Już 8% na lokatach w Banku Facto

Kolejny podwyżki oprocentowania lokat w Banku Facto. Osoby, które ulokują tam swoje środki, zyskają już nawet 8% na lokacie 3- lub 6-miesięcznej. Co istotne: haczyków w zasadzie brak.

Lokaty Facto

Czym jest Facto?

Facto to bank działający na zasadzie wewnątrzunijnych przepisów, podobnie jak opisywany wielokrotnie Inbank. Różnica jest taka, że lokaty w Inbanku gwarantuje estoński fundusz gwarancyjny, a w Facto – włoski odpowiednik: Fondo Interbancario di Tutela dei Depositi. Oznacza to, że w razie (raczej mało prawdopodobnego) upadku Banku Facto środki do równowartości 100 000 euro odda nam włoski odpowiednik BFG. Samą umowę zawieramy natomiast z polskim oddziałem banku – czyli według polskich przepisów.

Aby założyć lokatę w Banku Facto otwieramy również rachunek depozytowy. Rachunek ten jest w zasadzie pewnego rodzaju rachunkiem technicznym – nie ma żadnej innej funkcji oprócz przelewania środków (choć bank daje na nim 0,5% w skali roku).

W tym momencie dużo więcej można jednak zyskać na samych lokatach. Od lokaty-skarbonki, czyli ofercie miesięcznej z oprocentowaniem 6% w skali roku, po lokaty kilkumiesięczne dochodzące do 8%. Co ciekawe oprocentowanie lokat kilkuletnich poszło w… dół. Co to oznacza? Wysokie stopy procentowe nie będą trwały wiecznie i banki dobrze o tym wiedzą, dlatego nie chcą ryzykować płacenia wysokich odsetek przez kilka lat. Oprocentowania rzędu 7-8% będą za kilka lat raczej tylko wspomnieniem.

Tabela oprocentowania lokat Facto dostępna jest pod tym adresem.

Nie przegap!

Komentarze

 • No i wygląda na to, że trzeba będzie przenieść środki z IKO Toyoty bo 3M do 8% w tym miesiącu nie dobije. Macie sprawdzone, że wycofanie środków przez zerwaną lokatę jest za free i oddają zajumane 30zł?

  Chris Odpowiedz
 • Ktoś pamięta czy przelewać na rachunek depozytowy można tylko z rachunku powiązanego ( do zwrotu środków) czy też z innych rachunków?

  Pola33 Odpowiedz
 • Jak liczone jest 100 tys euro? Po jakim kursie w razie upadłości banku?
  Jest jakiś stały kurs np. 1euro = 4,5 zł? Rynkowy z dnia ogłoszenia upadłości? Czy jeszcze jakoś inaczej?

  Pat Odpowiedz
  • Do obliczenia wartości euro w złotych przyjmuje się ogłaszany przez Narodowy Bank Polski kurs średni z dnia spełnienia warunku gwarancji (tj. z dnia wskazanego w decyzji Komisji Nadzoru Finansowego, jako dzień zawieszenia działalności banku lub kasy i ustanowienia odpowiednio zarządu lub zarządcy komisarycznego oraz wystąpienia do właściwego sądu z wnioskiem o ogłoszenie upadłości lub też z dnia wystąpienia przez BFG do właściwego sądu z wnioskiem o ogłoszenie upadłości, w związku z prowadzoną przymusową restrukturyzacją banku lub kasy).

   Jarry
  • Tylko tutaj nie mamy gwarancji BFG więc jest trochę inaczej. Odpowiedzialny system gwarancji depozytów to F.I.T.D. – Fondo Interbancario di Tutela dei Depositi automatycznie zwróci depozyty do 100 000 euro, wypłacając je w walucie euro. Kurs przeliczenia wypłacanego depozytu ze złotówek na euro ogłoszony będzie przez włoski organ nadzoru bankowego – Bank of Italy, na dzień wydania decyzji odpowiedniego organu (urzędu lub sądu) o upadłości Banku.

   Jarry
  • Jarry „Tylko tutaj nie mamy gwarancji BFG”.
   Ale rozumiem, że nasz BFG jakoś w tym uczestniczy i nie ma potrzeby wyjazdu do Włoch ?
   Jest jakieś porozumienie między bankowymi funduszami gwarancyjnymi krajów UE w wyniku którego to nasz BFG będzie wypłacał tą kasę w złotówkach tak jak to robi w przypadku banków polskich ?

   yosa
  • Zgodnie z rozwiązaniami unijnymi, w przypadku konieczności uruchomienia wypłat świadczeń gwarancyjnych dla klientów instytucji kredytowej działającej w Polsce poprzez oddział, Bankowy Fundusz Gwarancyjny współpracowałby od strony operacyjnej z macierzystym systemem gwarantowania tej instytucji przy dokonywaniu takich wypłat w naszym kraju.

   Jarry
 • Jak wygląda założenie konta/podpisanie umowy? Oddział, przelew, kurier?

  Daugern Odpowiedz
 • Patrzyłem wczoraj na szybko i nie widziałem żadnej informacji. Dzisiaj znalazłem w FAQ. Jakby ktoś też szukał – zdalnie, przelew.

  Daugern Odpowiedz
 • Zakładać na 6m, czy 3m – oto jest pytanie…

  Lucjan Odpowiedz
 • Czy tylko pierwsza lokata musi być zasilona z konta powiązanego a pozostałe mogą być z innych kont?

  Michał Odpowiedz
  • Lokata jest zasilana z rachunku depozytowego a rachunek depozytowy tylko z rachunku powiązanego.

   Jarry
  • Przez ich czasy księgowania praktycznie niemożliwe jest zasilenie lokaty z konta innego niż powiązane – w sensie 2 przelewy i założenie lokaty, dzisiaj się na to naciąłem, bo nawet jak kasa wieczorem trafi, to okazuje się, że wewnętrznie nie są w stanie ogarnąć założenia po 18:30 – powinno się takie rzeczy pisać na stronie, bo nie jest to typowy zachowanie banku

   matebe
  • Pytałem o to wyżej ale nie dostałem odpowiedzi. Dzięki za info. A wiesz może czy ekspresowe dochodzą na rach. powiązany ? xyz

   prawdziwy-xyz
  • Facto nie przyjmuje(nie obsługuje) przelewów expresowych.

   Ego
  • Dzięki . To słabo.

   prawdziwy-xyz
  • Jakby co to w FAQ jest możliwość zmiany rachunku powiązanego:
   4. Rachunek Zewnętrzny
   4. Jak zmienić zweryfikowany rachunek zewnętrzny, jeśli jestem Waszym Klientem?
   Ale dla celów zasileń z różnych kont to niepotrzebna, długa (proces weryfikacji) gimnastyka

   yosa
  • na pewno niepotrzebne? próbowałeś zasilić z niezweryfikowanego?
   bo mimo że jestem starym klientem, to w miejscu zakładania lokaty, wyświetla się informacja:
   >>Lokatę można założyć wyłącznie ze środków pochodzących z autoryzowanego rachunku zewnętrznego. Przelewy przychodzące z innego rachunku niż aktualnie ustawiony w zakładce Przelewy jako rachunek zewnętrzny nie są przyjmowane.<<

   keram7m
  • @keram7m, nie próbowałem bo dopiero się przymierzam i czytam FAQ. Ale najwyraźniej nie zrozumiałeś mojej wypowiedzi.
   Oczywiście, że ze zweryfikowanego (autoryzowanego) rachunku zewnętrznego. Tylko, że (jak wynika z FAQ) możesz go zmienić w trakcie i tu następuje ponowna weryfikacja-autoryzacja. A to trochę trwa więc szybciej może zadziałać przelew z jakiegoś Twojego rachunku na ten już zweryfikowany-autoryzowany i z niego na depozytowy w Facto (i w tym sensie napisałem: „niepotrzebna gimnastyka” bo może trwać dłużej, no chyba że ktoś będzie miał serię kończących się lokat w innym banku, niż z tego gdzie już autoryzował).

   ps. czy jako „stary klient” mógłbyś co powiedzieć na moje pytanie poniżej w/s przesyłania fotek/skanów dow. osob. ?

   yosa
  • faktycznie źle zrozumiałem, a zakładałem to ponad 2 lata temu i nie pamiętam, zresztą teraz to pewnie inaczej wygląda.

   keram7m
 • W punkcie FAQ Facto o udostępnianiu zdjęcia dowodu osobistego (D.O.) przy składaniu wniosku stoi „jeśli robisz to na komputerze, możesz przesłać zapisane na telefonie zdjęcia mailem, zapisać je w chmurze danych”. Nie za bardzo uśmiecha mi się wysyłanie fotek D.O. emailem a dalszej części wniosku nie widać od razu.
  Więc proszę powiedzcie mi, czy przy wypełnianiu wniosku na komputerze, przez internet, pojawia się od razu możliwość:
  1. prześlij zdjęcia D.O. emeilem na ten adres (i tu podają swój emeil)
  2. dołączenia fotek do wniosku i przesłanie jej w sesji szyfrowanej razem z wnioskiem (i może to jest to „zapisanie w chmurze danych”)
  3. czy też pojawia się opcja odwołująca się do chmury danych np. „załącz zdjęcia D.O. do wniosku i prześlij do chmury danych” itp.

  yosa Odpowiedz
 • Jest jakiś limit lokat?

  Ja Odpowiedz
 • Jak rozumieć te lokaty w Facto. Dziś miała mi się kończyć a kończy się w pń (wg ich sposobu rozumowania) Bo weekend? Za dni weekendowe naliczą odsetki czy tak dyskretnie robią nas w bambuko?

  jojo Odpowiedz
  • Skoro dzisiaj przypada ci termin zapadalności lokaty to kapitał i odsetki z lokaty otrzymasz w najbliższym dniu roboczym czyli w poniedziałek.
   Oczywiście za weekend nie dostaniesz odsetek, bo zapadalność masz w piątek.

   Ego
  • A jak np: lokata kończy się w środę to środki otrzyma się dopiero w czwartek i za jeden dzień nie naliczą odsetek czy będą już dostępne w środę ?Czy to tylko w zapiątek tak działa? Ma ktoś jeszcze jakieś praktyczne doświadczenia jak to w tym banku jest ? xyz

   prawdziwy-xyz
  • Chyba Ego mija sie z prawdą. Miałem już teoretyczną zapadalność zarówno w środku tygodnia jak też w weekend (wtedy lokata przedłużała się do poniedziałku) i zawsze odsetki były za cały okres łącznie z tym weekendem. Właściwie już w momencie po założeniu lokaty widać do kiedy ona będzie i już wtedy pokazany jest najbliższy dzień roboczy jeśli jest to weekend.

   Paweł
 • Wrzucam tam małe kwoty więc nie szczególnie to kontroluję (póki co) ale zacząłem wyczuwać, że jest coś nie halo. Chyba każda lokata kończy się co najmniej dzień później a w weekendy… o tym wspomniałem. Realnie zatem te 8% to między bajki można sobie włożyć.

  jojo Odpowiedz
  • Nie potwierdzam, w zeszłym roku kończyły mi się tam lokaty (ale w czwartek) i sprawdziłem, nie było żadnego poślizgu, ani przy zwrocie, ani przy zakładaniu i odsetki się zgadzały.

   keram7m
 • Ale tu mowa o pt i weekendzie…

  jojo Odpowiedz
 • a probowal juz ktos zalozyc u nich te lokaty z konta wspolnego? da sie ?

  rodick Odpowiedz
 • W dniu dzisiejszym zakończyła mi się lokata. Do chwili obecnej brak środków na rachunku powiązanym. Kiedy mogę spodziewać się wpływu jeszcze dzisiaj czy dopiero w poniedziałek?

  Bogusia Odpowiedz
 • Oczywiście. Czyli środki zostaną przekazane dopiero w poniedziałek ?

  Bogusia Odpowiedz
  • Skoro dzisiaj miałaś zapadalność to zwrot nastąpi w najbliższym dniu roboczym czyli zapewne w poniedziałek.
   W Facto pani Grażynka musi zaksięgować wszystko ręcznie :D.

   Ego
  • @ Ego
   Dobrze wiedzieć. Dzięki

   Bogusia
  • @Bogusia. Skoro środki są na rachunku depozytowym to sama musisz sobie je przelać na rachunek powiązany.

   Jarosław
 • Skomentuj

  Chcesz mieć pewność, że nikt inny nie podpisze się twoim nickiem? Zarejestruj się (lub zaloguj) na LiveSmarter!

  Ostatnie wpisy