Lokata Happy w dół, Lokata Welcome w dół, BGŻOptima bez zmian, T-Mobile Usług Bankowe w górę. Tak w skrócie można podsumować zmiany, które zaszły na rynku depozytów w styczniu. Z jakiej oferty opłaca się skorzystać w lutym? Gdzie zarobimy najwięcej? O tym wszystkim w naszym tradycyjnym, comiesięcznym zestawieniu najlepszych lokat bankowych i kont oszczędnościowych.
Aktualnie tylko jeden bank oferuje 5% na lokacie bankowej. Jest nim Meritum Bank i jego Lokata Start – przeznaczona do osób, które otworzą (bezpłatne) konto osobiste w banku. Lokatę możemy założyć, nawet jeśli byliśmy wcześniej klientami Meritum Bank (a przynajmniej tak twierdzą nasi czytelnicy). Jej czas trwania to 2 miesiące, kwota maksymalna to 10 tys. złotych.
Niestety 5% nie oferuje już Lokata Happy. Jej oprocentowanie w styczniu spadło do 4,5% czyli tylu, ile oferuje inny „klon” (bank z grupy Leszka Czarneckiego) – Getin Bank. Obie lokaty mają dużą zaletę – można je założyć bez zakładania konta, choć tylko raz (jako nowy klient Idea Bank bądź Getin Bank). Lokata Happy trwa 3 miesiące, Lokata na start o miesiąc krócej. Obie pozwalają na ulokowanie maksymalnie 10 tys. złotych.
Nieco mniej, bo 4,25%, oferuje kolejny z „klonów”. Tu na 2 miesiące możemy ulokować równo 200 tys. złotych. Konieczne jest założenie konta, choć jest ono darmowe po przelaniu 12 tys. złotych w danym miesiącu (co dla osoby z takimi oszczędnościami nie powinno być problemem).
Ostatnim bankiem, który przekracza 4% jest Smart Bank i jego Smart Lokata na powitanie. Zależnie od jej czasu trwania zgarniemy 4,4% (miesiąc), 4,2% (2 miesiące) i 4% na 3 miesiące. Kwota maksymalna to 10 tys. złotych.
4% daje w tej chwili tylko kilka banków: na lokatach mobilnych (Raiffeisen, Getin), na koncie oszczędnościowym Orange Finanse (przez 3 miesiące) oraz na Lokacie Bezkarnej w BGŻOptima. Ostatnią ofertę wyróżnia to, że pozwala na ulokowanie 20 tys. złotych (poprzednie tylko 10 tys.), możemy ją zerwać w dowolnym momencie bez utraty odsetek, a dodatkowo zakładamy bardzo dobre konto oszczędnościowe (aktualnie daje 3%).
Nieco zawiłe 4% ma również w ofercie Getin Bank – z gwarancją oprocentowania do 2016 roku. Trzeba tu jednak posiadać konto osobiste, na które przelejemy pensje i dokonamy transakcji na kwotę min. 300 zł miesięcznie. Więcej w prześwietleniu: Nawet 4% na koncie oszczędnościowym w Getin Bank.
Świetne 3,8% oferuje T-Mobile Usługi Bankowe. Dlaczego świetne? Bo dostępne jest dla wszystkich klientów banku – nieważne czy konto założyli kilka lat temu, czy właśnie mają taki zamiar. Czas trwania to 125-dni, kwota maksymalna to 50 tys. złotych.
Bardzo dobre 3,7% oferuje również Lion’s Bank na Lokacie Prestige. To jednak oferta dla osób z zasobniejszym portfelem – lokatę założymy powiem dla kwot powyżej 100 tys. złotych, na 4 miesiące.
Na koniec warto jeszcze wyróżnić dwa konta oszczędnościowe: 3,3% zgarniemy na koncie oszczędnościowym w Banku Millennium (dla posiadaczy Konta 360) do 30 tys. złotych. 3% zgarniemy natomiast na koncie oszczędnościowym w BGŻOptima, do 100 tys. złotych (przy okazji zakładając Lokatę Bezkarną).
- Przejdź do: Konto EKOProfit (3,5%)
- Przejdź do: Konto 360 + Konto oszczędnościowe Millennium (3,3%)
- Przejdź do: Lokata Bezkarna (4%) + Konto oszczędnościowe (3%)
Jeśli przeoczyliśmy dobrą ofertę w okolicach (i powyżej) 3,5% – dajcie znać w komentarzach, dopiszemy :) Pozostałe lokaty i konta oszczędnościowe można znaleźć w naszym rankingu lokat – w postaci tabelarycznej.