Najlepsze lokaty bankowe i konta oszczędnościowe – wrzesień 2023

Przed nami kolejny miesiąc, a to na blogu oznacza przegląd najlepszych lokat bankowych i kont oszczędnościowych. Sprawdźmy więc, gdzie ulokować swoje środki we wrześniu 2023.

9,5% w ofercie Citibanku

Aż 9,5% w skali roku oferowane jest w ofercie Mocne Trio. W zamian za wyrobienie karty kredytowej, założenie konta osobistego i oszczędnościowego zyskujemy tak wysokie oprocentowanie na tym ostatnim – i to przez 4 miesiące i dla kwoty do 100 000 zł.

Zyskujemy, ale pod pewnym warunkiem: Citibank wymaga od nas wyrażenia zgód na przesyłanie informacji handlowych oraz spełnienie poniższych warunków w każdym z czterech miesięcy kalendarzowych obowiązywania oferty:

 • zapewnić wpływy na konto osobiste na łącznie min. 2000 zł (przy czym nie mogą to być wpłaty pochodzące z innych rachunków dla klientów indywidualnych Citibanku)
 • wykonać transakcje kartą kredytową na min. 1000 zł

Jeśli więc zależy nam na jak najwyższym oprocentowaniu, to nic lepszego nie znajdziemy. Szczegóły oferty w dedykowanym prześwietleniu.

8% w Inbanku

Wysokie oprocentowanie oferuje również estoński Inbank. Co istotne: nie ma tu praktycznie haczyków – nie jest wymagane zakładanie konta ani przynoszenie nowych środków. 8% zyskamy na lokacie dla nowych klientów, która dostępna jest dla kwoty do 50 000 zł. Nieco mniej otrzymamy na lokatch standardowych – praktycznie bez limitów kwotowych, bo kwota lokat to maksymalnie 1 000 000 zł (max. 50 000 zł per lokata):

7,9% w ING Banku

7,9% dla nowych klientów banku oraz 7% dla nowych środków oferuje również ING Bank. Pierwsza oferta dostępna jest na Otwartym Koncie Oszczędnościowym (do 200 000 zł) a druga na OKO Bonus (dla kolejnych 200 000 zł). Dodatkowo zakładając konto osobiste w banku (potrzebne do pierwszej promocji) możemy zgarnąć 250 zł.

7,5% na koncie oszczędnościowym i 7% na lokacie w VeloBanku

7,5% do 300 000 zł (i 6% dla kolejnych 100 000 zł) oferuje VeloBank na swoim Elastycznym Koncie Oszczędnościowym. Oferta obowiązuje 3 miesiące od ulokowania nowych środków (względem 16.08). Zaletą konta oszczędnościowego jest to, że możemy z niego przelewać i dorzucać środki kiedy chcemy bez kosztów (pod warunkiem posiadania konta osobistego, na który zlecamy przelewy).

7% w skali roku dostępne jest na Lokacie na nowe środki – w wersji 3-miesięcznej. W wersji 2-miesięcznej zgarniamy już „tylko” 6,5%, a w półrocznej – 6%. Kwota pojedynczej lokaty to maksymalnie 150 000 zł, a lokat możemy założyć 3 (dla danego czasu trwania). W zasadzie jedynym warunkiem założenia lokaty jest przyniesienie do banku nowych środków, czyli nadwyżki nad saldo z dnia 8.08.2023.

7,6% w Nest Banku + do 500 zł premii

7,6% w skali roku oferuje Nest Bank na swojej Lokacie Witaj. Tak wysokie oprocentowanie dotyczy wersji 6-miesięcznej (6% w wersji 3-miesięcznej) do 25 000 zł. Aby z niej skorzystać należy być nowym klientem, który nigdy wcześniej nie posiadał Lokaty Witaj oraz złoży dyspozycje jej otwarcia w ciągu maksymalnie 30 dni od daty otwarcia rachunku osobistego. Konieczne jest jeszcze posiadanie udzielonych zgód marketingowych.

Co ważne: lokata w wersji 3-miesięcznej nie ma żadnych dodatkowych warunków, natomiast lokata 6-miesięczna wymaga od nas zapewnienia w każdym miesiącu kalendarzowym po otwarciu lokaty wpływów na rachunek osobisty min. 2000 zł oraz wykonanie 3 dowolnych czynności spośród: płatność BLIK, płatność kartą, przelew. Warunki pokrywają się z programem poleceń oraz z ofertą na start, dzięki której zgarniemy dodatkowo do 500 zł premii.

7,6% do 50 000 zł dostępnie jest dodatkowo na koncie oszczędnościowym Nest Banku. Oferta dostępna jest dla osób, które zakładają pierwsze takie konto i jest ograniczona czasowo – 90 dni od jego założenia.

6,5% do 250 000 zł w PKO BP

Ciekawą ofertę ma również PKO BP. Zyskamy tam 6,5% na koncie oszczędnościowym Plus – pod warunkiem, że będą to nowe środki, czyli nadwyżka nad saldo z dnia 31.08.2023. Okres oprocentowania wynosi 90 dni, a kwota maksymalna to 250 000 zł.

4 – 7% na koncie oszczędnościowym Banku Millennium

7% na koncie oszczędnościowym oferuje Bank Millennium dla osób, które przyniosą do banku nowe środki (względem 28.07.2023). Premiowane jest maksymalnie 200 000 zł przez okres 90 dni. Problem w tym, że wymagane jest również wykonanie min. 5 transakcji kartą lub BLIKiem – inaczej oprocentowanie spada do 4%.

7% w Pekao

7% na 5 miesięcy oferuje konto oszczędnościowe Pekao S.A.
Oferta kierowana jest głównie do nowych klientów, ale przy odrobinie szczęścia skorzystają z niej też obecni. Kwota maksymalna to 100 000 zł, a czas trwania promocyjnego oprocentowania to 5 miesięcy. Zyskać też możemy 200 zł w gotówce.

7% na lokatach Banku Facto

7% oferuje działający na podstawie wewnątrzunijnych przepisów włoski bank Facto. Jeśli nie przeszkadza nam, że gwarancje środków (do równowartości 100 000 euro) zapewnia włoski odpowiednik BFG, to mamy tu do zdobycia 7% na 3-, 6-, 9- i 12-miesięcy. Innych haczyków brak – po prostu przelewamy pieniądze i zarabiamy.

Aktualna lista lokat Facto prezentuje się następująco:

7% + 450 zł w Alior Banku

7% mogą zgarnąć klienci Alior Banku na koncie Mega oszczędnościowym dla kwoty do 100 000 zł. Wystarczy, że przyniesiemy do banku nowe środki, czyli nadwyżkę nad saldo z dnia 28.08, a oprocentowanie będzie obowiązywało przez 3 miesiące. Oprócz tego bank wymaga od nas wykonywania min. 5 płatności kartą (stacjonarnie) na dowolne kwoty miesięcznie – inaczej oprocentowanie spadnie do 5%.

Oprócz tego czeka na nas również 450 zł na start za założenie konta osobistego.

6,9% na IKO + do 6% na lokatach w Toyota Bank

Ciekawą ofertę depozytową ma ciągle Toyota Bank. 6,9% do 100 000 zł możemy zyskać na Indeksowanym Koncie Oszczędnościowym, którego oprocentowanie oparte jest o stawkę WIBOR 3M. Powyżej 100 000 zł od WIBORu odejmujemy już 3 punkty procentowe marży, co daje nam w tej chwili 3,9%. Oprocentowanie ustalane jest raz na kwartał (a dokładnie w przedostatni dzień), a za prowadzenie konta pobierana jest z góry opłaca 30 zł i oddawana dopiero do 10. dnia roboczego kolejnego miesiąca – pod warunkiem, że nie wycofaliśmy z konta żadnych środków (choć do tego limitu nie wliczają się opłacone lokaty, np. 3-dniowe). Pamiętajmy więc aby na koncie trzymać min. 60 zł, żeby nie wpaść w debet. I dobrze zaplanować ewentualne zamknięcie rachunku w przyszłości.

7% zyskamy natomiast m.in. na kwartalnej Lokacie Plus, a 6,3% na 200-dniowej Lokacie Sprint.

6,5% bez zakładania konta

Nieco mniej od konkurencji, ale na dużo prostszych zasadach, oferuje Santander Consumer Bank. Tu na lokacie 4-miesięcznej zarobimy 6,5% – ale bez zakładania konta i bez dodatkowych warunków – oprócz jednego: konieczne jest przyniesienie nowych środków, czyli nadwyżki nad saldo z dnia 31.07.2023. Kwota lokaty to maksymalnie 400 000 zł, a lokat możemy zakładać dowolną ilość.

Alternatywnie możemy też skorzystać z lokaty rocznej lub kwartalnej, z nieco niższymi oprocentowanie:

Jeśli natomiast nie straszne nam zakładanie konta to warto przypomnieć, że 7% do 50 000 zł oferuje konto oszczędnościowe tego banku.

PS. Przypominam, że pełny i aktualny ranking lokat oraz kont oszczędnościowych dostępny jest zawsze w zakładce „Rankingi”.

Nie przegap!

Komentarze

 • mBank chyba nie pierwszy raz jest pomijany ;) moze go admin nie lubi..
  Raiffi ma 10% do 200k (a ja myslalem ze do 30k) do konca miesiaca (prawie). https://www.raiffeisendigital.com/pl/pl/konta/konto-oszczednosciowe.html
  Nie ma BFG naszego ale jest ich (Austria) do 100k€. Powiedzcie tylko jakim cudem prowadzi im konta PKO, mozna sobie bankowac przez inny bank, wypozyczyc system. Nie znam sie ale na razie dziala.

  Krzychoooo Odpowiedz
 • Na szybko licze i zakladac 200k wolnych jakie mamy w ING na 7.9% to zysk netto w Raiffim bedzie wiekszy o ok 180zl dla pelnego miesiaca, jako ze juz 4 dni minely to ok 155 wiecej by mozna uzyskac, kurcze jest chyba sens? Podwojnego opodatkowania raczej nie ma tylko jak oni dzialaja jak konto jest w PKO prowadzone (IBAN pozycje 3-6 == 1020).

  Krzychoooo Odpowiedz
 • Wziąłem od nich stówkę, i zamknąłem konto. Nie będę swoją kasą finansował ruskich kredytów.

  Łuki Odpowiedz
 • Zawrotne w Velo:
  4,90 % na 2 miesiące,
  5,20 % na 3 miesiące.
  Szał :P

  Duris Odpowiedz
 • Przy przewidywanych spadkach inflacji do jednocyfrowych wartosci, pchalibyscie sie dalej w obligacje COI badz EDO czy predzej wrzucili hajs na rok do Facto na 7% i po tymze roku martwili sie co dalej?

  robber Odpowiedz
  • Po dzisiejszej decyzji to pakuję swoje oszczędności w 10 letnie EDO.

   Angulo
  • Ja też :) najlepiej jeszcze we wrześniu, bo od października na pewno spadnie oprocentowanie w pierwszym roku.

   bernul
  • 10lat mogą nie doczekać… ;)

   Romek
  • Ja z racji wieku wybieram 4 letnie.

   Fazi
  • Kwestia wieku nie ma znaczenia – 10-latki przy wcześniejszym wykupie i tak wychodzą korzystniej w większości scenariuszy niż 4-latki

   robber
  • Ja się zastanawiam czy nie przerzucić części kasy między TOS/COI/EDO.

   Maciek
  • @robber – do 4-5 lat nie oplaca sie brac EDO, bo karencja przy wykupie zje ci wieksze odsetki wzgledem COI. Mam arkusz gdzie liczylem rozne scenariusze i w zaden sposob sie to nie oplaca przy obecnych warunkach. Jesli jednak masz plan na 5-10 lat to pewnie za 4 lata kolejne COI beda mialy gorsze warunki niz obecnie.

   keton
  • Nie wiem, jak wygląda twój arkusz, ale masz publicznie dostępny arkusz u Marcina Iwucia, który jest naprawdę porządnie przygotowany. I tam naprawdę trzeba się postarać, żeby EDO nie wychodziło lepiej już po 2-3 latach. Karencję równoważy procent składany z reinwestowanych odsetek, co przy okazji skutkuje również odwleczoną Belką.

   robber
  • Pierwszy raz widzę ten kalkulator – fajny :-)
   Ale są jednak znaki zapytania:
   1. Jak rozumiem przy porównywaniu rentowności na koniec każdego roku autor zakłada wykup np. COI czy EDO i stąd EDO w pierwszych latach przegrywa z COI.
   2. Nie wiem czy autor uwzględnia reinwestycję odsetek rocznych z COI ( dla uproszczenia powiedzmy w COI) – bo tylko w ten sposób da się rzetelnie porównać to z EDO.

   Bolo
  • Chyba cos zle liczysz :) Nie potrzeba nawet arkusza, zeby wynik byl prosty – do 4 lat COI lepiej sie oplaca niz EDO przy wyciaganiu przed czasem. Zakladam, ze coroczne odsetki z COI i tak sie reinwestuje. Skoro roznica w oprocentowaniu pomiedzy EDO i COI po 1 roku to tylko 0.25+0.25=0.5% (<1 roku tylko 0.25%) a karencja na niekorzysc EDO to 2-0.7=1.3% to nie ma sily zeby ten % przebil karencje. Liczone przy zerwaniu po 1,2,3 i 4 roku. bo rozwazalem same EDO, bo pewnie czesc kasy bedzie mi potrzebna po 4 latach. I jednak czesc wrzucam tez na COI.

   keton
  • warto też pomyśleć co po czterech latach zrobicie z 4-latkami, bo jeśli zrolujesz na kolejne 4 lata to jakie będzie % w piątym roku łącznej inwestycji ?

   adaś
 • Nie bawiłem się nigdy w obligacje, ale czy dobrze kumam:
  1) kupując jutro 4-latki w 1-szym roku oprocentowane są one na 7 proc. W 2,3 i 4 roku już o wskaźnik inflacji +1%. Odsetki dopisywane są co 12 miesięcy.

  2) czy dobrze rozumiem, że w drugim roku jeśli inflacja będzie wynosić np. 8 proc. to te obligacje będą na 9 proc ?

  3) wcześniejszy wykup to opłata 70 gr. Po 4 latach opłaty nie ma.

  4) Polecacie wchodzić teraz w te obligacje ?

  Duris Odpowiedz
  • @Duris wszystko się zgadza. Dodam jeszcze, że jeśli wykupisz je we wrześniu to w 2, 3 i 4 roku przy wyliczaniu oprocentowania będzie brana pod uwagę inflacja z lipca danego roku (oficjalnie ogłaszana w połowie sierpnia).

   bernul
  • Nie zgadza sie. Odsetki sa dopisywane przy 10-latkach, pry 4-latkach sa normalnie wyplacane co roku.

   robber
  • EDO – wcześniejszy wykup – 2zł za obligację (przekalkuluj to sobie!),
   o ile nowa władza, nie zrobi z obligacjami tego samego co z II filarem ;-)

   Anonymous
  • @robber, ale @Duris pytał o 4latki, więc wszystko się zgadza

   bernul
  • Oczywiscie, ze sie nie zgadza. Przeczytaj jeszcze raz, co napisal on, a co ja.

   robber
  • Aaa ok. Bo źle zinterpretowalem jego wpis. Oczywiście przy 4latkach odsetki są wypłacane co roku. Ale w pozostałych kwestiach napisał wszystko słusznie.

   bernul
  • 2) czy dobrze rozumiem, że w drugim roku jeśli inflacja będzie wynosić np. 8 proc. to te obligacje będą na 9 proc ?
   Przy czym chodzi o inflację z miesiąca „minus 2” przed rozpoczęciem kolejnego roku dla obligacji. Np. dla obligacji 4-letnich kupionych dzisiaj we wrześniu, dla 2. roku będziesz miał inflację za lipiec 2024 ogłoszoną w sierpniu 2024

   Ja123
  • 4) Polecacie wchodzić teraz w te obligacje ?
   Zależy kto wygra wobory i czy nie będzie znowu wyborów na wiosnę. Lepiej poczekać do października wg mnie

   Ja123
  • no ale w październiku będzie na 90 % gorsza oferta niż teraz, zawsze można wycofać po wyborach ;-) Zostało mi 3 miesiące uśredniania i zastanawiam się czy nie wpłacić wszystkiego teraz lub w momencie ogłoszenia nowej(gorszej) oferty. Coby się nie działo inflacja będzie duża, lokaty będą spadać … zatem jak ktoś nie ma lepszego pomysłu tylko trzymanie kasy na lokatach obligacje są warte rozważenia

   JoX
  • Chyba 25.09 ogłaszają, jakie stawki będą w 10.2023, zawsze zostaje te 5 dni na zakup obligacji

   Ja123
  • Obligacje beda sie oplacac jeszcze przez lata, nawet jak bedzie trzeba je wczesniej zlikwidowac za jakies 5-8 lat. Ale kazdy robi co uwaza za sluszne dla niego :)

   keton
  • Dzien dobry Forumowiczom. Dołacze się do dyskusji o EDO czyli 10 letnie obligacje .
   Założyłem IKE w PKO BP, kupiłem EDO . Jak ktoś ma 60 lat i przewiduje odejscie na emeryture w wieku 65 lat to jest taka opcja wykupu po 5 latach bez podatku „belki”.

   miron
 • Coś ktoś już wie co tam Getin zamierza od jutra na EKO ? xyz

  prawdziwy-xyz Odpowiedz
 • Bez spiny w BFF jest 7,5 proc. w BFF na 3 lub 6 miesięcy.

  Duris Odpowiedz
  • Getin dzisiaj tylko 6% na 2 lub 4 m na zawrotnej od 5 k proponował do wbk . Ktoś dostał więcej ? xyz

   prawdziwy-xyz
  • wczoraj jak robiłem przelew oferowali 6.7%

   Fazi
  • Getin utrzymał 7,5% na nowe środki na koncie oszczędnosciowym.. obczajają konkurencję 👍 do 24.09. można odpalić promocję i limit to 300tyś.

   Pola33
 • Mille dało mi propozycję lokaty na 8%|3M|do 25k za przelewanie pensji. Promocja do 19.09.

  Be@ Odpowiedz
  • Ja mam tylko 6.5% bez limitu kwoty i bez utraty odsetek ale nie widzę regulaminu, który by potwierdzał naliczenie odsetek w przypadku zerwania tej lokaty. ING zjechał na 6% więc lokata Mille funkcjonująca na zasadzie KO nie byłaby taka zła o ile rzeczywiście tak to działa.

   Ew@
 • Mam wolne 200tys.zl, ale nie wiem, czy np. za rok nie będzie mi część z nich potrzebna, a być może sytuacja tak korzystnie mi się ułoży, że może wcale nie będę musiał ich ruszać.
  Wiedząc o tym, czy nadal opłacalne dla mnie będzie zakup TOS lub COI?
  Nawet jeśli po roku od zakupu będę musiał je wykupić, płacąc 70gr za każdą + podatek belki?
  Do jakiego poziomu musiałyby za rok spaść oprocentowania lokat aby obligacje stały się nieopłacalne?

  Z góry dziękuję

  villemo09 Odpowiedz
 • 3letnie TOS – kapitalizacja następuje po roku? i co roku te odsetki są dopisywane do kwoty wejściowej i także pracują na siebie, zwiększając zysk?
  Natomiast 4letnie COI – brak kapitalizacji, po każdym roku odsetki bank wypłaca na konto i nie powiększają zysku?
  Rozumiem że za odsetki można samemu po roku dokupywać obligacje i samemu o to zadbać, tyle tylko że trzeba o tym pamiętać?

  villemo09 Odpowiedz
 • 1. Czy obligacje TOS i COI mogę „pozbawić|” w jakiś sposób podatku Belki? Może za pomocą IKE, IKZE? Proszę o wyjaśnienie, bo nie mam wiedzy w tym zakresie.

  2. Czemu ok. 20% oszczędności powinniśmy lokować w obligacjach, skąd ta proporcja i czemu nie jest większa, skoro obligacje są często zachwalane?
  Dziękuję

  villemo09 Odpowiedz
 • Od 18 września zmiana oprocentowania w FACTO:
  1 miesiąc 5,25%
  3 miesiące 7,00%
  6 miesięcy 7,00%
  9 miesięcy 6,00%
  12 miesięcy 6,00%
  18 miesięcy 4,50%
  24 miesiące 4,50%
  36 miesięcy 4,00%
  48 miesięcy 3,50%
  60 miesięcy 3,50%

  Duris Odpowiedz
  • Tego można było się spodziewać.
   Czyli to już naprawdę ostatnia okazja na założenie rocznej lokaty na 7%

   g.romek
 • Po wyborach ceny wywalą w górę więc inflacja też. I nagle wyjdzie, że nie ma już płaskowyrów i stopy też cudem znowu skoczą. Więc myślę, że okazja będzie jeszcze DŁUGO …

  Duris Odpowiedz
  • Myślę, że jednak rocznej lokaty na 7% szybko nie zobaczymy. Na krótsze okresy – to i owszem.
   Stopy procentowe w najbliższym kwartale prawdopodobnie jeszcze trochę spadną. Po nowym roku – trudno powiedzieć. Na wykresie inflacji może pojawić się nowy płaskowyż.
   Jak by nie było, na podwyżki stóp % raczej nie ma co na razie liczyć. Gospodarki nie będą chcieli dobijać.

   W związku z tym, dziś ulokowałem ostatnie wolne środki na rocznej lokacie w Facto. Na początku roku w dobrym momencie założyłem lokaty na 8,2 % w Toyota Banku. Wkrótce potem z oferty zniknęły lokaty roczne z ósemką. Może i dziś się nie pomyliłem… Zobaczy się.

   g.romek
 • Podobno Facto daje 7,5 na zatrzymaniowej. Ktoś może to potwierdzić?

  jojo Odpowiedz
  • Tak, informacje na ten temat znajdziesz w zakładkach „Aktualności” oraz „Dokumenty dla klienta” na stronie banku.

   Dostępne są lokaty 7,5% na 3 oraz 6 miesięcy. Kwota minimalna wkładu to 10 tys. zł

   g.romek
  • Hej jak otrzymać to promocyjne oprocentowanie, wystarczy przelać odpowiednią sumę na konto w Facto a później spróbować odesłać te środki aby pojawiła się oferta utrzymaniowa na 7.5?

   Marcinoss
  • @Marcinoss Tak jak napisałeś. Właśnie tak zakładałem w sierpniu na 8%

   Zet
 • Dzwonił Pan z Lokata Facto – powiedział, że jak zechcę wycofać środki pojawi się komunikat systemowy, że zaproponują mi lokatę na 7,5% – tylko nie pamiętam czy jak będę chciał wycofać środki z konta przypisanego do Facto czy już z istniejącej lokaty.

  Czy orientujecie się może?

  MarcinOsz Odpowiedz
 • Kolejna zmiana w FACTO od 22.09:

  1 miesiąc 5,25%
  3 miesiące 6,25%
  6 miesięcy 6,25%
  9 miesięcy 6,00%
  12 miesięcy 6,00%
  18 miesięcy 4,50%
  24 miesiące 4,50%
  36 miesięcy 4,00%
  48 miesięcy 3,50%
  60 miesięcy 3,50%

  Duris Odpowiedz
 • Mam pytanie do specjalistów od OBLIGACJI Skarbu Państwa.
  Za ok. 2-2,5 roku będę potrzebowała środków na mieszkanie. Chcę kupić obligacje 10-letnie i je wcześniej wykupić. Zastanawiam się nad opłacalnością takiej inwestycji, przy przedwczesnym ich wykupie. Liczył ktoś? Podam przykład:
  1. 29 września b.r. kupuję za 100k. obligacje 10-letnie.
  2. Od 29 września b.r. do 28 września 2024 r. mam na nich oprocentowanie- 7,25%
  3. W drugim okresie odsetkowym / 29.09.24-28.09.25/-inflacja+1,25%
  W dn. 1 grudniu 2025 r. chcę je wykupić przed czasem. Czy za okres październik- 1 grudzień 2025 r. uzyskam jakieś odsetki?

  Karolina Odpowiedz
  • Lepiej rozwaz czy nie lepiej oplaci sie jednak COI na 4 lata. W moich wyliczeniach zwykle przy zrywaniu w 2 czy 3 roku lepiej sie to oplacalo niz EDO. Jak wykupujesz wczesniej to dostajesz odsetki az do dnia przelewu. A przelew jest typowo 5-7 dni roboczych od zlecenia, trzeba na to uwazac.

   keton
 • Skomentuj

  Chcesz mieć pewność, że nikt inny nie podpisze się twoim nickiem? Zarejestruj się (lub zaloguj) na LiveSmarter!

  Ostatnie wpisy