200 zł za otwarcie Indywidualnego Konta Zabezpieczenia Emerytalnego w UNIQA TFI + do 3411 zł oszczędności na podatku!

Zakończona

Posiadanie IKZE, czyli Indywidualnego Konta Zabezpieczenia Emerytalnego, to jedna z najlepszych (i całkowicie legalnych!) metod pomniejszania swojego podatku dochodowego za dany rok. Jest to specjalny rachunek, którego cechy opisałem w specjalnym poradniku. Jego głównym założeniem jest możliwość odliczania od podstawy opodatkowania tego, co odłożymy w ciągu całego roku – dzięki czemu płacimy niższy podatek dochodowy, a nasze oszczędności pracują bez potrącania podatku Belki. IKZE daje więc bardzo odczuwalne korzyści podatkowe – w tym roku do 2274 zł dla osób na etacie i nawet 3411 zł dla przedsiębiorców. Dodatkowo można na nim jeszcze zarobić. Wszystko dzięki promocji UNIQA TFI, w ramach której możemy zgarnąć dodatkowe 200 zł premii za otwarcie IKZE, w ramach którego możemy dalej inwestować swoje pieniądze w jednej z wybranych strategii.

200 zł za IKZE od UNIQA TFI

200 za 2000 zł od UNIQA

Aby skorzystać z promocji „200 za 2000 zł” należy być nowym klientem – czyli osobą, która nigdy wcześniej nie posiadała IKZE w UNIQA TFI. Nie ma znaczenia, czy dopiero zaczynamy swoją przygodę z IKZE, czy przenosimy je z innej instytucji finansowej (choć tu potrzebne będzie min. 2-3 tygodnie zapasu!). Jeśli więc spełniamy powyższe warunki to wystarczy, że złożymy wniosek o prowadzenie Indywidualnego Konta Zabezpieczenia Emerytalnego za pomocą strony promocji.

Istotne, aby w trakcie wnioskowania podać specjalny kod promocyjny: 200za2000. W trakcie wnioskowania powinniśmy również zaakceptować regulamin promocji oraz regulamin programu „Tanie Oszczędzanie”. Ważne też, aby udzielić zgód na otrzymywanie od UNIQA informacji marketingowej / handlowej za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej oraz za pomocą telekomunikacyjnych urządzeń końcowych (czyli zaznaczyć oba checkboxy we wniosku). Samą umowę powinniśmy zawrzeć do końca roku, ale w praktyce musimy to zrobić nieco szybciej. Dlaczego?

Podstawowym warunkiem promocji jest wpłacenie min. 2000 zł na IKZE. Środki te zainwestujemy w jeden z subfunduszy UNIQA. Do wyboru mamy (posortowane względem ryzyka) m.in.:

 • UNIQA Subfundusz Ostrożnego Inwestowania (1/7)
 • UNIQA Subfundusz Obligacji Korporacyjnych (2/7)
 • UNIQA Subfundusz Obligacji (3/7)
 • UNIQA Subfundusz Globalnych Strategii Dłużnych (3/7)
 • UNIQA Subfundusz Amerykańskich Obligacji Korporacyjnych (3/7)
 • UNIQA Subfundusz Globalnej Makroalokacji (3/7)
 • UNIQA Subfundusz Stabilnego Wzrostu (4/7)
 • UNIQA Subfundusz Makro Alokacji (4/7)
 • UNIQA Subfundusz Akcji (5/7)
 • UNIQA Subfundusz Globalny Akcji (5/7)
 • UNIQA Subfundusz Akcji Amerykańskich (5/7)
 • UNIQA Subfundusz Akcji Europejskich Małych Spółek (4/7)
 • UNIQA Subfundusz Akcji Małych i Średnich Spółek (5/7)
 • UNIQA Subfundusz Akcji Rynków Wschodzących (5/7)
 • UNIQA Subfundusz Selektywny Akcji Polskich (5/7)
 • UNIQA Subfundusz Selective Equity (5/7)

Który z nich najlepiej wybrać? Nawet jeśli bym chciał coś podpowiedzieć, to nie mogę – nie jestem doradcą inwestycyjnym. Mogę jedynie powiedzieć czym ja bym się kierował stojąc przed wyborem odpowiedniego funduszu: przede wszystkim nie wchodziłbym w coś, czego nie rozumiem. Dlatego jeśli interesują nas bardziej agresywne fundusze, które mogą sporo zarobić (ale również sporo stracić), to będziemy pewnie wybierać między środkiem, a dołem listy. Osobiście dywersyfikowałbym też inwestycje globalnie, a nie ograniczał się do naszej lokalnej giełdy.

Jeśli natomiast zależy nam tylko na premii, to sensownym kryterium wyboru będzie kierowanie się ryzykiem – choć ostatnie miesiące pokazują, że nawet fundusze ostrożne mogą tracić.

Wracając do promocji: 100 zł premii otrzymamy do 31.03.2023 pod warunkiem, że do 31.12.2022 nie dokonamy wypłaty, zwrotu lub transferu środków oraz nie wycofamy udzielonych na starcie zgód. Premia zasili rejestr wybranego funduszu – czyli tak jakby UNIQA „dokupi” nam jednostki danego subfunduszu – ale nie w ramach IKZE (tam obowiązują limity roczne), ale w ramach programu „Tanie Oszczędzanie”. Jednostki te możemy umorzyć (tak jakby odsprzedać) w dowolnej chwili i otrzymać środki w gotówce.

Drugą część nagrody, czyli kolejne 100 zł, otrzymamy do 31.03.2024, o ile spełnimy identyczne warunki (utrzymanie środków na IKZE) do 31.12.2023. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby do tego czasu dopłacać środki na IKZE czy zmieniać subfundusz(e), w ramach którego inwestujemy. Po otrzymaniu premii możemy z naszym Indywidualnym Kontem Zabezpieczenia Emerytalnego zrobić co chcemy – trzymać dalej, przenieść w inne miejsce lub po prostu zamknąć.

Ile kosztuje inwestowanie w ramach subfunduszy UNIQA?

Na koniec dodam, że w ramach IKZE nie płacimy nic za wpłatę czy wypłatę środków. Nie ma również opłat manipulacyjnych i dystrybucyjnych. W zasadzie jedyna opłat to opłata za zarządzanie, która jest już jednak wliczona w wyceny danego funduszu – dla IKZE jest to kategoria E. Na wykresach widzimy więc już wynik netto, po pobraniu opłaty. Przykładowo dla Subfunduszu Ostrożnego Inwestowania oddajemy 0,5%, a w przypadku Subfunduszu Obligacji – 0,9% w formie opłaty za zarządzanie.

W przypadku Taniego Inwestowania, którego jednostki zostaną nam ufundowane przez UNIQA, poziom opłat jest minimalnie wyższy (kategoria D) – dla powyższych funduszy wynosi, odpowiednio, 0,5% oraz 1%. Szczegóły co do innych subfunduszy znajdują się w cenniku.

Advertisement

Nie przegap!

Komentarze

 • Na najlepszym funduszu można było zarobić 0,77%, na najgorszym stracić 24,48%. To już lepsza jest skarpeta

  deloe Odpowiedz
  • A jak uznajesz, że najgorsze za tobą to wchodzi wielki wkurzony murzyn z tatuażem INFLACJA na plecach.

   bbc
 • potwierdzam. Wrzuciłem 2 lata temu skuszony 200 zł promocji xd
  narazie -18 % ja (obligacje), żona -20 % (akcje)
  2 lata, tyle w dupe
  narazie czekam, ale przyjdzie dzień kiedy moja cierpliwość się skonczy
  Wiadomo, nie traktuje tego IKZE jak szybki zysk. Ale litości, przy takiej inflacji i wysokich lokatach, nie kala sie siedziec w funduszach

  Damian_91 Odpowiedz
  • Ja podobnie. 2k zainwestowane w 2019. Odebrana premia 200zł. Strata z obligacji na dziś -206,40 (10%).
   Generalnie moja rodzina (daleka, kasiasta część rodziny), straciła już lekko licząc 100k na funduszach w przeciągu ostatnich 15 lat. Przebieg zawsze ten sam. Doradca bankowy poleca przez lata to ten fundusz to tamten. Bo to bezpiecznie, bo to mało ryzykowne itp. A przecież osobisty doradca inwestycyjny (pracownik banku) to się zna. Przez kilka lat jest wzrost o kilka procent rok do roku. Cieszą się, że ile to oni już na plusie. Potem przychodzi korekta (m.in. 2008 i 2022) i w ciagu kilku dni/tygodni tracą cały zysk i np 30% kapitału. A wtedy jeszcze na dokładkę zamykają fundusz zamiast czekać aż odrobi (a potem znowu straci ;) ) Sytuacja powtarza się co kilka lat. Ale kto bogatemu zabroni… Gorzej jak do takich sytuacji dochodzi w normalnych rodzinach gdzie ludzie tracą oszczędności życia.

   Scorp
 • Banda. Polecam trzymać się z daleka

  Elo320 Odpowiedz
 • Można się wynieść do innego banku…Np. w ING jest IKZE oszczędnościowe co prawda tylko na 3%, ale przynajmniej zyski nie są „ujemne”

  Ja123 Odpowiedz
 • Obligacje skarbowe, których noiwy okres odsetkowy zaczyna się w grudniu oprocentowanie już sięga 19,9%. Bez ryzyka.

  x666 Odpowiedz
 • TFI mają na ogół skandaliczne prowizje (bo jest ich prowizja niezależna od wyników + prowizje jednostek w które inwestują). Po co w ogóle takie coś polecać?
  Lepiej człowiek zrobi zakładając sobie konto maklerskie i inwestując samodzielnie, zwrot z IKZE dostanie i tak

  Łukasz Odpowiedz
 • Bez urazy ale w tym roku te 200 zł możecie se w d**e wsadzić 😁 Rok do roku premia bez zmian a sytuacja zgoła inna …

  JoX Odpowiedz
 • Skomentuj

  Chcesz mieć pewność, że nikt inny nie podpisze się twoim nickiem? Zarejestruj się (lub zaloguj) na LiveSmarter!

  Ostatnie wpisy