LiveSmarter.pl

Najlepsze lokaty marzec 2015

Ostatnio coraz częściej mówi się o tym, że w marcu oprocentowanie lokat bankowych i kont oszczędnościowych pójdzie w dół. Dlaczego? Rada Polityki Pieniężnej może obniżyć stopy procentowe. Choć w przeszłości decyzje RPP potrafiły zaskakiwać, to raczej o wzroście nie ma mowy. Warto więc pomyśleć nad w miarę szybkim ulokowaniem wolnych środków – potencjalnie za kilka dni będą mogły zarobić mniej. Sprawdźmy więc gdzie dostępne są dobre oferty depozytowe – zarówno lokaty bankowe, jak i konta oszczędnościowe.

5% jeszcze w dwóch bankach, ale z kontem

Aktualnie dwa banki oferują aż 5% w skali roku: Meritum Bank na Lokacie Start oraz Deutsche Bank na dbLok@cie. Na obu lokatach ulokujemy maksymalnie 10 tys. złotych na 2 miesiące. Konieczne będzie jednak założenie konta bankowego – inaczej nie założymy żadnej z tych lokat.

Aktualizacja (2.03): Spada oprocentowanie Lokaty Start do 4,5%!

4 – 4,5% bez zakładania konta

Nieco inaczej wygląda sprawa w Idea Bank. Tu na Lokacie Happy zarobimy nieco mniej (4,5%), ale po pierwsze nie będziemy musieli otwierać żadnego rachunku, a po drugie czas trwania lokaty wyniesie 3 miesiące. Środki więc będą pracować nieco dłużej. Warto też dodać, że dla kwoty 10 tys. złotych różnica 0.5 punktu procentowego to ledwie nieco ponad 3 zł netto miesięcznie.

Lokatę Happy otworzymy tylko, jeśli jesteśmy nowymi klientami Idea Bank. Jeśli z tej opcji już skorzystaliśmy, to warto przeczytać artykuł o Lokacie Cloud dla obecnych klientów banku.

Całkiem dużo dostaniemy również na Smart Lokacie na powitanie. Jeśli zdecydujemy się na wariant miesięczny: 4,4%. Dwumiesięczny: 4,2%. Trzymiesięczny: 4%. Kwota maksymalna to (tradycyjne) 10 tys. złotych. Warto dodać, że Bank Smart nie miał jeszcze żadnej promocji startowej, gdzie dodatkowo zgarniamy premie za założenie lokaty. Warto o tym pamiętać aby ewentualnie nie zablokować sobie możliwości skorzystania :)

4% z kombinacjami

Okrągłe 4% oferuje kilka banków. Pierwsza wersja jest dla bogatych (200 tys. złotych) – możemy skorzystać z Lokaty na otwarcie II w Noble Bank. Konieczne jest założenie konta, jednak rachunek może zostać darmowy jeśli przelejemy na niego 12 tys. złotych miesięcznie (może być ze swojego, innego rachunku banku). Po zakończeniu lokaty można go bez problemu zamknąć.

Osoby, które mają kilkadziesiąt tysięcy złotych mogą je ulokować na Lokacie Bezkarnej w BGŻOptima (do 20 tys. złotych) na 3 miesiące. Co ciekawe wraz z lokatą zakładamy rachunek oszczędnościowy, na którym ulokujemy nawet 100 tys. zł na 3% w skali roku.

Kolejna propozycja dobrej lokaty to Lokata na start od Getin Online. 4% na 2 miesiące do 10 tys. złotych bez otwierania konta. Lokata działa analogicznie jak oferta Idea Bank, czyli musimy być nowym klientem Getin Bank (nigdy wcześniej nie mieć żadnego produktu w tym banku).

Warto dodać, że w Getin Online dostępna jest również Lokata Mobilna (identyczne warunki jak lokata startowa), przy czym aby ją założyć konieczne jest posiadanie rachunku w banku. Być może dobrym pomysłem będzie założenie Konta Tanie Zakupy, które zwraca aż 10% wartości zakupów w supermarketach, sklepach spożywczych i na stacjach benzynowych?

Jeśli żadna z powyższych ofert 4-procentowych nam nie pasuje, to warto na koniec dorzucić dwie oferty Idea Bank. Po pierwsze Lokata wielki powrót, która dostępna jest dla osób „powracających” do Idea Bank. Co to oznacza? Jeśli skorzystaliśmy z np. Lokaty Happy i po jakimś czasie znów zalogujemy się do bankowości Idea Bank to jest szansa, że pokaże nam się Lokata Wielki powrót. Niestety tylko dla kwoty max. 10 tys. złotych, na 3 miesiące.

3,6 – 4% do miliona złotych

Druga opcja ulokowania środków w Idea Bank to Lokata Cloud. Tu mamy znacznie większe pole do manewru (nawet milion złotych), jednak trzeba po pierwsze posiadać konto w Idea Bank, a po drugie trzymać na nim 10% wartości środków na lokacie. W ten sposób 90,9% naszych środków zarabia 4%, ale pozostałe 9,1% nie zarabia nic. Efektywnie daje to nieco ponad 3,6%, co i tak jest niezłym oprocentowaniem. Więcej w artykule: Lokata Cloud od Idea Bank, czyli 4% pod pewnymi warunkami.

3,75% oferuje Toyota Bank na lokacie o nazwie Plan Depozytowy. Maksymalnie założymy 7 lokat po 7 tys. złotych każda (oczywiście można mniej) na 80 dni. Ważne, aby posiadać lub otworzyć konto w tym banku.

Podobną ofertę (3,7%) ma neoBank na swojej energoLokacie 3M Plus. Tu jednak musimy być nowym klientem banku i konto dopiero otworzyć. Ulokować możemy natomiast nawet milion złotych.

3,6% oferuje Lion’s Bank na Lokacie Welcome, gdzie również ulokujemy nawet milion złotych (ale musimy posiadać przynajmniej 100 tys. złotych). Produkt dostępny jest dla nowych klientów, którzy umowią się na spotkanie z doradcą w oddziale. Można wybrać również wersję bez spotkania i zgarnąć 3,5%.

Niezłą ofertę ma również T-Mobile usługi bankowe: ulokujemy tam do 50 tys. złotych na 125 dni. Oprocentowanie to 3,4% (we wcześniejszej edycji dawali 3,8%). Dobra wiadomość jest taka, że osoby, które ulokowały tam wcześniej środki na wspomniane 3,8% teraz mogą dorzucić kolejną „paczkę”. To całkiem dobra opcja zwłaszcza dla osób, które posiadają lub chcą założyć to ciągle darmowe konto osobiste. Niestety bez otwartego konta lokaty nie założymy.

Konta oszczędnościowe


W tym momencie warto również zastanowić się nad ofertą kont oszczędnościowych. Przykładowo Smart Bank oferuje dobre 3,5% na koncie oszczędnościowym Smart Procent dla kwot do 50 tys. złotych. Konieczne jest jednak założenie również (bezpłatnego) konta osobistego. Obecni klienci banku w ramach „przeprosin” od banku dostali 3,5% do 100 tys. złotych. Warto jednak pamiętać, że promocyjne oprocentowanie obowiązuje tylko do 17 marca. Więcej we wpisie: A jednak! 3,5% również dla obecnych klientów Smart Bank.

3,1% to nowa oferta Banku Millennium na Koncie Oszczędnościowym zakładanym wraz z Kontem 360. Oferta jest analogiczna do opisywanej niedawno wersji 3,3%. W skrócie: jeśli na koncie oszczędnościowym ulokujemy nowe środki, to przez najbliższe 3 miesiące zarobią one 3,1% do 50 tys. złotych. Co ważne: środki możemy przelać na konto najpóźniej 18 kwietnia i dopiero od tego momentu liczone będzie nasze indywidualne 92 dni (3 miesiące). Przypomnimy wam jeszcze o tej ofercie :)

Nieco mniej, bo 3%, oferuje również bank BGŻOptima. Tu oprocentowanie mamy zagwarantowane do 26 marca. Warto pamiętać, że otwierając ten rachunek bardziej opłaca się go otworzyć z Lokatą Bezkarną, która daje 4% do 20 tys. złotych na 3 miesiące.

A co NIE dla nowych klientów?

Większość powyższych ofert dotyczy nowych klientów lub osób, które posiadają już konto w danym banku. A co dla osób, które chcą założyć lokatę bez żadnych innych produktów? Opcji jest kilka. Po pierwsze – warto śledzić LiveSmarter, najlepiej zapisując się na newsletter lub klikając „lubię to” na Facebooku. Dlaczego? Wystarczy przeglądnąć nasze ostatnie wpisy i zobaczyć, że w lutym były przynajmniej dwie dobre oferty, które przestały działać bardzo szybko: 4% na lokacie w PBS oraz 3,6% na lokacie w Idea Bank. Obie bez zakładania konta i bez żadnych haczyków!

Druga opcja to śledzenie naszego zestawienia lokat bankowych i kont oszczędnościowych, które aktualizowane jest dość często. W lutym dodaliśmy tam również informacje o tym, czy do założenia danej lokaty potrzebujemy konta w banku oraz jaki jest limit maksymalny lokat. Powinno się przydać :)

Trzecia opcja to przeglądanie ofert na stronach banków – tu zazwyczaj dobre (i bardzo dobre) oferty dość często pojawiają się w Idea Bank i Getin Online. Oczywiście przed skorzystaniem z dobrej lokaty 3,x% warto wcześniej założyć lokatę startową (4,5% w Idea Bank i 4% w Getin Online) w celu maksymalnego wykorzystania oprocentowania.