Jeśli ktoś ciągle zwleka z ulokowaniem swoich oszczędności na dobry procent, to być może nieco przekona go, że październik to miesiąc oszczędzania. Zdecydowanie mocniejszym argumentem jest jednak fakt, że od jakiegoś czasu każdy kolejny miesiąc to kolejne spadki oprocentowań lokat i kont oszczędnościowych w bankach. Choć stopy stoją w miejscu, to banki obniżają wysokość depozytów w celu zwiększania swoich zysków. Na szczęście wśród kiepskich ofert zawsze znajdą się takie, które pomagają realizować cele banku i automatycznie oferując klientowi więcej. Dobrym przykładem są tu lokaty mobilne, promujące bankowość w komórce czy tablecie. Tu z resztą mamy jedną z nielicznych zmian oprocentowania na plus: jeden z banków od dzisiaj płaci więcej na lokacie mobilnej (2,8% zamiast 2,7%), niż robił to do tej pory. Sprawdźmy więc który to ;)

Lokaty dla klientów otwierających konto (3,5% – 4%)

Tradycyjnie ranking najlepszych lokat zaczynamy jednak od ofert o najwyższym oprocentowaniu, które premiują status klienta. Status nie byle jaki, bo bardzo cenny, czyli status nowego klienta danego banku.

Tu możliwości są dwie. Pierwsza z nich to lokaty dla klientów zakładających nowe konto w danym banku. W tej chwili tego typu oferty (wszystkie do 10 000 zł) proponują Alior Bank, Plus Bank oraz mBank. Pierwsza z ofert daje 4% w skali roku na okres 2 miesięcy i zakładamy ją z darmowym Kontem Internetowym (choć można również z innymi – płatnymi). Druga oferta pozwala na identyczne oprocentowanie przez 1 miesiąc dłużej, jednak ma istotną wadę – obligatoryjną kartę do konta, która może kosztować 9 zł miesięcznie, jeśli nie wydamy 500 zł. Oferta mBanku daje natomiast nieco mniej, niż konkurencja (3,5%), jednak tu otwieramy eKonto bez opłat.

Dość ciekawą lokatę dla nowych klientów mobilnych ma również Eurobank. 3,5% na lokacie LOGujesz-LOKujesz uzyska każdy, kto założy depozyt w ciągu 7 dni od daty aktywacji aplikacji mobilnej na pierwszym urządzeniu (choć nie ma znaczenia, czy konto posiada od kilku dni czy kilku lat).

Lokaty BEZ zakładania konta osobistego (3% – 4%)

Jeśli natomiast ciągle mamy taką możliwość, to zdecydowanie warto skorzystać ze świetnej lokaty dla nowych klientów bez konieczności zakładania konta w Idea Banku, czyli z Lokaty Happy. Choć z pozoru ciągle możemy tu uzyskać 4% w skali roku, to bank już dwukrotnie zmieniał tabelę oprocentowania i aktualnie zostawił taką opcję tylko dla wersji 2-miesięcznej lokaty. W pozostałych opcjach (1 i 3 miesiące) do zgarnięcia jest 3,5%, czyli ciągle dużo.

Warto dodać, że Lokata Happy pozwala na ulokowanie maksymalnie „tylko” 10 000 zł. Jeśli mamy więcej środków, to zdecydowanie warto iść w wariant lokaty z plusem – tam za nieco niższe oprocentowanie (3% w skali roku) otrzymamy możliwość ulokowania kwoty nawet 100 000 zł.

Ostatnia oferta z oprocentowaniem powyżej 3% bez zakłada konta osobistego czeka na nas w BGŻOptima. Tu na Lokacie Bezkarnej zyskać możemy 3% na okres 3 miesięcy do kwoty 100 000 zł, jednak lokatę możemy zerwać w dowolnym momencie i nie tracimy wypracowanych odsetek. Wraz z lokatą zakładamy darmowe konto oszczędnościowe, które również oferuje bardzo atrakcyjne oprocentowanie – aktualnie 2,5% dla kwoty do 150 000 zł.

Z informacji które posiadam wynika również, że za kilka dni zmieni się nieco oferta tego banku, więc być może jest to ostatni dzwonek na skorzystanie z tak atrakcyjnych warunków. Niestety szczegółów nie znam.

Lokaty mobilne (2,5% – 3%)

Jednymi z lepiej oprocentowanych lokat w kilku większych bankach są lokaty mobilne. Każda z nich jest jednak inna: w Banku Millennium możemy mieć jedną lokatę, ale zakładać ją cyklicznie, na dodatek podwyższając oprocentowanie o 0,25 pp dzięki rozszerzonej rzecywistości; w Getin Banku – skorzystać z oferty tylko raz; w Credit Agricole – bez limitów, ale w zamian za zamrożenie pieniędzy na okres trzech lat – inaczej oprocentowanie jest zwyczajnie słabe. Z resztą to właśnie w tym ostatnim banku oprocentowanie lokat poszło w górę – ciekawe, czy właśnie o nim pomyśleliście czytając wstęp? :-)

Lokaty bez warunków

Ostatnia część wpisu to lokaty bez spełniania dodatkowych warunków, które założyć możemy niezależnie od wysokości kapitału ani statusu nowego klienta w danym banku. Tu jednak tradycyjnie pojawia się problem, bo wysokość oprocentowania jest dość niska. Nawet, jeśli pojawiają się perełki, to dość szybko znikają – jak na przykład ostatnia Lokata Tylko Teraz w Idea Banku na 2,75% – niezależnie od tego czy mamy konto w tym banku, czy nie. Aby być informowanym o tego typu ofertach warto śledzić nasz newsletter – wysyłany jest sporadycznie (około raz na tydzień), ale dzięki niemu nie przegapicie żadnych dobrych ofert bankowych.

Alternatywnie ciągle przypominamy o dwóch podstronach, na których znajdziecie ciągle aktualizowane rankingi lokat: w postaci długiej listy najlepszych lokat na lokaty.livesmarter.pl oraz w postaci wyszukiwarki lokat z możliwością niemal dowolnego filtrowania wyników na depozaur.pl. Ostatnia z resztą rozdzieliliśmy sekcję lokat od kont oszczędnościowych, które są pod osobnym adresem.

A może konto oszczędnościowe? (2,5% – 3%)

A jeśli już mowa o kontach oszczędnościowych – tam do zgarnięcia jest w tej chwili całkiem sporo. Oprócz konta oszczędnościowego BGŻOptima (2,5% do 150 000 zł), o którym wspominaliśmy przy okazji Lokaty Bezkarnej, sensowne oprocentowanie na sensownych warunkach oferują jeszcze przynajmniej trzy banki.

2,8% do 100 000 zł przez pierwsze 4 miesiące przygotował dla nowych klientów Getin Bank. W zamian musimy założyć darmowe konto osobiste. Mamy jednak również do wyboru wersję bez konta osobistego – wtedy zarabiamy 2,5% w skali roku. Promocyjne konta można zakładać tylko do końca października!

Identyczne oprocentowanie bez ograniczenia co do czasu trwania oferuje również Idea Bank. Tu warunki są nieco bardziej skomplikowane i obowiązują tylko dla kwoty do 10 000 zł: bank nalicza tak wysokie oprocentowanie w momencie, kiedy na konto osobiste wpłynie miesięcznie 1000 zł oraz wydamy kartą 100 zł.

Równie dobrym rachunkiem co konto oszczędnościowe w Getinie i BGŻOptima jest produkt Banku Millennium. Tu na 2,7% możemy ulokować nawet 100 000 zł, a promocyjne oprocentowanie obowiązuje przez 3 miesiące od ulokowania środków. Co ciekawe po zakończeniu naszego promocyjnego okresu zazwyczaj trzeba poczekać maksymalnie kilka tygodni na nową edycje identycznej promocji dla nowych środków. Sam ostatnio trzymam sporo środków właśnie w Banku Millennium, bo oprócz 2,7% na koncie oszczędnościowym zarabiam również 3,25% na Lokacie Mobilnej, a jako nowy klient mógłbym zgarniać nawet 360 zł moneybacku.

Lokaty z premią (powyże 5%!)

Na koniec przypominamy o dwóch nietypowych ofertach, które po kilku optymalizacjach pozwalają zarobić dużo więcej, niż wynosi średnia rynkowa.

Konkurs Lokata plus premia

Po pierwsze Lokata Plan Depozytowy na 130 dni w Toyota Banku, która oferuje 2,5% w skali roku, ale jeśli założymy ją w odpowiedni sposób, to zgarnąć możemy dodatkową premię w wysokości 50 zł (obecni klienci) lub 100 zł (nowi klienci). Do tego możliwość polecania oferty znajomym oraz konkurs, w którym do zgarnięcia jest kolejne 50 zł. Oferta trwa tylko do 9.10.2016, więc warto się śpieszyć! Szczegóły w osobnym wpisie: 100 zł za założenie lokaty 2,5% w Toyota Bank.

Druga z ofert to ciągle aktualna promocja polskiego Deutsche Banku, który w zamian za lokowanie od 1200 zł do 5000 zł rocznie dokłada od siebie od 100 do 500 zł, dzięki czemu zarabiamy nie tylko na odsetkach, ale głównie na wypłacanej premii. Oferta nadaje się więc bardziej na bezpieczny plan systematycznego oszczędzania, niż na typową lokatę. Szczegóły we wpisie: Lokata 500+Premia, czyli nawet 5,7% na lokacie.