Najlepsze lokaty bankowe i konta oszczędnościowe – wrzesień 2023

Przed nami kolejny miesiąc, a to na blogu oznacza przegląd najlepszych lokat bankowych i kont oszczędnościowych. Sprawdźmy więc, gdzie ulokować swoje środki we wrześniu 2023.

9,5% w ofercie Citibanku

Aż 9,5% w skali roku oferowane jest w ofercie Mocne Trio. W zamian za wyrobienie karty kredytowej, założenie konta osobistego i oszczędnościowego zyskujemy tak wysokie oprocentowanie na tym ostatnim – i to przez 4 miesiące i dla kwoty do 100 000 zł.

Zyskujemy, ale pod pewnym warunkiem: Citibank wymaga od nas wyrażenia zgód na przesyłanie informacji handlowych oraz spełnienie poniższych warunków w każdym z czterech miesięcy kalendarzowych obowiązywania oferty:

 • zapewnić wpływy na konto osobiste na łącznie min. 2000 zł (przy czym nie mogą to być wpłaty pochodzące z innych rachunków dla klientów indywidualnych Citibanku)
 • wykonać transakcje kartą kredytową na min. 1000 zł

Jeśli więc zależy nam na jak najwyższym oprocentowaniu, to nic lepszego nie znajdziemy. Szczegóły oferty w dedykowanym prześwietleniu.

8% w Inbanku

Wysokie oprocentowanie oferuje również estoński Inbank. Co istotne: nie ma tu praktycznie haczyków – nie jest wymagane zakładanie konta ani przynoszenie nowych środków. 8% zyskamy na lokacie dla nowych klientów, która dostępna jest dla kwoty do 50 000 zł. Nieco mniej otrzymamy na lokatch standardowych – praktycznie bez limitów kwotowych, bo kwota lokat to maksymalnie 1 000 000 zł (max. 50 000 zł per lokata):

7,9% w ING Banku

7,9% dla nowych klientów banku oraz 7% dla nowych środków oferuje również ING Bank. Pierwsza oferta dostępna jest na Otwartym Koncie Oszczędnościowym (do 200 000 zł) a druga na OKO Bonus (dla kolejnych 200 000 zł). Dodatkowo zakładając konto osobiste w banku (potrzebne do pierwszej promocji) możemy zgarnąć 250 zł.

7,5% na koncie oszczędnościowym i 7% na lokacie w VeloBanku

7,5% do 300 000 zł (i 6% dla kolejnych 100 000 zł) oferuje VeloBank na swoim Elastycznym Koncie Oszczędnościowym. Oferta obowiązuje 3 miesiące od ulokowania nowych środków (względem 16.08). Zaletą konta oszczędnościowego jest to, że możemy z niego przelewać i dorzucać środki kiedy chcemy bez kosztów (pod warunkiem posiadania konta osobistego, na który zlecamy przelewy).

7% w skali roku dostępne jest na Lokacie na nowe środki – w wersji 3-miesięcznej. W wersji 2-miesięcznej zgarniamy już „tylko” 6,5%, a w półrocznej – 6%. Kwota pojedynczej lokaty to maksymalnie 150 000 zł, a lokat możemy założyć 3 (dla danego czasu trwania). W zasadzie jedynym warunkiem założenia lokaty jest przyniesienie do banku nowych środków, czyli nadwyżki nad saldo z dnia 8.08.2023.

7,6% w Nest Banku + do 500 zł premii

7,6% w skali roku oferuje Nest Bank na swojej Lokacie Witaj. Tak wysokie oprocentowanie dotyczy wersji 6-miesięcznej (6% w wersji 3-miesięcznej) do 25 000 zł. Aby z niej skorzystać należy być nowym klientem, który nigdy wcześniej nie posiadał Lokaty Witaj oraz złoży dyspozycje jej otwarcia w ciągu maksymalnie 30 dni od daty otwarcia rachunku osobistego. Konieczne jest jeszcze posiadanie udzielonych zgód marketingowych.

Co ważne: lokata w wersji 3-miesięcznej nie ma żadnych dodatkowych warunków, natomiast lokata 6-miesięczna wymaga od nas zapewnienia w każdym miesiącu kalendarzowym po otwarciu lokaty wpływów na rachunek osobisty min. 2000 zł oraz wykonanie 3 dowolnych czynności spośród: płatność BLIK, płatność kartą, przelew. Warunki pokrywają się z programem poleceń oraz z ofertą na start, dzięki której zgarniemy dodatkowo do 500 zł premii.

7,6% do 50 000 zł dostępnie jest dodatkowo na koncie oszczędnościowym Nest Banku. Oferta dostępna jest dla osób, które zakładają pierwsze takie konto i jest ograniczona czasowo – 90 dni od jego założenia.

6,5% do 250 000 zł w PKO BP

Ciekawą ofertę ma również PKO BP. Zyskamy tam 6,5% na koncie oszczędnościowym Plus – pod warunkiem, że będą to nowe środki, czyli nadwyżka nad saldo z dnia 31.08.2023. Okres oprocentowania wynosi 90 dni, a kwota maksymalna to 250 000 zł.

4 – 7% na koncie oszczędnościowym Banku Millennium

7% na koncie oszczędnościowym oferuje Bank Millennium dla osób, które przyniosą do banku nowe środki (względem 28.07.2023). Premiowane jest maksymalnie 200 000 zł przez okres 90 dni. Problem w tym, że wymagane jest również wykonanie min. 5 transakcji kartą lub BLIKiem – inaczej oprocentowanie spada do 4%.

7% w Pekao

7% na 5 miesięcy oferuje konto oszczędnościowe Pekao S.A.
Oferta kierowana jest głównie do nowych klientów, ale przy odrobinie szczęścia skorzystają z niej też obecni. Kwota maksymalna to 100 000 zł, a czas trwania promocyjnego oprocentowania to 5 miesięcy. Zyskać też możemy 200 zł w gotówce.

7% na lokatach Banku Facto

7% oferuje działający na podstawie wewnątrzunijnych przepisów włoski bank Facto. Jeśli nie przeszkadza nam, że gwarancje środków (do równowartości 100 000 euro) zapewnia włoski odpowiednik BFG, to mamy tu do zdobycia 7% na 3-, 6-, 9- i 12-miesięcy. Innych haczyków brak – po prostu przelewamy pieniądze i zarabiamy.

Aktualna lista lokat Facto prezentuje się następująco:

7% + 450 zł w Alior Banku

7% mogą zgarnąć klienci Alior Banku na koncie Mega oszczędnościowym dla kwoty do 100 000 zł. Wystarczy, że przyniesiemy do banku nowe środki, czyli nadwyżkę nad saldo z dnia 28.08, a oprocentowanie będzie obowiązywało przez 3 miesiące. Oprócz tego bank wymaga od nas wykonywania min. 5 płatności kartą (stacjonarnie) na dowolne kwoty miesięcznie – inaczej oprocentowanie spadnie do 5%.

Oprócz tego czeka na nas również 450 zł na start za założenie konta osobistego.

6,9% na IKO + do 6% na lokatach w Toyota Bank

Ciekawą ofertę depozytową ma ciągle Toyota Bank. 6,9% do 100 000 zł możemy zyskać na Indeksowanym Koncie Oszczędnościowym, którego oprocentowanie oparte jest o stawkę WIBOR 3M. Powyżej 100 000 zł od WIBORu odejmujemy już 3 punkty procentowe marży, co daje nam w tej chwili 3,9%. Oprocentowanie ustalane jest raz na kwartał (a dokładnie w przedostatni dzień), a za prowadzenie konta pobierana jest z góry opłaca 30 zł i oddawana dopiero do 10. dnia roboczego kolejnego miesiąca – pod warunkiem, że nie wycofaliśmy z konta żadnych środków (choć do tego limitu nie wliczają się opłacone lokaty, np. 3-dniowe). Pamiętajmy więc aby na koncie trzymać min. 60 zł, żeby nie wpaść w debet. I dobrze zaplanować ewentualne zamknięcie rachunku w przyszłości.

7% zyskamy natomiast m.in. na kwartalnej Lokacie Plus, a 6,3% na 200-dniowej Lokacie Sprint.

6,5% bez zakładania konta

Nieco mniej od konkurencji, ale na dużo prostszych zasadach, oferuje Santander Consumer Bank. Tu na lokacie 4-miesięcznej zarobimy 6,5% – ale bez zakładania konta i bez dodatkowych warunków – oprócz jednego: konieczne jest przyniesienie nowych środków, czyli nadwyżki nad saldo z dnia 31.07.2023. Kwota lokaty to maksymalnie 400 000 zł, a lokat możemy zakładać dowolną ilość.

Alternatywnie możemy też skorzystać z lokaty rocznej lub kwartalnej, z nieco niższymi oprocentowanie:

Jeśli natomiast nie straszne nam zakładanie konta to warto przypomnieć, że 7% do 50 000 zł oferuje konto oszczędnościowe tego banku.

PS. Przypominam, że pełny i aktualny ranking lokat oraz kont oszczędnościowych dostępny jest zawsze w zakładce „Rankingi”.

Nie przegap!

Komentarze

 • mBank chyba nie pierwszy raz jest pomijany ;) moze go admin nie lubi..
  Raiffi ma 10% do 200k (a ja myslalem ze do 30k) do konca miesiaca (prawie). https://www.raiffeisendigital.com/pl/pl/konta/konto-oszczednosciowe.html
  Nie ma BFG naszego ale jest ich (Austria) do 100k€. Powiedzcie tylko jakim cudem prowadzi im konta PKO, mozna sobie bankowac przez inny bank, wypozyczyc system. Nie znam sie ale na razie dziala.

  Krzychoooo Odpowiedz
 • Na szybko licze i zakladac 200k wolnych jakie mamy w ING na 7.9% to zysk netto w Raiffim bedzie wiekszy o ok 180zl dla pelnego miesiaca, jako ze juz 4 dni minely to ok 155 wiecej by mozna uzyskac, kurcze jest chyba sens? Podwojnego opodatkowania raczej nie ma tylko jak oni dzialaja jak konto jest w PKO prowadzone (IBAN pozycje 3-6 == 1020).

  Krzychoooo Odpowiedz
 • Wziąłem od nich stówkę, i zamknąłem konto. Nie będę swoją kasą finansował ruskich kredytów.

  Łuki Odpowiedz
 • Zawrotne w Velo:
  4,90 % na 2 miesiące,
  5,20 % na 3 miesiące.
  Szał :P

  Duris Odpowiedz
 • Przy przewidywanych spadkach inflacji do jednocyfrowych wartosci, pchalibyscie sie dalej w obligacje COI badz EDO czy predzej wrzucili hajs na rok do Facto na 7% i po tymze roku martwili sie co dalej?

  robber Odpowiedz
  • Po dzisiejszej decyzji to pakuję swoje oszczędności w 10 letnie EDO.

   Angulo
  • Ja też :) najlepiej jeszcze we wrześniu, bo od października na pewno spadnie oprocentowanie w pierwszym roku.

   bernul
  • 10lat mogą nie doczekać… ;)

   Romek
  • Ja z racji wieku wybieram 4 letnie.

   Fazi
  • Kwestia wieku nie ma znaczenia – 10-latki przy wcześniejszym wykupie i tak wychodzą korzystniej w większości scenariuszy niż 4-latki

   robber
  • Ja się zastanawiam czy nie przerzucić części kasy między TOS/COI/EDO.

   Maciek
  • @robber – do 4-5 lat nie oplaca sie brac EDO, bo karencja przy wykupie zje ci wieksze odsetki wzgledem COI. Mam arkusz gdzie liczylem rozne scenariusze i w zaden sposob sie to nie oplaca przy obecnych warunkach. Jesli jednak masz plan na 5-10 lat to pewnie za 4 lata kolejne COI beda mialy gorsze warunki niz obecnie.

   keton
  • Nie wiem, jak wygląda twój arkusz, ale masz publicznie dostępny arkusz u Marcina Iwucia, który jest naprawdę porządnie przygotowany. I tam naprawdę trzeba się postarać, żeby EDO nie wychodziło lepiej już po 2-3 latach. Karencję równoważy procent składany z reinwestowanych odsetek, co przy okazji skutkuje również odwleczoną Belką.

   robber
  • Pierwszy raz widzę ten kalkulator – fajny :-)
   Ale są jednak znaki zapytania:
   1. Jak rozumiem przy porównywaniu rentowności na koniec każdego roku autor zakłada wykup np. COI czy EDO i stąd EDO w pierwszych latach przegrywa z COI.
   2. Nie wiem czy autor uwzględnia reinwestycję odsetek rocznych z COI ( dla uproszczenia powiedzmy w COI) – bo tylko w ten sposób da się rzetelnie porównać to z EDO.

   Bolo
  • Chyba cos zle liczysz :) Nie potrzeba nawet arkusza, zeby wynik byl prosty – do 4 lat COI lepiej sie oplaca niz EDO przy wyciaganiu przed czasem. Zakladam, ze coroczne odsetki z COI i tak sie reinwestuje. Skoro roznica w oprocentowaniu pomiedzy EDO i COI po 1 roku to tylko 0.25+0.25=0.5% (<1 roku tylko 0.25%) a karencja na niekorzysc EDO to 2-0.7=1.3% to nie ma sily zeby ten % przebil karencje. Liczone przy zerwaniu po 1,2,3 i 4 roku. bo rozwazalem same EDO, bo pewnie czesc kasy bedzie mi potrzebna po 4 latach. I jednak czesc wrzucam tez na COI.

   keton
  • warto też pomyśleć co po czterech latach zrobicie z 4-latkami, bo jeśli zrolujesz na kolejne 4 lata to jakie będzie % w piątym roku łącznej inwestycji ?

   adaś
 • Nie bawiłem się nigdy w obligacje, ale czy dobrze kumam:
  1) kupując jutro 4-latki w 1-szym roku oprocentowane są one na 7 proc. W 2,3 i 4 roku już o wskaźnik inflacji +1%. Odsetki dopisywane są co 12 miesięcy.

  2) czy dobrze rozumiem, że w drugim roku jeśli inflacja będzie wynosić np. 8 proc. to te obligacje będą na 9 proc ?

  3) wcześniejszy wykup to opłata 70 gr. Po 4 latach opłaty nie ma.

  4) Polecacie wchodzić teraz w te obligacje ?

  Duris Odpowiedz
  • @Duris wszystko się zgadza. Dodam jeszcze, że jeśli wykupisz je we wrześniu to w 2, 3 i 4 roku przy wyliczaniu oprocentowania będzie brana pod uwagę inflacja z lipca danego roku (oficjalnie ogłaszana w połowie sierpnia).

   bernul
  • Nie zgadza sie. Odsetki sa dopisywane przy 10-latkach, pry 4-latkach sa normalnie wyplacane co roku.

   robber
  • EDO – wcześniejszy wykup – 2zł za obligację (przekalkuluj to sobie!),
   o ile nowa władza, nie zrobi z obligacjami tego samego co z II filarem ;-)

   Anonymous
  • @robber, ale @Duris pytał o 4latki, więc wszystko się zgadza

   bernul
  • Oczywiscie, ze sie nie zgadza. Przeczytaj jeszcze raz, co napisal on, a co ja.

   robber
  • Aaa ok. Bo źle zinterpretowalem jego wpis. Oczywiście przy 4latkach odsetki są wypłacane co roku. Ale w pozostałych kwestiach napisał wszystko słusznie.

   bernul
  • 2) czy dobrze rozumiem, że w drugim roku jeśli inflacja będzie wynosić np. 8 proc. to te obligacje będą na 9 proc ?
   Przy czym chodzi o inflację z miesiąca „minus 2” przed rozpoczęciem kolejnego roku dla obligacji. Np. dla obligacji 4-letnich kupionych dzisiaj we wrześniu, dla 2. roku będziesz miał inflację za lipiec 2024 ogłoszoną w sierpniu 2024

   Ja123
  • 4) Polecacie wchodzić teraz w te obligacje ?
   Zależy kto wygra wobory i czy nie będzie znowu wyborów na wiosnę. Lepiej poczekać do października wg mnie

   Ja123
  • no ale w październiku będzie na 90 % gorsza oferta niż teraz, zawsze można wycofać po wyborach ;-) Zostało mi 3 miesiące uśredniania i zastanawiam się czy nie wpłacić wszystkiego teraz lub w momencie ogłoszenia nowej(gorszej) oferty. Coby się nie działo inflacja będzie duża, lokaty będą spadać … zatem jak ktoś nie ma lepszego pomysłu tylko trzymanie kasy na lokatach obligacje są warte rozważenia

   JoX
  • Chyba 25.09 ogłaszają, jakie stawki będą w 10.2023, zawsze zostaje te 5 dni na zakup obligacji

   Ja123
  • Obligacje beda sie oplacac jeszcze przez lata, nawet jak bedzie trzeba je wczesniej zlikwidowac za jakies 5-8 lat. Ale kazdy robi co uwaza za sluszne dla niego :)

   keton
  • Dzien dobry Forumowiczom. Dołacze się do dyskusji o EDO czyli 10 letnie obligacje .
   Założyłem IKE w PKO BP, kupiłem EDO . Jak ktoś ma 60 lat i przewiduje odejscie na emeryture w wieku 65 lat to jest taka opcja wykupu po 5 latach bez podatku „belki”.

   miron
 • Coś ktoś już wie co tam Getin zamierza od jutra na EKO ? xyz

  prawdziwy-xyz Odpowiedz
 • Bez spiny w BFF jest 7,5 proc. w BFF na 3 lub 6 miesięcy.

  Duris Odpowiedz
  • Getin dzisiaj tylko 6% na 2 lub 4 m na zawrotnej od 5 k proponował do wbk . Ktoś dostał więcej ? xyz

   prawdziwy-xyz
  • wczoraj jak robiłem przelew oferowali 6.7%

   Fazi
  • Getin utrzymał 7,5% na nowe środki na koncie oszczędnosciowym.. obczajają konkurencję 👍 do 24.09. można odpalić promocję i limit to 300tyś.

   Pola33
 • Mille dało mi propozycję lokaty na 8%|3M|do 25k za przelewanie pensji. Promocja do 19.09.

  Be@ Odpowiedz
  • Ja mam tylko 6.5% bez limitu kwoty i bez utraty odsetek ale nie widzę regulaminu, który by potwierdzał naliczenie odsetek w przypadku zerwania tej lokaty. ING zjechał na 6% więc lokata Mille funkcjonująca na zasadzie KO nie byłaby taka zła o ile rzeczywiście tak to działa.

   Ew@
 • Mam wolne 200tys.zl, ale nie wiem, czy np. za rok nie będzie mi część z nich potrzebna, a być może sytuacja tak korzystnie mi się ułoży, że może wcale nie będę musiał ich ruszać.
  Wiedząc o tym, czy nadal opłacalne dla mnie będzie zakup TOS lub COI?
  Nawet jeśli po roku od zakupu będę musiał je wykupić, płacąc 70gr za każdą + podatek belki?
  Do jakiego poziomu musiałyby za rok spaść oprocentowania lokat aby obligacje stały się nieopłacalne?

  Z góry dziękuję

  villemo09 Odpowiedz
 • 3letnie TOS – kapitalizacja następuje po roku? i co roku te odsetki są dopisywane do kwoty wejściowej i także pracują na siebie, zwiększając zysk?
  Natomiast 4letnie COI – brak kapitalizacji, po każdym roku odsetki bank wypłaca na konto i nie powiększają zysku?
  Rozumiem że za odsetki można samemu po roku dokupywać obligacje i samemu o to zadbać, tyle tylko że trzeba o tym pamiętać?

  villemo09 Odpowiedz
 • 1. Czy obligacje TOS i COI mogę „pozbawić|” w jakiś sposób podatku Belki? Może za pomocą IKE, IKZE? Proszę o wyjaśnienie, bo nie mam wiedzy w tym zakresie.

  2. Czemu ok. 20% oszczędności powinniśmy lokować w obligacjach, skąd ta proporcja i czemu nie jest większa, skoro obligacje są często zachwalane?
  Dziękuję

  villemo09 Odpowiedz
 • Od 18 września zmiana oprocentowania w FACTO:
  1 miesiąc 5,25%
  3 miesiące 7,00%
  6 miesięcy 7,00%
  9 miesięcy 6,00%
  12 miesięcy 6,00%
  18 miesięcy 4,50%
  24 miesiące 4,50%
  36 miesięcy 4,00%
  48 miesięcy 3,50%
  60 miesięcy 3,50%

  Duris Odpowiedz
  • Tego można było się spodziewać.
   Czyli to już naprawdę ostatnia okazja na założenie rocznej lokaty na 7%

   g.romek
 • Po wyborach ceny wywalą w górę więc inflacja też. I nagle wyjdzie, że nie ma już płaskowyrów i stopy też cudem znowu skoczą. Więc myślę, że okazja będzie jeszcze DŁUGO …

  Duris Odpowiedz
  • Myślę, że jednak rocznej lokaty na 7% szybko nie zobaczymy. Na krótsze okresy – to i owszem.
   Stopy procentowe w najbliższym kwartale prawdopodobnie jeszcze trochę spadną. Po nowym roku – trudno powiedzieć. Na wykresie inflacji może pojawić się nowy płaskowyż.
   Jak by nie było, na podwyżki stóp % raczej nie ma co na razie liczyć. Gospodarki nie będą chcieli dobijać.

   W związku z tym, dziś ulokowałem ostatnie wolne środki na rocznej lokacie w Facto. Na początku roku w dobrym momencie założyłem lokaty na 8,2 % w Toyota Banku. Wkrótce potem z oferty zniknęły lokaty roczne z ósemką. Może i dziś się nie pomyliłem… Zobaczy się.

   g.romek
 • Podobno Facto daje 7,5 na zatrzymaniowej. Ktoś może to potwierdzić?

  jojo Odpowiedz
  • Tak, informacje na ten temat znajdziesz w zakładkach „Aktualności” oraz „Dokumenty dla klienta” na stronie banku.

   Dostępne są lokaty 7,5% na 3 oraz 6 miesięcy. Kwota minimalna wkładu to 10 tys. zł

   g.romek
  • Hej jak otrzymać to promocyjne oprocentowanie, wystarczy przelać odpowiednią sumę na konto w Facto a później spróbować odesłać te środki aby pojawiła się oferta utrzymaniowa na 7.5?

   Marcinoss
  • @Marcinoss Tak jak napisałeś. Właśnie tak zakładałem w sierpniu na 8%

   Zet
 • Dzwonił Pan z Lokata Facto – powiedział, że jak zechcę wycofać środki pojawi się komunikat systemowy, że zaproponują mi lokatę na 7,5% – tylko nie pamiętam czy jak będę chciał wycofać środki z konta przypisanego do Facto czy już z istniejącej lokaty.

  Czy orientujecie się może?

  MarcinOsz Odpowiedz
 • Kolejna zmiana w FACTO od 22.09:

  1 miesiąc 5,25%
  3 miesiące 6,25%
  6 miesięcy 6,25%
  9 miesięcy 6,00%
  12 miesięcy 6,00%
  18 miesięcy 4,50%
  24 miesiące 4,50%
  36 miesięcy 4,00%
  48 miesięcy 3,50%
  60 miesięcy 3,50%

  Duris Odpowiedz
  • Co ciekawe, pomimo zmian oprocentowania w FACTO dalej dostępna jest lokata promocyjna 7,5% 3m i 6m przy próbie przelania środków z rachunku depozytowego na rachunek zewnętrzny.

   SebastianVstr
  • Wartko korzystać, pewnie wkrótce obniżą.

   g.romek
  • Po ilu dniach od zerwania lokaty facto otrzymuje się pieniądze?

   awosz
 • Mam pytanie do specjalistów od OBLIGACJI Skarbu Państwa.
  Za ok. 2-2,5 roku będę potrzebowała środków na mieszkanie. Chcę kupić obligacje 10-letnie i je wcześniej wykupić. Zastanawiam się nad opłacalnością takiej inwestycji, przy przedwczesnym ich wykupie. Liczył ktoś? Podam przykład:
  1. 29 września b.r. kupuję za 100k. obligacje 10-letnie.
  2. Od 29 września b.r. do 28 września 2024 r. mam na nich oprocentowanie- 7,25%
  3. W drugim okresie odsetkowym / 29.09.24-28.09.25/-inflacja+1,25%
  W dn. 1 grudniu 2025 r. chcę je wykupić przed czasem. Czy za okres październik- 1 grudzień 2025 r. uzyskam jakieś odsetki?

  Karolina Odpowiedz
  • Lepiej rozwaz czy nie lepiej oplaci sie jednak COI na 4 lata. W moich wyliczeniach zwykle przy zrywaniu w 2 czy 3 roku lepiej sie to oplacalo niz EDO. Jak wykupujesz wczesniej to dostajesz odsetki az do dnia przelewu. A przelew jest typowo 5-7 dni roboczych od zlecenia, trzeba na to uwazac.

   keton
 • @keton
  Dzięki, za radę. Chyba tak zrobię. Czy ja dobrze zrozumiałam, że na 4-latkach odsetki są naliczane/ i później wypłacone/ do dnia złożenia dyspozycji o przedwczesnym wykupie? Czy, oprócz opłaty 30gr. za każdą obligację i utraty oprocentowania za czas przelewu, poniosę jakieś koszty?

  Karolina Odpowiedz
  • Dla 4-latek opłata jest 70 gr od obligacji
   „Dla serii zakupionych od 1 kwietnia 2015 r. opłata wynosi 0,70 zł od każdej obligacji czteroletniej.”

   Ja123
 • Dzień dobry .
  Mam obligacje 4 letnie oraz 10 -letnie .Kupione w 2022 roku. Widzę ,że oprocentowanie 4-letnich jest na dziś 7%.Moim zdaniem dobra opcja . Tylko ja nie zamierzam dokonać wykupu wcześniej. Chyba Samcik na blogu pisał o obligacjach w różnych opcjach.
  Wcześniejsza sprzedaż 4 letnich to słaby pomysł, duże koszty 0,70 zł . Lepiej poszukać jeszcze 8% -7% na pół roku .

  miron Odpowiedz
 • Juz jest info o październikowych oprocentowaniach dla obligacji. Nie trzeba się spieszyć. Sytuacja jak z cenami benzyny…czyli kiełbasa wyborcza.

  Ja123 Odpowiedz
  • No nie powiem, jestem zaskoczony – nie dosc, ze nie obnizyli oprocentowania, to je podwyzszyli – dla 4-latek marza wzrosla z 1% do 1.25%, dla 10-latek – z 1.25% do 1.5%.

   robber
  • Widac, ze kolega swiezak z obligacjami :) Po prostu wrocili do starych marz z 2020r :) Jak inflacja zejdzie do 2-2.5% to pewnie jeszcze podniosa marze. To normalne przy COI i EDO. Ale % na 1 rok z pewnoscia po wyborach poleci w dol. Juz obecnie te 7.25 wyglada tylko min. gorzej od oferty np. Velo. A za rok pewnie KO/lokaty to juz max 4-5%.

   keton
  • Skrot myslowy – nie tyle dziwi sam wzrost marz, co ich wzrost przy jednoczesnym pozostawieniu % za pierwszy rok na takim samym poziomie

   robber
  • % na 1 rok to ewidentnie magia wyborow, obniza za miesiac :) A marza – widac ze sa przeslanki, ze inflacja spadnie do tych 5-6% za rok.

   keton
 • To teraz jak oceniacie wzajemną opłacalność TOS 3 letnich 6,85%, 4 latek COI i 10 latek EDO? :-)

  Daugern Odpowiedz
 • Dobry wieczór .
  Faktycznie kuszą dobrą ofertą, na ten moment dobre oprocentowanie 7 na rok ,inflacja od drugiego roku + plus 1,25 .Gdybym miał coś wolego to bym wszedł , i to radzę niezdecydowanym.
  Czteroletnich indeksowanych oszczędnościowych obligacji skarbowych (COI1027). Cena sprzedaży – 100,00 zł. Oprocentowanie w pierwszym, rocznym okresie odsetkowym wynosi 7,00% w skali roku. W kolejnych okresach odsetkowych oprocentowanie jest zmienne wyznaczane na podstawie wskaźnika inflacji i marży 1,25%. Odsetki są wypłacane co roku.

  miron Odpowiedz
  • Oczywiściee to moja prywatna opinia. Proszę się nie kierować moimi opiniami. Mam akcje , obligacje, lokaty itd. i najgorzej wychodze na akcjach.

   miron
 • Jestem tu nowy i dlatego pytam jak w pierwszym roku zrezygnuję z czteroletnich to 7% – 0,7 zł za obligację da jaki procent ? 6,3 % czy coś żle liczę ? Nie chciało mi się kiedyś nosić teczki to teraz muszę nosić woreczki z pieniędzmi. Proszę wytrawnych matematyków o szybką odpowiedż. xyz

  prawdziwy-xyz Odpowiedz
  • 0,7%, ale nie więcej niż do wysokości narosłych odsetek. 6,3% to będzie gdy zerwiesz obligacje DOKŁADNIE po 365 dniach. Jeśli wcześniej, to proporcjonalnie mniej, np. 2,8% po pół roku (3,5%-0,7% opłaty), czyli taki ekwiwalent około 5,5% w skali roku.

   Daugern
  • Tylko od tego trzeba jeszcze odjąć podatek Belki.

   Ewa1
  • Czyli zrywając w dowolnej chwili w pierwszym roku to będzie taki odpowiednik np. KO bankowego o oprocentowaniu 6,3% w skali roku ? xyz

   prawdziwy-xyz
  • Już pojąłem , jeśli krócej niż rok to ta stała opłata 0,7 zł zaniża oprocentowanie , im krócej tym bardziej. xyz

   prawdziwy-xyz
  • Nie, odpowiednik konta 6,3 % będzie jeśli zerwiesz dokładnie po roku, jeśli zerwiesz wcześniej to odpowiednio mniej według tego co napisał Daugern.

   Ewa1
  • Coś ta zabawa chyba dla mnie nie jest zdrowa , pójdę może lepiej szukać swego konta oszczędnościowego. xyz

   prawdziwy-xyz
  • A już myślałem , że to takie nowoczesne KO a to kolejna łamigłówka i to dla wytrwałych. xyz

   prawdziwy-xyz
  • A może by tak fundusze obligacji dobrze się sprawdzały z możliwością zerwania w dowolnej chwili , tylko nie wiem jak tam one stoją czy tam leżą ? Czy przy spadających stopach były by opłacalne ? xyz

   prawdziwy-xyz
  • Fundusze obligacji to patologia. Nie polecam. Zobacz ile zmienily sie ich wyceny w ciagu ostatnich 3-4 lat i porownaj z tym ile mialbys na normalnych COI/EDO.

   keton
 • „Już pojąłem , jeśli krócej niż rok to ta stała opłata 0,7 zł zaniża oprocentowanie , im krócej tym bardziej”
  Dobrze myślisz, im krócej trzymasz tym mniejszy procent końcowy, ze względu na tę stałą opłatę 70 gr.

  Ja123 Odpowiedz
 • To ja zapytam koneserów, co myślicie o tym ruchu z podwyżką marży? Czy to nie podprogowy sygnał, że idzie mocne spowolnienie i inflacja spadnie szybciej, niż się nam zdaje – a wobec tego oprocentowanie COI za rok może wcale nie być takie atrakcyjne? Zastanawiam się między COI a 3-letnimi TOS.

  Daugern Odpowiedz
  • Zwykła kiełbasa przedwyborcza w najgorszym wykonaniu, tak samo zresztą jak z ceną paliwa.

   Angulo
  • Akurat teraz mozna to laczyc z cudem wyborczym, ale docelowo zawsze obligacje w czasach mniejszej inflacji mialy wieksza marze. Teraz wrocili do poziomu 2020r, bo prognozuja za rok inflacje rzedu 6-7%. Dodam, ze w przeszlosci (za czasow PO :) ) marza bywala jeszcze wieksza :)

   keton
  • 7% to już powinno być pod koniec roku. A nawet jeśli za rok też, to w kolejnych latach (2025-2027) będzie moim zdaniem poniżej 5%, a wtedy TOS wyglądają znacznie atrakcyjniej. A koszty wyjścia z obu są takie same plus w TOS podatek Belki jest odraczany na sam koniec 3-letniego okresu.

   Daugern
  • Czy bedzie 7% to zalezy od wynikow wyborow :)

   keton
  • To nie ma znaczenia dla obligacji kupowanych teraz, tylko w grudniu zeszłego roku. Jakoś nie chce mi się wierzyć, że przez kolejne 3 lata COI dadzą średnio zarobić więcej niż TOS.

   Daugern
 • Wracam jeszcze do tematu 4-letnich obligacji. Jak rozumiem opłata 0,70 zł za jedną obligację, przed czasem wykupioną, obowiązuje w każdym okresie oszczędzania. Rozumiem też, że nie może ona przewyższyć kwoty narosłych odsetek. No właśnie a co z odsetkami? Dam przykład. 30 października b.r. kupuję za 100k obligacje 4-letnie. Po pierwszym roku kasuję odsetki w wys. 7%. Po drugim roku odbieram odsetki w wys. inflacja+0,5%. W trakcie trzeciego roku np. 30 lipca 2026 roku wykupuję odsetki przed czasem. Rozumiem, że za okres 1.01.2025-29.07.26 odsetki zostaną naliczone/ inflacja +0,5%/ i pomniejszone o 0,70 pln. Czy dobrze rozumuję?

  Karolina Odpowiedz
  • Z odsetkami źle piszesz. Dla COI:
   Po 1-szym roku kasujesz 7% – minus belka , po drugim inflacja + 1% dla wrześniowych
   i inflacja + 1,25 dla październikowych,
   dla niepełnego trzeciego roku odsetki do daty wykupu + 5 dni roboczych, a dokładniej to jest w każdym liście emisyjnym:
   „oprocentowanie obligacji jest naliczane do piątego dnia roboczego włącznie, następującego po
   dniu złożenia dyspozycji;
   4) wykup obligacji następuje po upływie pięciu kolejnych dni roboczych, następujących po dniu
   złożenia dyspozycji;
   5) w pierwszym okresie odsetkowym należność wypłacona z tytułu przedterminowego wykupu
   jednej obligacji jest pomniejszana o kwotę narosłych odsetek, ale nie wyższą niż 0,70 zł
   (siedemdziesiąt groszy); potrącenia nie dokonuje się wobec posiadaczy obligacji dokonujących
   wypłaty lub wypłaty transferowej z IKE;
   6) począwszy od drugiego okresu odsetkowego przy wypłacie świadczeń z tytułu
   przedterminowego wykupu, wysokość należności od każdej obligacji jest pomniejszana o kwotę
   0,70 zł (siedemdziesiąt groszy); potrącenia nie dokonuje się wobec posiadaczy obligacji
   dokonujących wypłaty lub wypłaty transferowej z IKE;”

   Bolo
 • @Bolo
  Jesteś super. Wiesz, ja tam się w ogóle obligacjami nie interesowałam, ale jak straciłam na bankowych lokatach/ko w l. 2022-2023 r. ze względu na inflację, to chcę najkorzystniej, jak to możliwe, ochronić swoje oszczędności. Napisz mi jeszcze dlaczego po drugim roku we wrześniu mam inflacja+1% a w październiku inflacja+1,25%

  Karolina Odpowiedz
  • @Karolina bo ten nasz NBP na polecenie Nowogrodzkiej podwyższył marżę dla nowej emisji październikowej dla COI i EDO o 0,25% – jako polityczny ruch przedwyborczy. Czyli tych serii nie ma ich jeszcze w sprzedaży, ale warto poczekać i kupić dopiero w październiku bo ta podwyższona marża będzie obowiązywała przez 3 lata dla COI i 9 lat dla EDO.
   Tu masz opis – https://www.obligacjeskarbowe.pl/komunikaty/z-dniem-1-pazdziernika-2023-roku-rozpoczyna-sie-sprzedaz-nowych-emisji/

   Bolo
  • @Karolina – marza zostala podniesiona do poziomu z poczatku 2020r. Jak inflacja jeszcze spadnie to pewnie znow podniosa. Tak bylo zawsze z obligacjami indeksowanymi inflacja. A wszystkim, ktorzy narzekaja, ze marza wrocila do starego poziomu, sugeruje zakupic emisje z tego miesiaca na gorszych warunkach :)

   keton
  • I jeszcze jedno – nie nalezy sie sugerowac tylko i wylacznie marza. Najlepiej podzielic srodki i kupic kilka roznych emisji w kolejnych miesiacach. Nie wiadomo jaka inflacja bedzie w kolejnych miesiacach po roku. 2 i 3, i moze sie okazac, ze obligacje z gorszymi warunkami poczatkowymi dadza wiekszy zwrot. Tak jak bylo np. z obligacjami z 2021 z marnym 1.3% na start i 0.75% marzy.

   keton
  • zgadzam się

   Pietrucha
 • @keton
  Cudowny jesteś. Jakoś nie pomyślałam o uśrednianiu. Zawsze brałam to co najkorzystniejsze w danej chwili. Zbieram kasę na mieszkanie i to dla mnie bardzo ważne. Aktualnie mam do 19 listopada b.r. 8% na KO i trochę szkoda przed czasem tego oprocentowania. Pomyślałam, że dopóki rząd daje na 4-latkach 7% a na 3-latkach 6,85% to czekam do końca października. Zawsze ok. 25-go danego m-ca rząd ogłaszał zasady emisji OSP. Wstępnie zakładam, że już po wyborach, PIS obniży trochę oprocentowanie/ jak wygra opozycja to oprocentowanie ulegnie znacznemu obniżeniu/ i wtedy jeżeli na rynku nie będzie więcej to kupię jednorazowo 3 i 4 latki. Co o tym sądzisz?
  @Bolo
  A Ty?

  Karolina Odpowiedz
  • Jak na 1.5-3 lata to lepiej brac COI, jak na 4 lata to juz zwykle lepiej oplaca sie jednak wejsc w EDO. TOZ sie chyba nigdy nie oplaci, bo % mocno poleca w dol, a i obecnie jest malo oplacalne. Ale tylko moja opinia :) Ja na Twoim miejscu trzymalbym jakies srodki do konca 8% i rozdzielil calosc na 3 miesiace. No chyba, ze za miesiac okaze sie, ze mocno spadnie oprocentowanie glowne COI/EDO. Ale jak pisalem, to zwykle nie ma znaczenia jak sie planuje trzymac obligacje przynajmniej 3-4 lata.

   keton
 • TOS są stałoprocentowe, 6,85% na 3 lata, ja bym to mocno rozważył, ewentualnie rozbicie 50/50 TOS i COI. Koszty przedwczesnego wyjścia są identyczne.

  Daugern Odpowiedz
  • W poniedziałek będzie jeszcze 6,85% czy już mniej? Nigdy nie kupowałem obligacji ale mam konto w Pekao. Przez ich bankowość będzie to łatwe do ogarnięcia?

   Krzysztof
 • 6,85% będzie w poniedziałek, wtorek, środę…i tak aż do końca października. :-)

  A co do Pekao to nie wiem, ja mam obligacje w PKO BP.

  Daugern Odpowiedz
  • Dzięki za info, czyli nie ma pośpiechu. Pod koniec października to pewnie będzie najlepsza opcja stałoprocentowa. Gus podał, że inflacja wynosi 8,2% więc jaszczomb pewnie obniży stopy.

   Krzysztof
  • Cena benzyny zrobiła swoje, inflacja ręcznie sterowana

   Ja123
  • Jeszcze nie tankuję, czekam aż ceny spadną ;-)

   JoX
  • No tak, trzeba wyczuć ten „moment” kiedy jeszcze kolejki nie osiągną zenitu, a benzyna nadal będzie na stanie

   Ja123
 • Zamykał ktoś konta w Toyota? Którego dnia kalendarzowego złożyć wypowiedzenie aby stracić jak najmniej.

  Zet Odpowiedz
 • Po jakim czasie pokazuje się aktywna promocja KO w Aliorze? Na drugi dzień po przelaniu nowych środków?

  dariusz2 Odpowiedz
 • WIBOM3M 5,78 więc chyba tyle będzie wynosić % na IKO w Toyota banku – dzięki CI siwy panie z NBePe

  zenek64 Odpowiedz
 • PKO ma od dzis promke do 250k na 6,5% 90 dni. Trzeba aktywowac nowymi srodkami do 26 X.
  Mill ma 7% do dzis do 100k ciekawe co wymysla od jutra.

  Krzychoooo Odpowiedz
 • Millennium zostawiło 7% na KO

  Romek Odpowiedz
 • Skomentuj

  Chcesz mieć pewność, że nikt inny nie podpisze się twoim nickiem? Zarejestruj się (lub zaloguj) na LiveSmarter!

  Ostatnie wpisy