Alior Bank: nawet 100 zł comiesięcznego zwrotu za paliwo dla klientów firmowych otwierających Rachunek Partner

Alior Bank zaprezentował niedawno świetną promocję dla nowych klientów firmowych. Każdy, kto założy Rachunek Partner może skorzystać z promocji, w której bank gwarantuje nam cenę paliwa na poziomie 3,90 zł za litr. Oznacza to, że jeśli w danym miesiącu za paliwo zapłacimy więcej (a póki co kosztuje przecież ok. 4,5 zł za litr) to bank odda nam nadwyżkę – nawet do 100 zł miesięcznie!

3.90 zł za litr paliwa gwarantowane w promocji Alior Banku na koncie Partner

Promocja dla nowych klientów firmowych

Promocja „Cashback dla przedsiebiorców” jest o tyle nietypowa, że nie ma ustalonych konkretnych ram czasowych. Bank prowadzi ją bezterminowo co oznacza, że z promocji możemy korzystać przez kilka-kilkanaście miesięcy, a być może nawet kilka lat!

Aby z niej skorzystać wystarczy być przedsiębiorcą prowadzącym działalność gospodarczą (w tym wspólnikiem spółki cywilnej, jawnej lub partnerskiej), który nie miał wcześniej żadnego rachunku firmowego w Alior Banku. Jeśli spełniamy ten warunek to wystarczy, że założymy jeden z dwóch nowych rachunków firmowych – Konto Partner lub Rachunek Bezpieczny. W trakcie procesu konieczne będzie zamówienie, a następnie aktywowanie karty debetowej – w końcu będzie ona odgrywać jedną z ważniejszych ról w tej promocji :)

Do 100 zł zwrotu za transakcje na stacjach paliw

Zasady promocji mogą wydawać się skomplikowane, choć w rzeczywistości są całkiem proste. Cała promocja sprowadza się do tego, iż bank gwarantuje nam cenę za litr paliwa w wysokości 3,90 zł za litr. W jaki sposób?

Bank zsumuje wszystkie transakcje kartą na stacjach paliw w ciągu danego miesiąca kalendarzowego. Następnie suma ta zostanie podzielona przez średnią cenę litrwa paliwa PB95 obowiązującą w danym miesiącu (na podstawie danych Polskiej Izby Paliw Płynnych). W ten sposób bank ustali ile mniej więcej litrów paliwa i po jakiej cenie zatankowaliśmy – i zwróci nam różnicę. Warto tu zauważyć, że nie ma znaczenia ile tak naprawdę tankujemy litrów paliwa – wszystko opiera się bowiem o kurs średni.

Przykładowo wykonując transakcje na stacjach paliw na kwotę 500 zł miesięcznie, przy średniej cenie paliwa wg PIPP na poziomie 4,56 zł wyjdzie nam, że zatankowaliśmy 109,65 litrów paliwa (choć realnie mogło być go więcej lub mniej – zwłaszcza, jak tankujemy PB98 lub ON). Regulamin precyzuje, że wartość tę powinniśmy zaokrąglić w dół – do 109 litrów. Ponieważ bank gwarantuje nam cenę za litr na poziomie 3,90 zł oznacza to, że realnie za paliwo powinniśmy byli zapłacić 3,9 x 109 = 425,1 zł. Cashback w promocji wyniesie więc 500 – 425,1 = 74,9 zł.

Ponieważ maksymalna kwota comiesięcznego zwrotu może wynieść 100 zł, to najbardziej opłacalne będzie tankowanie za kwotę około 666 zł – przynajmniej przy obecnych cenach paliwa.

Skąd bank będzie wiedział, że faktycznie płacimy za paliwo? Wszystko rozliczane jest w oparciu o kod MCC terminala płatniczego. Jeśli wyniesie on 5172, 5541, 5542 lub 5983, to bank zakwalifikuje transakcje jako kupno paliwa, choć… wcale paliwa nie musimy kupować. Bank nie widzi bowiem tego za jakie towary na stacji faktycznie płacimy – choć w teorii zobowiązuje się do premiowania jedynie zakupu paliwa PB95, PB98 lub ON. Dajcie znać, jak wygląda to w praktyce ;)

Ponieważ nie ma nic za darmo, to na koniec musze wspomnieć o dwóch dodatkowych warunkach promocji. Bank zobowiązuje się do wypłacenia nam zwrotu tylko wtedy, kiedy w danym miesiącu wykonamy co najmniej jeden przelew do ZUS i/lub Urzędu Skarbowego. Oprócz tego wymagane jest dokonanie płatności kartą debetową w dowolnych sklepach (punktach handlowo-usługowych) na sumę min. 500 zł miesięcznie. Moim zdaniem zakup paliwa za min. 500 zł spokojnie się tu wlicza – w końcu jest to zakup w dowolnym punkcie handlowo-usługowym.

Podatek musisz opłacić sam

W przypadku promocji niezwiązanych z działalnością gospodarczą banki stosują zwolnienie z podatku od jednorazowej kwoty wypłaty do 760 zł. Niestety w momencie, kiedy promocja związana jest z działalnością gospodarczą zwolnienie to nie obowiązuje. Z tego też względu to my samy musimy rozliczyć podatek, traktując uzyskaną premię jako przychód działalności gospodarczej. W większości przypadków oznacza to, że od uzyskanego cashbacku musimy odjąć 18% podatku.

Opłat i prowizje Rachunku Partner

Promocja „Cashback dla przedsiębiorców” to tak naprawdę nie tylko zwroty na stacjach paliw. Bank gwarantuje nam w niej również dodatkowe zwolnienia z opłat:

 • 0 zł zamiast 3 zł miesięcznie za kartę debetową MasterCard Debit Commercial
 • 0 zł zamiast 6 zł miesięcznie za korzystanie z karty debetowej
 • 0 zł zamiast 15,99 zł miesięcznie za korzystanie z usługi cash back

Skoro z karty korzystać możemy za darmo, to ile zapłacimy za pozostałe czynności?

Jeśli chodzi o sam fakt prowadzenia Rachunku Partner, to bank go wycenia aż na 25 zł miesięcznie. Opłaty możemy się jednak pozbyć – wystarczy, że wykonamy przynajmniej jeden przelew do ZUS i/lub Urzędu Skarbowego oraz spełnimy jeden z dwóch warunków:

na rachunek podstawowy lub pomocniczy wpłacają utarg lub skierują wpływy od kontrahentów w łącznej wysokości min. 2500 zł miesięcznie lub
posiadają kredyt firmowy w Alior Banku (na dowolną kwotę)

Bank zaznacza również, że nowo założone firmy (do 6 miesięcy od rozpoczęcia działalności) również są zwolnione z opłaty za konto.

Co z wypłatami i wpłatami gotówki w bankomatach i wpłatomatach? Te pierwsze będą nas kosztować 2 zł od każdej wypłaty – chyba, że skorzystamy z bankomatu w oddziale banku, który zwolniony jest z opłat. Jeśli natomiast chodzi o wpłatomaty – tu zapłacimy 0,25% (min. 3 zł) za korzystanie z urządzeń Planet Cash oraz 0,5% (min. 6 zł) za wpłaty w urządzeniach Euronetu.

Ostatnia z istotnych czynności bankowych to przelewy internetowe, które dla wielu kont firmowych są płatne. Alior na szczęście nie pobiera za nie ani grosza, choć niepokoi opłata za komunikaty autoryzacyjne SMS, która wynosi 20 groszy od każdego z nich.

Na koniec dodam, że w promocji bierze udział również Rachunek Bezpieczny, jednak jego posiadanie jest nieco absurdalne. Bank pobiera bowiem aż 100 zł opłaty miesięcznej za jego prowadzenie (choć w zamian oferuje ubezpieczenie „Pakiet będziesz bezpieczny”). Z tego też względu nie widzę sensu jego dokładnego prześwietlania.

Nie przegap!

Komentarze

 • Po szybkium czytaniu, chyba pominięto istotny zapis regulaminu: przy czym wymienione w punkcie a rodzaje prowadzonej działalności muszą rozliczać się na zasadach tzw.
  uproszczonej księgowości i nie prowadzić ksiąg rachunkowych.

  santech Odpowiedz
  • akurat, moim zdaniem, to jest zupełnie nieistotny punkt regulaminu :)

   Do uproszczonej księgowości zalicza się m.in. księga przychodów i rozchodów, z której korzysta pewnie większość osób prowadzących działalność. Dopiero powyżej 1 200 000 EUR rocznego obrotu jest wymóg przejścia na pełną księgowość – a pewnie niewielu takich przedsiębiorców czyta LiveSmarter i wybiera konto, ze względu na 100 zł comiesięcznego zysku… choć może się mylę, bo zapytania o dobre lokaty dostaję bardzo różne :-)

   Michał
  • No ale np. malutka jednoosobowa sp. z o. o. już musi prowadzić pełną księgowość niezależnie od obrotów

   sebeksk
  • dlatego regulamin wymienia jako uczestników działalności jednoosobowe oraz spółki cywilne jawne i partnerskie….

   zenek64
 • a jakiś okres karencji – np. mam aktualnie konto firmowe w ALIOR, ale w ciągu tygodnia będę zamykał :P

  asdf Odpowiedz
  • w promocji może wziąć udział osoba która na dzień startu promocji (21 września 2017) nie posiadała konta firmowego w Alior banku. Kwestia interpretacji czy nie posiadała (nigdy wcześniej) czy nie posiadała w dniu 21 września (bo np zamknęła go skutecznie (po okresie wypowiedzenia) 19 września np.

   zenek64
  • ale chyba jednak dla całkiem nowych ta promocja gdyż dokładnie jest napisane „nie posiadała Rachunku firmowego w Banku PRZED datą startu promocji

   zenek64
 • Czy to konto można założyć w oddziale, czy trzeba poprzez link podany we wpisie?

  tomafra Odpowiedz
 • Ja już założyłem to konto na początku października w oddziale banku.
  Nie było łatwo ponieważ musicie znaleść oddział który obsługuje klientów biznesowych ( nie każdy taki jest )
  Okazało się iż miałem konto firmowe kiedyś tam w danym BPH który oni teraz przejęli – wyświetliło się pracownikowi banku ta informacja . Zadzwonił gdzie trzeba i powiedzieli mu ze zgodnie zregulaminem do promocji może przystąpić tylko osoba która nie miała konta firmowego w Aliorze inne opcje są Ok .
  Gościu powiedział mi również iż promocja jest nowa i na tzw czas nieokreślony jednakże z tego co wie on to bank chce są utrzymać przez przynjamnien rok ( takie są nieoficjalne założenia )
  Przelewy za 20 gr ( SMS autoryzacyjne ) można obejść definiując zaufanego odbiorcę.
  Uwaga !
  Każda transakcja karta dotycząca opłacenia czegoś za granica pobiera się prowizja 2 albo 3 % wiec nie mało – pracownik powiedział mi ze np UBER jest zarejestrowany w USA i właśnie pracac za przejazd nim na bank doliczy siemprowizja bo bo już takie przypadki mieli ( trzeba uważać na czymś musza zarabiać wiadomo )
  Teraz czekam na kartę jeszcze nie przyszła .

  Guten Odpowiedz
 • „na rachunek podstawowy lub pomocniczy wpłacają utarg lub skierują wpływy od kontrahentów w łącznej wysokości min. 2500 zł miesięcznie ”
  Czy to może być przelew ze swojego drugiego konta? TOiP tego chyba nie wyklucza, zaś na stronie promocji małym druczkiem napisane jest, że nie. Jaka jest prawda?

  sapro20 Odpowiedz
 • „na rachunek podstawowy lub pomocniczy wpłacają utarg lub skierują wpływy od kontrahentów w łącznej wysokości min. 2500 zł miesięcznie lub
  posiadają kredyt firmowy w Alior Banku (na dowolną kwotę)”

  Czy przelew z innego konta (niekoniecznie swojego a kogoś z rodziny) z tytułem „wynagrodzenie” itp. załatwi sprawę?

  Łukasz Odpowiedz
  • Pamiętaj, że to konto firmowe. To nie może być dowolny przelew, bo będziesz się musiał z każdego wytłumaczyć.

   sapro20
  • No okej, to inaczej. „Wpłacają utarg”, tzn. mogę iść do wpłatomatu i wpłacić 2500 zł lub w oddziale?

   Łukasz
  • Też jestem tego ciekawy. W moim przypadku ten „utarg” to przelew na konto od kontrahenta. Jeśli wypłacę z innego konta firmowego i wpłacę we wpłatomacie na drugie, to będzie to traktowane jako dodatkowy dochód.

   sapro20
  • Czy ktoś skorzystał już z tej promocji i dostał cashback za listopad?
   W regulaminie promocji Bank obiecuje udostępnienie informacji o średniej cenie paliwa za miesiąc ubiegły na stronie internetowej – czy komuś udało się to znaleźć? ;)

   Jerzyk
  • Cashback dostałem. Info o średniej cenie paliwa nie znalazłem.

   tomafra
 • Od 20 listopada zmienia się TOiP…

  tomafra Odpowiedz
 • Jeden mały szczegół tej „promocji” transakcja 500,00 zł musi być jednorazowa. Kto tankuje lub robi jednorazowe zakupy za 500 zł. Nie znam takiej osobówki. Ta promocja to lipa.

  OLO Odpowiedz
  • Nie musi:

   dokonanie płatności Kartą debetową wydaną do Rachunku firmowego typu: Rachunek Partner lub Rachunek Bezpieczny, w dowolnym punkcie usługowo-handlowym na sumę min. 500 zł.

   Michał
 • Nie musi być jednorazowa. Sprawdzone…

  tomafra Odpowiedz
 • Dzwonilem dzisiaj na infolinie ALIORA

  OLO Odpowiedz
 • Słabe miejsce, żeby dopytywać o takie sprawy… ?

  tomafra Odpowiedz
 • Dokonałem 3 płatności tylko za paliwo 2 x 200 1x 100 w sumie 500 zł. Na infolini informacja taka jak napisalem wczesniej.

  OLO Odpowiedz
 • TO gdzie mam mam dopytywać ? U prezesa ALIORA

  OLO Odpowiedz
 • Chyba lepiej tu na forum niż u prezesa… Info będzie sprawdzone i jasno przekazane.

  Pytanie czy:
  1. miałeś te 3 transakcje na kwotę min 500 PLN, czy na prawie 500.
  2. dokonałeś wpłaty do ZUS lub do US.
  Bez tego nie dostaniesz zwrotu.

  Pamiętaj też że by prowadzenie konta było darmowe, musisz zapewnić odpowiedni wpływ ,(utarg lub wpływ od kontrahenta) na kwotę min 2.5k. w przeciwnym razie koszt prowadzenia konta to 25 PLN.

  tomafra Odpowiedz
 • Wszystkie warunki spełniłem ale nie chodziło mi o prowizje za prowadzenie konta tylko cash back. Wróciłem właśnie z punktu partnerskiego ALIORA, okazuje się ze osoba na infolinii wprowadziła mnie w błąd. Czy dostane zwrot okaże sie 10. Tyle maja czasu po zamknięciu danego miesiąca.

  OLO Odpowiedz
 • Tak. I tego terminu nie przekraczają.

  tomafra Odpowiedz
 • Dzięki za wyrozumiałosc. ale mogliby bardziej kompetentne osoby zatrudniać na infolinii. Konsultowała sie osoba też z innymi a sama rozmowa trwała około 13 minut.
  Pozdrawiam wszystkich i dziękuje.

  OLO Odpowiedz
 • Czy utarg w kwocie 2.5k miesięcznie mozna wpłacić w punkcie w skali miesiąca czy jednorazowo musi być bez wypłacania 2,5 k na koncie? Dzieki za info

  DG Odpowiedz
 • Właśnie dostałem wiadomość w bankowości, że zmieniają regulamin i każdy klient dostanie tylko maksymalnie 12 premii. Ciekawe, czy będą liczyć od maja, kiedy wejdzie regulamin w życie, czy od daty założenia konta.

  Jarecki14 Odpowiedz
 • W regulaminie jest to raczej jasno określone:

  Uczestnikowi przysługuje nie więcej niż jedna premia w miesiącu i nie więcej niż 12 premii w ciągu 12 kolejnych miesięcy kalendarzowych, od momentu przystąpienia Uczestnika do Promocji, wliczając miesiąc przystąpienia do Promocji.

  Pora szukać innego konta firmowego?

  Sir Shackleton Odpowiedz
 • Dostałem już kolejną premię, pomimo wypłaconych wcześniej 12 premii

  Sir Shackleton Odpowiedz
 • Skomentuj

  Chcesz mieć pewność, że nikt inny nie podpisze się twoim nickiem? Zarejestruj się (lub zaloguj) na LiveSmarter!

  Ostatnie wpisy