Konto oszczędnościowe Profit – jak mądrze korzystać z promocyjnego oprocentowania?

Konto oszczędnościowe Profit w Banku Millennium to, w mojej opinii, prawdopodobnie najlepszy obecnie rachunek oszczędnościowy na rynku. Choć ostatnio pojawia się coraz więcej ofert z minimalnie lepszym oprocentowaniem, to mają one jedną wadę – są mocno ograniczone czasowo. W przypadku konta Profit promocyjne oprocentowanie (w tej chwili 2,5% w skali roku do 100 000 zł) jest ofertą cykliczną. Oznacza to, że spełniając za każdym razem warunki promocji praktycznie zawsze możemy liczyć na niezłe oprocentowanie. Sporo osób ma jednak problemy z zawiłymi warunkami promocji, które, wbrew pozorom, można wytłumaczyć nawet w jednym zdaniu. Sprawdźmy więc jak korzystać z konta Profit optymalnie – tak, aby zarobić na nim jak najwięcej :)

Na początek muszę jednak przypomnieć o jednej, podstawowej kwestii. Wszystkie informacje zawarte w tym wpisie opierają się na doświadczeniach nabytych podczas poprzednich promocji konta oszczędnościowego w Banku Millennium. Oznacza to, że nie mamy żadnej pewności co do przyszłych ofert banku. Teoretycznie może się okazać, że kolejnej promocji… nie będzie. Osobiście trzymam jednak kciuki za to, że Bank Millennium jeszcze długo będzie oferował dobre oprocentowanie i będziecie długo mogli korzystać z poradnika. Póki co, odpukać, zasady działają niezmiennie od przynajmniej 2 lat :)

Promocyjne oprocentowanie tylko dla nowych środków

Zacznijmy jednak od początku. Konto oszczędnościowe Profit to rachunek, który standardowo oferuje relatywnie słabe oprocentowanie – aktualnie od 0,6% (dla kwoty do 50 000 zł) aż po 1,1% (dla kwoty ponad 500 000 zł). Z drugiej strony bank cyklicznie uruchamia promocje, dzięki którym zarobić możemy znacznie więcej – na dzień dzisiejszy 2,5% w skali roku dla kwoty do 100 000 zł i 1,7% ponad tę kwotę. Warunek jest jeden: do banku musimy przynieść nowe środki.

Co to dokładniej oznacza? Bank, uruchamiając nową promocję, informuje nas o tzw. dniu badania salda (albo inaczej dniu badania zaangażowania). Jest to konkretna data, kiedy sprawdzane jest ile mieliśmy oszczędności w Banku Millennium (dokładniej na koniec dnia). Generalnie nie ma znaczenia, czy pieniądze mieliśmy na koncie osobistym, lokatach czy koncie oszczędnościowym – liczy się nasze całe saldo w banku – dlatego najlepiej, aby było jak najniższe.

Jak więc wyciągać z promocji jak najwięcej? Wystarczy… przewidzieć dzień badania zaangażowania i wycofać wszystkie środki z banku. Jest to o tyle łatwe, że (do tej pory) bank wyznaczał ten dzień w dokładnie ostatni dzień obecnej promocji. Jeśli więc, przykładowo, aktualna oferta dla nowych środków trwa od 27.08 do 14.10, to najprawdopodobniej 14.10 będzie dniem wyznaczania nowych środków w kolejnej promocji, która wystartuje 15.10. Wystarczy więc „wyczyścić” wszystkie swoje rachunki w Banku Millennium przed najbliższym weekendem, a wtedy nasze saldo wyniesie 0 zł – czyli wszystko, co przelejemy później do banku będzie nowymi środkami. Proste? Proste :)

Indywidualny okres promocji

Nieco bardziej kłopotliwy jest drugi warunek promocji podwyższonego oprocentowania. Bank informuje bowiem, że promocja trwa w konkretnym przedziale czasowym, ale każdy z nas może ją aktywować w innym momencie i mieć liczone podwyższone oprocentowanie w różnym okresie czasu.

O co tu chodzi? Najprościej będzie to również wytłumaczyć na przykładzie. Obecna promocja dla nowych środków trwa od 27.08 do 14.10 – czyli dokładnie 48 dni. Bank jednak oferuje nam aż 92 dni podwyższonego oprocentowania, które aktywowane jest dopiero w momencie, kiedy system wykryje na naszym rachunku nowe środki.

Co to oznacza? Jeśli nowe środki przelejemy już w pierwszy dzień trwania promocji, to nasze promocyjne oprocentowanie będzie trwało 92 dni – czyli od 27.08 do 27.11.2017. Jeśli natomiast środki przelejemy np. ostatniego dnia promocji, to nasze indywidualne promocyjne oprocentowanie będzie trwało od 14.10 do 14.01.2018. Oczywiście zakładam, że okres trwania promocyjnego oprocentowania wynosi 92 dni (jak obecnie) choć nikt nie daje gwarancji, że tak będzie w przyszłości (bywały już promocje z dłuższym okresem – 122 dni).

Dwie promocje na raz?

Co w przypadku, kiedy aktywowaliśmy sobie nasze indywidualne 92 dni podwyższonego oprocentowania, a w międzyczasie wystartuje nowa promocja? Zgodnie z regulaminem nie możemy korzystać z dwóch promocji na raz, ale po zakończeniu pierwszej z nich możemy automatycznie wskoczyć w kolejną – o ile oczywiście system banku wykryje nowe środki.

Co to oznacza? Tak naprawdę cały wpis sprowadza się do mega prostej i krótkiej zasady: w momencie, kiedy zbliża się koniec obecnej promocji po prostu czyść swoje konto w Millennium, a kilka dni później wracaj ze środkami – bo prawdopodobnie dalej trwa twoje indywidualne 92 dni podwyższonego oprocentowania. Jeśli bank uruchomi nową promocję, to pieniądze które wróciły będą traktowane jako nowe środki – bo w dniu badania zaangażowania miałeś na koncie 0 zł (albo niewiele więcej). W ten sposób po zakończeniu twoich indywidualnych 92 dni danej promocji automatycznie wskoczysz w 92 dni kolejnej promocji. I tak w kółko.

Całość obrazuje poniższy obrazek – na niebiesko zaznaczyłem dni badania salda, na fioletowo – okresy promocji, a na zielono – nasze indywidualne 92 dni obowiązywania promocyjnego oprocentowania:
Konto Oszczędnościowe Profit: jak działa dzień wyznaczania salda - poradnik

Warto dodać, że jeśli nowe środki wrzucimy na konto odpowiednio późno, to istnieje możliwość, że całkowicie ominiemy jedną z edycji promocji. Teoretycznie można starać się śledzić z której oferty korzystamy i od kiedy (ponoć infolinia jest w stanie podać takie informacje), ale ja zazwyczaj po prostu zeruje konto za każdym razem – w końcu nie wiemy jak będą wyglądały warunki nowej promocji.

Haczyk: limit przelewów zewnętrznych

Na koniec prawdopodobnie największa wada oferty, którą na szczęście łatwo rozwiązać – czyli limit przelewów zewnętrznych. Problem ten dotyczy jedynie tych osób, które w Banku Millennium chcą lokować ponad 50 000 zł – bo właśnie tyle wynosi maksymalny limit przelewów zewnętrznych wykonywanych przez internet. Jak go obejść, aby nie ponosić dodatkowych kosztów i aby nasze środki mogły zarabiać jak najdłużej?

Pierwszy krok to przelanie całych oszczędności (załóżmy roboczo, że wynoszą 100 000 zł) z konta oszczędnościowego Profit na konto osobiste – czyli najprawdopodobniej Konto 360°. Ważne, aby wykonać jeden przelew, ponieważ kolejny jest płatny – jego koszt to 7,5 zł. Ponieważ wykonujemy przelew wewnętrzny, to tu nie obowiązują żadne limity – możemy przelać ile chcemy – dlatego przelewamy wszystko.

Kolejny krok to wytransferowanie pieniędzy poza bank. Tutaj sprawa jest prosta: zlecenie przelewu 50 000 zł składamy jednego dnia (np. przed północą), a kolejne 50 000 zł przelewamy kolejnego dnia (np. zaraz po północy). W ten sposób nie łapiemy się na dzienne limity przelewów zewnętrznych.

Zauważmy jednak, że na tego typu podziale minimalnie… stracimy :) 50 000 zł będzie bowiem leżeć na nieoprocentowanym ROR-rze przez jedną noc. Jeśli zależy nam na tym, aby pieniądze nie leżały bezczynne, to całą operację możemy dodatkowo zoptymalizować i… zlecić dwa przelewy jednego dnia. Jak?

Ponieważ zazwyczaj nowe promocje startują w weekend (sobota jest dniem wyznaczania zaangażowania, a niedziela startem promocji) to idealnie będzie wykonać dwa przelewy w piątek – ponieważ wtedy będą mogły zarabiać przez weekend w innym banku (lepszy marny procent, niż nic).

Cały proces można wykonać w ten sposób:

 • w czwartek wieczór zlecamy przelew pełnej kwoty z Konta Oszczędnościowego Profit na Konto 360° – ale ustawiamy datę przelewu na piątek – tak, aby środki jeszcze zarabiały prze noc z czwartku na piątek
 • również w czwartek składamy zlecenie przelania 50 000 zł z Konta 360° na konto w innym banku – i tu również ustawiamy datę przelewu na piątek
 • w piątek składamy zlecenie przelania pozostałych 50 000 zł z bieżącą datą – wtedy jednak bank będzie od nas wymagał posiadania pieniędzy na rachunku (ustawiając datę w przyszłości nie jest to wymagane) więc operację będziemy mogli wykonać dopiero w piątek rano – kiedy zrealizowany zostanie pierwszy przelew.

Oczywiście jeśli nie mamy salda ponad 50 000 zł to wszystko możemy wykonać w piątek w „normalny” sposób – powyższy pateny dotyczy jedynie osób, które mają tam wyższe saldo.

Korzystasz z Konta oszczędnościowego Profit? Nie zapomnij wycofać środków!

Powyższy poradnik nie bez powodu pojawił się dzisiaj. W najbliższą sobotę kończy się bowiem obecna edycja promocji z powyższonym oprocentowaniem. Z tego też względu warto wycofać wszystkie środki z Banku Millennium najpóźniej w piątek (lub ew. w sobotę, ale wtedy nasze pieniądze zawisną przez weekend między bankami i nic nie zarobią). Oby w niedzielę bank wystartował z kolejną, niemal identyczną promocją dla „nowych” środków. Albo jeszcze lepszą :)

Jeśli natomiast nie masz konta w Banku Millennium, to przypominam, że oprócz świetnych 2,5% na koncie oszczędnościowym sam rachunek również jest całkiem niezły. Bank nie pobiera bowiem żadnych opłat za jego prowadzenie, jeśli w danym miesiącu wykonamy 1 płatność kartą oraz zapewnimy wpływ min. 1000 zł (osoby poniżej 26. roku życia nie muszą).

Nie przegap!

Komentarze

 • Ja mam pytanie o mój przypadek – czy ja coś źle zrozumiałem czy może bank źle nalicza odsetki. Kwoty poniżej, dla uproszczenia, podaje inne ale wygladało to tak.
  – w dniu badania salda mam 100 PLN w banku z czego 10 PLN jest na RO Profit reszta normalnie na rachunku biezacym;
  – teraz mam 1000 pln w banku z czego 800 na RO Profit a 200 na bieżacym
  – bylem przekonany ze caly 800 bedzie oprocentowane promocyjnie ale nie jest; odjeli od tego kwote ktora w dniu badania byla na RO czyli promocyjnie mam 790

  tak jest ok? to ja cos nie dotyczatelem/zle zrozumialem?

  mac66 Odpowiedz
  • Dzień badania salda kwota: x
   Dni po dniu badania salda kwota: x + y
   Promocyjne oprocentowanie dla kwoty: y
   Saldo to zarówno pieniądze na ror jak i ko.
   Odsetki liczą się tylko na ko.

   Dan
 • Witam. Korzystałem z promocji 12 która trwała 92 dni, kończyła się u mnie 19 kwietnia. Konto wyczyściłem na dzień 30.03.2019. Ponownie kasa wróciła 2 kwietnia na konto oszczędnościowe i promocja 12 trwała dalej. Nowa promocja, czyli 13 nie załączyła mi się automatycznie 20 kwietnia. Coś nie tak zrobiłem?

  zzzlllyyy1 Odpowiedz
 • Kiedy możliwa jest kolejna promocja i związana z tym akcja przenoszenia środków?

  Rafał Odpowiedz
 • Ja mam pytanie – otworzyłem rachunek bieżący + RO Profit ( korzystam z promocji która trwa od 31 marca do 25 maja 2019 r )

  Wpłaciłem kasę 02-04-2019 r. na RO Profit – czy dzień badania salda to będzie 24 maja 2019 r. a co za tym idzie muszę wypłacić środki z kont ( rachunek bieżący + RO Profit ) najpóźniej przed 24 – tak abym mógł po uruchomieniu promocji przez bank – wrocić z kasą na nową promocję.
  Dobrze to łapię ?

  Rafał Odpowiedz
  • „Dobrze to łapię ?”
   — prawie.
   „tak abym mógł po uruchomieniu promocji przez bank – wrocić z kasą na nową promocję”
   — niezupełnie, wracasz na swoją promocję (trwającą 3 miesiące od jej odpalenia).

   Różowe paski na powyższym diagramie są wspólne dla wszystkich, zielone są indywidualne (zależne od pierwszej wpłaty środków danego klienta).

   Tylko w wyjątkowych sytuacjach może nie mieć sensu wylanie środków na dzień badania salda (czerwone kółko) — gdy indywidualna zielona promocja rozpoczęła się odrobinę wcześniej i można szacować, że będzie trwała aż poza kolejny dzień badania (skończy się dopiero na następnej różowej części).

   Don Quijote de la Mancha
  • Wielkie dzięki za pomoc.
   Teraz to już wszystko jasne – kluczowe było dla mnie wyjaśnienie do promocji po 3 miesiącach

   Rafał
  • Wielkie dzięki za pomoc.

   Rafał
 • Tak. Łapiesz :-) „13. Promocja” trwa od 31.03 do 25.05. Następna promocja najprawdopodobniej będzie trwała od 26.05 do… nie wiadomo (strzelam, że w najgorszym przypadku będzie do 13.07). Dla wszystkich uczestników promocji dzień badania wypada w tym samym dniu i zawsze była to sobota. Najbliższy dzień badania salda zapowiada się na 25.05 (choć to bardziej statystyka niż pewność).
  Natomiast „indywidualny czas trwania promocyjnego oprocentowania” jest ruchomy i każdy z nas ma inny. Ten liczy się do daty wpłaty i trwa 92 dni (w apce jest dokładna data dokąd środki biorą udział w promocyjnym oprocentowaniu). Jeśli wpłaciłeś 2.04 to powinno Ci się skończyć 3.07. Czyli przed moim przewidywaniem ‚najgorszego przypadku’. W takim wypadku od 4.07 środki przestaną uczestniczyć w promocji 13. Dlatego fajnie byłoby od razu wskoczyć do promocji 14. (o ile będzie, ale jaka by nie była, będzie lepsza niż oprocentowanie standardowe) i po to potrzebne jest czyszczenie konta na weekend wyborów do parlamentu europejskiego ;-)

  Be@ Odpowiedz
  • Wielkie za pomoc :-) i szczegółowe wyjaśnienie – teraz już wszystko jasne .

   Rafał
 • Uprzejmie donoszė, że system banku uznaje każdy przelew obojętnie czy go zrealizujesz czy za chwilę anulujesz jak zaistniały choc w przypadku anulowania to nieprawda. Korzystna dla banku. Zrobilam przelew na 50k z data realizacj w piatek. Potem sie rozmyslilam i kwote postanowilam troche zmienić. Anulowalam przelew, zatwierdzilam kodem z telefonu i probowałam zrobic ten „mniejszy” i dupa o czym zgodnie informowal mnie system i pani z infolinii. Nieważne, że przelew anulowany – jego kwota jest wliczana do limitu kwoty wyplaty zlecanej w danym dniu. POLECAM NIE ZMIENIAC ZDANIA 🤣

  Tina Odpowiedz
 • Przegapiłem jedno odnowienie promocji (nie przelałem na czas całości środków poza Millenium) z konta Profit. Z czym zatem wiąże się to przeoczenie? Jaka część i przez jaki czas nie będzie objęta promocyjnym oprocentowaniem? Drugie pytanie: na kiedy spodziewana jest kolejna edycja promocji? Z góry dziękuję za pomoc.

  Rafał Odpowiedz
  • 1. W szczegółach konta Profit w apce lub Millenecie możesz sprawdzić, kiedy kończy się Twój „Okres naliczania promocyjnego oprocentowania”. Jest to termin, po którym powinieneś dla swoich środków poszukać lepszego miejsca.
   Chyba, że już się ten okres skończył i masz teraz „14” pod „Numer edycji Promocji”. Wtedy pewnie „Środki oprocentowane promocyjnie” masz na 0,00, więc trzeba się ewakuować natychmiast. W obu przypadkach powrócić możesz po następnym Dniu badania, czyli…

   2. …od 21 lipca.

   Don Quijote de la Mancha
 • Skomentuj

  Chcesz mieć pewność, że nikt inny nie podpisze się twoim nickiem? Zarejestruj się (lub zaloguj) na LiveSmarter!

  Ostatnie wpisy