200 zł za otwarcie Indywidualnego Konta Zabezpieczenia Emerytalnego w UNIQA TFI + do 3029 zł oszczędności na podatku!

Zakończona

Posiadanie IKZE, czyli Indywidualnego Konta Zabezpieczenia Emerytalnego, to jedna z najlepszych (i całkowicie legalnych!) metod pomniejszania swojego podatku dochodowego za dany rok. Jest to specjalny rachunek, którego cechy opisałem w specjalnym poradniku. Jego głównym założeniem jest możliwość odliczania od podstawy opodatkowania tego, co odłożymy w ciągu całego roku – dzięki czemu płacimy niższy podatek dochodowy, a nasze oszczędności pracują bez potrącania podatku Belki. IKZE daje więc bardzo odczuwalne korzyści podatkowe – w tym roku do 2019 zł dla osób na etacie i nawet 3029 zł dla przedsiębiorców. Dodatkowo można na nim jeszcze zarobić. Wszystko dzięki promocji UNIQA TFI (dawna AXA TFI), w ramach której możemy zgarnąć dodatkowe 200 zł premii za otwarcie IKZE, w ramach którego możemy dalej inwestować swoje pieniądze w jednej z wybranych strategii.

200 zł premii za IKZE od UNIQA

200 za 2000 zł od UNIQA

Aby skorzystać z promocji „200 za 2000 zł” należy być nowym klientem – czyli osobą, która nigdy wcześniej nie posiadała IKZE w UNIQA TFI. Nie ma znaczenia, czy dopiero zaczynamy swoją przygodę z IKZE, czy przenosimy je z innej instytucji finansowej (choć tu potrzebne będzie min. 2-3 tygodnie zapasu!). Jeśli więc spełniamy powyższe warunki to wystarczy, że złożymy wniosek o prowadzenie Indywidualnego Konta Zabezpieczenia Emerytalnego za pomocą strony promocji.

Istotne, aby w trakcie wnioskowania podać specjalny kod promocyjny: 200za2000. W trakcie wnioskowania powinniśmy również zaakceptować regulamin promocji oraz regulamin programu „Tanie Oszczędzanie”. Ważne też, aby udzielić zgód na otrzymywanie od UNIQA informacji marketingowej / handlowej za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej oraz za pomocą telekomunikacyjnych urządzeń końcowych (czyli zaznaczyć oba checkboxy we wniosku). Samą umowę powinniśmy zawrzeć do końca roku, ale w praktyce musimy to zrobić nieco szybciej. Dlaczego?

Podstawowym warunkiem promocji jest wpłacenie min. 2000 zł na IKZE. Środki te zainwestujemy w jeden z subfunduszy UNIQA. Do wyboru mamy (posortowane względem ryzyka):

 • UNIQA Subfundusz Ostrożnego Inwestowania (1/7)
 • UNIQA Subfundusz Obligacji Korporacyjnych (2/7)
 • UNIQA Subfundusz Obligacji (3/7)
 • UNIQA Subfundusz Globalnych Strategii Dłużnych (3/7)
 • UNIQA Subfundusz Amerykańskich Obligacji Korporacyjnych (3/7)
 • UNIQA Subfundusz Globalnej Makroalokacji (3/7)
 • UNIQA Subfundusz Stabilnego Wzrostu (4/7)
 • UNIQA Subfundusz Makro Alokacji (4/7)
 • UNIQA Subfundusz Akcji (5/7)
 • UNIQA Subfundusz Globalny Akcji (5/7)
 • UNIQA Subfundusz Akcji Amerykańskich (5/7)
 • UNIQA Subfundusz Akcji Europejskich Małych Spółek (4/7)
 • UNIQA Subfundusz Akcji Małych i Średnich Spółek (5/7)
 • UNIQA Subfundusz Akcji Rynków Wschodzących (5/7)
 • UNIQA Subfundusz Selektywny Akcji Polskich (5/7)
 • UNIQA Subfundusz Selective Equity (5/7)

Który z nich najlepiej wybrać? Nawet jeśli bym chciał coś podpowiedzieć, to nie mogę – nie jestem doradcą inwestycyjnym. Mogę jedynie powiedzieć czym ja bym się kierował stojąc przed wyborem odpowiedniego funduszu: przede wszystkim nie wchodziłbym w coś, czego nie rozumiem. Dlatego jeśli interesują nas bardziej agresywne fundusze, które mogą sporo zarobić (ale również sporo stracić), to będziemy pewnie wybierać między środkiem, a dołem listy. Osobiście dywersyfikowałbym inwestycje globalnie, a nie ograniczał się do naszej lokalnej giełdy.

Jeśli natomiast zależy nam tylko na premii, to sensownym kryterium wyboru będzie kierowanie się ryzykiem – choć ostatnie miesiące pokazują, że nawet fundusze ostrożne mogą tracić.

Wracając do promocji: 100 zł premii otrzymamy do 31.03.2022 pod warunkiem, że do 31.12.2021 nie dokonamy wypłaty, zwrotu lub transferu środków oraz nie wycofamy udzielonych na starcie zgód. Premia zasili rejestr wybranego funduszu – czyli tak jakby UNIQA „dokupi” nam jednostki danego subfunduszu – ale nie w ramach IKZE (tam obowiązują limity roczne), ale w ramach programu „Tanie Oszczędzanie”. Jednostki te możemy umorzyć w dowolnej chwili i otrzymać środki w gotówce.

Drugą część nagrody, czyli kolejne 100 zł, otrzymamy do 31.03.2023, o ile spełnimy identyczne warunki (utrzymanie środków na IKZE) do 31.12.2022. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby do tego czasu dopłacać środki na IKZE czy zmieniać subfundusz(e), w ramach którego inwestujemy. Po otrzymaniu premii możemy z naszym Indywidualnym Kontem Zabezpieczenia Emerytalnego zrobić co chcemy – trzymać dalej, przenieść w inne miejsce lub po prostu zamknąć.

Ile kosztuje inwestowanie w ramach subfunduszy UNIQA?

Na koniec dodam, że w ramach IKZE nie płacimy nic za wpłatę czy wypłatę środków. Nie ma również opłat manipulacyjnych i dystrybucyjnych. W zasadzie jedyna opłat to opłata za zarządzanie, która jest już jednak wliczona w wyceny danego funduszu – dla IKZE jest to kategoria E. Na wykresach widzimy więc już wynik netto, po pobraniu opłaty. Przykładowo dla Subfunduszu Ostrożnego Inwestowania oddajemy 0,5%, a w przypadku Subfunduszu Obligacji – 1% w formie opłaty za zarządzanie.

W przypadku Taniego Inwestowania, którego jednostki zostaną nam ufundowane przez UNIQA, poziom opłat jest minimalnie wyższy (kategoria D) – dla powyższych funduszy wynosi, odpowiednio, 0,5% oraz 1,1%. Szczegóły co do innych subfunduszy znajdują się w cenniku.

Advertisement

Nie przegap!

Komentarze

 • Jak wygląda później kwestia zamknięcia?

  Akashi71 Odpowiedz
  • Trzeba oddać podatek i zapłacić Belkę od zysku. Ogólnie nie opłaca się zamykać IKZE przez 65 rokiem życia.

   Ja
  • Generalnie jeśli chcemy zyskiwać na braku opodatkowania to raczej bardziej opłaca się przenieść IKZE niż zamykać.

   Michał
 • Te „do 3029 zł” to takie moooocno na wyrost :)
  Przy założeniu max. wpłaty na IKZE będąc przedsiębiorcą i jadąc na progu 32% – w takim przypadku (do tej pory) było najczęściej lepiej uciekać na liniówkę, a tam już max. zwrot to

  9466,20 x 19% = 1798,58 zł
  Przy założeniu że chcemy do 65 roku życia wpłacać „pod korek”, ma to niebagatelne znaczenie przy szacowaniu opłacalności IKZE jako takiego.

  Druga sprawa, aktywne fundusze… są drogie. Do tego wypadają często słabo w długich horyzontach czasowych.
  Dużo lepszą opcją przy IKZE jest konto w domu maklerskim i samodzielne inwestowanie

  Tak więc moim zdaniem po te 200 zł zdecydowanie nie warto. Tak IKE jak i IKZE nie są po to, aby czerpać z nich takie chwilowe drobnice, to inwestycje długofalowe

  Łukasz Odpowiedz
  • Tak, 10% rocznie od 2000 zl to drobnica. Nikt tu zaklada czekogolwiek zeby trzymac tam kase do konca zycia. Ani kont oszczedniosciowych czy lokat. Przestaje sie oplacac to wyplacasz. Wplacasz 2000 na niecale 13 miesiecy, odbierasz premie i wyplacasz kase. Chyba ze naprawde sie goscie postaraja i pokaza ze te ich subfundusze przynosza mega zyski. Gorzej jesli zrobia strate Nowemu Klientowi wtedy masz 200 zl rekompensaty.

   aaaa
  • Nie chodzi o 10% z 2000 zł – chodzi o to, że w przypadku IKZE formalności jest dużo więcej.
   W szczególności, gdy chcemy je naprawdę gdzieś prowadzić.

   Moim zdaniem te 200 zł nie jest warte tego czasu, który trzeba na to poświęcić

   Łukasz
  • To Twoj pierwszy dzien tutaj wiec jeszcze raz wytlumacze. Chodzi o szybkie zgarniecie 200 zl (10% z 2000 zl). Nikt tu nie zamierza niczego prowadzic dluzej niz rok i kilka dni.

   Zalozenie IKZE zajmuje dokladnie tyle samo czasu co zalozenie pierwszego produktu w banku. A po roku zlecenie wyplaty (razem z zamknieciem IKZE) zajmuje 60 sekund. Konto maklerskie w BZWBK tez zakladalem na rok dla takiego powitania wiec wiem doskonale ile czasu to zajmuje.

   aaaa
 • W przypadku przeniesienia funduszy z innego IKZE przeniesiona kwota wlicza się w to 2000 zł czy oprócz tego trzeba dokupić jednostki?

  Micha Odpowiedz
  • Pomoże ktoś?

   Micha
  • Pytanie tylko czy Twój bank zdąży zrobić ten przelew transferowy do końca roku? Ostatnio przenosiłem IKE z Mille i wypłata transferowa była zrealizowana po 14 dniach (zgodnie z przepisami). Liczy się co prawda dzień wyjścia przelewu z Twojego banku, ale czy to będzie jeszcze przed 1 stycznia?
   Jak bym poczekał na kolejną edycję ten promocji, bo to już chyba cykliczna promocja.

   W dodatku jak już zrobiłeś wpłatę rocznę na IKZE w maksymalnej wysokości, to dopłacenie 2000 zł ponad limit może być problematyczne.

   Ja123
  • Dlatego pytałam trochę wcześniej. Środki na IKZE leżą już u mnie od poprzedniego roku w kwocie ok. 1800 zł, więc chciałam je przenieść i dokupić tyle, ile trzeba. Tylko pytanie, czy w moim przypadku musiałabym dokupić 200, bo 1800 zaliczyłoby mi z przeniesienia, czy całe 2000 zł? To już nawet nie pytanie na teraz, tylko przy okazji przyszłej promocji.

   Micha
  • To może spytaj u żródła…czyli w AXA

   Ja123
  • Czyli w tym roku 2021 nie robiłaś wpłaty na IKZE? Możesz założyć to IKZE w AXA pod koniec roku (np. po świętach) wpłacić 2000 zł tak, żeby przelew wyszedł z banku do 31.12 (tym samym spełniając warunki promocji), i zlecić wypłatę transferową w banku który przyjdzie już po Nowym Roku.
   A jak żal Ci tych 1800 zł dopłaty możesz poczekać do następnej promocji…

   Ja123
  • Nie robiłam wpłaty. Rozumiem. Niby nie żal, ale czeka mnie okres remontowy i wolałabym na razie nie „blokować” sobie żadnych pieniędzy. Szkoda potem wypłacać z IKZE. Więc ta kolejna edycja nawet na rękę. Dziękuję.

   Micha
  • Ta promocja właśnie wróciła, więc korzystaj. Nie interesuje mnie to zbytnio, więc sprawdź też nowe warunki

   Ja123
 • Zachęcony przez Samc.ika w zeszłym roku zanabyłem Uniqua/d.AXA za 152,33 zł/j.u. i patrzę jak leci na pysk… strata rdr 9,47 %.

  qq Odpowiedz
  • Ja mam w axa od 2 lat, ale w zależności od sytuacji zmieniam obligacje/akcje i zysk obecnie 47% w dwa lata.

   Brzydok
 • Pytanko, jeśli teraz odliczę to IKZE od podatku za 2021, a w przyszłym roku, powiedzmy w czerwcu złoże dyspozycje zamknięcia i wypłacę wszystkie środki, to w jaki sposób mam się rozliczyć z US?
  Co z przyznaną ulgą za 2021?

  Konrad Odpowiedz
  • Skoro odliczyłeś od dochodu, to teraz po prostu doliczysz do dochodu :)

   Michał
  • i zapłacisz podatek wg. zasad w roku w którym zlikwidujesz IKZE (nie ma znaczenia kiedy wpłaciłeś na IKZE)

   maniekkkkkkk
 • Skomentuj

  Chcesz mieć pewność, że nikt inny nie podpisze się twoim nickiem? Zarejestruj się (lub zaloguj) na LiveSmarter!

  Ostatnie wpisy