Oprocentowanie w dół, czyli najlepsze lokaty i konta oszczędnościowe: listopad

Przez ostatnie dwa tygodnie praktycznie żaden bank nie przedstawił ciekawej oferty otwarcia konta. Dodatkowo oprocentowanie lokat zaczyna powoli iść w dół, ze względu na obniżkę stóp procentowych (i możliwe kolejne). Sprawdźmy więc, gdzie ciągle uda nam się założyć lokaty z niezłym oprocentowaniem.

Niewiele zmian

Na starcie przypominamy o Lokacie Rekomendacyjnej w Alior Sync – do jej założenia potrzebna jest para osób, z których jedna nigdy nie wnioskowała o żaden produkt banku. Do zgarnięcia jest sporo, bo 7.5%, ale do końca nie jesteśmy pewni czy bank czasami nie naliczy nam niższego oprocentowania, ze względu na nieco zakręcone warunki.
Lokatę założymy maksymalnie jedną, do 100 000 PLN.

Pamiętajmy też o lokacie 7% od Raiffeisen Banku, gdzie kwota maksymalna to 10 000 PLN. Konieczne tu jest również założenie konta, za które dostaniemy 100 PLN. Razem 250 PLN za założenie konta i odsetki z lokaty (3 miesiące). Wniosek składamy ze specjalnego linku:

Dalej nie jest już tak dobrze, bo oprocentowanie spada. Choć dostaniemy „tylko” 6.6%, dostajemy sporo więcej w ofercie Polskiego Banku Przedsiębiorczości. Po pierwsze – krótki okres lokaty (3 miesiące), dzięki czemu nie mrozimy środków na długo. Po drugie – lokat założymy kilka, każdą na kwotę od tysiąca aż do pół miliona złotych! Innymi słowy: bardzo dobra oferta bez zbędnych komplikacji.

Idąc w dół, BGŻOptima oferuje na przykład lokatę bezkarną (tylko dla nowych klientów) na 6.2% (opisywaliśmy ją w wariacie 6.5%).

Pamiętajmy również o kontach oszczędnościowych – po pierwsze o ofercie mBanku, gdzie do zgarnięcia jest aż 9% przez pół roku (tylko do 10 000 PLN). Ofertę opisywaliśmy już jakiś czas temu.

Dobrym pomysłem jest też konto oszczędnościowe, które dodawane jest do Dobrego Konta. Ciągle obowiązuje bowiem promocja, dzięki której oprocentowanie sięga 6.5%, do 25 000 PLN.

Na koniec całkiem ciekawa opcja, czyli 5.8% w BGŻOptima na koncie oszczędnościowym – do 40 000 PLN. Tutaj natomiast pieniądze wypłacimy bez ograniczeń w danym miesiącu (poprzednie oferty ograniczone są do bezpłatnego pierwszego razu). Dostępna jest również promocja 6.3% dla nowych środków, o której pisaliśmy pod koniec października.

Może wy macie lepsze propozycje? Chętnie zaktualizujemy wpis.

Nie przegap!

Komentarze

  • 5,8% na 4 miesiące Lokata XXL w Open Finance lokaty.open.pl

    Zbyszek Odpowiedz
  • @Zbyszek – wlasnie to jest przykre, że kiedyś OF/Getin itp. mieli najlepsze oferty a teraz w zasadzie już lekko za czołówką – tyle samo daje konto oszczędnościowe w BGŻ, a są i konta lepsze…
    Pewnie zmieni się nieco jak zaczną kończyć się lokaty antybelkowe – czyli już niedługo

    Michał Odpowiedz
  • Przy spadających stopach procentowych rosną wyceny funduszy obligacji. Na kilka najbliższych miesięcy opłacać się będzie przeniesienie oszczędności z lokat do funduszy inwestujących w polskie obligacje skarbowe.

    svalbald Odpowiedz
  • Teraz na Koncie Indywidualnym BGŻOptima nawet 6,3%

    Wprowadzamy promocyjne oprocentowanie dla nowych środków! Już teraz wpłać na konto oszczędnościowe, a w okresie do 4 lutego 2013 zyskasz aż 6,3% w skali roku dla środków do 40 000 zł i 5,8% w dla pozostałych środków wpłaconych powyżej tej kwoty. Utrzymujemy podwyższone oprocentowanie także dla Twoich dotychczas zgromadzonych oszczędności na koncie – 5,8% w skali roku, bez limitu.

    gonzo Odpowiedz
  • 7,5 jest ok, tylko trzeba zwrócić uwagę na jedną rzecz.
    Po rozmowie z konsultantem, dowiedziałem się ze polecona osoba, jeśli zakończy lokatę przed terminem, to musi założyć rachunek w AS. Bo w takim przypadku, nie zwracają środków na konto z którego zostały wysłane pieniądze – tworzenie klientów na siłę.

    W AS jest też dobra lokata 6,5% na 6msc.

    chamek Odpowiedz
  • czy jest sens zakładać lokaty jak konto oszczędzające w Polbanku daje 5%? Można wypłacać, wpłacać kiedy się chce.

    ZZD Odpowiedz
  • Jeśli zakładamy, że przed nami długi okres niskiego oprocentowania, to należałoby szukać lokat o stałym oprocentowaniu i na długi czas, np 12 miesięcy.

    Przy lokatach długoterminowych warto szukać takich, których wcześniejsze zerwanie kosztuje nas najmniej (pod tym względem są duże różnice pomiędzy lokatami).

    jako Odpowiedz
  • A posiadacie może doświadczenia odnośnie banku PNB ? Powiem szczerze że nigdy z ich oferty nie korzystałem i może warto byłoby ich wypróbować.

    Krisa Odpowiedz
  • @ ZZD

    Ale takie konta nie dają gwarancji stałego oprocentowania np. na najbliższe 12 miesięcy.
    Może się okazać, że za miesiąc oprocentowanie tego konta będzie wynosić już tylko 3-4%.
    A więc nie wiesz ile odsetek uzbierasz w ciągu najbliższego roku.

    jako Odpowiedz
  • Deutsche Bank daje na koncie oszędnościowym z dzienną kapitalizacją odsetek 6% do 10 tys.

    Marek Odpowiedz
  • @jako
    Tylko, że należy pamiętać iż lokaty oraz konta oszczędnościowe służą tylko i wyłącznie do obrony przed inflacją (i to nie do końca skutecznie) a nie do zarabiania. Co z tego, że na lokacie dostaniesz procent czy dwa więcej jeśli w ciągu tego roku nie będziesz mógł wypłacić pieniędzy gdy będziesz mieć okazję na dobrą inwestycję. Nikt się jeszcze nie dorobił na lokatach i nigdy nie dorobi (no chyba, że bank…)

    ZZD Odpowiedz
  • Oferta PBP wygląda zachęcająco, tylko to jest jakiś taki noname, bank znikąd. Czy ktoś z Was miał z nimi jakieś doświadczenia?

    pafcio Odpowiedz
  • @pafcio, z tego co widzę to bank oferował usługi firmom, teraz dodał też klientów indywidualnych. Tu ciekawy wywiad: http://twarzebiznesu.pl/artykuly/594089,stanczuk_nie_dal_sie_lehmanowi_stworzyl_polski_bank_przedsiebiorczosci.html

    Inna sprawa, że na blogu opisujemy jedynie oferty z gwarancją BFG (do 100 000 euro) więc jakikolwiek bank z ową gwarancją padnie – państwo zwróci ci pieniądze. Więc tu raczej warto kierować się %.

    PS. Banki trzepią takie pieniądze m.in. na kredytach, że dla nich te 5-7% na lokatach to naprawdę niewiele:) Nawet Alior, który zainwestował w Synca (ponoć 50 mln) i daje 5% miał w III pierwszych kwartałach bodajże ponad 200 mln zysku :)

    Michał Odpowiedz
  • „… opisujemy jedynie oferty z gwarancją BFG (do 100 000 euro) więc jakikolwiek bank z ową gwarancją padnie – państwo zwróci ci pieniądze.”

    Hmmm … gwarancje BFG … i tak i nie …

    Gdyby jakiś całkiem mały bank zbankrutował, to w teorii BFG byłby w stanie wypłacić depozyty.

    Jednak środki, którymi dysponuje BFG nie wystarczą do „obsłużenia” bankructwa dużego banku.

    Zapewnienia o gwarancjach BFG tak naprawdę służą uspokajaniu mas. Każdy kto jest w stanie dodać dwa do dwóch, wie, że przy obecnych powiązaniach pomiędzy bankami, oraz spadającym zaufaniu do banków, każde bankructwo większego banku („zbyt duży by upaść” jak to ostatnio słyszymy) oznacza załamanie systemu bankowości.

    Bo banki mogą funkcjonować jedynie wtedy, gdy posiadają zaufanie. Bankructwo jakiegokolwiek polskiego banku bardzo podkopało by to zaufanie, a do tego decydenci nie będą chcieli dopuścić.

    Dlatego bankrutujący bank, tak naprawdę nie zbankrutuje, ale zostanie w jakiś sposób „uratowany”, np poprzez wykupienie przez inny bank kontrolowany przez skarb państwa (bo banki komercyjne nie będą się przecież palić do kupowania bankruta).

    Podsumowując: „gwarancje BFG” to ściema dla lemingów. Zwiększenie bezpieczeństwa możemy uzyskać lokując kapitał w bankach „zbyt dużych by upaść”, oraz w bankach będących pod kontrolą skarbu państwa.

    jako Odpowiedz
  • Uzupełnienie:

    Aby ktoś nie zrozumiał mnie źle: nie zachęcam do lokat bez BFG, ja ich unikam i innym też to radzą.
    Chodzi mi tylko o odczarowanie mitu, jakoby gwarancje BFG uratowały nasze oszczędności w razie bankructwa banku.

    jako Odpowiedz
  • PBP to wcale nie jest bank znikąd – jakiś czas temu zmienił nazwę. Wcześniej nazywał się WestLB Bank Polska. Fakt nigdy to nie był bank dla mas, więc i rozpoznawalność marki jest mniejsza.

    nomia Odpowiedz
  • Dziś skusiłem się na lokatę w Banku PBG i powiem, że odpowiedź z tego banku mnie skołowała. Wpisałem kwotę założenia lokaty 2 000zł, a w odpowiedzi Bank przysyła mi informację, że mam wpłacić 20 000zł (sic!). Dziś jest sobota i ich infolinia nie działa, więc niczego się nie dowiem. Tymczasowo nie robię przelewu do czasu wyjaśnienia tej sprawy. Może ktoś miał podobną sytuację?

    Stefan Odpowiedz
  • Jak nie umiesz inwestować i przy tych nie pewnych rynkach to lokaty jedynie się opłaca zakładać.

    ktosiak Odpowiedz
  • @Stefan
    albo walnąłeś się o jedno zero albo zaznaczyłeś opcje zakładania lokaty wielokrotnej (tego nie robiłam więc do końca nie wiem jak to działa).
    U mnie wszystko było OK.

    nomia Odpowiedz
  • IdeaBank? 7,5% miesiąc do 10 000

    zT Odpowiedz
  • Lokata w PBP założona, wszystko poszło bezproblemowo.

    pafcio Odpowiedz
  • Piszę o tym po raz 3 na tym serwisie. Dlaczego nie napiszecie o lokacie w IdeaBanku? 2x 10000zł na miesiąc 7,5% w skali roku?!

    zT Odpowiedz
  • Na Grouponie jest dostępny kupon uprawniający do uzyskania 50zł za założenie konta w Kantorze Walutowym Alior Banku.

    Niestety promocja tylko dla tych, którzy nie byli do tej pory klientami Alior Banku ani klientami Alior Sync

    jako Odpowiedz
  • A czemu nie napiszecie o lokacie 112% w skali roku z poręczeniem BFG? ;-) Ja już 5 założyłem! Zainteresowanych zapraszam na maila j4meson at gmail.com :-)

    Fajka Odpowiedz
  • @Fajka #
    Lokata czy kolejny amber gold?

    ZZD Odpowiedz
  • Jak piszę, że lokata to lokata. Zresztą to nieaktualne już. Bank wycofał się z tej niekorzystnej dla siebie oferty bardzo szybciutko.

    Fajka Odpowiedz
  • Skomentuj

    Chcesz mieć pewność, że nikt inny nie podpisze się twoim nickiem? Zarejestruj się (lub zaloguj) na LiveSmarter!

    Ostatnie wpisy