Jak otworzyć konto w banku online – czyli jak działa biometria, wideoweryfikacja i zakładanie konta w aplikacji mobilnej BNP Paribas

Banki w Polsce, choć całościowo uznawane za jedne z najnowocześniejszych na świecie, ciągle mają pewne braki technologiczne. Tym, który szczególnie mocno dał się we znaki w ostatnim czasie był… brak możliwości otwierania nowych rachunków. W wielu bankach klient miał bowiem do wyboru wizytę w placówce lub przyjazd kuriera – co w dobie koronawirusa nie było zbyt mądrym rozwiązaniem. Na szczęście nie we wszystkich. Są bowiem banki, które już od jakiegoś czasu mocno inwestują w możliwość zawierania umów całkowicie online – jak choćby BNP Paribas, który pozwala na weryfikację tożsamości za pomocą biometrii i podpisywanie wniosków SMSem, za pomocą systemu Autenti. Biorąc pod uwagę, że dla wielu czytelników bloga powyższe hasła brzmią ciągle dość egzotycznie, sprawdźmy co dokładnie się za nimi kryje. I że diabeł wcale nie taki straszny (a wręcz baaardzo wygodny!).

Krok w tył, aby iść do przodu

Na początek cofnijmy się jednak o kilka lat – do czasów, kiedy standardem w otwieraniu konta przez internet była wizyta kuriera lub… szybki przelew weryfikacyjny z innego banku, w którym posiadamy już konto. O ile w większości przypadków była to niesamowicie wygodna opcja, to w przypadku kradzieży naszej tożsamości złodziej mógł zakładać kolejne konta w zasadzie w nieskończoność. Dlatego od połowy 2016 roku obowiązują nowe wytyczne Komisji Nadzoru Finansowego, które pozwalają bankom otwierać konto przelewem tylko z rachunku, który został uprzednio zweryfikowany (kurier/pracownik banku sprawdził fizycznie, że my to my i wziął od nas wzór podpisu).

Co zrobiły banki? W większości przypadków… wycofały się z tej metody otwierania konta. Część z nich stwierdziła, że wystarczy „prehistoryczna” opcja podpisywania umowy u kuriera bądź w placówce (co je zresztą mocno zabolało w tym roku), a część postanowiła iść do przodu i szukać nowoczesnych rozwiązań – jak zakładanie konta za pomocą biometrii. Sprawdźmy więc jak wygląda ten tajemniczy proces na przykładzie pierwszego banku, który go udostępnił, czyli BNP Paribas. A tu do wyboru mamy dwie opcje.

Szybko, zdalnie, biometrycznie

Pierwsza z nich to złożenie tradycyjnego wniosku o Konto Otwarte na Ciebie za pomocą przeglądarki internetowej. Wniosek ten będzie wyglądał dość standardowo: konieczne będzie załączenie zdjęć dowodu osobistego oraz podanie swoich danych typu data urodzenia czy adres. Następnie nastąpi „magia”, czyli zweryfikowanie naszej tożsamości w bazie PESEL. Jeśli wszystko przebiegnie poprawnie, to zostaniemy przekierowani do serwisu Autenti, gdzie umowę o konto podpiszemy SMSem. Ponieważ jednak nikt nie sprawdził, że osoba wypełniająca wniosek to faktycznie ta sama osoba, która go składa, to po kilku dniach przyjedzie do nas kurier z kartą debetową – i przy okazji sprawdzi czy my to my.

Jak założyć Konto Otwarte na Ciebie w BNP Paribas przez internet

W przesyłce z kartą znajdziemy instrukcję jej aktywacji, co jest również ostatecznym krokiem w aktywacji Konta Otwartego na Ciebie. Wcześniej konto będzie nieaktywne.

A jakby tak nieco skrócić i uprościć cały proces? Wystarczy, że wniosek o konto złożymy za pomoc aplikacji banku, czyli GOmobile. Proces wnioskowania będzie bardzo podobny do tego, który dostępny jest przez przeglądarkę (podajemy dane dowodu i swoje dane personalne), ale oprócz tego będziemy się mogli zweryfikować przy pomocy wideo – wykonując ruchy głową, o które prosi nas aplikacja. W ten sposób pokażemy przed kamerą, że my to my i nasza twarz jest tożsama z tą, którą widać w dowodzie. Informacje o pozytywnej weryfikacji dostaniemy SMSem i mailem. Karta do rachunku przyjdzie pocztą (nie ma potrzeby ponownej weryfikacji przez kuriera).

Jak założyć Konto Otwarte na Ciebie w BNP Paribas przez aplikację mobilną

Darmowe Konto Otwarte na Ciebie

Konto Otwarte na Ciebie, które możemy otworzyć w opisany powyżej sposób, to rachunek bezwarunkowo bezpłatny. Oznacza to, że niezależnie od tego czy będziemy z niego aktywnie korzystać czy nie – nie płacimy ani grosza za jego obsługę w formie opłaty miesięcznej.

Do konta możemy natomiast wybrać jedną z trzech kart. Podstawowa opcja to Karta Otwarta na Dzisiaj, która może kosztować 3 zł, ale opłata nie jest pobierana po wykonaniu zaledwie jednej transakcji w miesiącu. W zamian trzeba iść jednak na pewne kompromisy – czyli płatne (5 zł) wypłaty z bankomatów. Na szczęście wypłaty z urządzeń własnych BNP Paribas są darmowe.

Warto więc wspomnieć o Karcie Otwartej na eŚwiat, która może być dość rozsądnym wyborem w obecnych czasach. Dlaczego? Karta kosztuje nas 6 zł miesięcznie, jednaka w ramach tej opłaty zostajemy objęci ubezpieczeniem „CYBER Pomoc”, które zawiera ochronę przed:

 • utratą środków, która wynika z „bezprawnego rozporządzenia przez osobę trzecią środkami pieniężnymi z konta” poprzez posłużenie się kartą / danymi karty / usługą BLIK
 • niekompletną dostawą towaru zakupionego w sklepie internetowym (lub jej brakiem)
 • awarią komputera, laptopa czy tabletu, która spowoduje utratę danych na jego dysku
 • utratą reputacji w internecie (np. pomówienia czy znieważenia na nasz temat)
 • kradzieżą tożsamości internetowej w internecie w celu oszustwa (np. zaciągniecie kredytu w naszym imieniu).

Biorąc pod uwagę, że w tej chwili nasza aktywność przeniosła się do sieci i załatwiamy tam większość swoich spraw, to ubezpieczenie może być dobrym pomysłem.

Oprócz tego Karta Otwarta na eŚwiat pozwala na darmowe wypłaty ze wszystkich bankomatów w Polsce. Na świecie za darmo możemy korzystać z urządzeń Grupy BNP Paribas oraz z bankomatów Global Alliance (Barclays, Bank of America, Deutsche Bank, Westpac, Scotiabank).

Ważne dokumenty

Advertisement

Nie przegap!

Komentarze

 • A są jakieś ograniczenia konta otwartego w ten sposób? W Millennium np., zanim odwiedzimy oddział, limit przelewów wynosi 5000 zł, nie można wnioskować o kartę kredytową, ani zarejestrować karty SIM.

  laurento Odpowiedz
  • Dokładnie, warto by było też stworzyć jakieś zestawienie aktualnych banków, gdzie można otwierać konto zdalnie wraz z instrukcją oraz wykazem ew. ograniczeń. Nie ma ich za wiele, ale jednak są.

   pws
  • Dobre pomysły – zobaczę co da się zrobić :)

   Michał
 • Fajnie by było jakby jeszcze można zamykać konta z domu przez internet.

  jaceny Odpowiedz
  • przecież wystarczy zadzwonic

   eh
  • Zamykałeś kiedyś konto w ing, w inteligo, w pko?

   jaceny
  • Akurat z tymi bankami niezbyt dobrze trafiłeś, bo faktycznie w 2 z 3 z nich da radę zamknąć konto bez wizyty w oddziale. Przynajmniej mi się udało. W ING było to przesłanie sprzeciwu wobec zmian w TOiP przez wiadomość w bankowości elektronicznej. A Inteligo wystarczy wrzucić wypowiedzenie w kopertę ze znaczkiem i do skrzynki. Też zamkną. Więc obędzie się bez wizyt w oddziale. No chyba, że ktoś nie ma koperty i znaczka, ale raz na jakiś czas warto kupić kilka na zapas ;)

   Borys29
  • Na takie cele genialne jest envelo . pl – aż dziw że to poczta polska wypuściła. Kupujesz znaczek online, płacisz kartą i drukujesz na kartce A4 razem z kopertą do złożenia.

   ls5
  • Borys. Ja zamykałem ing ostatnio w marcu 2019, nie ze względu na zmianę regulaminu tylko z 30-dniowym wypowiedzeniem i nie było możliwości zamknięcia nigdzie indziej niż w oddziale (ani przez internet, ani telefonicznie). Dodatkowy problem był taki, że poza godzinami mojej pracy (po 16) był otwarty tylko jeden oddział w całym Gdańsku. Wysyłanie wypowiedzenia pocztą, traktuję jako jeszcze gorszy sposób wypowiadania, niż wizyta w oddziale. Dlatego tez ująłem tutaj inteligo. Kojarzy mi się ze staniem w kolejce czy wypełnianiem druczka na poczcie, gdzie nie daj Boże nie mogę zapomnieć swojego długopisu, bo są wypisane, zwinięte przez jakiegoś klienta, albo trzymane kurczowo przez panie w okienkach. Poza tym nie zwykłem płacić za zwykłe usługi bankowe, takie jak wypowiedzenie umowy. :-) Konto internetowe, jakim jest inteligo, powinno mieć wszystkie dostępne usługi internetowo.

   jaceny
 • A w bnp jak zadzwonisz to zamkną Ci konto, ale umowę ramową zostawiają, dlatego zawsze zamykałem w oddziale.

  jaceny Odpowiedz
  • Mi umowę ramową bez problemu zamknęli podczas rozmowy telefonicznej.

   Andrzej
 • Ehhh wszyscy się zachwycają otwieraniem kont na selfie, autoryzowaniem płatności na selfie, ciekawe co się stanie kiedy nastąpi pierwszy wyciek danych biometrycznych…. bo to, że tak się stanie jest pewne, pytanie tylko kiedy.

  Ja za tą pozorną wygodę dziękuję, wolę wpisać samemu login i hasełko.

  Lokata Odpowiedz
  • W pełni się z Tobą zgadzam i nie zachęcałbym nikogo do udostępniania bankom swoich danych biometrycznych.

   Jarosław
 • Skomentuj

  Chcesz mieć pewność, że nikt inny nie podpisze się twoim nickiem? Zarejestruj się (lub zaloguj) na LiveSmarter!

  Ostatnie wpisy