Do 720 zł rocznie za transakcje kartą i 3,5% na lokacie na start w Eurobanku

Zakończona

Promocje z premią na start stały się ostatnio bardzo modne. Choć sam z nich często korzystam, to w pewien sposób tęsknię za czasami, kiedy banki oferowały stałe, comiesięczne zwroty za transakcje kartą. Człowiek zakładał wtedy konto, przyzwyczajał się do jednej karty i… co miesiąc wpadała mu za to premia. Czy takie czasy już minęły? Wygląda na to, że nie do końca. Świetnie widać to na przykładzie Eurobanku, który od ponad 3 lat nieprzerwanie oferuje swoim klientom program moneyback z 5-procentowanym zwrotem za transakcje kartą. Sprawdźmy więc czy ciągle warto z niego skorzystać i ile ile można na nim zarobić :)

720 zł zwrotu rocznie w programie Rodzina i Przyjaciele Eurobanku

5% w programie „Rodzina i Przyjaciele”

Program „Rodzina i Przyjaciele” to oferta przeznaczona dla nowych, jak i obecnych posiadaczy konta Active lub Prestige. Aby do niego przystąpić wystarczy po prostu skontaktować się z bankiem i… poprosić o włączenie :)

Od tej pory do zgarnięcia będziemy mieli dwa typy bonusów. Pierwszym (i zdecydowanie najważniejszym) będzie możliwość zyskiwania 5% zwrotu za transakcje kartą w sklepach i internecie. Oczywiście premia nie może być nieograniczona, dlatego maksymalną kwotę zwrotów ustalono na poziomie 60 zł miesięcznie, czyli 720 zł rocznie.

Tak wysoki zwrot nie dotyczy jednak wszystkich typów transakcji. Premiowane są tylko (albo „aż”) te, które wiążą się z podróżami, rozrywką, jedzeniem i sportem. Dokładna lista prezentuje się następująco:

Kategoria sklepów Kod MCC terminala Przykład sklepów
Linie lotnicze 3000-3299, 4511 Wizzair, Ryanair, LOT
Koleje pasażerskie, promy, linie autobusowe – z wyłączeniem lokalnych i podmiejskich 4011, 4112, 4131, 4411 PKP Intercity, Koleje Śląskie, PolskiBus
Wypożyczalnie samochodów 3351-3440, 7512, 7519 Avis, Hertz, Europcar
Hotele, motele, ośrodki wypoczynkowe, usługi rezerwacyjne 3501-3999, 7011 Booking.com
Restauracje, bary, puby, dyskoteki, bary szybkiej obsługi (fast foody), kawiarnie, kluby muzyczne 5812-5814
Kina, teatry, opery, filharmonie, muzea 7832, 7922, 7929 Cinema City, Helios, Multikino
Pływalnie i baseny, Parki wodne, Parki rozrywki, cyrki, akwaria i delfinaria, atrakcje turystyczne 5996, 7991, 7996, 7998, 7999 Nextbike, Koleje liniowe
SPA i salony masażu 7297, 7298
Kluby bilardowe, kręgielnie 7932, 7933
Obiekty sportowe, kluby sportowe, fitness, obozy sportowe i rekreacyjne, campingi, stoki narciarskie, czartery jachtów, przystanie jachtowe, studia i szkoły tańca, pola golfowe 4457, 4468, 7032, 7033, 7911, 7941, 7992, 7997 Park Wodny, Fitness Platinium

Łatwo tu zauważyć, że promocja nie jest nastawiona na konkretny typ klienta. Premię zgarną zarówno osoby, które sporo podróżują, jak i osoby, które uprawiają sport albo odwiedzają kina i teatry. Nie zapomniano również o bardziej powtarzalnych wydatkach, jak jedzenie na mieście czy wypożyczenie roweru. Generalnie Eurobank chce nam zapłacić za większość pozastandardowych wydatków, a przy okazji przyzwyczaić do płacenia również za te standardowe.

Darmowe prowadzenie konta

Drugi bonus przygotowany dla uczestników programu „Rodzina i Przyjaciele” to zwolnienie z opłaty za konto. Opcja ta dostępna jest jednak jedynie dla osób, które polecą konto swojemu znajomemu – wtedy zarówno polecający jak i polecany nie zapłacą nic za posiadanie rachunku (od kolejnego, pełnego miesiąca po dokonaniu skutecznego polecenia). Dodam tylko, że polecona osoba musi być nowym klientem, czyli nie posiadać konta osobistego w Eurobanku przez ostatnie 12 miesięcy.

Co ciekawe jeśli jesteśmy posiadaczem konta w pakiecie Prestige, to możemy polecić znajomemu konto Prestige lub Active. Jeśli posiadamy konto Active – to tylko Active. Maksymalnie konto możemy polecić 4 osobom – i to w zupełności nam wystarczy, bo ten program poleceń nie daje bonusów pieniężnych, tylko zwolnienie z opłat.

Ile kosztuje konto Active?

Co, jeśli nie mamy specjalnie zamiaru polecać konta, tylko chcemy korzystać z programu moneyback? Sprawdźmy co mówi tabela opłat i prowizji.

W przypadku konta w pakiecie Active opłata miesięczna może wynosić 9 zł, jednak bank zobowiązuje się do jej niepobierania w momencie, kiedy na konto wpłynie łącznie min. 1500 zł miesięcznie z tytułu wynagrodzenia, emerytury lub renty. Zamiast tego możemy jednak spełnić drugi warunek: utrzymanie w banku salda w wysokości min. 15 000 zł (np. na koncie oszczędnościowym czy lokatach).

Jeśli chodzi o kartę płatniczą, to tu opłata wynosi 4,90 zł, jednak jest zwracana po wydaniu 400 zł miesięcznie. W zamian wszystkie wypłaty z bankomatów w kraju o wartości min. 100 zł są darmowe (poniżej 100 zł kosztują 1,90 zł).

Jeśli jednak nie zależy nam na wypłatach z bankomatów, to możemy skorzystać z jeszcze jednej opcji – zamiast wyrabiać kartę debetową możemy zamówić kartę mobilną Visa i płacić zbliżeniowo telefonem. Jest ona darmowa przez pierwsze 12 miesięcy niezależnie od wykonanych operacji.

Ile kosztuje konto Prestige?

Stali czytelnicy bloga zapewne nie zdziwią się kiedy okaże się, że dla wielu osób lepszym (tańszym) wyborem może być konto Prestige. Choć na pierwszy rzut oka jego prowadzenie może nas kosztować aż 21 zł miesięcznie, to opłaty można się pozbyć w bardzo łatwy sposób – wystarczy zapewnić wpływy na poziomie 4000 zł miesięcznie. Jak wpływy rozumiemy tu sumę wpłat gotówkowych oraz przelewów przychodzących (byle nie były tu przelewy między naszymi rachunkami w Eurobanku). Oznacza to, że wcale nie trzeba zapewniać wpływów wynagrodzenia, aby konto było darmowe – wystarczy przelać sobie sumarycznie 4000 zł z naszego konta w innym banku :)

Jeśli nie chcemy się „bawić” w przelewy (osobiście ustawiłbym po prostu zlecenie stałe i zautomatyzował proces) to druga opcja zwalniania z opłat to oszczędności na poziomie 50 000 zł.

Co z kartą debetową? Tu zasady są podobne do konta Active – należy wydać 500 zł miesięcznie, aby karta była darmowa. No ale w końcu po to ją mamy, aby z niej intensywnie korzystać. Alternatywnie możemy zamówić mobilną kartę Visa i nie przejmować się opłatami przez pierwszy rok.

Na koniec chciałbym zwrócić uwagę na pewną przewagę konta Prestige nad kontem Active, którą wskazał ls5 w komentarzach (dzięki!). Przy transakcjach zagranicznych prowizja za przewalutowanie wynosi zaledwie 1%. Biorąc pod uwagę fakt, że płatności kartą Visa przeliczane są po kursach organizacji płatniczej (czyli niemal bezstratnie) – otrzymujemy możliwość płacenia w innej walucie po bardzo dobrym kursie. Dodając do tego 5% zwrot za płatności za hotele czy loty wychodzi nam, że jesteśmy jakieś 4% do przodu. Warto korzystać – mało który bank pozwala na zarabianie na płatnościach innych, niż w PLN :)

3,5% na lokacie i 2,5% na koncie oszczędnościowym

Na koniec o jeszcze jednym plusie posiadania konta w Eurobanku, czyli o niezłej ofercie oszczędnościowej. Każda osoba, która aktywuje dostęp do konta poprzez aplikację mobilną będzie mogła założyć promocyjną lokatę LOGujesz-LOKujesz z oprocentowaniem 3,5% w skali roku. Maksymalna kwota lokaty to 10 000 zł, a jej czas trwania to 1 miesiąc. Warto jedynie pamiętać, że z lokaty można skorzystać do 7 dni od aktywacji dostępu na pierwszym urządzeniu mobilnym.

Druga oferta to konto oszczędnościowe w promocji „Ekstra Zysk”, które może aktywować nowy klient (brak konta osobistego przez ostatnie 12 miesięcy) w ciągu 30 dni od otwarcia konta osobistego. Tu do zgarnięcia mamy niezłe 2,5% dla kwoty do 30 00 zł przez 3 miesiące od otwarcia rachunku. Nadwyżka nad tę kwotę zarobi 2%.

Nie przegap!

Komentarze

 • W Avisie nie da się zapłacić kartą debetową tylko kredytowa, a jestem ich stałym klientem. Nie wiem jak w innych wypożyczalniach.

  Manveru21 Odpowiedz
  • Ja zawsze płacę w wypożyczalniach kartą debetową (za samą usługę). Tylko do blokady daję kredytówkę, choć z tym różnie bywa. Generalnie jeśli karta jest wypukła to nie ma znaczenia, jakiego jest typu – o ile są na niej środki potrzebne do opłacenia/blokady.

   Przykładowo za granicą daje zawsze karty walutowe żeby nie tracić na przewalutowaniu. Nie ma problemu (jeśli jest na czym zrobić blokadę).

   Michał
 • Zarezerwowałem noclegi przez TRAVELIST i nie dostałem zwrotu.Czy ma on inny kod mcc niż booking.

  Many Odpowiedz
  • Przyznam szczerze, że z tym bookingiem to też różnie bywa. Najczęściej booking służy tylko do zrobienia rezerwacji, a pieniądze pobiera już sam hotel, który dostaje dane karty – i wtedy zależy jaki mu przyporządkowano kod MCC. Na dodatek jeśli będzie to hotel za granicą, to bardziej opłacalne może być podanie karty walutowej.

   Ale ostatnio mocno się zdziwiłem, kiedy bookowałem hotel na następny dzień i to booking pobrał pieniądze.

   Michał
  • Akurat booking.com MCC ma dobry, ale tam (i przeważnie w tego typu serwisach) zarezerwowany nocleg opłaca się normalnie w recepcji, a tam zawsze MCC jest porawne (dlatego na http://jakimcc.pl/ napisałem ogólnie: 7011 — HOTELE, HOSTELE, PENSJONATY — opłacane w terminalu w recepcji).

   Don Quijote de la Mancha
 • Zdecydowanie trzeba wspomnieć o karcie visa dla konta prestige i rozliczaniu transakcji zagranicznych. Po kursie visa (dość atrakcyjnym + 1% prowizji). Wypłaty z bankomatów za granicą po tym samym kursie, bez opłaty za wypłatę.

  Przy koncie active prowizja dla visy to już 3%. A MC niby bez prowizji, ale po kursie banku.

  Może warto byłoby dodać info o karcie visa dla konta prestige. Nie jest to najlepsza, ale jednak dość dobra oferta na wyjazdy (a z rodziną i przyjaciółmi to chyba jednak najlepsza :) ).

  ls5 Odpowiedz
  • Pewnie, chętnie dorzucę jakieś wskazówki stałych użytkowników tego konta :)

   Faktycznie, jeśli przewalutowanie jest po kursie Visa i prowizja wynosi tylko 1%, to wychodzi nam np. za euro 4,242 zamiast 4,2 – czyli niewiele więcej niż w kantorze. Jeśli nie mamy pod ręką karty w danej walucie to taka opcja wygląda zdecydowanie lepiej, niz u konkurencji (mBank czy Citi potrafią brać ~6% + strata na kursie…).

   Michał
  • Przewalutowanie dla visy jest po kursie organizacji płatniczej, a nie banku. Pewnie o to chodziło, zakładam przejęzyczenie :).
   Jeśli mamy kartę walutową, a nie mamy jak uzyskać maksymalnego zwrotu w inny sposób z rodziny i przyjaciół, to chyba jest to najlepsza opcja.

   Jeśli chodzi o zwroty, z ostatnich mogę potwierdzić, że Airbnb się łapie.

   ls5
  • Tak, poprawiłem :)

   I tak, zgadza się – przy stracie 1% i premii 5% jesteśmy w końcu 4% do przodu. Jeśli coś się łapie do zwrotu, to wychodzimy faktycznie lepiej, niż na transakcjach kartą walutową :)

   Michał
  • #Is5 Dzięki
   Własnie zamówiłem kartę Visa. Wcześniej jakoś mi to umknęło i do tej pory płaciłem MC.
   Jeszcze lepiej byłoby płacić kartą z konta walutowego, ale to chyba się nie łapie do RiP.

   endrju
 • Z opcji tańszych kart, jest visa HCE. Jeśli nic się nie zmieniło, to pierwszy rok za darmo, a potem 2,9 miesięcznie / kryteria zwolnienia z opłaty te same.

  ls5 Odpowiedz
  • Tak, i można ją co rok odnawiać (wyrabiać nową). ☺

   Fajne jest też to, że nie ma (jak w TMUB) dolnego limitu moneybacku — wydamy kwalifikowane 20 zł, to dostaniem 1 zł zwrotu. ☺

   Don Quijote de la Mancha
 • Ktoś wie czy przy koncie Active musi to być prawdziwe wynagrodzenie? Albo czy można liczyć na jakieś zwolnienie z opłat przy wypowiedzeniu? Bo niedługo kończy się zwolnienie dzięki promocji Virgin Mobile, a chętnie bym sobie zostawił to konto do zwrotów

  Aleksy Odpowiedz
 • Chce mi ktoś polecić konto ? :)

  Jox Odpowiedz
 • Ja z tego moneybacku długo korzystałem, sporo wydając na knajpy i podróże zarobiłem dużo, ale widocznie za dużo… W pewnym momencie płatności kartowe przestały działać, mimo że miałem środki na koncie, to każda próba płatności była odrzucana, jakbym był patolem, który nie zauważył, że już wydał wszystkie zasiłki z pomocy społecznej… Dla mnie takie upokorzenie przy kasie (np. w recepcji albo u kelnera) jest nieakceptowalne, a ponieważ banksterzy z Eurobanku bezczelnie twierdzili, że wszystko działa poprawnie, to konto byłem zmuszony zamknąć…

  Don Quijote de la Mancha Odpowiedz
  • aż tak?? Myślałem że po prostu jest blokada 60 zł miesięcznie 720 rocznie i ponad to się po prostu moneyback nie naliczy a nie że w ogóle kartę zablokują…. A płaciłeś tym mobilnym wynalazkiem z HCE czy po prostu plastikową Visą /mastercardem??

   zenek64
  • Płaciłem HCE, pełnych 60 zł chyba nigdy nie wyrobiłem.
   Nie wiem, z czego to odrzucanie wynikało, w innych bankach też mi się zdarzało, że mimo wystarczającego salda był komunikat typu BRAK ŚRODKÓW – NIE HONOROWAĆ, ale to były pojedyncze przypadki, a tutaj w pewnym momencie (dosłownie nagle) zaczęło się tak dziać za każdym razem, a wg pracowników Eurobanku wszystko było w porządku (karta nie zablokowana, ani nic w tym stylu) — tak też powiedział pracownik oddziału, do którego poszedłem konto zamknąć, a gdy mu pokazałem wydruk potwierdzający odrzucenie transakcji sprzed dosłownie paru minut (3 zł z automatu biletowego), to też nie potrafił tego wytłumaczyć… Znaczące też, że w żaden sposób nie próbował mnie przekonywać, bym konta nie zamykał, ale dyspozycję od razu zrealizował…

   Don Quijote de la Mancha
  • oni chyba mają taką politykę teraz że nie pzekonują aby zostać – zamykałem w tym roku kilka kont w oddziałach (Nesta, ING firmowego, Citi , Aliora (którego zresztą po 2 miesiącach znowu otworzyłem dla promocji) w żadnym z banków nie proponowali mi abym został abym przemyslał …. najbardziej zdziwiło mnie to w NEST banku gdyż w oddziale byłem tylko ja i 2 pracownice ludzi u nich nigdy nie ma podobnie zresztą jak bankomatu nie ma :D dziś idę zamknąć CA bo nic już nie daje a naliczyli mi 9,90 opłaty za konto mimo spełnienia warunków bezpłatności ….

   zenek64
  • Mi w CA zaproponowali ofertę retention – zwrot 5% za opłacanie rachunków łącznie do 300zł w skali 18 miesięcy. Może zapytaj, szczególnie że zwracają opłaty za czynsz, a nie tylko prąd czy gaz.

   aircrash
  • nie wiem czy to taka fajna promocja bo nie można zamknąć konta przez 18 miesięcy

   conrad_88
  • Dla samego darmowego assistance nie chciało mi się konta zamykać. Już mi z parę życie uratowali:) A tu jeszcze 3 stówki darmo dają.

   aircrash
  • ubezpieczenia są gratis w pakiecie konta ?

   conrad_88
  • dobra z CA mi się nie udało zamknąć – przekształcili mi konto PLUS na Premium i zwolnili na 6 miesięcy z opłat za konto (potem wpływ 10000 albo 14,90 albo przyjdzie Pan się pożegnać to znowu coś zaproponuję :-) )

   zenek64
 • Mam Eurobank od ponad roku i średnio miesięcznie cashback mam na poziomie 20PLN – dobre i to

  Gienek Odpowiedz
  • Wczoraj po 13 m-cach otworzyłem ponownie konto. Koncze rok z BZWBK w promocji z NC+ a zaczynam drugi rok umowy z Eurobankiem. Zamierzam korzystac z tego programu „Rodzina i Przyjaciele”, jako, że codziennie w pracy jem obiady w pobliskim barze:). Regularnie z dzieciakiem co miesiąc kino, wiec kolo 20 PLN miesięcznie za to powinno wpaść+20PLN za NC+.

   Andrzej
 • @Admin- Michał
  W ubiegłym roku 15 listopada skończyło się wypowiedzenie konta Prestige i zostało zamknięte. Wykorzystałem też lokatę na 3,5%. Czy gdy po rocznej kadencji założę ponownie konto to lokatę na 3,5% też będę mógł założyć?

  Waldemar Odpowiedz
  • Osobiście nie testowałem, ale z komentarzy pamiętam, że ktoś próbował – i niestety nie mógł. Liczy się lokata per PESEL, nawet jak się zamknie i otworzy konto.

   Ale mogłem też coś źle zapamiętać, więc ew. prośba o poprawienie mnie

   Michał
 • Szkoda tylko że do zwrotu nie liczą się już biura podróży i sklepy sportowe. Wcześniej przy 2 wyjazdach wakacyjnych rocznie miałem 4 x pełny zwrot 60 zł ( 2 x zaliczka i 2 x płatność glowna) do tego kilka razy większe zakupy w sklepach sportowych i promocja była naprawdę warta zachodu. Teraz na samych restauracjach, kinach itp to już są dużo mniejsze zwroty. A co do platnosci Visa Eurobanku zagranica to naprawdę polecam – spośród kont złotówkowych naprawdę chyba najlepszy przelicznik – sam korzystam od kilku lat.

  Rask Odpowiedz
 • Do końca roku niezła promocja jest z media expert – http://www.konto-eurobank.pl/mediaexpert/

  Mahyn Odpowiedz
  • W promocji z media expert jest tylko roczne zwolnienie z opłat, więc jak ktoś chce na dłużej to tutaj chyba bardziej opłaca się konto Prestige z przelewami 4.000 zł.

   Mahyn
 • Do obu kont Active i Prestige wydawana jest starsza karta Visa Electron, a nie Visa Debit – czy może być problem z zagranicznymi płatnościami w UK albo za zakupy online w Polsce i zagranicą?

  funk Odpowiedz
 • witam
  skad moge otrzymac kod polecajacy do programu rodzina i przyjaciele?

  Michal1607 Odpowiedz
 • Mam dwa pytania. Którego dnia miesiąca naliczają zwrot? Czy płatności np w McDonaldzie też się naliczają?

  jaceny Odpowiedz
 • hej, a czy działa tutaj sztuczka z pre paidem na Revolut??
  czy zaliczy to jako transakcje do cash backu tak jak jest to w mbanku?

  Bedni87 Odpowiedz
 • Czy żeby aktywować ten moneyback 5% wystarczy dolączyć do programu poleceń, czy konieczne jest to, żeby z mojego linku zarejestrował sie znajomy i dopiero wtedy to się aktywuje?

  ceglaaa Odpowiedz
  • Można przystąpić samemu.

   Mahyn
  • @Mahyn a orientujesz się może od kiedy nalicza się moneyback? Od momentu przystąpienia do programu poleceń, czy od pierwszego pełnego miesiąca?

   ceglaaa
 • Wydaje mi się, iż naliczenie premii powinno działać już od momentu przystąpienia do programu. Sam tego nie testowałem, więc najlepiej potwierdź to u źródła.

  Mahyn Odpowiedz
 • Dostał już ktoś zwrot 5% w ramach programu Rodzina i przyjaciele za maj?

  chmiel Odpowiedz
 • trzeba jeszcze dodać 7230 – salony kosmetyczne i fryzjerskie https://eurobank.pl/promocje/codziennie-zyskuje/

  piotro Odpowiedz
 • Dla posiadaczy kont Prestige i Active ciekawą informację rozsyła SMSem Eurobank.

  „Zmieniamy sposob pobierania oplaty za karte do konta. Nie naliczamy oplaty, jesli wykonasz platnosci karta na min. 500 zl mies. Wiecej na http://www.eurobank.pl/zmn

  Wreszcie przestaną pobierać i oddawać opłatę za kartę,
  do zwalniania z opłaty za kartę będą liczyć datę wykonania transakcji a nie księgowania i sumować się będą transakcje wszystkimi kartami do tego konta, także współposiadaczy

  abba Odpowiedz
 • Jak to jest z opłatą za konto Active w wysokości 9 zł? Miałem założone konto w promocji Media Expert i przez rok opłaty nie miałem. Teraz naliczyli mi 9 zł mimo, że miałem jednorazowy wpływ 1500 zł. Nie było to jednak wynagrodzenie tylko przelew z innego mojego konta. Zwracają te 9 zł tak jak 4,9 zł za kartę?

  Szymon Odpowiedz
  • Chyba 4tysiaki trzeba było przelać Ja zmieniłem na to konto w pełni, ale to znów trzeba 400kartą wydawać.

   Zdzisiek80
  • W tytule musi być ‚wynagrodzenie’. Ja przelałam ze swojego innego konta z takim tytułem 1500zł i opłaty mi nie naliczyli, więc chyba ok.

   asi
 • TRZEBA NAPISAĆ ŻE TEN PROGRAM JUŻ NIE ISTNIEJE OD WRZEŚNIA – dow się ale dopiero od konsultanta teraz jest Nowy – Codziennie zyskuje tyle że Bank nie powiadomił mnie o tym a ja nie dostałem w grudniu za bilety PKP z listopada – poszła reklamacja że skoro bank nie powiadomił to nadal obowiażuje program ale nie wiem czy zwrócą mi 5 % Wątpie…

  piotro Odpowiedz
 • Skomentuj

  Chcesz mieć pewność, że nikt inny nie podpisze się twoim nickiem? Zarejestruj się (lub zaloguj) na LiveSmarter!

  Ostatnie wpisy