1,5% na lokacie w Inbank – bez konta i dodatkowych warunków. Czy warto?

W ostatnim zestawieniu lokat i kont oszczędnościowych największe zainteresowanie wywołała oferta Inbanku. Nic dziwnego: 1,5% na lokacie rocznej i 1,3% na lokacie 6-miesięcznej to obecnie więcej, niż oferuje konkurencja. Na dodatek z bardzo wysoką kwotą maksymalną i bez wymogu posiadania konta osobistego. Czy oferta faktycznie jest lepsza niż u konkurencji i nie ma żadnych haczyków? Sprawdźmy :)

Inbank - 1,5% na lokacie

Lokaty w Inbank

Już od dłuższego czasu oprocentowanie lokat w Inbanku było nieco lepsze, niż u konkurencji. Dobre oprocentowanie dotyczyło jednak depozytów długoterminowych – od dwóch lat w górę. Z jednej strony to dobre rozwiązanie – możemy pozbyć się „problemu” szukania co chwilę dobrych lokat i zamrozić pieniądze na dłużej. Z drugiej – rozwiązanie jest może dobre, ale wtedy, kiedy oczekujemy spadków stóp procentowych. W tej chwili nastroje są raczej odwrotne – wszyscy czekamy na podwyżki stóp procentowych, dlatego optymalnym byłoby ulokować pieniądze na kilka miesięcy lub maksymalnie rok – tak, aby mieć je pod ręką w momencie, kiedy oprocentowania lokat wzrosną.

I właśnie dla takich klientów ofertę przygotował Inbank – od 1.07 możemy bowiem zakładać lokaty półroczne z oprocentowaniem 1,3% w skali roku lub roczne – na 1,5% w skali roku.

Ile możemy w ten sposób ulokować? Sporo. Kwota maksymalna pojedynczej lokaty to 50 000 zł, a łącznie możemy ulokować nawet 400 000 zł – choć z pewnym wyjątkiem. Wystarczy, że lokaty będą miały zaznaczoną opcję autoodnawiania (o ile tak sobie zażyczymy) – wtedy możemy przekroczyć ten limit właśnie podczas odnawiania lokaty. Dodatkowo oprocentowanie zostanie zwiększone o bonusowe 0,1%. Oczywiście względem tego, które będzie obowiązywało w danej chwili.

Co równie ważne: Inbank nie wymaga od nas założenia konta osobistego (bo takiego nie oferuje), a cały proces rejestracji jest zdalny – umowę podpisujemy kodem SMS. Lokatę zakładamy natomiast za pomocą szybkiego przelewu – weryfikacja naszych danych odbywa się przez pay-by-link za pomocą znanego nam pośrednika Blue Media. Nasze dane w przelewie (imię, nazwisko, adres) muszą się zgadzać z podanymi w Inbanku – inaczej przelew zostanie odrzucony.

Oczywiście lokatę możemy też zasilić standardowym przelewem, jeśli np. naszego banku nie ma na liście.

Haczyki? Widzę dwa, ale drobne. Po pierwsze – lokat nie da się zerwać z poziomu bankowości internetowej – konieczne jest wysłanie maila (z adresu e-mail podanego do logowania) z prośbą o zerwanie, co jest nieco upierdliwe.

Drugi jest nieco bardziej istotny: o Inbanku pewnie nie każdy słyszał, co nie oznacza, że jest to jakiś parabank. Wręcz przeciwnie: Inbank to pełnoprawny bank, a co za tym idzie – lokowane w nim środki (wraz z odsetkami) są gwarantowane przez fundusz gwarancyjny do równowartości 100 000 euro. Różnica jest jedynie taka, że gwarantem nie jest polski BFG, a estoński odpowiednik (Tagatisfond). Inbank prowadzi bowiem działalność w Polsce na podstawie europejskich przepisów, a sam jest de facto firmą estońską.

Co w razie „w”? To samo, co gdybyśmy lokowali środki w polskim banku – zostaną nam wypłacone w ciągu 7 dni roboczych. Oczywiście wraz z naliczonymi już odsetkami.

Czy sam skorzystałbym z oferty Inbanku? Zgodnie z zasadą, że na blogu opisuje tylko oferty, z których sam korzystam (lub chciałbym korzystać, bo czasem okres karencji nie pozwala) odpowiedź jest jak najbardziej twierdząca. Ba, ja korzystam z oferty Inbanku – i to nie od kilku dni, a od kilku lat. Dosłownie kilka dni temu skończyła mi się tam lokata 2-letnia i w chwili obecnej została odnowiona ze wspomnianym wyżej bonusem. Najprawdopodobniej i tak ją zerwę bo… przerzucę środki na lokatę roczną z oprocentowaniem 1,5%. Na niej moje środki zarobią po prostu więcej.

Przykład odnowionej, 2-letniej lokaty:

Nie przegap!

Komentarze

 • Czy to pierwsza jaskółka zapowiadająca podniesienie stóp procentowych?

  falusinski Odpowiedz
 • Ja widzę jeszcze jeden minus ale już Go ogarnąłem. Przelewy z Mille. Wyskakuje strona angielsko języczna jakby żywcem spod hakera. Interweniowałem w tej sprawie w In Banku jak też w Mille. W Mille uspokoili mnie że wszystko jest OK, tak ma być. Późniejsze przelewy przeszły bez problemów księgując lokatę w tym samym dniu ale strach był. W In Banku podziękowali mi za zgłoszenie, też nie wiedzieli że takie coś się pojawia. Robiłem też jako „przelew z innego banku” ale tu jest dzień opóźnienia.

  jojo Odpowiedz
  • Potwierdzam. Też zwróciłam uwagę na ten dziwny panal do logowania, również wydał mi się podejrzany. Ale dane były zgodne z tym, co powinno być i bez problemu wysłana kwota trafiła na rachunek w Inbanku.

   Martyna
 • Zrywanie lokat wymaga maila, ale proces wcale nie trwa długo. Wysłałem maila około 8:00 rano, a o 11:00 środki już były na koncie w Santanderze.

  Uprzedzając pytania – zerwałem lokaty, żeby skorzystać z lepszego oprocentowania.

  Konrad Odpowiedz
 • Czy te Pay-by-link sa darmowe ze wszystkich bankow? Pytam, bo kiedys w Santanderze za platnosci on-line pobierali 0.5zl, ale nie wiem czy nadal tak jest, bo od lat place tylko kartami :)

  keton Odpowiedz
  • Nie ma żadnych opłat. Ale bardzo dobrze, że lampka się zapala – też tak miałem :)

   Michał
  • no i jest dalej płatne w Santanderze dla starszych kont. Dla KJC za free.

   lolowski
 • Robił ktoś przelew do Inbanku z Getina?

  denek Odpowiedz
 • ciągle status „oczekuje na aktywację” czy otworzy się dziś ta lokata? bo jeśli nie, to po co pay by link…

  abc Odpowiedz
  • Jutro się otworzy, ale okres lokaty zaczynie się od dziś i podobno za dziś ma być oprocentowanie (jeśli poniżej 20kzł przez pay by link), ale jeszcze żadna mi się nie zakończyła więc nie mam potwierdzenia. Jedynie opłacane rano są w ten sam dzień aktywowane.

   keram7m
  • Dokladnie tak. Na 2 dzien gdzies kolo 8-9 powinien pojawic sie status „aktywna”. I odpowiednie saldo :)

   keton
 • Tylko po co to bluemedia tu pośredniczy??
  Przecie oni zapewne kroją jakaś prowizję…

  lolowski Odpowiedz
  • Weryfikacja danych klienta – to też kosztuje, a dzięki temu mogą np. zatrudnić mniej pracowników.

   Michał
  • ale jaka weryfikacja?
   bluemedia dostaje te same dane, co by dostał inbank zwykłym przelewem…

   lolowski
 • Robił ktoś przelew z Aliora? U mnie przechodzi przez BM wszystko ok ale pieniądze z Aliora nie znikają a nawet żadnej transakcji w historii nie widać.

  Arek88 Odpowiedz
  • Miałem to samo z Millenium. Musiałem później pchnąć przelew ręcznie.

   Majk
  • odblokuj limity dla transakcji internetowych innych pośredników, miałem ten sam problem, limit domyślny ustawiony na 5tys, i przelew 20tys nie przechodził..

   marfly
  • tak 1.07, u mnie było wszystko OK

   keram7m
  • Rzeczywiście miałem limit na 5. Już wcześniej puściłem zwykły przelew, zobaczymy kiedy zaksięgują.

   Arek88
 • Taka uwaga:
  tutaj podane jest 1% na 3M, na stronie banku 0,5%.
  Obniżyli?

  antonioni Odpowiedz
 • Uff dobrze, że załapałem się na ten 1% w piątek. Ciekawe dlaczego obniżyli % tylko dla okresu 3 miesiące?

  dariusz2 Odpowiedz
  • Niech pomyślę :) Zapchali się 3-miesięcznymi w przeciwieństwie do innych okresów?

   ptok
 • Od dziś obowiązuje nowa tabela oprocentowania, lokata roczna już tylko 1,3 %

  g.romek Odpowiedz
 • Lokaty mam już dzisiaj aktywne. Czy może ktoś sprawdzał czego dotyczy pole „zmiana” – odnawialności lokaty?

  Grażka Odpowiedz
 • Czy ten bonus 0,1% przy odnowieniu się lokaty jest jednorazowy? Czy też będzie ponownie uwzględniony po odnowieniu się już odnowionej?

  denek Odpowiedz
 • Czy ktoś z Was zrywał ostatnio w Inbanku lokatę?
  Najpierw trzeba wysłać do nich maila- wysłałam w dniu dzisiejszym rano.
  Kiedy będą środki na rachunku powiązanym?

  Bogusia Odpowiedz
 • Zrywałam lokaty dwukrotnie – raz miałam środki na rachunku powiązanym tego samego dnia, drugi raz – następnego dnia. W obu przypadkach dyspozycję e- mailem wysłałam około 9.00 rano.

  Grażka Odpowiedz
 • Dyspozycję złożyłam o 06:00, ale aktualnie lokata nadal aktywna. Mam nadzieję, że jutro kasa wpłynie na rachunek powiązany.

  Bogusia Odpowiedz
 • Skomentuj

  Chcesz mieć pewność, że nikt inny nie podpisze się twoim nickiem? Zarejestruj się (lub zaloguj) na LiveSmarter!

  Ostatnie wpisy