W jakim banku założyć konto walutowe i nie zapłacić ani grosza za obługę – Polak za granicą cz. III

przez Komentarzy: 82

Jeszcze na początku wakacji opublikowaliśmy dwuczęściowy poradnik pt. „Polak za granicą”. Przedstawialiśmy tam najtańsze sposoby na płatności walutowe, zwłaszcza te dokonywane w euro. Ostatecznie doszliśmy do rozwiązania, które gwarantowało darmowe wypłaty pieniędzy za granicą, wpłaty i wypłaty w banku oraz utrzymanie konta. Problemem był jedynie przelew SEPA (walutowy w EUR), który wykonywaliśmy pomiędzy Alior Bankiem i mBankiem – kosztował nas 5 PLN. Ostatecznie udało nam się wygrać i z nim :)

Trzy banki = 0 PLN opłat

Przypomnijmy – w naszym spobie musieliśmy korzystać z dwóch banków. mBank oferuje bowiem darmową kartę walutową (przez pierwszy rok, po którym ją zamykamy i otwieramy nową). Nie oferuje jednak wygodnych wpłat i wypłat np. w oddziale banku, dzięki czemu potrzebne jest drugie konto – w Alior Banku, które świetnie współpracuje z walutomatem i kantorami internetowymi oraz oferuje darmowe wpłaty i wypłaty na rachunek. Ten pakiet gwarantował i ciągle gwarantuje świetne warunki, bowiem oprócz przelewów między rachunkami (5 PLN) nie płacimy za nic więcej – jeden przelew większej kwoty raz na parę miesięcy rozwiązuje sprawę (zwłaszcza, że konto w mBanku oferuje całkiem przyzwoite oprocentowanie środków jak na walutę europejską: 1.6%).

Co trzeba zmienić w działającym pakiecie aby działał jeszcze lepiej (taniej)?

Wystarczy dodać do naszego pakietu konto walutowe w dziecku Aliora, czyli Alior Syncu. Oferuje ono darmowe konto złotówkowe z cashbackiem 5% (o którym pisaliśmy już sporo) oraz darmowe konta walutowe (w EUR, GBP, CHF, USD). Co szczególnie nas interesuje to fakt, iż przelewy międzybankowe w EUR (SEPA) są tu darmowe, a na dodatek idą w trybie pilnym. Minusem jest natomiast brak możliwości wpłaty waluty na rachunek bezpośrednio w banku – teoretycznie jest to bowiem bank wirtualny.

Cały patent polega jednak na tym, że Alior Sync, teoretycznie osobny bank (którego właścicielem jest Alior Bank) ma wspólny system przelewów wewnętrznych co jego ojciec. Skoro przelewy wewnętrzne np. w euro z Alior Banku do Alior Banku są darmowe, to z Alior Banku do Alior Synca… również :) Oczywiście działa to w obie strony i jest natychmiastowe (oprócz godzin nocnych).

Jak więc teraz powinna wyglądać cała operacja kupna euro i wypłaty/płatności za granicą?

  • Walutę kupujemy w kantorze, najlepiej internetowym (prawdopodobnie wyjdzie taniej i bezpieczniej)
  • Środki przelewamyy/wpłacamy na rachunek w Alior Banku (w EUR). Generalnie punkt ten możemy ominąć przy wypłacie środków z kantorów internetowych – jeśli zaznaczymy, że wypłacamy je do Alior Banku a numer konta podamy od razu w Alior Syncu – przelew (jako, że wewnętrzny) bez problemu trafi na nasze konto. Jeśli natomiast środki wpłacamy w banku – musimy je wpłacić bezpośrednio do Alior Banku, a następnie przelać na konto w Syncu.
  • Teraz wystarczy przelać środki z Alior Sync do mBanku. Potrzebny nam będzie przelew europejski (SEPA) – trzeba pamiętać, że „idzie” on przez Europejski Bank Centralny, dlatego konieczne będzie podanie kodu SWIFT banku docelowego. Dla mBanku jest to BREXPLPWMBK.
  • Jeśli wszystko poszło zgodnie z planem przelew powinien dojść na następny dzień, ew. dwa dni (robocze) później. Nam raz przytrafiła się mała przygoda i pieniądze zaginęły, ale ostatecznie wróciły na konto i udało nam się przelać je ponownie, tym razem bez problemów.

Sposób wydaje się nieco skomplikowany, jednak dla osób wyjeżdżających na wakacje całą rodziną lub kilka razy do roku może okazać się bardzo opłacalny. Po pierwsze nie nosimy pieniędzy przy sobie i nawet w przypadku kradzieży złodziej dużo nie zyska (kartę w mBanku możemy zastrzec online lub telefonicznie). Po drugie – każda płatność kartą czy wypłata z bankomatu jest darmowa. W porównaniu do konkurencji zyskujemy przynajmniej 5 PLN na każdej wypłacie.

Przykładowy przelew SEPA w Alior Sync
Przykładowy przelew SEPA w Alior Sync

Cały „pakiet” kont założymy oczywiście online na stronach banków (wraz z koniecznymi rachunkami w PLN):

Może konto walutowe w Citi Handlowym?

Kilka osób zasugerowało nam również konto w CitiBanku. Tam cała operacja wygląda zupełnie inaczej – zakładamy konto w PLN, do którego dokładamy subkonto w wybranej walucie. Następnie przed wyjazdem najzwyczajniej w świecie… przepinamy kartę walutową z konta złotówkowego na konto w euro czy funtach. Od tej pory każda płatność rozliczana będzie w wybranej walucie, dzięki czemu uniknemy przewalutowań. Proste!

Niestety, problem pojawia się przy wypłacie środków z bankomatu za granicą – tu nie ominą nas całkiem spore prowizje, o ile korzystamy z dwóch najpopularniejszych kont: CitiKonto Direct i CitiKonto. Według aktualnej tabeli opłat i prowizji w bankomatach innych niż Citi za każdą wypłatę zapłacimy 3% min. 10 PLN, maksymalnie 200 PLN.

Dobrym rozwiązaniem jest natomiast założenie konta CitiOne lub CitiGold. Oferują one darmowe wypłaty za granicą, jednak musimy pamiętać o tym, aby przelewać na nie co miesiąc odpowiednio 5000 lub 12000 PLN. Inaczej zapłacimy całkiem sporo za utrzymanie konta, bo aż 20/100 (!) PLN miesięcznie. W przypadku „tańszych” kont opłaty zostaną naliczone, jeśli nie przelejemy na konto 2000 PLN (wynioszą one odpowiednio 7 lub 9.5 PLN).

Warto jednak dodać, iż konta walutowe w CitiBanku nie „współpracują” z kantorami internetowymi tak dobrze, jak np. Alior.

Konto w PLN oraz subkonta walutowe założymy na stronie banku. Pamiętajmy również, że CitiOne to konto które daje żniżkę 10-20% na komunikację miejską!

Dwóch zwycięzców

Wybór oczywiście należy do was – w przypadku pierwszej opcji nie musimy się martwić o przypadkowe koszty: konta w Aliorze i mBanku są darmowe, karta również – jedynie raz na rok należy ją zamknąć i wyrobić nową (testowane!). W Citi natomiast sposób wydaje się wygodniejszy, jednak jeśli zapomnimy przelać na konto wymaganych 5 tys. PLN miesięcznie – zapłacimy sporą „opłatę karną”. Nie zmienia to jednak faktu, iż obie opcje pozwalają na spooore oszczędności!

LiveSmarter.pl Facebook

Komentarze: 82

A znacie jeszcze jakieś konto walutowe w euro gdzie mamy darmowe wypłaty z bankomatu poza granicami kraju? Bo wychodzi teraz na to, że nie będzie od 12 maja i trzeba będzie z synca w PLN wybierać poza granicami gdzie koszt przewalutowania wyjdzie około 4,4% czyli do kwoty około 50e będzie się jeszcze opłacało… (wyjdzie podobnie jak w mbanku z walutowego)

12 kwietnia 2013, 07:51 przez Graba #

Z tego co czytałem w nowej tabeli opłat mBanku (karta Visa Classic do rachunku eMAX walutowego), to nadal można za free wypłacić pieniądze w walucie rozliczeniowej czyli np. €. Opłata jest dopiero wtedy, gdy wypłacamy w walucie innej niż rozliczeniowa i w bankomatach krajowych.

12 kwietnia 2013, 11:51 przez Darek #

Darek, zgadza się. Ja dalej używam pakietu alior + mBank do wypłat w strefie euro. Ciągle bezkonkurencyjny :)

12 kwietnia 2013, 15:05 przez admin #

Macie racje, mój błąd. Przy okazji sprawdzania innego info rzuciło mi się to w oczy, ale pewnie pomyliłem Visa eMAX z Visa eMAX walutowa.

15 kwietnia 2013, 19:33 przez wikiman #

Witam, otrzymuję wypłatę w euro i mieszkam w Holandii, ale często robię przelewy w PLN, a także bywam w Polsce, robię zakupy za gotówkę i płacąc kartą. Czy w mojej sytuacji mogę zrezygnować z posiadania konta w Alior Banku? Czy wystarczy żebym posiadał konto walutowe w Alior Sync (który notabene współpracuje z kantorami internetowymi) i konto w mbanku. Według mojego toku myślenia proces wyglądałby tak:
- wypłata w EUR wpływa na konto walutowe Alior Sync
- dokonuje wymiany części środków na PLN(kantor internetowy) i robię przelew tych środków na eKonto mbank.
- pozostałe EUR przelewam za darmo do mbank eMax walutowe.
Tym sposobem mam na koncie mbank Pln na wyjazdy i przelewy do Polski oraz EUR na eMax eur na życie za granicą. Nic mnie nie kosztowała wymiana, przelew PLN i przelew EUR.
Czy dobrze myślę?
Jeśli nie to proszę o poprawki.

21 kwietnia 2013, 17:06 przez kamkow #

Dobrze myślisz. konto w alior banku nie jest Ci do niczego potrzebne. Robię identycznie jak opisałeś…

21 kwietnia 2013, 17:18 przez Graba #

dzięki graba.
Zastanawiam się jeszcze nad jedną sprawą.
Czy zamawiać kartę do rachunku walutowego w Alior sync. Wypłaty w bankomatach za granicą kosztują 5 Pln więc można ja traktować jako kartę rezerwowa na wypadek gdy nie zdarzymy zrobić przelewów do mbanku.

21 kwietnia 2013, 18:28 przez kamkow #

dzięki graba.
Zastanawiam się jeszcze nad jedną sprawą.
Czy zamawiać kartę do rachunku walutowego w Alior sync. Wypłaty w bankomatach za granicą kosztują 5 Pln więc można ja traktować jako kartę rezerwowa na wypadek gdy nie zdarzymy zrobić przelewów do mbanku. Mam jeszcze pytanie odnośnie sms potwierdzających ruchy na koncie. Kosztują one 0,30 pln. Czy można je wyłączyć?

21 kwietnia 2013, 18:36 przez kamkow #

Witam, mam pytanie : z racji tego, że co miesiąc na moje konto będą wpływać określone fundusze przesyłane z holenderskiego banku (rabobank), w jakim polskim banku najlepiej założyć konto walutowe ? Najbardziej chodzi mi o brak miesięcznej opłaty za prowadzenie konta ( jestem studentem każdy grosz się przyda :) ) oraz o możliwość internetowego sprawdzenia stanu konta. Podobno w niektórych bankach odbiorca pieniędzy płaci za przelew z za granicy , czy to prawda ?

31 maja 2013, 13:57 przez Mateusz #

Jak wygląda aktualnie sprawa z kartami do eMAX EUR, dalej jest opcja zamknięcia przed rokiem i wyrobienia nowej bez tej opłaty 30zł? Testował ktoś?

10 czerwca 2013, 10:15 przez gsksk #

@kamkow: Potwierdzenia sms-owe to tylko opcja więc nie trzeba ich mieć włączonych…
@Mateusz: Jeżeli będziesz wymieniał walutę w necie to polecam alior sync (tu masz również darmowe przelewy po całej europie).
Jeżeli chcesz wypłacać gotówkę w euro to alior bank (wymagany oddział- nie placówka) jak również Raiffeisen Polbank (darmowe konto i darmowe wypłaty)

10 czerwca 2013, 10:38 przez Graba #

Gsksk tak, ja wlasnie bede w czerwcu zamykal i wyrabial nowa :)

10 czerwca 2013, 11:25 przez admin #

witam, czy ktoś testował, czy przelewy z Alior Bank do Alior Sync są darmowe w przypadku walut innych niż EUR (np. GBP, USD)? będę wdzięczny za pomoc

10 lipca 2013, 13:16 przez aigimig #

z tego co wiem to zależy. ale jak robisz przelew z RORa przez bankowość internetową to są bezpłatne niezależnie od waluty.

11 lipca 2013, 16:12 przez neron #

Witam ! :)
ktoś zaproponował mBank + kantor internetowy Alior. Myślę, że to jest bardzo dobry pomysł i prosty sposób na dwie karty, a za granicą jest to zabezpieczenie jeżeli byśmy jedną stracili. Jednak mam pytanie, czy przelewy PLN do kantoru i EUR z kantoru są darmowe?

17 lipca 2013, 22:47 przez Daniel #

i czy ktoś wie ile kosztuje wypłata z bankomatu za granicą z karty otrzymanej z kantoru Alior?

17 lipca 2013, 23:01 przez Daniel #

Regulamin powie Ci wszystko…

17 lipca 2013, 23:08 przez Janek #

nawet podeślę Ci linka Leniuszku, znalezienie go zajęło mi 10 sekund

http://www.aliorbank.pl/pl/klienci_indywidualni/konta_osobiste/konto_walutowe/oplaty_i_prowizje

17 lipca 2013, 23:09 przez Janek #

Janek, pomyliło Ci się coś, bo Alior kantor to nie Alior konto walutowe :)
Leniuszek już znalazł odpowiedź, 1sza wypłata w miesiącu za darmo, a kolejne 9zł :)

17 lipca 2013, 23:37 przez Daniel #

mam pytanie, posiadam pieniądze na eMAX EUR w mBanku, jaka istnieje możliwości przelania pieniędzy w euro na konto walutowe w Alior syncu?

2 sierpnia 2013, 01:30 przez ladybirdka #

tak. Przelew SEPA z mbanku to bodajże 5zł choć trzeba sprawdzić w TOiP.

2 sierpnia 2013, 10:47 przez admin #

Hej
Jeśli chce moje euro przelać z Kantora Walutowego Aliora na konto w Alior Syncu, to jaką opcję przelewu mam zaznaczyć? Przelew krajowy, czy walutowy? A jesli krajowy, to jaką opcję – chodzi mi o te OUR, BEN, SHA. Nie chcę narazić się na niepotrzebne koszta – gdzieś czytałam, ze komuś naliczyło prowizję 30 zł, a powinno być 5 zł…
Z góry dzięki za odpowiedź!!! :)

26 sierpnia 2013, 23:14 przez Mo. #

musi być przelew walutowy. po wybraniu na górze szablonu Alior Sync, wpisaniu numeru konta i kwoty, na dole pokazuje się prowizja, która w przypadku kont Alior Sync wynosi 0 PLN dla każdej z opcji OUR, BEN, SHA

27 sierpnia 2013, 10:04 przez aigimig #

Bardzo dziękuję za odpowiedź! :)

27 sierpnia 2013, 22:54 przez Mo. #

Witam serdecznie. Czy ktoś z drogich użytkowników może mi napisać jakie konta założyć w takim przypadku: raz w miesiącu dostaje przelew z włoch w euro, ja mieszkam w Polsce. korzystam z kantoru internetowego fritz, i tam właśnie chciałbym przelać euro, i wymienić i spowrotem na konto już złotówki. Jednak raz na jakiś czas potrzebuje wypłacić euro w polsce. Jakie najkorzystniejsze rozwiązanie?

23 listopada 2013, 19:53 przez Paweł D. #

Twoje wymagania spełni konto walutowe BZWBK w euro ( http://www.bzwbk.pl/konta-bankowe/konta-walutowe/konto-walutowe-w-euro/konto24-walutowe-w-euro.html ) tylko albo od razu zrezygnuj z karty do tego konta albo pamiętaj, żeby zrobić to po roku bo wtedy zacznie być potrącana opłata (pierwszy rok karty jest za darmo). wypłacać euro możesz w każdej placówce BZWBK

23 listopada 2013, 20:04 przez aigimig #

Skorzystaj z funkcjonalności kantoru walutowego Aliora ( https://kantor.aliorbank.pl/register/personal?recommendation=IC69FTZS8H44 ). Dostaniesz tam rachunek walutowy, przelewasz euro, zamieniasz na złotówki i przelewasz do Alior Sync’a. Konto w Syncu za darmo, przelewy w obrębie tego samego systemu transakcyjnego czyli natychmiastowe. Kartą z Synca wyjmujesz złotówki za darmo w każdym bankomacie w kraju. Jeśli chcesz euro do rączki to pewnie trzeba udać się do oddziału.

23 listopada 2013, 21:22 przez Drzeworyt #

Witam, czy ktoś kto korzystał za granicą z karty Polbank T-mobile może potwierdzić, że przy płatnościach, bank nie pobiera prowizji za przewalutowanie i przelicza walutę po kursie MasterCard?

28 lutego 2014, 07:38 przez mike #

Mam prestiżową kartę kredytową ze starego Polbanku, do której jest ten sam regulamin co do t-mobile. Potwierdzam – nie ma prowizji za przewalutowanie, a kurs jest Mastercarda. Zbadane na co najmniej czterech różnych walutach. Do płatności walutowych na zagranicznych stronach internetowych używam tylko tej karty.

28 lutego 2014, 08:40 przez malin #

Może admin.pomyślałby o uaktualnieniu artykułu o kontach walutowych.Zbliżają się wakacje i to pewnie zainteresowało by wielu czytelników.

28 lutego 2014, 08:54 przez Many #

@malin – dziękuję

28 lutego 2014, 09:02 przez mike #

Polbank chyba wcale nie pobiera opłat za przewalutowanie. Ja ma Komfortową KK Visa i płaciłem wiele razy w Niemczech-żadnych dodatkowych kosztów :)

28 lutego 2014, 09:05 przez bodek #

Skomentuj

Wymagane

Wymagany. Nie zostanie opublikowany

Chcesz mieć pewność, że nikt inny nie podpisze się twoim nickiem?
Zarejestruj się na LiveSmarter, zarezerwuj nick i bądź bardziej wiarygodny!x

Cześć! Będzie nam miło, jeśli polubisz nas na Facebooku. To tam informujemy o nowych wpisach, ciekawych okazjach i promocjach. Kliknij poniżej!