Najlepsze lokaty bankowe i konta oszczędnościowe – maj 2024

Zaczął się maj, a wraz z nimi nowe tabele oprocentowań produktów depozytowych. Sprawdźmy gdzie ulokować swoje oszczędności tak, aby skorzystać z najlepszych lokat i kont oszczędnościowych.

7,1% + 320 zł od Citibanku

Aż 7,1% do 50 000 zł oraz do 320 zł premii gotówkowej oferuje Citibank w swojej ofercie dla nowych klientów. W zamian za otwarcie tego typu rachunku zyskamy podwyższone oprocentowanie przez maksymalnie 4 miesiące – przy czym wymagane będzie przelewanie do banku min. 2000 zł oraz wykonywanie min. 3 płatności kartą.

O szczegółach promocji (w tym jak zyskać dodatkowe 320 zł) w moim prześwietleniu. Trzeba się jednak śpieszyć: oferta jest ważna do 9.05.2024.

7,1% w Nest Banku

Niezmiennie 7,1% w skali roku oferuje Nest Bank na swojej Lokacie Witaj. Tak wysokie oprocentowanie dotyczy wersji 6-miesięcznej (5,25% w wersji 3-miesięcznej) do 25 000 zł. Aby z niej skorzystać należy być nowym klientem, który nigdy wcześniej nie posiadał Lokaty Witaj oraz złoży dyspozycje jej otwarcia w ciągu maksymalnie 30 dni od daty otwarcia rachunku osobistego. Konieczne jest jeszcze posiadanie udzielonych zgód marketingowych.

Co ważne: lokata w wersji 3-miesięcznej nie ma żadnych dodatkowych warunków, natomiast lokata 6-miesięczna wymaga od nas zapewnienia w każdym miesiącu kalendarzowym po otwarciu lokaty wpływów na rachunek osobisty min. 2000 zł oraz wykonanie 3 dowolnych czynności spośród: płatność BLIK, płatność kartą, przelew.

Co ciekawe 7,1% do 100 000 zł dostępnie jest również na koncie oszczędnościowym Nest Banku. Oferta ograniczona jest do osób, które zakładają pierwsze takie konto, a jej czas trwania to 90 dni od założenia.

7% w Pekao

7% na 5 miesięcy oferuje konto oszczędnościowe Pekao S.A. Oferta kierowana jest głównie do nowych klientów, ale przy odrobinie szczęścia skorzystają z niej też obecni. Kwota maksymalna to 100 000 zł, a czas trwania promocyjnego oprocentowania to 5 miesięcy. Zyskać też możemy 200 zł w gotówce.

7% na koncie oszczędnościowym i 5,5% na lokacie w VeloBanku

7% do 100 000 zł czeka na osoby, które założą zdalnie konto oszczędnościowe VeloBanku (i nie miały go od 31.12.2022). Na wszystkich innych (również dla nadwyżki nad 100 000 zł dla nowych klientów) czeka 6,5% do 400 000 zł. Oferta obowiązuje 3 miesiące od ulokowania nowych środków (względem 24.04). Zaletą konta oszczędnościowego jest to, że możemy z niego przelewać i dorzucać środki kiedy chcemy bez kosztów (pod warunkiem posiadania konta osobistego, na który zlecamy przelewy).

5,5% w skali roku dostępne jest na Lokacie na nowe środki – w wersji 6-miesięcznej. W wersji 3-miesięcznej zgarniamy już „tylko” 5,3%, a w rocznej – 4,8%. Kwota pojedynczej lokaty to maksymalnie 180 000 zł, a lokat możemy założyć po jednej dla każdego z okresów. W zasadzie jedynym warunkiem założenia lokaty jest przyniesienie do banku nowych środków, czyli nadwyżki nad saldo z dnia 21.04.

7% + 500 zł w Alior Banku

7% mogą zgarnąć klienci Alior Banku na koncie Mega oszczędnościowym dla kwoty do 100 000 zł. Problem w tym, że konieczne jest spełnienie kilku wymogów: przyniesienie do banku nowych środków (nadwyżki nad saldo z dnia 20.03), wykonanie min. 5 płatności kartą w danym miesiącu oraz otwarcie Konta Jakże Osobistego.

Oprocentowanie będzie obowiązywało przez 4 miesiące, a jeśli nie spełnimy dodatkowych warunków – spadnie do 4,5%.

Oprócz tego czeka na nas również 500 zł na start za założenie konta osobistego.

6% (lub 3%) na koncie oszczędnościowym Banku Millennium

6% na koncie oszczędnościowym oferuje Bank Millennium dla osób, które przyniosą do banku nowe środki (względem 12.04.2024). Premiowane jest maksymalnie 100 000 zł przez okres 90 dni. Wymagane jest również wykonanie min. 5 transakcji kartą lub BLIKiem – inaczej oprocentowanie spada do 3%.

6,1% w Raiffeisen Digital Bank

Nowością na rynku depozytów jest lokata Raiffeisen Digital Bank – czyli banku austriackiego działającego w Polsce na podstawie unijnego paszportu. Wymagane jest posiadanie konta osobistego, a całość zakładamy przez aplikację mobilną.

Kwota maksymalna lokaty to 200 000 zł, a jej czas trwania to 3-, 6- lub 12-miesięcy. Co warte podkreślenia: domyślnie bank pobiera podatek w wysokości 25% (austriacki podatek u źródła), choć w teorii jest możliwe ubieganie się o opodatkowanie według stawek polskich.

5,87% na IKO w Toyota Bank

Ciekawą ofertę depozytową ma ciągle Toyota Bank. 5,87% do 400 000 zł możemy zyskać na Indeksowanym Koncie Oszczędnościowym, którego oprocentowanie oparte jest o stawkę WIBOR 3M. Oprocentowanie ustalane jest raz na kwartał (a dokładnie w przedostatni dzień), a za prowadzenie konta pobierana jest z góry opłaca 30 zł i oddawana dopiero do 10. dnia roboczego kolejnego miesiąca – pod warunkiem, że nie wycofaliśmy z konta żadnych środków (choć do tego limitu nie wliczają się opłacone lokaty, np. 3-dniowe). Pamiętajmy więc aby na koncie trzymać min. 60 zł, żeby nie wpaść w debet. I dobrze zaplanować ewentualne zamknięcie rachunku w przyszłości.

6,5% zyskamy natomiast m.in. na 9-miesięcznej Lokacie Plus, a 6,3% w wersji półrocznej.

5,5% w Inbanku

Relatywnie wysokie oprocentowanie oferuje również estoński Inbank. Co istotne: nie ma tu praktycznie haczyków – nie jest wymagane zakładanie konta ani przynoszenie nowych środków. 5,45% zyskamy na lokacie dla nowych klientów, która dostępna jest dla kwoty do 50 000 zł. Nieco… więcej otrzymamy na jednej z lokat standardowych – praktycznie bez limitów kwotowych, bo kwota lokat to maksymalnie 1 000 000 zł (max. 50 000 zł per lokata):

5,25% w ING Banku

5,25% dla nowych klientów banku oraz 5,25% dla nowych środków oferuje również ING Bank. Pierwsza oferta dostępna jest na Otwartym Koncie Oszczędnościowym (do 200 000 zł) a druga na OKO Bonus (dla kolejnych 200 000 zł). Dodatkowo zakładając konto osobiste w banku (potrzebne do pierwszej promocji) możemy zgarnąć 500 zł.

5,25% na lokatach Banku Facto

5,25% oferuje działający na podstawie wewnątrzunijnych przepisów włoski bank Facto. Jeśli nie przeszkadza nam, że gwarancje środków (do równowartości 100 000 euro) zapewnia włoski odpowiednik BFG, to mamy tu do zdobycia maksymalnie 5,25%. Innych haczyków brak – po prostu przelewamy pieniądze i zarabiamy.

Aktualna lista lokat Facto prezentuje się następująco:

5% bez zakładania konta

Nieco mniej od konkurencji, ale na dużo prostszych zasadach, oferuje Santander Consumer Bank. Tu na lokacie 3-, 4- i 6-miesięcznej zarobimy 5% – ale bez zakładania konta i bez dodatkowych warunków – oprócz jednego: konieczne jest przyniesienie nowych środków, czyli nadwyżki nad saldo z dnia 29.03.2024. Kwota lokaty to maksymalnie 400 000 zł, a lokat możemy zakładać dowolną ilość.

Alternatywnie możemy też skorzystać z lokaty rocznej lub kwartalnej, z nieco niższymi oprocentowanie:

Jeśli natomiast nie straszne nam zakładanie konta to warto przypomnieć, że 5% do 50 000 zł oferuje konto oszczędnościowe tego banku.

PS. Przypominam, że pełny i aktualny ranking lokat oraz kont oszczędnościowych dostępny jest zawsze w zakładce „Rankingi”.

Nie przegap!

Komentarze

 • Dziś przelew Velo do Millenium i propozycja lokaty 3 lub 4m na 6%

  Czero Odpowiedz
 • Potwierdzam. Najpierw przelew 20k do Mile i propozycja 6% na 3 m-ce. Później przelew 5k. do mBanku i też taka sama propozycja.

  Beata2 Odpowiedz
  • Przelałem specjalnie środki do Velo przelewem ekspresowym, ponad 30k i zaproponowali mi lokatę na 3 miesiące lub 6 miesięcy z oprocentowaniem 5%, widocznie jak mam u nich niezależnie już trwające lokaty to nie zatrzymują mnie na siłę

   Maku
  • To u mnie jeszcze gorzej, bo mam lokatę i KO i dali tylko marne 4,6%, więc podziękowałem. Natomiast z Mille do PKO 5,2% – lepiej, ale też bez szału.

   Michał
 • To u mnie chyba najgorzej.
  Przelew z Velo do Pekao (z żubrem) i propozycja lokaty i K.O. na oszałamiające 3%. Nie skusiłem się:-D

  Forumowicz Odpowiedz
 • Przed chwilą przy próbie przelewu z VELO do: ALIOR, PEKAO, VW czy ING propozycja AŻ 2,5% na 3 lub 6 m-cy :P Wybitnie mnie nie lubią. Za dużo chyba wyciskam :)

  Duris Odpowiedz
  • za duzo wisienek wyjadles ;) u mnie 5.8%-6% w zaleznosci od kwoty ale dopiero co do nich wrocilem wiec moze chca sie przypodobac ;)

   maniekkkkkkk
 • Alior ma nowa edycje 7%/100k data badania 30 IV do 30 lipca mozna przystapic, podobno wg infolinii jak juz macie konta w Alior (inne niz KJO) mozecie zalozyc i to KJO i miec to 7%, nie czytalem regulaminu… ktos potwierdzi?

  Krzychoooo Odpowiedz
  • A kto nie ma KJO? :)

   7% dla nowych to żadna nowina, od jakiegoś czasu Alior zmienił zasady i wypiął się na lojalnych klientów. Kolejna edycja tej dyskryminującej promocji zacznie się chyba od jutra.

   Ew@
  • Ew@ Ja nie mam KJO i nie miałem. Teraz tylko internetowe (czyli taki ROR) i KMO. No i ciekawe czy bez zamykania w/w mógłbym wejść KJO i 7% na KMO ?
   ps. ten warunek „Okrągłe 0 zł za prowadzenie prowadzenie rachunku, jeśli (…) zapewnisz jednorazowy wpływ min. 1500 zł/mies.” to na zasadzie, że dzisiaj wpływa a jutro może odpłynąć z KJO i warunek „0zł” spełniony ?

   yosa
  • tak, temat zamkniesz również tego samego dnia

   adaś
  • @Yosa, warunkiem bezpłatności KJO jest „przepuszczenie” 1500zł.

   Co do promocji na KMO to się nie wczytywałam, bo KJO mam od dawna ale wydaje mi się, że w przypadku posiadania innego typu konta można otworzyć KJO i otrzymać promocyjne 7%.
   Masz kartę do tego konta internetowego? Ciekawe czy wymagane w promocji 5 transakcji można wykonać kartą do konta internetowego czy bezwzględnie musi to być karta do KJO?

   Ew@
  • Ew@ „Masz kartę do tego konta internetowego?”
   Nie, nie mam. Zakładam, że wnioskowałbym o nią wraz z KJO.

   yosa
  • I właśnie to wyrabianie karty do KJO jest dla mnie najbardziej kłopotliwe, podejrzewam, że możnaby zamknąć dotychczasowe KJO, zostawić tylko KMO, żeby potem w promocji 7% otworzyć nowe KJO ale to wiąże się z wymianą karty a mam na niej sporo punktów w BCh i nie chciałabym ich stracić.

   Ew@
  • Zastanawia mnie czy do konta internetowego jest osobna karta? Gdybym najpierw założyła konto internetowe i potem zamknęła KJO to stara karta też zostałaby wyłączona pomimo, że posiadałabym inny ROR (konto internetowe), które można powiązać z kartą?

   Ew@
 • Zleciłem niedawno 3 duże przelewy w Velo Bank o godzinie 14. Przenosiłem środki do innych banków bo skończyło się promocyjne oprocentowanie.

  Mimo, że bank pisze na swojej stronie że przelew należy zlecić do 14:30 aby załapać się na trzecią sesję elixir to pieniądze zostały przetrzymane aż do dnia następnego.

  Kiepska zagrywka na której straciłem kilkadziesiąt złotych. Złożyłem reklamację i czekam na rozwój wypadków. Pismo z odpowiedzią już podobno wysłali, zwrotu żadnego na koncie nie dostałem więc najprawdopodobniej reklamację odrzucono.

  Marek (ale inny) Odpowiedz
  • To może nie być problemu w VELO tylko w banku odbiorcy. np.robię przelew z Velo do Aliora,Milenium i Santander około godz.7. Alior i Millenium przelew mam już przed 12 ,a Snntander po 14-15.A jeśli wyślę do Santandera drógą sesjś to przelew potrafi się zaksięgować dopiero około18(wielokrotnie stwierdzone)

   malutki
  • Ale Velo tak robi i inni też. Właśnie ostatnio 2 maja w Velo godzinę przed pierwszą sesją zleciłem przelew. Dobrze że spojrzałem przed południem, czy wyszedł, a on dalej „oczekujący” i mało co by przeleżał długi weekend bez procentów. Musiałem dzwonić do by go uruchomić, oczywiście to wszystko w trosce o klienta, bo podejrzane takie czyszczenie konta po skończonej promocji.

   keram7m
  • keram7m, a nie wlaczyles przypadkiem tej uslugi co to ja ostatnio tak reklamuja, czyli „Weryfikacja behawioralna” – wtedy zapewne, jesli zauwaza cos podejrzanego, czyli duzy przelew to beda trzymac az zweryfikuja. Cos jak w Millenium juz jest od wielu lat, tam zwykle tez musialem dzwonic, bo blokowali przelew.

   keton
  • cos pamietam ze mi tez kiedys przelew wisial dlugo i dzwonilem, innym razem chcialem anulowac jakis przelew, przyjeli dyspozycje telefonicznie ale… nikt nie oddzwonil a przelew wyszedl i tak mimo ze mieli z godizne na reakcje

   Krzychoooo
  • @keton, sprawdziłem, nie miałem nic wybranego, zmieniłem na NIE

   keram7m
  • @keram7m „oczywiście to wszystko w trosce o klienta, bo podejrzane takie czyszczenie konta po skończonej promocji.”

   Maiłem tak w Aliorze i Nest po likwidacji lokat i przelewie na zewnątrz, ale dzwonili dosyć szybko, w około 30 min i po weryfikacji, przelew wychodził bez przeciągania.

   @keton: „a nie właczyles przypadkiem (..) „Weryfikacja behawioralna””
   A czy to prawda, że w mBanku taki „wynalazek” wdrożono a jeżeli tak, to jak go wyłączyć ?
   Jakiś czas temu pamiętam przypadek gościa, któremu to „coś” inteligentne inaczej, zablokowało konto „bo zachowanie odbiegało od standardów” i maił biec do oddziału aby się zweryfikować a tam, że ma wymienić dowód na nowy z odciskiem palca bo po obecnym (aktualny jak najbardziej) to dla nich za mało…

   yosa
 • jakie propozycje na utrzymanie w velo?

  Daw Odpowiedz
 • Niestety ja, nie otrzymałem żadnej propozycji na utrzymanie z Velo. Konto zamknie się za tydzień…

  diego Odpowiedz
  • Dzień dobry .
   Ja bym spróbował napisać w wiadomościach -zapytaniach do Banku lub zadzwonic do konsulatnta do Banku z pytaniem o ewentualną oferte utrzymaniową .
   Bywało ,że zapominali o klientach którzy złożyli wypowiedzenie. Parę razy tak miałem w różnych Bankach.

   miron
  • Od pewnego czasu odpowiadają w stylu „dopóki nie ma wypowiedzenia nie możemy nic zaproponować”

   Pietia
 • @miron, dzięki za podpowiedź. Oferta już aktywna. Pozdrawiam

  diego Odpowiedz
 • Na ile % i od kiedy spada Veloskarbonka ? xyz

  prawdziwy-xyz Odpowiedz
 • @prawdziwy
  Velo skarbonka spada na 6% ale dotyczy to tylko nowootwieranych kont.

  Waldemar Odpowiedz
  • Dzięki za info. Wydawało mi się , że chyba od czerwca ma spaść dla wszystkich. xyz

   prawdziwy-xyz
 • Skomentuj

  Chcesz mieć pewność, że nikt inny nie podpisze się twoim nickiem? Zarejestruj się (lub zaloguj) na LiveSmarter!

  Ostatnie wpisy