Najlepsze lokaty bankowe i konta oszczędnościowe – kwiecien 2024

Przed nami kwiecień, a to na blogu oznacza przegląd najatrakcyjniejszych bankowych ofert oszczędnościowych. Sprawdźmy, gdzie ulokować swoje środki aby zarobić najwięcej.

7,1% + 320 zł od Citibanku

Aż 7,1% do 50 000 zł oraz do 320 zł premii gotówkowej oferuje Citibank w swojej ofercie dla nowych klientów. W zamian za otwarcie tego typu rachunku zyskamy podwyższone oprocentowanie przez maksymalnie 4 miesiące – przy czym wymagane będzie przelewanie do banku min. 2000 zł oraz wykonywanie min. 3 płatności kartą.

O szczegółach promocji (w tym jak zyskać dodatkowe 320 zł) w moim prześwietleniu.

7,1% w Nest Banku

Niezmiennie 7,1% w skali roku oferuje Nest Bank na swojej Lokacie Witaj. Tak wysokie oprocentowanie dotyczy wersji 6-miesięcznej (5,25% w wersji 3-miesięcznej) do 25 000 zł. Aby z niej skorzystać należy być nowym klientem, który nigdy wcześniej nie posiadał Lokaty Witaj oraz złoży dyspozycje jej otwarcia w ciągu maksymalnie 30 dni od daty otwarcia rachunku osobistego. Konieczne jest jeszcze posiadanie udzielonych zgód marketingowych.

Co ważne: lokata w wersji 3-miesięcznej nie ma żadnych dodatkowych warunków, natomiast lokata 6-miesięczna wymaga od nas zapewnienia w każdym miesiącu kalendarzowym po otwarciu lokaty wpływów na rachunek osobisty min. 2000 zł oraz wykonanie 3 dowolnych czynności spośród: płatność BLIK, płatność kartą, przelew.

Co ciekawe 7,1% do 100 000 zł dostępnie jest również na koncie oszczędnościowym Nest Banku. Oferta ograniczona jest do osób, które zakładają pierwsze takie konto, a jej czas trwania to 90 dni od założenia.

7% w Pekao

7% na 5 miesięcy oferuje konto oszczędnościowe Pekao S.A. Oferta kierowana jest głównie do nowych klientów, ale przy odrobinie szczęścia skorzystają z niej też obecni. Kwota maksymalna to 100 000 zł, a czas trwania promocyjnego oprocentowania to 5 miesięcy. Zyskać też możemy 200 zł w gotówce.

W dobie spadków oprocentowań zaklepanie sobie 7% aż na 5 miesięcy wydaje się świetnym rozwiązaniem.

7% na koncie oszczędnościowym i 5,6% na lokacie w VeloBanku

7% do 100 000 zł czeka na osoby, które założą zdalnie konto oszczędnościowe VeloBanku (i nie miały go od 31.12.2022). Na wszystkich innych (również dla nadwyżki nad 100 000 zł dla nowych klientów) czeka 6,5% do 400 000 zł. Oferta obowiązuje 3 miesiące od ulokowania nowych środków (względem 27.03). Zaletą konta oszczędnościowego jest to, że możemy z niego przelewać i dorzucać środki kiedy chcemy bez kosztów (pod warunkiem posiadania konta osobistego, na który zlecamy przelewy).

5,6% w skali roku dostępne jest na Lokacie na nowe środki – w wersji 3-miesięcznej. W wersji 2-miesięcznej zgarniamy już „tylko” 5,3%, a w półrocznej – 5%. Kwota pojedynczej lokaty to maksymalnie 150 000 zł, a lokat możemy założyć 3 (po jednej dla każdego okresu). W zasadzie jedynym warunkiem założenia lokaty jest przyniesienie do banku nowych środków, czyli nadwyżki nad saldo z dnia 13.03.

7% + 500 zł w Alior Banku

7% mogą zgarnąć klienci Alior Banku na koncie Mega oszczędnościowym dla kwoty do 100 000 zł. Problem w tym, że konieczne jest spełnienie kilku wymogów: przyniesienie do banku nowych środków (nadwyżki nad saldo z dnia 20.03), wykonanie min. 5 płatności kartą w danym miesiącu oraz otwarcie Konta Jakże Osobistego.

Oprocentowanie będzie obowiązywało przez 4 miesiące, a jeśli nie spełnimy dodatkowych warunków – spadnie do 4,5%.

Oprócz tego czeka na nas również 500 zł na start za założenie konta osobistego.

6,25% (lub 3%) na koncie oszczędnościowym Banku Millennium

6,25% na koncie oszczędnościowym oferuje Bank Millennium dla osób, które przyniosą do banku nowe środki (względem 8.03.2024). Premiowane jest maksymalnie 100 000 zł przez okres 90 dni. Wymagane jest również wykonanie min. 5 transakcji kartą lub BLIKiem – inaczej oprocentowanie spada do 3%.

6,1% w Raiffeisen Digital Bank

Nowością na rynku depozytów jest lokata Raiffeisen Digital Bank – czyli banku austriackiego działającego w Polsce na podstawie unijnego paszportu. Wymagane jest posiadanie konta osobistego, a całość zakładamy przez aplikację mobilną.

Aktualizacja: oprocentowanie lokaty zostało podniesione do 7,2% w skali roku! Szczegóły we wpisie.

Kwota maksymalna lokaty to 200 000 zł, a jej czas trwania to 3-, 6- lub 12-miesięcy. Co warte podkreślenia: domyślnie bank pobiera podatek w wysokości 25% (austriacki podatek u źródła), choć w teorii jest możliwe ubieganie się o opodatkowanie według stawek polskich.

5,87% na IKO w Toyota Bank

Ciekawą ofertę depozytową ma ciągle Toyota Bank. 5,87% do 400 000 zł możemy zyskać na Indeksowanym Koncie Oszczędnościowym, którego oprocentowanie oparte jest o stawkę WIBOR 3M. Oprocentowanie ustalane jest raz na kwartał (a dokładnie w przedostatni dzień), a za prowadzenie konta pobierana jest z góry opłaca 30 zł i oddawana dopiero do 10. dnia roboczego kolejnego miesiąca – pod warunkiem, że nie wycofaliśmy z konta żadnych środków (choć do tego limitu nie wliczają się opłacone lokaty, np. 3-dniowe). Pamiętajmy więc aby na koncie trzymać min. 60 zł, żeby nie wpaść w debet. I dobrze zaplanować ewentualne zamknięcie rachunku w przyszłości.

5,7% zyskamy natomiast m.in. na kwartalnej Lokacie Plus, a 4,6% na 180- i 200-dniowej Lokacie Sprint.

5,5% w ING Banku

5,5% dla nowych klientów banku oraz 5,5% dla nowych środków oferuje również ING Bank. Pierwsza oferta dostępna jest na Otwartym Koncie Oszczędnościowym (do 200 000 zł) a druga na OKO Bonus (dla kolejnych 200 000 zł). Dodatkowo zakładając konto osobiste w banku (potrzebne do pierwszej promocji) możemy zgarnąć 500 zł.

5,15% w Inbanku

Relatywnie wysokie oprocentowanie oferuje również estoński Inbank. Co istotne: nie ma tu praktycznie haczyków – nie jest wymagane zakładanie konta ani przynoszenie nowych środków. 5,1% zyskamy na lokacie dla nowych klientów, która dostępna jest dla kwoty do 50 000 zł. Nieco… więcej otrzymamy na jednej z lokat standardowych – praktycznie bez limitów kwotowych, bo kwota lokat to maksymalnie 1 000 000 zł (max. 50 000 zł per lokata):

5,25% na lokatach Banku Facto

5,25% oferuje działający na podstawie wewnątrzunijnych przepisów włoski bank Facto. Jeśli nie przeszkadza nam, że gwarancje środków (do równowartości 100 000 euro) zapewnia włoski odpowiednik BFG, to mamy tu do zdobycia maksymalnie 5,25%. Innych haczyków brak – po prostu przelewamy pieniądze i zarabiamy.

Aktualna lista lokat Facto prezentuje się następująco:

5% bez zakładania konta

Nieco mniej od konkurencji, ale na dużo prostszych zasadach, oferuje Santander Consumer Bank. Tu na lokacie 3-, 4- i 6-miesięcznej zarobimy 5% – ale bez zakładania konta i bez dodatkowych warunków – oprócz jednego: konieczne jest przyniesienie nowych środków, czyli nadwyżki nad saldo z dnia 10.10.2023. Kwota lokaty to maksymalnie 400 000 zł, a lokat możemy zakładać dowolną ilość.

Alternatywnie możemy też skorzystać z lokaty rocznej lub kwartalnej, z nieco niższymi oprocentowanie:

Jeśli natomiast nie straszne nam zakładanie konta to warto przypomnieć, że 5,5% do 50 000 zł oferuje konto oszczędnościowe tego banku.

5% do 250 000 zł w PKO BP

Ciekawą ofertę ma również PKO BP. Zyskamy tam 5% na koncie oszczędnościowym Plus – pod warunkiem, że będą to nowe środki, czyli nadwyżka nad saldo z dnia 29.02.2024. Okres oprocentowania wynosi 90 dni, a kwota maksymalna to 250 000 zł.

PS. Przypominam, że pełny i aktualny ranking lokat oraz kont oszczędnościowych dostępny jest zawsze w zakładce „Rankingi”.

Nie przegap!

Komentarze

 • Czy ruszyła dzisiaj nowa promocja konta w Millenium?

  grubek334 Odpowiedz
 • Czy kredytówka Citi i Aion lub payappka się gryzą?

  karampuk Odpowiedz
 • @karampuk Nie, osobiście sprawdzone

  gajowy Odpowiedz
 • DP się kończy, więc szukam nowych rozwiązań dla Sant.
  Czy środki zwrócone na debetówkę S (BiT CRV) nie zniwelują warunku bezpłatności?

  keram7m Odpowiedz
  • DP uzywalem glownie dla blika, w Sant pieknie to dziala, bo niestety wszystkie sztuczki z kartami traktuja juz jako przelew i nie spelnia to warunkow. Co proponujecie jako alternatywe dla DP jesli chodzi o blik? Najlepiej 100% darmowe :)

   keton
  • @keton jeśli masz KK BNP albo SCB to można je spłacać blikiem. Tylko najpierw trzeba wydać, żeby mieć bezpłatność karty…

   bernul
  • Kiedyś oferowali mi zamianę na konto Select, gdzie warunkiem bezpłatności konta są wpływy łącznie na 10kzł – łatwe do spełnienia, ale teraz nie mam już dostępnej tej oferty.
   A gdzieś jeszcze oferują darmowe natychmiastowe przelewy? bo głownie dla tego trzymam to konto.

   keram7m
  • Darmowe przelewy natychmiastowe są też w Aliorze, gdy wybierzemy je jako jedną z korzyści do konta, ale jest ich tylko 5 w miesiącu.

   Przemysław
  • W aliorze sa wysokie limity blika tak wiec w polaczeniu z Santanderem mam w zasadzie nieograniczone przelewy z Aliora.

   keton
  • Działa jeszcze blik w DP? Od 2 dni nie mogę doładować, otwiera się pusta strona, zamiast tej w której można wpisać kod.

   keram7m
  • U mnie to samo… Trudno powiedzieć czy to chwilowy problem czy już machnęli ręką na Blika.

   bernul
  • Dalej to samo czyli nie taki chwilowy DP się kończy i nie ma co się kopać z koniem, trzeba poszukać coś innego na BLIKa😄

   JoX
  • Wczoraj była aktualizacja apki i wczoraj Blik działał. Ale szukać trzeba, bo już tylko miesiąc został.

   keram7m
 • Ja się też spytam w temacie wyrabiania obrotu do zwolnienia z opłaty za kartę debet. w Alior – czy cashback na kasie w biedrze na 300 zł zwalnia z opłaty za tę kartę? Testował ktoś?

  Bolo Odpowiedz
  • Dobry wieczór.
   Można w Alior zrezygnować z karty debetowej bezpłatnie . Wystraczy wyrobić obrót 300 zł np do 20/04/2024 i 21/04/24 zrezygnować z posiadania karty debetowej.
   Potem bezpłatnie kartę ponownie zamówić.
   Ja tak robie jak muszę wyjechać poza europę np. ponad 6 miesięcy , gdzie te karty nie działają lub się nie opłaca korzystać.
   Kosultanci daja odpowiedzi na pismie.

   miron
  • Dziękuję za odpowiedź, wiem, że z karty można zrezygnować bo z jednej już zrezygnowałem, ale jednak na razie ta mi jest potrzebna do spełniania warunku podwyższonego % na KMO.

   Bolo
 • @keton
  Potwierdzam to co napisał bernul. Płatność BLik-iem kk BNP i SCB jest honorowana przez SN jako spełnienie warunku dla bezpłatności konta. Inne sztuczki/ np. RV/ SN odrzuca, tzn nie akceptuje tych transakcji, jako zwalniających z opłaty. Po reklamacji opłata jest zwracana, ale SN zastrzega że to tylko jeden raz w imię dobrej współpracy. Niestety, ale następnych nie honorują i pobranych opłat nie zwracają.

  Waldemar Odpowiedz
  • Niestety nie mam juz ani KK Paribasa ani z tego 2 Santandera. Szkoda, ze wszystkie fintechy ostatnio albo padaja, albo pogarszaja darmowa oferte.

   keton
 • @keram7m – zadzwoń na infoloinię, zmieniesz bez problemu – wczoraj przerabiane.

  santech Odpowiedz
  • Tylko wtedy odpadają ewentualne przyszłe promocje BCh, bo wydają karę Visa do konta. Pytanie jeszcze czy dla konta „Select” dostępne są oferty utrzymaniowe tak jak dla standardowego konta.

   pytanie
  • To pytanie retoryczne a odpowiedź oczywista.

   Bogdan
  • Nic nie jest oczywiste dopóki się samemu danej rzeczy nie wypróbuje. Masz choćby przykład z Millenium – dla kont otwartych na nowych zasadach (5 wymaganych transakcji kartą dla darmowego prowadzenia) dają utrzymaniówkę 30 zł na rok zamiast jak do tej pory 60 zł na pół roku.

   pytanie
  • Ja do starego konta dostałem 30 zł na rok.

   mbo
 • Nie wiem, jeszcze nie próbowałem. Karty do Select – nie brałem.

  santech Odpowiedz
 • Proszę o wyjaśnienie następującej kwestii bo już się pogubiłam. Mam w Velobanku 2 lokaty: 1) 5000 PLN do 13/4
  2) 10.000 PLN do13/5
  Chcę założyć teraz EKO i wziąć udział w promocji na Nowe Środki. Dzień odniesienia to 27.03.2024 – moje saldo początkowe wynosiło więc 15.000 PLN. Czy jak teraz wpłacę na EKO jakąś kwotę np. 30.000 PLN – to będą to nowe środki ? Co się stanie 13.04 gdy kończy mi się jedna lokata i bank przelewa mi te środki tzn. 5000 + ods. na moje konto powiązane w innym banku.?Czy stan moich nowych środków pozostanie bez zmian czyli 30.000 czy zmniejszy się o te 5.000 ? A gdy wpłacę te kwotę z lokaty czyli 5.000 na EKO to wpłynie to na wysokość moich nowych środków?

  Grażka Odpowiedz
  • niestety wpłynie:
   do 13/4 na EKO całe 30000 będzie oprocentowane promocyjnie;
   po 13/4:
   A) jeśli te 5000 dopłacisz do EKO to dalej tylko 30000+odsetki, będzie miało wyższy %, a 5000 na standardowym %.
   B) jeśli te 5000+ wylejesz z banku, to tylko 25000 na duży %, a 5000 na mały %.

   keram7m
  • Dzięki wielkie – krótkie ale rzeczowe wyjaśnienie.

   Grażka
 • Pojawiła się fajna lokata w Toyota Banku
  6,5 % na 9 m-cy

  g.romek Odpowiedz
 • Raczej z kilkudniowym wyprzedzeniem podają nową tabelę oprocentowania. Tak było do tej pory.

  diego Odpowiedz
 • W zmianach Regulaminów i Tabel Oprocentowania Toyota Bank jest w miarę przewidywalny. Do tej pory TB zmieniał swoje regulacje od poniedziałku i na kilka dni przed zmianą/ najczęściej w czwartek- piątek/ informował o tym w rubryce: AKTUALNOŚCI.
  Miejmy nadzieję, że tak będzie i tym razem.

  Waldemar Odpowiedz
 • Skomentuj

  Chcesz mieć pewność, że nikt inny nie podpisze się twoim nickiem? Zarejestruj się (lub zaloguj) na LiveSmarter!

  Ostatnie wpisy