LiveSmarter.pl

Najlepsze lokaty grudzień 2014

Przygotowując się do napisania najnowszego rankingu lokat zauważyliśmy jedną rzecz: całkiem sporo banków zmieniło swoją tabelę oprocentowania po północy. Coraz mniej dostępny jest lokat w okolicach 4%, coraz częściej trzeba sięgać po te z zakresu 3 – 3,5%. Nie oznacza to jednak, że brakuje dobrych ofert. Cały czas dostępne są bowiem lokaty startowe oraz oferty z niewielkimi wymaganiami oferujące solidne 4%.

Lokaty startowe: 5%

Najlepszą lokatą startową niezmiennie pozostaje Lokata Happy od Idea Bank. Oferuje 5% w skali roku do 10 tys. złotych na 3 miesiące. Jej zaletą jest to, że nie trzeba zakładać żadnego konta. Aby z niej skorzystać musimy być jednak nowymi klientami Idea Bank (brak dostępu do bankowości elektronicznej).

Podobną ofertę ma oddział Idea Bank: Lion’s Bank. Oferuje on Lokatę Bonjour – produkt, przeznaczony dla osób z zasobniejszym portfelem. Na Lokacie Bonjour ulokować można od 200 do 300 tys. złotych na 5% i 30 dni. Konieczna jest wizyta w oddziale, na którą trzeba się wcześniej umówić.

Oprócz powyższych ofert jeszcze dwa banki posiadają lokaty startowe oprocentowane 5% w skali roku. Ich wadą jest to, że konieczne jest również otwarcie konta.

W Meritum Bank ulokujemy do 10 tys. złotych na Lokacie Start na 2 miesiące, zakładając przy okazji (darmowe) konto osobiste.

Analogicznie sytuacja wygląda w Deutsche Bank.

Lokaty bankowe powyżej 4%

W zakresie 4 – 5% dostępne są również cztery dobre oferty. Pierwsza z nich to klon opisanej na początku lokaty w Idea Bank: Lokata na start w GetinOnline. Zarobimy na niej 4,5% w skali roku do 10 tys. złotych przez 2 miesiące. Nie jest konieczne zakładanie żadnego rachunku, a cały proces dostępny jest online.

4,25% ciągle dostępne jest w Noble Bank, jednak tylko dla klientów z zasobniejszym portfelem. Konieczne jest bowiem ulokowanie 200 tys. złotych oraz otwarcie rachunku (darmowy, jeśli wpłynie na niego 12 tys. złotych miesięcznie – również z własnego, innego konta). Bank pozwala zarabiać 4,25% dobrze przez 2 miesiące.

4,3% to propozycja od Smart Banku, jednak tylko na okres 1 miesiąca do 10 tys. złotych. Możemy również skorzystać z wersji 2-miesięcznej ale oprocentowanie spada do 4,2%. W wersji 3-miesięcznej dostajemy już tylko 4,1%.

Wtedy zdecydowanie lepiej udać się do BNP Paribas, gdzie obecni klienci ulokują aż do 1,5 mln złotych na okres 3 miesięcy. Konieczna jest wizyta w oddziale i ewentualne założenie konta oszczędnościowego, jednak dla takiej kwoty zdecydowanie warto. Więcej w naszym wpisie sprzed kilku dni.

Lokaty bankowe 4%

A co w okolicach 4%? Pierwsza propozycja to Lokata Welcome od Lion’s Bank. Tu jednak przyda się minimum 100 tys. złotych. Brak górnego limitu, a lokatę można założyć tylko raz. Szczegóły we wpisie z 7 listopada: Lokata Welcome bez kwoty maksymalnej.

4% oferuje również najlepsze konto oszczędnościowe, które w tej chwili jest daleko przed konkurencją. Oczywiście tu nie ma gwarancji, że oprocentowanie się utrzyma, jednak zgodnie z regulaminem bank poinformuje o zmianach swoich klientów minimum 2 miesiące wcześniej. Innymi słowy przez taki okres mamy zapewnione dobre oprocentowanie.

Jeśli zechcemy skorzystać z oferty Banku Smart konieczne będzie założenie (darmowego) konta osobistego wraz ze Smart Kontem Oszczędnościowym. Kwota, która zarobi 4% to maksymalnie 50 tys. złotych. Powyżej zgarniemy 3% w skali roku.

Trzecia propozycja to Lokata Mobilna w GetinOnline. Tu konieczne jest jednak posiadanie konta osobistego (za jego założenie ciągle można zgarnąć 50 zł i ewentualnie 10% cashbacku za zakupy spożywcze). Jeśli posiadamy konto osobiste wystarczy zalogować się do aplikacji mobilnej i założyć Lokatę Mobilną – maksymalnie na 10 tys. złotych na 2 miesiące. Warto tu dodać, że inne banki z tego typu lokatami już obniżyły oprocentowanie.

Ostatnia propozycja to Lokata Bezkarna. Jej zaletą jest to, że możemy ją zerować bez utraty odsetek a przy okazji zakładamy całkiem niezłe kont oszczędnościowe (aktualnie daje „tylko” 3%). Jej zaletą jest również relatywnie wysoka kwota maksymalna: 20 tys. złotych. Czas trwania: 3 miesiące.

Niewiele ponad 3% na dłużej

Co z ofertami na nieco dłużej? Najlepiej oprocentowaną lokatą 36-miesięczną jest Lokata Direct+ Internet w Santander Consumer – 3,5% bez maksymalnych ograniczeń kwotowych. Depozyt 2-letni najlepiej założyć w Banku Pocztowym (lub na minimalnie mniej w Santander) natomiast roczny przez aplikację mobilną BZWBK na 3,5% do 10 tys. złotych lub w Meritum Bank bez ograniczeń kwotowych na 3,1%.

Standardowo pozostałe oferty znajdziecie na Lokaty.LiveSmarter.pl.