mBank poinformował właśnie swoich klientów o zmianie Tabeli Opłat i Prowizji. Od 1 lutego 2017 zapłacimy za niektóre wypłaty z bankomatów.

Zmiana tabeli opłat i prowizji w mBanku od 1.02.2017

1,3 zł prowizji za wypłatę drobnych z bankomatów

Najważniejszą zmianę w nowym TOiP można podsumować w zasadzie jednym zdaniem: każda wypłata gotówki z bankomatu o wartości poniżej 100 zł będzie kosztować przeciętnego klienta mBanku 1,30 zł. Nie ma znaczenia, czy będzie to wypłata z urządzeń obcego banku czy bankomatów własnych mBanku.

Wyjątkiem jest tu eKonto m (dla osób od 21 do 24 roku życia). Tu opłata będzie obowiązywać dla wypłat poniżej 50 zł.

Co to oznacza? Jeśli obecnie nasz plan taryfowy pozwala na bezpłatne wypłaty ze wybranych (lub wszystkich) bankomatów, to od lutego lepiej będzie wypłacać kwoty od 100 zł w górę – inaczej bowiem naliczona zostanie niewielka, ale irytująca prowizja.

mBank zaznacza jednak, że prowizja za wypłatę niewielkich kwot nie będzie dotyczyć osób korzystających z rachunków dla zamożnych: mKonta Aquarius Intensive, eKonta z usługą Pakiet Intensive; rachunków dla posiadaczy konta dla młodych: eKonto m (13 – 20 lat), eKonto izzy oraz rachunku eMAX i eMAX plus.

Nic nie zmieni się także dla posiadaczy kart MasterCard Gold PayPass oraz dla wypłat gotówki poprzez kody BLIK.

Stała stawka za wypłaty

mBank zaznacza również, że zmianie ulegają niektóre opłaty za wypłaty z bankomatów, które podawane były w procentach:

  • Jeśli dotychczas za wypłatę w bankomacie nie będącym na liście bezpłatnych bankomatów w kraju płaciłeś 3% (min. 5 zł, maks. 9 zł), to od 1 lutego zapłacisz stałą prowizję w wysokości 7 zł (bez względu na to, jaką kwotę wypłacisz).
  • Jeżeli za wypłatę w bankomacie za granicą płaciłeś 3% (min. 9 zł), to od 1 lutego zapłacisz stałą prowizję w wysokości 10 zł (bez względu na to, jaką kwotę wypłacisz)

Ujednolicenie warunku zwolnienia z opłat

mBank wprowadzając „nowe” taryfy eKonta zadbał o to, aby nie była pobierana opłata za kartę już po wykonaniu 5 transakcji bezgotówkowych na dowolne kwoty. Stare rachunki ciągle posiadały limit wynoszący min. 300 zł miesięcznie. Od lutego jednak bank postanawia ujednolicić te zapisy i teraz wszyscy posiadacze rachunków będą zwolnieni z opłat już po 5 transakcjach miesięcznie. To zdecydowanie zmiana na plus.

W zamian za to mBank postanowił jednak dodać do swojej tabeli opłat informację o opłacie w wysokości 2 zł miesięczne dla posiadaczy kart typu Payback. Tu nie będzie żadnej możliwości zwolnienia. Wydaje mi się, że posiadaczy tego typu kart na blogu nie jest zbyt wielu.

Wszystkie wyszczególnione zmiany możecie znaleźć w tym dokumencie.

W skrócie: co się zmienia?

Z perspektywy osoby, która nie płaciła za konto i wypłaty gotówki w mBanku, zmiany są niewielkie. Zmiana wysokości opłat za płatne bankomaty i tak ich nie dotyczy, bo zapewne nie wypłacali gotówki z tego typu urządzeń. Prowizja za niskie wypłaty może być irytująca, jednak wystarczy wypłacać min. 100 zł (albo np. 120 zł dla uzyskania drobnych 20 zł) i opłaty nie będzie. Natomiast ujednolicenie zwolnień z opłat za kartę powinno być raczej na rękę większości klientom.

Gdzie założyć konto osobiste?

Gdybyście stwierdzili, że zmiany w mBanku wam nie pasują i chcecie zamknąć tam konto, to przypominamy o funkcjonowaniu naszej porównywarki kont osobistych dzięki której bez problemu „wyklikacie” najtańsze rachunki dla siebie. Jeśli jednak potrzebujecie rady gdzie się przenieść, to warto rozważyć poniższe opcje:

Nest Konto

Nest Bank to Smart Bank po rebrandingu. Bank ten wielu osobom kojarzy się z jednym: bezwarunkowym zerem za korzystanie z konta. Nie zapłacimy bowiem żadnej opłaty miesięcznej za korzystanie z konta, posiadanie karty, przelewy ani wypłaty ze wszystkich bankomatów. Jeśli więc szukasz rachunku bez spełniania dodatkowych warunków i zastanawiania się co wolno a czego nie – ten produkt jest dla ciebie.

Konto 360°

Jeden z moich ulubionych rachunków. Niezmiennie twierdzę, że Bank Millennium ustawił tu warunki bardzo uczciwie: opłaty za konto i kartę mogą być bardzo wysokie (15 zł), ale jeśli tylko zapewnimy co miesiąc wpływ 1000 zł (nawet ze swojego innego konta) oraz wykonamy jedną transakcję kartą, to za wszystkie podstawowe operacje nie zapłacimy ani grosza. Do tego dochodzi świetna oferta oszczędnościowa (Lokata Mobilna do 3%, Konto Oszczędnościowe na 2,7%) oraz fajna apka mobilna. A na koniec jedna z dwóch promocji, gdzie za założenie rachunku możemy zgarnąć do 360 lub 100 zł.