Najlepsze lokaty bankowe i konta oszczędnościowe – kwiecień 2019

Przed nami kolejny miesiąc kalendarzowy, a to na LiveSmarter oznacza tradycyjne zestawienie najlepszych lokat bankowych i kont oszczędnościowych. Sprawdźmy które oferty znajdują się najwyżej w aktualnym rankingu.

Lokaty BEZ zakładania konta osobistego (3,5% – 4%)

Tradycyjnym liderem zestawienia jest świetna Lokata Happy Idea Banku. Możemy na niej ulokować do 20 000 zł na okres 3 miesięcy, a oprocentowanie wynosi 4% w skali roku. Co istotne: lokatę możemy zerwać wcześniej bez utraty naliczonych już odsetek. Nie trzeba też zakładać żadnego konta.

Wada? Lokatę Happy możemy założyć tylko raz w życiu, będąc nowym klientem banku. Co to oznacza? Wykluczone są osoby, których PESEL znajduje się juz w bazie banku (i to nawet, jeśli wnioskował o jakikolwiek produkt, ale ostatecznie go nie założył!). Zwracam też uwagę, że przelew środków na Lokatę Happy powinien pochodzić z naszego konta, a wszystkie dane przelewu (np. adres) muszą być identyczne jak te, które podaliśmy we wniosku.

Alternatywa? Lokata mobilna Getin Banku, która dostępna jest zarówno dla nowych, jak i obecnych klientów. Ci pierwsi muszą jednak uzyskać pierwsze dostęp do bankowości elektronicznej Getin Banku – a to najprościej zrobić wnioskując o jakiś produkt, np. e-Lokatę na nowe środki.

Dobrym wyborem jest również Lokata Bezkarna BGŻOptima, która oferuje 3,5% w skali roku. Tu konieczne jest bycie nowym klientem (brak produktów w Optimie w ciągu ostatnich 12 miesięcy), a wraz z lokatą zakładane jest bezpłatne konto oszczędnościowe, które możemy w łatwy sposób zamknąć przez internet. Wracając do lokaty: jej czas trwania to 3 miesiące, kwota maksymalna to 20 000 zł, a jeśli będziemy potrzebować środki wcześniej, niż wynika z czasu trwania, to zerwiemy ją bez utraty odsetek.

3,5% na 3 miesiące oferuje również Idea Bank na alternatywnej wersji Lokaty Happy, czyli Lokacie Happy Pro. Tam kwota maksymalna wynosi nawet 400 000 zł. Jeśli wolimy niższe oprocentowanie w zamian za wyższą kwotę maksymalną, to zamiast zwykłej Lokaty Happy możemy wybrać wersję Pro.

Lokaty dla klientów otwierających konto osobiste (3% – 4%)

Druga kategoria lokat to oferty dla osób, które skłonne są do otwarcia konta osobistego w zamian za wysokie oprocentowanie. Tu królują oferty dla nowych klientów, zazwyczaj na niewielkie kwoty.

Od wielu miesięcy najlepszym wyborem pod względem lokat dla klientów otwierających konto jest Nest Bank ze swoją Lokatą Witaj. W ciągu 30 dni po otwarciu Nest Konta możemy na niej ulokować do 10 000 zł z oprocentowaniem 4% w skali roku. Czas trwania lokaty to 3 miesiące, choć teoretycznie możemy wybrać wersję 6-miesięczną – jednak wtedy do zgarnięcia promocyjnego oprocentowania wymagany jest wpływ wynagrodzenia, dlatego jeśli nie chcemy aż tak mocno wiązać się z bankiem, to lepiej skorzystać z wersji krótszej lokaty (bez dodatkowych warunków).

Pamiętajmy również, że w Nest Banku oferowane jest również konto Nest Rodzinne Oszczędności, które za sprawą fajnego bonusa pozwala na zyskanie jakichś 5,7% w skali roku – przy czym musimy dorzucać środki co miesiąc. O szczegółach tego mechanizmu pisałem ponad 2 lata temu, kiedy rachunek debiutował na rynku.

4% na lokacie oferuje również Plus Bank. Ta oferta ma jednak spory haczyk – karta (obligatoryjnie wydawana do konta) kosztuje 9 zł, o ile nie wydamy nią 500 zł miesięcznie. Dlatego zdecydowanie bardziej opłaca się skorzystać z oferty mLokaty na wejście w mBanku, która jest bardzo podobna do lokaty w Neście – kwota maksymalna to 10 000 zł, a czas trwania lokaty to 3 miesiące. Jedyna różnica jest w oprocentowaniu – spada do 3,5%. A konto mamy za darmo.

Lokaty dla wyjadaczy

Co, jeśli powyższe oferty nam nie pasują, bo nie jesteśmy nowym klientem lub nie chcemy zakładać nowego konta?

Sensowne opcje wydają się być w tej chwili dwie. Po pierwsze – Lokata na nowe środki Plus dla posiadaczy konta osobistego w Idea Banku, z oprocentowaniem 3,2% w skali roku. Tu, oprócz RORu, wymagane jest jeszcze przelanie do banku nowych środków, czyli nadwyżkę nad saldo z 20. dnia poprzedniego miesiąca.

Jeśli natomiast nie mamy konta osobistego ani nowych środków, to bardzo dobrą opcją jest ciągle Lokata nr 1. Do zgarnięcia 2,9% w wersji 3-miesięcznej oraz 2,8% w wersji półrocznej.

Najlepsze konta oszczędnościowe

Jeśli powyższe propozycje nam nie pasują, to w zasadzie jedynym rozsądnym rozwiązaniem jest skorzystanie z konta oszczędnościowego z promocyjnym, podwyższonym oprocentowaniem.

Tu ciągłym liderem jest Getin Bank ze swoim kontem oszczędnościowym 3,4% do 400 000 zł – zarówno dla nowych, jak i obecnych klientów. Szczegółowo o tej ofercie pisałem tutaj.

Coś innego?

3% do 20 000 zł na Koncie Jakże Osobistym od Alior Banku w ramach „korzyści”. Pamiętajmy tylko, że tam dochodzą dodatkowe warunki do spełnienia do bezpłatności konta osobistego.

2,7% do 100 000 zł oferuje ciągle konto oszczędnościowe Banku Millennium oraz Konto Mocno Oszczędnościowe Alior Banku. Pierwsza z ofert ma taki plus, że jest cykliczna i można z niej korzystać w zasadzie non-stop. Druga natomiast nie wymaga zakładania konta osobistego, a z rachunku środki możemy wyciągać bez opłat dowolną ilość razy.

PS. Pamiętajcie, że aktualne zestawienie lokat zawsze znajdziecie na lokaty.livesmarter.pl oraz w formie wygodniej wyszukiwarki – w naszej porównywarce finansowej depozaur.pl.

Nie przegap!

Komentarze

 • Od dzisiaj wszystkie rachunki bankach są bezpłatne , bez koniecznosci spelniania warunków , decyzją czy dyrektywa nr jakiś tam wg wytycznych unii. Idę z samego rana sprawdzić co i jak . xyz

  prawdziwy-xyz Odpowiedz
  • Prima Aprilis :)
   Dodam jeszcze, ze dla wybrancow IdeaBank podniosl oprocentowanie KO do 4.0%.

   keton
 • Tradycyinie brak informacji, że w Plus Banku z opłaty za kartę zwalnia także wpływ 1900 zł miesięcznie.

  Kajko Odpowiedz
 • W kontach oszczędnościowych można dodać 3% do 30 tys w Pekao SA na 6 m-cy dla nowych klientów, konto można zakładać do końca kwietnia

  Kate Odpowiedz
 • Do 30 czerwca można mieć 3,2% na trzech KO do 20000zł w IB.

  romek Odpowiedz
 • Dzisiaj jest Prima Aprilis więc proszę podaj źródło

  Manveru21 Odpowiedz
 • Dla tych co się nie łapią na tę promocję KO w Getinie, to przy większym przelewie do Idei proponują 3,3% na KO przez 3 miesiące do 200k

  Aleksy Odpowiedz
  • Tylko ta próba przelewu to z ROR w Getinie czy z KO do Idei ? Bo mi jak chciałem zlecić z KO to proponują tylko 2,9% na 3 miesięcznej lokacie. Zero propozycji dla KO.

   Duris
  • Przelew z ROR-u

   Aleksy
  • Dzięki za info. Przerzuciłem z KO na ROR, próba wysyłki do IDEA i dalej nic to samo. Proponują LOKATĘ na 2,90%. Może za stary PESEL :P

   Duris
 • Idealnie Proste na 3.20% przedluzone do 30 czerwca w Idea Banku

  salted Odpowiedz
 • Przypomnijcie mi, żebym się as jutro spytała o KO Aliora + ROR Konto Internetowe. Czy przy takim połączeniu nadal jest nieograniczona liczba darmowych przelewów z KO na ROR ?? Bo wydaje mi się, że dotyczy to tylko tego lepszego konta ROR, ale moze o czymś nie wiem.

  Be@ Odpowiedz
  • @Be@ Rodzaj konta osobistego nie ma znaczenia. Wszystkie wewnętrzne przelewy z Konta Mocno Oszczędnościowego są bezpłatne.

   gajowy
  • Ja mam stare Konto Wyższej Jakości i przelewy na nie z Konta Mocno Oszczędnościowego są bezpłatne bez ograniczeń.

   Don Quijote de la Mancha
  • Skoro dziś nie ma sprostowania, znaczy że prawda ?
   SERDECZNIE DZIĘKUJĘ za odpowiedź. Oprocentowanie takie jak w Millennium, to używam zamiennie.
   Swoją drogą słowo „oproCENTowanie” chyba pochodzi od innej waluty.
   ?

   Be@
 • Jak już ktoś ma konto w Getin i w Idea Bank, to lepiej jest przelewać >10k z Idea Bank do Getin Banku – dziś rano nadal (dla wybranych klientów) proponują zawrotną 3,5% na 3M: https://www.ideabank.pl/uploads/doc/Regulamin_zawrotna_350_3M_2019_03_18.pdf .

  Marcin H Odpowiedz
  • na jakie konto przelewałaeś i jaką kwotę że ci wyszło 3,5%? bo te kwoty sie różnią za każdym razme… mi najwyższa wyszła do mbanku 3,33% dla umownej kwoty 47tys…. potem zmieniłam kwotę w zawrotnej.

   Pola33
  • ok już wiem do getinbanku

   Pola33
  • @Pola33 jakieś 10 minut temu dla kwoty 10,5 K zł do Getinu i propozycja na 3,5 % była.

   Bolo
 • Dzisiaj rano likwidowalem ostatnie lokaty w IB na 3.9% no i oczywiscie przy przelewie do Getin pojawily sie propozycje na 3.5%. Nie skorzystalem oczywiscie. Kretactwo Getin jest juz ogarniete, trzymam tam tylko kwoty „optymalne” :)

  keton Odpowiedz
 • PYTANIE do WYJADACZY
  W Idea Banku 20 marca miałam 21501. 1 kwietnia skończyła mi się lokata na 1501zł. Aktualnie mam na lokatach 20 000. Lokata ta kończy się 4 kwietnia. Czy jeżeli dostanę propozycję lokaty zawrotnej na 3,5% to cała kwota będzie tak oprocentowana? Czy w tej sytuacji ma znaczenie stan konta na 20 marca? / w miesiącu poprzednim stan na 20-go/.

  Karolina Odpowiedz
  • Lokata Zawrotna nie ma nic wspólnego z nowymi środkami.

   Michał
  • Lokata zawrotna pokazuje się przy próbie przelewu z ROR w Idea do innego banku, najlepiej do Getina (dają najwyższy procent). Wtedy cała przelewana kwota przekształca się w lokatę zawrotną.

   Kate
  • Swoją drogą próbowałam w aplikacji i moment później przez www, w aplikacji – brak propozycji, przez www – Zawrotna 3,5%. Testowane na tej samej kwocie, do Getina.

   asi
 • @Michał ADMIN
  Dzięki. Doradź mi jeszcze czy przejdzie taki myk. 20 marca stan w IDEI miałam 21501. 4 kwietnia na koncie będę miała 20 000. Czy jeżeli te 20 000 +1501 zł w dniu 4 kwietnia położę na KO 3,2% i przeleję dodatkowo 10 000 na lokatę na nowe środki to te stare środki/ 20000+ 1501/ będę mogła wycofać 5 kwietnia i oprocentowanie na nowe środki się nie zmieni?

  Karolina Odpowiedz
 • oprocentowanie się nie zmieni

  zuza Odpowiedz
 • O, widzę że Depozaur u Samcika na głównej się znalazł ☺

  Don Quijote de la Mancha Odpowiedz
 • Getin daje 2.5% w USD na 3 miesiące.

  Kajko Odpowiedz
 • @Kajko
  Oprocentowanie jest rewelacja tylko nie wiadomo jak będzie cena $ za 3 m-ce.

  Waldemar Odpowiedz
  • A wiadomo jaka będzie cena PLN i czy w końcu GUS nie zacznie podawać prawdziwej inflacji?

   Kajko
 • Czy dla konta oszczędnościowego Idealnie Prostego w IB otwartego w listopadzie 2018 obowiązuje 3,20% do 30.06.2019 ?

  Grażka Odpowiedz
  • Ja mam u siebie oprocentowanie 3,2% (konto z listopada), ale przekonamy się na koniec miesiąca, gdy naliczą się odsetki

   Kate
 • @Grażka
  Zakładałem 3 konta, jak wszyscy, w listopadzie. W marcu wpłaciłem na próbę 1000 zł na jeden dzień. Odsetki wyliczone i wypłacone, zgodnie z podaną stawką, tj. 3,2%. W kwietniu bieżące środki trzymam na świetnie oprocentowanym KO.

  Waldemar Odpowiedz
  • Bardzo dziękuję za sprawdzoną informację

   Grażka
  • Ale w marcu była jeszcze poprzednia promocja trwająca do końca marca, od kwietnia jest niby nowe przedłużenie do 30.06. Jednak na 90% naliczą się odsetki 3,2%. W każdym razie oprocentowanie na koncie widnieje 3,2%

   Kate
 • Prośba o doradztwo.
  Kończy mi się lokata HIT w IB 3,8% i muszę jakoś dalej zadysponować środki. Mowa o jakichś 150-180k PLN. Chętnie dalej trzymałbym się IB, ale ich dobra oferta czyli ~3,5% dotyczy głównie nowych środków więc się nie załapię – ewentualnie zostaje lokata nr1 IB na 3,1%. Getin na KO też już nie szaleje, bo 3,5% ale tylko do 10k. W ostateczności zostaje KO Millenium, ale to też tylko 2,7%. Są jakieś lepsze opcje, których nie zauważyłem?

  ktos Odpowiedz
  • Jeśli nie możesz wykorzystać 3,4% w Getin do 400 kzł, to chyba innych opcji już nie ma… Jedynie nadzieja na Zawrotną przy zlecaniu przelewu do Getin.
   „W ostateczności zostaje KO Millenium, ale to też tylko 2,7%” — do tego do 100 kzł, więc NR 1 poda każdym względem jest lepsza; nawet, jeśli nie chcesz blokować środków na rok, to NR 1 już w wersji 3-miesięcznej daje 2,9%, czyli więcej, niż Profit.

   Don Quijote de la Mancha
  • Sprobuj wykonac kilka przelewow do Getina na mniejsze kwoty, np. po 30-40k PLN. Moze za ktoryms razem zaskoczy Ci zawrotna. Ja w sumie dostalem 6 propozycji zawrotnej, ale z zadnej nie skorzystalem.

   keton
 • @ktos
  Jeżeli masz żonę lub kogoś bliskiego komu ufasz to niech ta osoba założy konto w IB i następnie lokaty. Poza tym patrz wyżej bo troszkę możliwości jeszcze masz.

  Waldemar Odpowiedz
 • Dzięki za odpowiedź. Wygląda na to, że nie są zaktualizowane dane w rankingu lokat i KO. Faktycznie 8 kwietnia był tutaj artykuł o nowej promocji Getinu na 3,4% na KO i na tą opcję się załapuję, bo w Getinie nigdy nie miałem i aktualnie też nie mam nic. W poniedziałek dzwonię do IB zlecać przelew zakończonej lokaty do ING i jeśli dostanę opcję Zawrotnej to skorzystam, a jeśli nie, to będzie Getin.

  ktos Odpowiedz
  • Ale Zawrotna to chyba tylko w e-bankowości i tylko z ROR, chyba telefonicznie nie oferują Zawrotnej (?). Na Twoim miejscu wybrałabym Getin 3,4% do 400 tys.

   Kate
 • @ktos
  Może dyspozycję przelewu lepiej złożyć do GB? Jak nie dostaniesz propozycji zawrotnej to pójdzie na KO 3,4% a to też dobrze. Na dziś. GB ma jeszcze mobilkę na 4%, ale tylko do 20k.

  Waldemar Odpowiedz
  • Tak, w zależności od tego, gdzie wysyłasz pieniądze, oprocentowanie Zawrotnej może się różnić. Najlepszy jest Getin – ostatnio chyba było 3,5% na 3 mce – a do innych banków ro różnie ale raczej nie więcej niż 3,1%.

   Kate
  • Zrobiłbym dyspozycję do GB, gdybym miał tam konto. Może spróbuję zablefować, że chcę przelać do GB i zobaczę czy coś zaproponują. Generalnie nie chcę zakładać konta w GB, ale jeśli już to zrobię, to nie zostawię środków w IB.
   Z ciekawostek: jakiś czas temu zadzwoniła do mnie Pani z Millennium chcąc porozmawiać i zaproponować jakąś lokatę (pewnie zauważyli ruch związany z wycofywaniem środków aby zapewnić promocyjne oprocentowanie na KO Profit). Nawet mi to pasowało bo wiedziałem, że będę musiał coś zrobić ze środkami z IB. W pracy nie chciałem jednak na ten temat rozmawiać i umówiliśmy się na telefon o 16:45. Niestety Pani nie zadzwoniła. Jeśli ktoś z Millennium to czyta, to chciałbym serdecznie pozdrowić!

   ktos
  • Nawet nie mysl o millenium, zadzwonia i zaproponuja ci 2.0%, a jak bedziesz mocno negocjowal to moze 2.2%. Czyli mniej niz to ich 2.7% na KO.

   keton
  • Podczas składania dyspozycji przez telefon, została mi zaproponowana jedynie lokata nr 1 na 3,1%. W takim przypadku wycofuję środki i po otwarciu konta oraz KO przechodzę do Getinu. Jeszcze raz dziękuję za wszystkie rady.

   ktos
 • @ktoś
  IB na koncie oszczędnościowym Idealnie Prostym daje 3,20% do 30.06.2019 ( ale max można mieć 3 szt KO po 20K czyli do 60k).

  Grażka Odpowiedz
 • hmmm… coś dziwnego się dzieje w lokatach… Oprócz banków niejakiego Leszka wszędzie pospadało. Coś się szykuje. Niemożliwe, żeby czekali na brexit, bo to pewnie dopiero za 2 miesiące.

  A tak z innej beczki – Eurobank. Podobno ma go przejąć Millennium (kiedy?), a w tym mam już konto. Pora więc może skorzystać z oferty Eurobanku. Rozumiem, że nie ma co czekać na promocję = „kasa za założenie konta”, tylko brać co dają (promocyjną lokatę na 3M/3%/100k + program moneyback z którego pewnie nie zyskam więcej niż 10zł/mc).
  Jakieś porady ?

  Be@ Odpowiedz
  • Jeżeli to przejęcie nie jest jeszcze klepnięte to Eurobank może chcieć właśnie zwiększyć liczbę klientów i depozytów oferując jakąś kasę za otwarcie.

   Pietia
  • Jest klepnięte. I zapłacone. Teraz są w fazie dokumentów prawnych. W internetach piszą, że migracja klientów Eurobanku do Millennium nastąpi pewnie pod koniec 2019. Więc to ostatni dzwonek… Tylko czy warto ? Kłopotu sporo, a pewnie nie da się z tego wycisnąć więcej niż 150zł (ok. 70zł z lepszej lokaty niż Millennium + 10zł/mc z moneybacku).

   Be@
 • Naliczyło 3,2% w Idei u tych co korzystali wcześniej? Nie wiem czy na następny miesiąc tam dać.

  Mateusz Odpowiedz
 • Skomentuj

  Chcesz mieć pewność, że nikt inny nie podpisze się twoim nickiem? Zarejestruj się (lub zaloguj) na LiveSmarter!

  Ostatnie wpisy