Darmowe Alerty SMS w BIK przez najbliższy rok. Dowiedz się, kiedy banki pytają o twoje zobowiązania

W czwartek media informowały nas o możliwym wycieku danych osobowych z systemu PESEL. Kilka kancelarii komorniczych wysłało jednej nocy zapytania o dane milionów osób. Tego typu informacje warte są miliony złotych i posłużyć mogą m.in. do wyłudzenia kredytu. Czy jako „szarzy obywatele” możemy w jakikolwiek sposób bronić się przed tego typu problemami? Na szczęście tak. Ponad rok temu przygotowaliśmy dla was artykuł poświęcony ochronie przed potencjalnymi wyłudzeniami kredytów. Wspólnie z Biurem Informacji Kredytowej przygotowaliśmy dla was wtedy rabat, dzięki któremu można było dowiadywać się o zapytaniach na swój temat za zaledwie 1 zł miesięcznie. Od wczoraj oferta znów jest dostępna na jeszcze lepszych zasadach. BIK oferuje ochronę przez najbliższy rok za… 0 zł!

BIK: czy twój PESEL jest bezpieczny - darmowe Alerty SMS
Biuro Informacji Kredytowej to miejsce, w którym składowane są dane na temat naszych kredytów dostarczane głównie przez banki. W ten sposób jeden bank może poinformować inne na temat tego czy jesteśmy wiarygodni, czy nie. A dokładniej: czy terminowo spłacamy swoje zobowiązania. To świetne narzędzie dzięki któremu możemy budować swoją historię kredytową m.in. przed wzięciem kredytu hipotecznego. Jeśli odpowiednio wcześnie zaczniemy korzystać z karty kredytowej (a jest ku temu dobra opcja) i spłacać swoje zobowiązania na czas (bez odsetek), to może to być dobry znak dla banku, który udzieli nam później kredytu. W końcu widać, że jesteśmy wiarygodni.

Usługa „Alert SMS”, która standardowo kosztuje 19 zł rocznie, pozwala na informowanie nas o każdym zapytaniu banków na nasz temat. Najczęściej zapytania tego typu pojawiają się przed wyrobieniem karty kredytowej, uruchamianiem kredytu gotówkowego czy hipotecznego, a czasem przy… zawieraniu umowy o konto osobiste. Nie ma więc lepszej metody na weryfikację tego, czy ktoś nie próbuje zaciągnąć kredytu na nasze dane, o ile będzie to kredyt zaciągnięty w banku (choć ponoć większe firmy pożyczkowe też korzystają z BIK – choć to zweryfikujemy).

BIK postanowił więc przygotować kod rabatowy pozwalający na darmowe korzystanie z Alertów SMS przez najbliższy rok. Kod rabatowy ważny jest do końca września. Sam skorzystałem z niego już wczoraj, po zalogowaniu na swoje konto w BIK (swoją drogą przydatne w momencie np. zagubienia dowodu osobistego – możemy go zastrzec jednym kliknięciem bezpośrednio w bazie, z której korzystają również banki). Kod rabatowy pozwalający na korzystanie z Alertów SMS za darmo to: ALERTY-1751

Kod rabatowy na darmowe Alerty SMS

Co, jeśli nie posiadasz jeszcze konta w BIK? Wystarczy zarejestrować się na stronie bik.pl i aktywować swoje konto. Warto pamiętać, że jako nowy użytkownik BIKu będziemy mieć możliwość korzystania z najdroższego pakietu przez 60 dni całkowicie bez opłat (zakładamy konto próbne). Dzięki temu będziemy mogli pobrać raport na swój temat z oceną punktową (scoringiem) oraz korzystać z alertów za darmo. Najbardziej opłacalne będzie więc aktywowanie kodu rabatowego na darmowe Alerty SMS pod sam koniec września. Prawdopodobnie aby to zrobić konieczna będzie rezygnacja z konta próbnego na rzecz podstawowego – pracownicy BIK zapewnili mnie, że nie ma z tym problemów i konsultanci są na to przygotowani.

Alternatywnie podczas zakładania konta w BIK możemy po prostu wybrać konto podstawowe i od razu aktywować alerty.

Na koniec warto dodać, że niezależnie od tego czy posiadamy bezpłatne konto podstawowe czy droższe konto premium zawsze mamy możliwość pobrania raportu z historią na swój temat, czyli tzw. informację ustawową. Możemy to zrobić bezpłatnie co pół roku. Zawiera ona historię wpisów w BIK na temat naszych zobowiązań i spłat.

Nie przegap!

Komentarze

 • ja dzis zamawialem i było za 0zł – bez wpisywania kodu. Pozdrawiam.

  travosz Odpowiedz
 • Nie jest za darmo ja mam coś takiego:

  Konto Podstawowe

  Kupu­jesz poje­dyn­cze produk­ty

  Akty­wuj Aler­ty BIK chro­nią­ce przed wyłu­dze­niem kredy­tu. Kupuj rapor­ty kiedy chcesz i korzy­staj wtedy, kiedy tego potrze­bu­jesz.

  W Koncie Podsta­wo­wym:

  Alerty: 19 zł na rok
  Profil Kredytowy Plus: 36 zł za 1 raport
  BIK Pass: 23 zł za 1 raport
  Informacja Ustawowa: bezpłatnie raz na 6 miesięcy
  Zastrzeganie dokumentów przez portal BIK: bezpłatnie

  fazi Odpowiedz
 • Bo darmowe alerty sms były do końca września teraz po 19zł… spóźniłeś się

  jankos Odpowiedz
 • jak pisałem wchodziłem w konto wcześniej i ni było opcji wpisania kodu

  fazi Odpowiedz
 • bo już kodu się nie wpisywało z automatu było do wyboru konto podstawowe z darmowymi powiadomieniami 19zł było przekreślone i było 0zł obok

  jankos Odpowiedz
 • @jankos: tak wybrałem konto podstawowe z darmowymi powiadomieniami.

  fazi Odpowiedz
  • Tak i po wybraniu konta podstawowego trzeba było wyjść w zakładkę alerty i osobno włączyć alerty za 0 zł. One się z automatu nie aktywowały.

   gobej
 • Dziś pierwszy raz w życiu dostałam taki alert z BIK. S.A., że Bank Millenium zapytywał o moej dane. Nadmieniam że żadnych wniosków nigdzie nigdy nie składałam, żadnych zgód nie podpisywałam, dowód mam schowany i nie posiadam żadnych zobowiązań kredytowych nigdzie. Zadzwoniłam do banku a tam nic im nie wiadomo nt temat. Odezwą się w ciągu trzech dni…. co teraz? miał ktoś tutaj podobną historię jak ja.

  Pola33 Odpowiedz
  • Kontaktowałam się z Bik i Pani mnie uspokoiła, że prawdopodobnie bylo to zapytanie monitorujące tym bardziej, że słowa kredyt w treści wiadomości smsa było/a bank z którym się kontaktowałam żadnego wniosku kred. nie przyjął). Gdybym chciała dostać raport szczegółowy to musiałabym zapłacić BIKowi 36zł, ale raczej nie ma potrzeby bo bank sam mi wyjaśni sprawę w ciągu 3 dni…. tyle. Ufff

   Pola33
 • Mam jak wielu, założone przed rokiem konto PODSTAWOWE w BIK i aktywowane ALERTY za 0 zł. Alerty darmowe przychodziły na maila jak i SMS.
  Roczek mija i coś (darmowe) się kończy :(. Dzisiaj otrzymałem od nich maila jak niżej:
  ………………….
  Witaj, dziękujemy za korzystanie z naszych usług. Informujemy, że aktualnie masz aktywne Konto Podstawowe w portalu BIK.
  W ramach swojego konta możesz kupować pojedyncze produkty z oferty BIK, wg aktualnego cennika.
  Za 28 dni Twoje Konto Podstawowe zostanie automatycznie wznowione na czas nieoznaczony.
  (…)
  Pozdrawiamy
  Centrum Obsługi Klientów
  Biuro Informacji Kredytowej
  http://www.bik.pl

  …………………………………
  No i teraz pytanie, co z tym kontem robić dalej ? Zlikwidować (zamknąć) ale jak ? Zostawić
  W którą stronę „iść” ? Czy ktoś z Was już to przerabiał ?
  Czy konto „automatycznie wznowione na czas nieoznaczony” będzie płatne ?
  Może http://livesmarter.pl przygotował by jakiś mini poradnik, taką część 2 do powyższego artykułu ?

  yosa Odpowiedz
 • Koniec bezpłatnej ochrony BIK- co dalej?

  Andrzej Odpowiedz
  • No właśnie, ja dostałem takiego maila od BIK:
   „dziękujemy za korzystanie z naszych usług. Informujemy, że aktualnie masz aktywne Konto Podstawowe w portalu BIK.
   W ramach swojego konta możesz kupować pojedyncze produkty z oferty BIK, wg aktualnego cennika.
   Za 28 dni Twoje Konto Podstawowe zostanie automatycznie wznowione na czas nieoznaczony.”

   Rozumiem, że bezpłatne alerty się skończą ale czy to oznacza, że jak mi wznowią automatycznie to będę musiał coś płacić ? Do tej pory bezpłatnie były też raporty co chyba pół roku i możliwość zablokowania dowodu osobistego w przypadku zgubienia.
   Może LiveSmarter przygotował by jakiś krótki poradnik „Co dalej z bezpłatnym Kontem Podstawowym w BIK” ?? ;)

   yosa
  • Teraz będziesz miał podstawowe konto bez alertów i bez żadnych opłat. Generalnie najlepiej szukać kodu rabatowego na Alerty (ostatnio były znów za darmo, o czym pisałem w czerwcu na blogu) albo ew. sobie wykupić.

   Samo konto w BIK w niczym nie przeszkadza. Wręcz przeciwnie – w razie zgubienia/kradzieży dowodu osobistego możemy sobie szybko „wyklikać” jego zastrzeżenie – informacja automatycznie trafi do wszystkich banków.

   Michał
 • Teraz są bezpłatnie na 3 miesiące, bez żadnych kodów; akurat mi się niedawno skończyły i zapomniałem przedłużyć; włączyło się gładko, czyli dla starych klientów też działa.

  Don Quijote de la Mancha Odpowiedz
 • Czy po utworzeniu nowego konta z alertami na 3 miesiące, można pobrać darmowy raport? Czy jest to możliwe dopiero po pół roku od utworzenia konta?

  Skylla Odpowiedz
  • Powyżej w artykule masz takie info:
   „niezależnie od tego czy posiadamy bezpłatne konto podstawowe czy droższe konto premium zawsze mamy możliwość pobrania raportu z historią na swój temat, czyli tzw. informację ustawową. Możemy to zrobić bezpłatnie co pół roku. Zawiera ona historię wpisów w BIK na temat naszych zobowiązań i spłat.”
   Ale po zalgowaniu i wejściu w Raporty/Raport o mnie
   ……………………..
   Home/Raport BIK/Raport BIK/Informacja
   Nie posiadasz aktywnych raportów do wygenerowania
   Przygotowaliśmy dla Ciebie ofertę już od 39 zł brutto
   ……………………..
   Może trzeba szukać w innym miejscu („zawsze mamy możliwość pobrania raportu”) ?

   yosa
  • Trzeba do nich napisać ręcznie. Sam pisałem pare dni temu i czekam 30 dni na info (wtedy pojawi się w panelu)

   Michał
  • Dokładnie. M. Samcik napisał o tym na swoim blogu 28.06.2018 podając odpowiedź od BIK: „Informacja Ustawowa była wydawana na podstawie przepisów Ustawy o Ochronie Danych Osobowych. Ustawa ta przestała obowiązywać w związku z wejściem RODO. Teraz realizujemy obowiązki wynikające z RODO – na prośbę klientów wydajemy tzw. kopię danych. Musieliśmy dostosować się do nowych przepisów”.

   „Prawa związane z przetwarzaniem przez nas Twoich danych osobowych możesz zrealizować: a. składając wniosek osobiście w Centrum Obsługi Klientów BIK, b. przesyłając wniosek pocztą, c. przesyłając wniosek e-mailem uwierzytelnionym podpisem kwalifikowanym, d. składając wniosek poprzez formularz kontaktu dostępny po zalogowaniu w koncie na Portalu BIK. Twój wniosek powinien zawierać następujące dane: imię, nazwisko, adres korespondencyjny, numer PESEL oraz serię i numer dokumentu tożsamości (…) Kopię danych BIK udostępnia bezpłatnie raz na 6 miesięcy”.

   MB
  • Po co im podawać wszystkie te dane, skoro piszemy po zalogowaniu na koncie, które zweryfikowali?

   Skylla
  • Imię, nazwisko, PESEL oraz serię i numer dokumentu tożsamości mają ale adres korespondencyjny po co, skoro nawet w nowych DO go nie ma ?

   yosa
 • Skomentuj

  Chcesz mieć pewność, że nikt inny nie podpisze się twoim nickiem? Zarejestruj się (lub zaloguj) na LiveSmarter!

  Ostatnie wpisy