia „tylko” 3,5% w skali roku, jednak tu owierane eKonto jest darmowe. Czas trwania lokaty to 3 miesiące, a kwota maksymalna to standardowe 10 000 zł.

Lokaty dla wyjadaczy

Problem ze wszystkimi powyższymi lokatami jest tylko taki, że… niewielu czytelników bloga może z nich skorzystać. Większość osób już dawno posiadała lokaty startowe, dlatego szuka czegoś z mniejszą ilością warunków. Co jest dostępne?

Lokata na dobry początek w Idea Banku

Aktualnie… niewiele, przynajmniej o wysokim oprocentowaniu. Wszystko wskazuje jednak na to, że już za kilka godzin pojawi się sensowna propozycja od Idea Banku. Bank ten bodaj pierwszy raz zapowiedział lokatę przed jej pojawieniem się – ale bez podawania oprocentowania. Trzymamy kciuki i liczymy na coś powyżej 3%.

Z tego też względu niniejszy wpis zostanie niedługo zaktualizowany. Jeśli Idea nie zaoferuje niczego ciekawego, to wtedy postaram się znaleźć inne sensowne alternatywy. Póki co sami możecie je poszukać dzięki naszej porównywarce lokat i kont oszczędnościowych.

Nie przegap!

Komentarze

 • 3,15% – szału nie ma, d… nie urywa :(

  tno3city Odpowiedz
 • a coś dla większych kwot? I na dłużej?

  Domi Odpowiedz
 • może to nie jest ta lokata „na dobry początek roku” tylko jeszcze inna ;)

  Dobcio Odpowiedz
  • Też mi się tak wydaje, że to chyba nie jest ta lokata, w końcu ma inna nazwę.

   Lokata
  • Po za tym lokata jest dedykowana dla posiadaczy ROR i musi zostać opłacona w momencie składania wniosku.

   Lokata
 • 3,15% to i tak najlepsza oferta obecnie , nie ma co wybrzydzac

  Marekx12 Odpowiedz
 • „Kwota maksymalna lokaty to 500 zł, a jej czas trwania to 1-3 miesiące” – kwota minimalna to raczej jest , max 10000 zł

  Aldi Odpowiedz
 • Daliby promocyjnie z 5% na miesiąc, a nie jakieś zabawy w 3%. Strata banku mała, a za to darmowa reklama we wszystkich możliwych rankingach lokat.

  mak Odpowiedz
 • Lokata NA NOWE ŚRODKI PLUS – Idea Bank:
  https://www.ideabank.pl/ideabank2/doc/tab_oproc_lok_os_fiz.pdf?A
  *5:
  czyli tymi nadwyżkami jest wszystko co mam w Idea, łącznie z lokatami,
  bo nie rozumiem ?

  villemo09 Odpowiedz
 • @admin popraw we wpisie ;)
  „Niezmiennym liderem zestawienia lokat jest Lokata Happy Idea Banku. Oferta dostępna jest dla wszystkich nowych klientów banku i nie wymaga posiadania konta. Kwota maksymalna lokaty to 500 zł,”
  Kwota minimalna to 500 zł …

  Bolo Odpowiedz
 • No i jednak 3.15% Bez rewelacji.

  keton Odpowiedz
  • czyli sylwestrowej nie ma co zrywać – zwłaszcza że te 3,15 jest na 29 dni (do 31 stycznia) a nie na pełny miesiąc (do 2 lutego)

   zenek64
  • Mało tego – osoba, która zerwie sylwestrową 3.00% i założy na 3.15%, na koniec miesiąca będzie odrobinie stratna.

   Przemo
 • A kiedy trzeba wycofać środki z oszczędnościowego z millennium?

  Noraut Odpowiedz
 • Pojawila się jeszcze Lokata Styczniowa Plus ( dla posiadaczy ROR) – 2 m-ce 2,50 i 5 m-cy 2,70 oraz Styczniowa 2 mce 2,20 i 5 mcy 2,40. Bez rewelacji!!!

  Grażka Odpowiedz
 • czy oni w tym Idea Banku dalej na kacu są ? Oferta śmieszna póki co. Dziś skończyła mi się lokata 3mce u nich, więc robię duży odpływ do BGZ na przeczekanie.

  marcin85 Odpowiedz
 • Najgorsze jest to, że zniknął baner zapowaidający lokatę – liczyłem, że to jednak będzie coś innego niż 3,15% na 30 dni dla posiadaczy konta…

  Michał Odpowiedz
  • Coś czuję ża ta oferta będzie się teraz pojawiać często-co miesiąc- i nie warto blokować kasy na np. pól roku..

   Pola33
  • Niestety Idea ostatnio karmi nas ofertami albo na nowe srodki z ograniczeniami, albo dla posiadaczy ROR. Na szczescie przynajmniej ta 2 opcja jest prosta do ogarniecia.

   keton
 • Dostalam informację z IB ze ok 12.00 pojawi się w systemie promowana lokata Na dobry…..
  A więc cierpliwie czekamy…

  Grażka Odpowiedz
  • Ok. To czekamy. Zawsze mozna zerwac te 3.15. Chociaz w momencie kiedy znikl banner pojawila sie wlasnie ta oferta na 3.15. Raczej watpie aby bylo cos jeszcze, bo juz tego nie reklamuja w zaden sposob.

   keton
  • @keton, baner znikł o 10, a lokata pojawiła się w systemie transakcyjnym o godz. 0:01. Po za tym Idea już nas przyzwyczaiła, że lokaty pojawiają się ok 12-13 i znikają ok. 17-18.

   Lokata
  • No to mamy 13:00 a superlokaty na nowy rok ani słychu ani widu, chyba 1 stycznia pomylił im się z 1 kwietnia…

   Lokata
 • Konsultanci na infolinii to nigdzie nie jest dobre źródło informacji, więc moim zdaniem nic więcej nie będzie poza to co nam zaserwowali z rana.

  Gruby Rychu Odpowiedz
 • Konsultanci na infolinii to nigdzie nie jest dobre źródło informacji, więc moim zdaniem nic więcej nie będzie poza to co nam zaserwowali z rana.

  Gruby Rychu Odpowiedz
 • Informację, że lokata pojawi sie około 12.00 w systemie dostałam poprzez Messengera. Ale Idea poleciała w kulki i zagrała ….
  Promocja na banerze przez kilka dni i d…..a blada.

  Grażka Odpowiedz
 • W nestbanku jest lokata 4% na 6mcy, bez górnego limitu kwotowego. Warunki: nie mieć konta i założyć konto, przelać jedno wynagrodzenie min. 2500 zł.

  adm Odpowiedz
  • Górny limit 10 tys. Cytat z banera
   „4,0% oprocentowanie w skali roku.
   Lokata do 10 tys. zł na 3 i 6 miesięcy.”

   Katarzyna
 • W Nestbanku jest nowe oprocentowanie lokat na nowe środki, tyle że po starek dacie: 15 październik.

  [email protected] Odpowiedz
 • Michale jesli osoba skladająca wniosek o lokatę w ideabanku, przebywala 5mcy za granicą w celach zarobkowych, to czy we wniosku o rozliczaniu podatków powinna wpisać rowniez ten kraj jako kraj rezydencji podatkowej?

  Mam zagwozdkę przy tym punkcie wniosku :)

  Fabik Odpowiedz
  • Wszystko zależy od tego gdzie jest twoja rezydencja podatkowa. Jeśli jesteś tylko 5 miesięcy i wracasz do PL, to na 99% będzie nią Polska.

   Dodam, że posiadanie innej rezydencji jest często dla banków przeszkodą i niechętnie otwierają konta czy lokaty.

   Michał
 • Limit dni za granicą do chyba 183 dni, czyli 6 m-cy, jeśli tyle nie miałeś, to jesteś rezydentem polski

  Katarzyna Odpowiedz
  • To nie jest takie proste. Tu jeszcze dochodzi drugi warunek, czyli „centrum interesów życiowych”. Jeśli wyjedziesz za granicę na ponad pół roku, ale ciągle będziesz np. utrzymywać tu swoje mieszkanie, samochód, płacić rachunki itd. to dla Urzędu Skarbowego ciągle jesteś rezydentem podatkowym PL – nawet, jak za granicą spędzisz więcej, niż pół roku. Ale to tylko potwierdza, że Fabik to rezydent podatkowy PL (przynajmniej tak można stwierdzić na podstawie komentarza :)).

   Michał
  • Tylko „centrum interesów życiowych” można interpretować w dowolny sposób, więc najlepiej wybrać taki, który jest dla nas wygodny.

   abc
  • Pod uwagę wziałbym jeszcze zdanie urzędu skarbowego :)

   Michał
 • Skomentuj

  Chcesz mieć pewność, że nikt inny nie podpisze się twoim nickiem? Zarejestruj się (lub zaloguj) na LiveSmarter!

  Ostatnie wpisy