Już 8% na lokatach w Banku Facto

Kolejny podwyżki oprocentowania lokat w Banku Facto. Osoby, które ulokują tam swoje środki, zyskają już nawet 8% na lokacie 3- lub 6-miesięcznej. Co istotne: haczyków w zasadzie brak.

Lokaty Facto

Czym jest Facto?

Facto to bank działający na zasadzie wewnątrzunijnych przepisów, podobnie jak opisywany wielokrotnie Inbank. Różnica jest taka, że lokaty w Inbanku gwarantuje estoński fundusz gwarancyjny, a w Facto – włoski odpowiednik: Fondo Interbancario di Tutela dei Depositi. Oznacza to, że w razie (raczej mało prawdopodobnego) upadku Banku Facto środki do równowartości 100 000 euro odda nam włoski odpowiednik BFG. Samą umowę zawieramy natomiast z polskim oddziałem banku – czyli według polskich przepisów.

Aby założyć lokatę w Banku Facto otwieramy również rachunek depozytowy. Rachunek ten jest w zasadzie pewnego rodzaju rachunkiem technicznym – nie ma żadnej innej funkcji oprócz przelewania środków (choć bank daje na nim 0,5% w skali roku).

W tym momencie dużo więcej można jednak zyskać na samych lokatach. Od lokaty-skarbonki, czyli ofercie miesięcznej z oprocentowaniem 6% w skali roku, po lokaty kilkumiesięczne dochodzące do 8%. Co ciekawe oprocentowanie lokat kilkuletnich poszło w… dół. Co to oznacza? Wysokie stopy procentowe nie będą trwały wiecznie i banki dobrze o tym wiedzą, dlatego nie chcą ryzykować płacenia wysokich odsetek przez kilka lat. Oprocentowania rzędu 7-8% będą za kilka lat raczej tylko wspomnieniem.

Tabela oprocentowania lokat Facto dostępna jest pod tym adresem.

Nie przegap!

Komentarze

 • No i wygląda na to, że trzeba będzie przenieść środki z IKO Toyoty bo 3M do 8% w tym miesiącu nie dobije. Macie sprawdzone, że wycofanie środków przez zerwaną lokatę jest za free i oddają zajumane 30zł?

  Chris Odpowiedz
 • Ktoś pamięta czy przelewać na rachunek depozytowy można tylko z rachunku powiązanego ( do zwrotu środków) czy też z innych rachunków?

  Pola33 Odpowiedz
 • Jak liczone jest 100 tys euro? Po jakim kursie w razie upadłości banku?
  Jest jakiś stały kurs np. 1euro = 4,5 zł? Rynkowy z dnia ogłoszenia upadłości? Czy jeszcze jakoś inaczej?

  Pat Odpowiedz
  • Do obliczenia wartości euro w złotych przyjmuje się ogłaszany przez Narodowy Bank Polski kurs średni z dnia spełnienia warunku gwarancji (tj. z dnia wskazanego w decyzji Komisji Nadzoru Finansowego, jako dzień zawieszenia działalności banku lub kasy i ustanowienia odpowiednio zarządu lub zarządcy komisarycznego oraz wystąpienia do właściwego sądu z wnioskiem o ogłoszenie upadłości lub też z dnia wystąpienia przez BFG do właściwego sądu z wnioskiem o ogłoszenie upadłości, w związku z prowadzoną przymusową restrukturyzacją banku lub kasy).

   Jarry
  • Tylko tutaj nie mamy gwarancji BFG więc jest trochę inaczej. Odpowiedzialny system gwarancji depozytów to F.I.T.D. – Fondo Interbancario di Tutela dei Depositi automatycznie zwróci depozyty do 100 000 euro, wypłacając je w walucie euro. Kurs przeliczenia wypłacanego depozytu ze złotówek na euro ogłoszony będzie przez włoski organ nadzoru bankowego – Bank of Italy, na dzień wydania decyzji odpowiedniego organu (urzędu lub sądu) o upadłości Banku.

   Jarry
  • Jarry „Tylko tutaj nie mamy gwarancji BFG”.
   Ale rozumiem, że nasz BFG jakoś w tym uczestniczy i nie ma potrzeby wyjazdu do Włoch ?
   Jest jakieś porozumienie między bankowymi funduszami gwarancyjnymi krajów UE w wyniku którego to nasz BFG będzie wypłacał tą kasę w złotówkach tak jak to robi w przypadku banków polskich ?

   yosa
  • Zgodnie z rozwiązaniami unijnymi, w przypadku konieczności uruchomienia wypłat świadczeń gwarancyjnych dla klientów instytucji kredytowej działającej w Polsce poprzez oddział, Bankowy Fundusz Gwarancyjny współpracowałby od strony operacyjnej z macierzystym systemem gwarantowania tej instytucji przy dokonywaniu takich wypłat w naszym kraju.

   Jarry
 • Jak wygląda założenie konta/podpisanie umowy? Oddział, przelew, kurier?

  Daugern Odpowiedz
 • Patrzyłem wczoraj na szybko i nie widziałem żadnej informacji. Dzisiaj znalazłem w FAQ. Jakby ktoś też szukał – zdalnie, przelew.

  Daugern Odpowiedz
 • Zakładać na 6m, czy 3m – oto jest pytanie…

  Lucjan Odpowiedz
 • Czy tylko pierwsza lokata musi być zasilona z konta powiązanego a pozostałe mogą być z innych kont?

  Michał Odpowiedz
  • Lokata jest zasilana z rachunku depozytowego a rachunek depozytowy tylko z rachunku powiązanego.

   Jarry
  • Przez ich czasy księgowania praktycznie niemożliwe jest zasilenie lokaty z konta innego niż powiązane – w sensie 2 przelewy i założenie lokaty, dzisiaj się na to naciąłem, bo nawet jak kasa wieczorem trafi, to okazuje się, że wewnętrznie nie są w stanie ogarnąć założenia po 18:30 – powinno się takie rzeczy pisać na stronie, bo nie jest to typowy zachowanie banku

   matebe
  • Pytałem o to wyżej ale nie dostałem odpowiedzi. Dzięki za info. A wiesz może czy ekspresowe dochodzą na rach. powiązany ? xyz

   prawdziwy-xyz
  • Facto nie przyjmuje(nie obsługuje) przelewów expresowych.

   Ego
  • Dzięki . To słabo.

   prawdziwy-xyz
  • Jakby co to w FAQ jest możliwość zmiany rachunku powiązanego:
   4. Rachunek Zewnętrzny
   4. Jak zmienić zweryfikowany rachunek zewnętrzny, jeśli jestem Waszym Klientem?
   Ale dla celów zasileń z różnych kont to niepotrzebna, długa (proces weryfikacji) gimnastyka

   yosa
  • na pewno niepotrzebne? próbowałeś zasilić z niezweryfikowanego?
   bo mimo że jestem starym klientem, to w miejscu zakładania lokaty, wyświetla się informacja:
   >>Lokatę można założyć wyłącznie ze środków pochodzących z autoryzowanego rachunku zewnętrznego. Przelewy przychodzące z innego rachunku niż aktualnie ustawiony w zakładce Przelewy jako rachunek zewnętrzny nie są przyjmowane.<<

   keram7m
  • @keram7m, nie próbowałem bo dopiero się przymierzam i czytam FAQ. Ale najwyraźniej nie zrozumiałeś mojej wypowiedzi.
   Oczywiście, że ze zweryfikowanego (autoryzowanego) rachunku zewnętrznego. Tylko, że (jak wynika z FAQ) możesz go zmienić w trakcie i tu następuje ponowna weryfikacja-autoryzacja. A to trochę trwa więc szybciej może zadziałać przelew z jakiegoś Twojego rachunku na ten już zweryfikowany-autoryzowany i z niego na depozytowy w Facto (i w tym sensie napisałem: „niepotrzebna gimnastyka” bo może trwać dłużej, no chyba że ktoś będzie miał serię kończących się lokat w innym banku, niż z tego gdzie już autoryzował).

   ps. czy jako „stary klient” mógłbyś co powiedzieć na moje pytanie poniżej w/s przesyłania fotek/skanów dow. osob. ?

   yosa
  • faktycznie źle zrozumiałem, a zakładałem to ponad 2 lata temu i nie pamiętam, zresztą teraz to pewnie inaczej wygląda.

   keram7m
 • W punkcie FAQ Facto o udostępnianiu zdjęcia dowodu osobistego (D.O.) przy składaniu wniosku stoi „jeśli robisz to na komputerze, możesz przesłać zapisane na telefonie zdjęcia mailem, zapisać je w chmurze danych”. Nie za bardzo uśmiecha mi się wysyłanie fotek D.O. emailem a dalszej części wniosku nie widać od razu.
  Więc proszę powiedzcie mi, czy przy wypełnianiu wniosku na komputerze, przez internet, pojawia się od razu możliwość:
  1. prześlij zdjęcia D.O. emeilem na ten adres (i tu podają swój emeil)
  2. dołączenia fotek do wniosku i przesłanie jej w sesji szyfrowanej razem z wnioskiem (i może to jest to „zapisanie w chmurze danych”)
  3. czy też pojawia się opcja odwołująca się do chmury danych np. „załącz zdjęcia D.O. do wniosku i prześlij do chmury danych” itp.

  yosa Odpowiedz
 • Jest jakiś limit lokat?

  Ja Odpowiedz
 • Jak rozumieć te lokaty w Facto. Dziś miała mi się kończyć a kończy się w pń (wg ich sposobu rozumowania) Bo weekend? Za dni weekendowe naliczą odsetki czy tak dyskretnie robią nas w bambuko?

  jojo Odpowiedz
  • Skoro dzisiaj przypada ci termin zapadalności lokaty to kapitał i odsetki z lokaty otrzymasz w najbliższym dniu roboczym czyli w poniedziałek.
   Oczywiście za weekend nie dostaniesz odsetek, bo zapadalność masz w piątek.

   Ego
  • A jak np: lokata kończy się w środę to środki otrzyma się dopiero w czwartek i za jeden dzień nie naliczą odsetek czy będą już dostępne w środę ?Czy to tylko w zapiątek tak działa? Ma ktoś jeszcze jakieś praktyczne doświadczenia jak to w tym banku jest ? xyz

   prawdziwy-xyz
  • Chyba Ego mija sie z prawdą. Miałem już teoretyczną zapadalność zarówno w środku tygodnia jak też w weekend (wtedy lokata przedłużała się do poniedziałku) i zawsze odsetki były za cały okres łącznie z tym weekendem. Właściwie już w momencie po założeniu lokaty widać do kiedy ona będzie i już wtedy pokazany jest najbliższy dzień roboczy jeśli jest to weekend.

   Paweł
 • Wrzucam tam małe kwoty więc nie szczególnie to kontroluję (póki co) ale zacząłem wyczuwać, że jest coś nie halo. Chyba każda lokata kończy się co najmniej dzień później a w weekendy… o tym wspomniałem. Realnie zatem te 8% to między bajki można sobie włożyć.

  jojo Odpowiedz
  • Nie potwierdzam, w zeszłym roku kończyły mi się tam lokaty (ale w czwartek) i sprawdziłem, nie było żadnego poślizgu, ani przy zwrocie, ani przy zakładaniu i odsetki się zgadzały.

   keram7m
 • Ale tu mowa o pt i weekendzie…

  jojo Odpowiedz
 • a probowal juz ktos zalozyc u nich te lokaty z konta wspolnego? da sie ?

  rodick Odpowiedz
 • W dniu dzisiejszym zakończyła mi się lokata. Do chwili obecnej brak środków na rachunku powiązanym. Kiedy mogę spodziewać się wpływu jeszcze dzisiaj czy dopiero w poniedziałek?

  Bogusia Odpowiedz
 • Oczywiście. Czyli środki zostaną przekazane dopiero w poniedziałek ?

  Bogusia Odpowiedz
  • Skoro dzisiaj miałaś zapadalność to zwrot nastąpi w najbliższym dniu roboczym czyli zapewne w poniedziałek.
   W Facto pani Grażynka musi zaksięgować wszystko ręcznie :D.

   Ego
  • @ Ego
   Dobrze wiedzieć. Dzięki

   Bogusia
  • @Bogusia. Skoro środki są na rachunku depozytowym to sama musisz sobie je przelać na rachunek powiązany.

   Jarosław
 • chciałem dopytać stałych bywalców jak wygląda kwestia odnowienia lokaty?

  jest automatyczne odnowienie w ogóle? Jeśli tak to pewnie znowu na śmieszny procent typu 0,01% a nie tak jak w INBanku ze odnawia na aktualną ofertę wg tabeli?
  Z tego co nadrobiłem w starych komentarzach to rachunki po zerwaniu/zakończeniu lokaty wracają na rachunek depozytowy i potem trzeba przelewać to manualnie na swoje konto.

  sO_cloSe Odpowiedz
 • T wszystko wyjaśnia:
  ………………………………..
  https://lokatafacto.pl/eLokaty/#/faq
  Klienci indywidualni
  2. Lokata Facto
  4. Jak są naliczane odsetki na lokatach i kiedy są wypłacane?
  Odsetki za lokatę wypłacane są na zakończenie lokaty razem z kapitałem lokaty na oprocentowany rachunek depozytowy.
  5. Co stanie się ze środkami po zakończeniu okresu lokaty?
  Twoje oszczędności zostaną przelane na Twój rachunek depozytowy. Możesz wtedy otworzyć kolejną lokatę Facto lub przelać dowolną kwotę na zdefiniowany Rachunek Zewnętrzny.
  …………………………..

  yosa Odpowiedz
 • Skomentuj

  Chcesz mieć pewność, że nikt inny nie podpisze się twoim nickiem? Zarejestruj się (lub zaloguj) na LiveSmarter!

  Ostatnie wpisy