Wygląda na to, że Polakom niezbyt podoba się obecna sytuacja na rynku lokat. Co miesiąc z banków wyprowadzane jest ok. 1,4 mld zł, co jest… korzystne dla oszczędzających. Banki do zarabiania (sprzedawania kredytów) potrzebują bowiem naszej gotówki, dlatego z miesiąca na miesiąc pojawia się coraz więcej sensownych ofert depozytowych, choć często pod pewnymi warunkami. W zasadzie co drugi bank ma obecnie w swojej ofercie lokatę lub konto oszczędnościowe z oprocentowaniem od 2,5% w górę. Które oferty są najkorzystniejsze? Zapraszam do poniższego rankingu najlepszych lokat bankowych na wrzesień 2017.

Lokaty dla nowych klientów BEZ zakładania konta osobistego (3% – 4%)

Tradycyjnie ranking rozpoczynamy od ofert dających najlepsze oprocentowanie – bez konieczności zakładania konta.

Tu nieprzerwanym liderem jest Lokata Happy proponowana przez Idea Bank. Do wyboru mamy wersję 1-, 2- i 3-miesięczną dla kwoty od 500 do 10 000 zł. Haczyk? Oferta dostępna jest jedynie dla nowych klientów – takich, którzy nigdy nawet nie wnioskowali o żaden produkt Idea Banku (bank nie ma ich PESELu w swojej bazie). Jeśli złożycie więc wniosek o lokatę, to zróbcie to wiedząc, że drugi raz już się nie będzie dało. Na jego opłacenie będzie 5 dni.

Co, jeśli mamy więcej, niż 10 000 zł? Tu z pomocą przychodzi Lokata Happy w wersji Pro. Choć oprocentowanie spada do 3%, to kwota maksymalna lokaty wynosi 25 000 zł. Mamy również lokatę w wersji Plus (do 100 000 zł), jednak jej oprocentowanie nie jest już tak atrakcyjne – wynosi 2,5%.

Jaki inny bank daje sensowne oprocentowanie bez zakładania konta osobistego? W zasadzie tylko jeden – BGŻOptima. Tu trzeba jednak zaznaczyć, że otwierając Lokatę Bezkarną (3% do maksymalnie 20 000 zł) otwieramy również darmowy rachunek oszczędnościowy. Na szczęście sam w sobie jest oprocentowany (2,2% do 150 000 zł), a dodatkowo można go zamknąć całkowicie zdalnie. Samą Lokatę Bezkarną można zerwać w dowolnym momencie bez utraty odsetek, choć oczywiście najlepiej ją utrzymać przez 3 miesiące – wtedy zgarniemy najwięcej.

Lokaty dla klientów otwierających konto osobiste (3% – 4%)

Ofert z dobrym oprocentowaniem jest jednak znacznie więcej. Wymagane jest jednak założenie konta osobistego – choć w większości przypadków bezpłatnego.

Liderem zestawienia jest Nest Bank, który do swojego darmowego konta dorzuca Lokatę Witaj z oprocentowaniem 4% na 3 lub 6 miesięcy (druga opcja dla osób, które zapewnią wpływ wynagrodzenia). Maksymalna kwota lokaty wynosi 10 000 zł. Możemy ją założyć do 30 dni od otwarcia konta.

Warto przy okazji dodać, że Nest Bank oferuje znacznie więcej ciekawych opcji oszczędnościowym i premiowych. Osoby, które zapewnią regularne wpływy mogą zgarnąć nawet 5,7% na koncie Nest Rodzinne Oszczędności. Klienci z nowymi środkami zyskają do 2,6%, a osoby zapewniające wpływ świadczenia Rodzina 500+ – do 200 zł premii.

Kolejnym bankiem oferującym 4% jest Plus Bank, choć tu istnieje dość poważny haczyk – bank wymaga od nas wyrobienia karty debetowej do konta, która jest dość droga – kosztuje 9 zł miesięcznie, jeśli nie wydamy 500 zł. Z tego też względu oferta jest zdecydowanie mniej korzystna.

Co dalej? Dobrą ofertą dla nowych klientów posiada mBank. Tu do zgarnięcia mamy 3,5% na 3 miesiące dla kwoty do 10 000 zł. Prowadzenie eKonta – darmowe, o ile nie zamówimy karty debetowej.

Dość podobną ofertę ma również Eurobank. Tu jednak zasady Lokaty LOGujesz-LOKujesz są nieco inne – można ją założyć w ciągu 7 dni od aktywacji pierwszej aplikacji mobilnej. Skorzystać więc mogą również obecni klienci.

3% na lokacie powitalnej Deutsche Bank

Jednak, moim zdaniem, prawdziwy hit dostępny jest w Deutsche Banku – zwłaszcza, jeśli do ulokowania mamy większą kwotę. Zakładając konto dbNET Premium skorzystać możemy ze świetnej 12-miesięcznej Lokaty Powitalnej. Możemy na niej ulokować nawet 100 000 zł na okres 12 miesięcy. Co ciekawe za konto nie zapłacimy póki co ani grosza ;)

Warto również dodać, że oprócz lokaty na start Deutsche Bank oferuje również bardzo dobre konto oszczędnościowe, które pozwala na zgarnięcie 2,55% do 100 000 zł dla kwoty do 100 000 zł. Szczegóły w dokładnej analizie obu ofert Deutsche Banku, którą przeprowadziłem kilka miesięcy temu.

Lokaty dla wyjadaczy

Co z ofertami dla osób, które skorzystały ze wszystkich ofert startowych? W chwili pisania tego artykułu odpowiedź jest praktycznie tylko jedna – należy skorzystać z Lokaty Tylko Teraz oferowanej od kilku dni przez Idea Bank. Maksymalna kwota lokaty to 1 000 000 zł, a oprocentowanie wynosi 2,6%. Do wyboru mamy lokatę 2-, 3- i 4-miesięczną. Do wyboru, do koloru. Większego oprocentowania bez haczyków raczej nie znajdziecie :)