2,7% bez limitów na koncie Lion’s Excellence

Wygląda na to, że istnieje oferta ponadprzeciętnego konta oszczędnościowego o której mało kwo wie. Okazuje się, że od jakiegoś czasu do zgarnięcia jest 2,7% w skali roku na koncie oszczędnościowym Excellence Lion’s Banku. Rachunek ten ma dwie ogromne zalety: pozwala na ulokowanie dowolnej kwoty z wysokim oprocentowanie, a dodatkowo dostępny jest niemal dla każdego – niezależnie od tego czy jest się nowym, czy starym klientem Lion’s Bank. Czyżby szykował się hit dla oszczędzających?

Lion's Excellence: 2,7% bez limitów kwotowych

2,7% bez ograniczeń kwotowych

Zacznijmy od początku. Standardowe oprocentowanie konta Lion’s Excellence wynosi 1,5% w skali roku – czyli stosunkowo niedużo. Oprocentowanie możemy jednak podnieść na jeden z dwóch sposobów. Aby wyniosło obiecane 2,7% musimy w poprzednim miesiącu kalendarzowym względem miesiąca lokowania środków:

 • dokonać transakcji bezgotówkowych kartą kredytową lub debetową na łączną kwotę min. 3000 zł lub
 • zapewnić wpływ na rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy w formie przelewu z innego banku lub wpłaty we wpłatomacie na łączną kwotę nie niższą niż 12 000 zł

O ile pierwszy warunek jest niezbyt ciekawy, to drugi wydaje się wręcz… banalny. Dlaczego? Lion’s Bank to oddział Idea Bank przeznaczony dla klientów zamożnych. Jeśli dana osoba ma, powiedzmy, 100 000 zł to zapewnienie comiesięcznego wpływu na kwotę 12 000 zł nie będzie żadnym problemem. Wystarczy ustanowić odpowiednie zlecenie stałe i cieszyć się świetnym oprocentowaniem swoich oszczędności. Wszystko wskazuje na to, że kwotę można rozbić na mniejsze części, np. 6 przelewów po 2000 zł. Tylko tyle i aż tyle ;)

Ile kosztuje rachunek w Lion’s Banku?

Konto Lion’s Excellence jest prowadzone bez opłat. Jak niemal we wszystkich bankach z tego typu konta oszczędnościowego możemy dokonać tylko jednego darmowego przelewu miesięcznie – za wszystkie kolejne płacimy 4,99 zł. W końcu konto po to jest stworzone aby służyło raczej do przechowywania pieniędzy, a nie ich częstego wyciągania.

Aby spełnić warunek wpływu 12 000 zł konieczne jest również posiadanie rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowego, w tym wypadku rachunku Lion’s Prime. Jego prowadzenie może kosztować 99 zł miesięcznie (!) ale opłaty łatwo uniknąć: wystarczy dokonać wpływu na rachunek w formie przelewu z innego banku lub wpłaty we wpłatomacie na łączną kwotę min. 2 000 zł. A ponieważ i tak będziemy na niego przelewać 12 000 zł, to warunek zostanie automatycznie spełniony.

Aktualizacja: W międzyczasie udało mi się dowiedzieć, że w Lion’s Bank dostępny jest również rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy Rentier. Jego prowadzenie jest bezpłatne bez spełniania dodatkowych warunków. Jeśli więc będziecie mieli możliwość wyboru rachunku – zdecydowanie warto go wybrać.

Jakie inne haczyki?

Choć oferta wygląda podejrzanie dobrze to w zasadzie… ciężko się do niej przyczepić. W zasadzie jedyną zagadką jest to, jak długo bank będzie utrzymywał oprocentowanie – jednak z informacji jakie uzyskałem wynika, że póki co obniżki nie są zapowiadane.

Gdyby się bardzo uprzeć to znaleźć można jeszcze dwa inne, drobne wady oferty. Po pierwsze kwota wejścia – choć w opisie rachunku nie ma wspomnianej kwoty minimalnej, to większość produktów banku wymaga posiadania min. 100 000 zł (choć był okres, w którym Lokata Welcome była oferowana od 50 000 zł). Sprawę zbadałem jednak na infolinii (której, jak wiadomo, nie zawsze można wierzyć) i według konsultant banku rachunek można założyć niezależnie od lokowanej kwoty. Z resztą w końcu jest to konto oszczędnościowe, gdzie jednego dnia może nie być ani grosza, by drugiego wpłynęło hipotetyczne pół miliona.

Z wypowiedzi konsultanta wywnioskowałem jeszcze jedną rzecz: prawdopodobnie po zostawieniu swoich danych na stronie oferty klienci będą umawiani na spotkanie w oddziale banku. Nie jest to jednak informacja pewna, dlatego osobiście sam zostawiłem swoje dane i czekam na telefon od konsultanta – wtedy dorzucę informacje jak wygląda proces zakładania konta.

Druga kwestia dotyczy niewielkiej grupy osób, ale warto o niej wspomnieć: Lion’s Bank i Idea Bank to jeden podmiot. Oznacza to, że posiadając pieniądze w obu bankach chroni nas faktycznie tylko jeden limit gwarancyjny Bankowego Funduszu Gwarancyjnego. Przekładając to na nasze: w razie hipotetycznego upadku Idea Banku (czyli również Lion’s Banku) odzyskamy „tylko” maksymalnie równowartość 100 000 euro. Jeśli więc w Idea Banku założyliście lokaty na np. 300 000 zł a w Lion’sie chcielibyście ulokować kolejne 300 000 zł, to gwarancja BFG chroni was do około 420 – 440 tys. zł. Eh, gdyby tylko mieć takie problemu w życiu :-)

Nie przegap!

Komentarze

 • Dobre. Oprocentowanie jak w Millennium, a zamiast kombinować z „wylewaniem” na określony weekend wystarczy robić ten przelew na 12 k (np. ze środków na KGP, choć to wymaga nieco klikania, by z 3 × 4 zrobić 12) jeszcze tego samego dnia robiąc przelew zwrotny…

  Na pewno można ten przelew robić ze swojego rachunku (w innym banku)?

  Link „Tabela opłat i prowizji rachunku Lion’s Prime” nie działa.

  Don Quijote de la Mancha Odpowiedz
  • No właśnie, tu póki co mamy spokój, nie trzeba kombinować z nowymi środkami. Zlecenie stałe załatwia sprawę oprocentowania/braku opłat.

   Link poprawiłem – dzięki – zabrakło „.pdf” :)

   Co do opłat:

   Opłata za prowadzenie Rachunku Oszczędnościowo – Rozliczeniowego PRIME wynosi 99,00 PLN. Opłata w danym miesiącu kalendarzowym nie jest pobierana, gdy:
   a) w ostatnim dniu tego miesiąca Posiadacz Rachunku jest również posiadaczem Lokaty FORTUNE, a saldo na Rachunku Oszczędnościowo-Rozliczeniowym PRIME na koniec dnia poprzedniego wynosi minimum 10 % wartości Lokaty FORTUNE lub
   b) dokonany zostanie w poprzednim miesiącu kalendarzowym wpływ na Rachunek Oszczędnościowo-Rozliczeniowy PRIME w formie przelewu z innego banku lub wpłaty we wpłatomacie na łączną kwotę nie niższą niż 2 000,00 PLN.

   Także opcja przelew z innego, własnego konta jak najbardziej wchodzi w grę. Warunek dość prosty do spełnienia :)

   Michał
 • A ten ROR Lion’s Prime to jakoś się różni od standardowego RORu w innych bankach?

  Gerd Odpowiedz
  • ROR jak wszędzie, tylko tutaj warunki dużo bardziej wyśrubowane (choć to zależy dla kogo). Jak się nie zapewni wpływu, to konto sporo kosztuje.

   Michał
 • Dodałem aktualizację do wpisu – ponoć zamiast konta Prime można założyć konto Rentier, które jest całkowicie darmowe, bez spełnienia dodatkowych warunków. Innymi słowy nic nie zapłacimy za utrzymanie konta niezależnie od tego czy wpływ będzie, czy nie (jeśli nie będzie to jedynie spadnie nam oprocentowanie konta Excellence, ale więcej nie stracimy). Nie wiem tylko czy konto jest ciągle w ofercie banku.

  Michał Odpowiedz
 • Czy musi być jeden wpływ w kwocie 12tys? Czy może być kilka przelewów które w sumie wyniosą 12 tys?

  Michal1607 Odpowiedz
  • wygląda na to, że może być kilka – warunek mówi:

   wpływu na Rachunek Oszczędnościowo-Rozliczeniowy w formie przelewu z innego banku lub wpłaty we wpłatomacie na łączną kwotę nie niższą niż 12 000,00 PLN

   Michał
  • Choć jednocześnie: „wpływu”, a nie „wpływów”…

   Don Quijote de la Mancha
 • Ciekawe co z prowincjuszami — w moim mieście nie mają oddziału…
  No nic, trzeba sprawdzić.

  Don Quijote de la Mancha Odpowiedz
  • No i rzeczywiście nie dla prowincjuszy — wizyta w oddziale jest niezbędna.

   Pani najpierw poinformowała, że to jest oferta dla klientów dysponujących min. 100 k, ale gdy powiedziałem, że za kilka dni kończy mi się lokata na 25 k i na razie tyle chciałbym zdeponować, to płynnie przeszła dalej.

   Don Quijote de la Mancha
 • Ochrona BFG – dobrze ze to dodales bo tu ja go dyskwalifikuje puki mam zwiazek z Idea tak duzy

  anna Odpowiedz
 • Swoją drogą jestem ciekaw czy znajdę gdzieś artykuł lub doczekam się takiego, o potencjalnych możliwościach Finansowych BFG. Wszystko fajnie, gwarantowane 100%, ale w praktyce ? Czy ten Fundusz ma w razie wypadku szanse sprostać zobowiązaniom średniej wielkości banku ?

  es Odpowiedz
  • Tak, w razie potrzeby będzie zasilony środkami z budżetu.

   Upadek dużego banku najprawdopodobniej wywołałby run na banki (wszystkie), co skutkowałoby wprowadzeniem limitów wypłat (podobnie jak w Grecji czy na Cyprze) — to bardzo pesymistyczny scenariusz, ale lokując środki w bankach należy o tym wiedzieć.

   Don Quijote de la Mancha
  • „Tak, w razie potrzeby będzie zasilony środkami z budżetu.”
   Skąd ta wiedza, Quijote?

   iks
  • Regulują to dyrektywy Komisji Europejskie, rozporządzenia Parlamentu Europejskiego oraz polskie prawo, np. nowa Ustawa z dnia 10 czerwca 2016 r. o Bankowym Funduszu Gwarancyjnym, systemie gwarantowania depozytów oraz przymusowej restrukturyzacji (np. Art. 270 ust. 1. pkt. 4–9, Art. 278, Art. 306), Ustawa o rekapitalizacji niektórych instytucji oraz o rządowych instrumentach stabilizacji finansowej oraz Ustawa z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych

   W praktyce, gdyby system bankowy zaczął się sypać, to próby ratowania sytuacji zapewne wywołałyby inflację, więc oszczędności straciłyby realną wartość — ale dotyczy to także oszczędności w materacu — choć trzeba przyznać, że takie można szybko zamienić np. na złoto, a wypłaty z banków zostaną mocno ograniczone.

   Każdy niech sam decyduje, ja uważam, że trzymanie do 100 k EUR w jednym banku jest rozsądne — choć jednocześnie sam część oszczędności lokuję w obligacjach skarbowych indeksowanych CPI, złocie i srebrze, na giełdzie, w funduszach, walutach, a na wszelki wypadek mam nawet trochę gotówki (w materacu, oczywiście ;)).

   Don Quijote de la Mancha
 • rachunek Rentier nie jest dostepny do zalozenia przez platforme internetowa

  mkmk2 Odpowiedz
 • Czy już coś więcej wiadomo czy obejdzie się bez wizyty w oddziale ? W taką pogodę nie chcę mi się wyciągać z garażu swych luksusowych 4 kół by tam u nich zaparkować . Może już lepiej przejść się pieszo z tymi 4 kołami w kieszeni w Wąchocku do ich Centrali . xyz

  prawdziwy-xyz Odpowiedz
  • → 11 sierpnia 2016, 15:09 • Don Quijote de la Mancha

   Don Quijote de la Mancha
  • Dzięki , czytałem , jeszcze z innych źródeł upewnić się chciałem czy wymagają osobistego stawiennictwa. xyz

   prawdziwy-xyz
 • Czy komuś udało się otworzyć to konto? Z jaką kwotą, przy jakim koncie osobistym?

  Start Odpowiedz
  • (PS Widzę, że teraz oprocentowanie to 2,4%, zmiana musiała nastąpić jakoś niedawno)

   Start
  • Będzie, że spamuję i sam sobie odpowiadam, ale pogrzebałem i chyba trzeba nieco zaktualizować wpis:
   -Lion’s Prime można teraz założyć przez internet! (niesprawdzone, ale na pewno pojawiła się taka opcja; jaka weryfikacja, czy kurier/przelew – tego nie wiem), bez zmian jest warunek o wpływie miesięcznym 12000zł
   -Lion’s Rentier jest dostępny, ale wtedy, gdy mamy produkty INNE niż ROR i konto oszczędnościowe (czyli np. lokaty) – za gwiazdką w TOiP
   -Lion’s Excellence będzie można (niesprawdzone, ale chyba) otworzyć z poziomu bankowości elektronicznej po wykonaniu kroku pierwszego :)
   -oprocentowanie obniżono do (wciąż niezłych dla dużej kwoty – każdy sam zdecyduje 2,4%)

   Start
 • Bardzo dowcipny jest ten bank: po zakończeniu lokata Desire odnawia się jako „Bon Apetit” z oprocentowaniem „0,01%”.

  iks Odpowiedz
 • Widzę, że od 11 lipca (bez żadnego poinformowania) obowiązuje nowa tabela oprocentowania, według której zmieniły się warunki podwyższonego oprocentowania – teraz codziennie 10% musi być na rorze. Czyli warunki zeszły na psy, i pora się zwijać.

  Iks Odpowiedz
 • Skomentuj

  Chcesz mieć pewność, że nikt inny nie podpisze się twoim nickiem? Zarejestruj się (lub zaloguj) na LiveSmarter!

  Ostatnie wpisy