Najlepsze lokaty bankowe i konta oszczędnościowe – maj 2019

Przed nami długi weekend majowy – a to dla wielu z nas czas na odpoczynek i relaks. To również początek nowego miesiąca, który wiele osób wykorzystuje do przeglądnięcia swoich finansów i przelania oszczędności na najlepsze dostępne obecnie lokaty i konta oszczędnościowe. A trzeba przyznać, że tym razem trudno o znalezienie dobrych ofert nie będzie. Jedna z nich jest nawet tak dobra, że… w zasadzie nie ma sensu korzystanie z innych :)

Lokaty BEZ zakładania konta osobistego (3,5% – 4%)

Tradycyjnym liderem zestawienia jest świetna Lokata Happy Idea Banku. Możemy na niej ulokować do 20 000 zł na okres 3 miesięcy, a oprocentowanie wynosi 4% w skali roku. Co istotne: lokatę możemy zerwać wcześniej bez utraty naliczonych już odsetek. Nie trzeba też zakładać żadnego konta.

Wada? Lokatę Happy możemy założyć tylko raz w życiu, będąc nowym klientem banku. Co to oznacza? Wykluczone są osoby, których PESEL znajduje się juz w bazie banku (i to nawet, jeśli wnioskował o jakikolwiek produkt, ale ostatecznie go nie założył!). Zwracam też uwagę, że przelew środków na Lokatę Happy powinien pochodzić z naszego konta, a wszystkie dane przelewu (np. adres) muszą być identyczne jak te, które podaliśmy we wniosku.

Alternatywa? Lokata mobilna Getin Banku, która dostępna jest zarówno dla nowych, jak i obecnych klientów. Ci pierwsi muszą jednak uzyskać pierwsze dostęp do bankowości elektronicznej Getin Banku – a to najprościej zrobić wnioskując o jakiś produkt, np. e-Lokatę na nowe środki.

3,5% na 3 miesiące oferuje również Idea Bank na alternatywnej wersji Lokaty Happy, czyli Lokacie Happy Pro. Tam kwota maksymalna wynosi nawet 400 000 zł. Jeśli wolimy niższe oprocentowanie w zamian za wyższą kwotę maksymalną, to zamiast zwykłej Lokaty Happy możemy wybrać wersję Pro.

Ale w chwili obecnej Lokata Happy Pro nie ma większego sensu. Dlaczego? Dostępna jest bowiem 3-miesięczna Lokata Wiosenna, która oferuje 3,5% w skali roku bez żadnych innych ograniczeń. Oznacza to, że mogą ją założyć zarówno nowi, jak i obecni klienci banku. Nie ma też znaczenia czy posiadamy konto osobiste i ile lokat / na jakie kwoty chcemy założyć. Haczyków brak. Oznacza to również mniej więcej tyle, że w tym miejscu moglibyśmy zakończyć dzisiejszy wpis :)

Lokaty dla klientów otwierających konto osobiste (3% – 4%)

Co jednak, jeśli z jakichś powodów nie chcemy skorzystać oferty Idea Banku i szukamy innych rozwiązań? Tu z pomocą przyjdą nam wysokooprocentowane lokaty dostępne dla osób, które są skłonne otworzyć konto osobiste.

Od wielu miesięcy najlepszym wyborem pod względem lokat dla klientów otwierających konto jest Nest Bank ze swoją Lokatą Witaj. W ciągu 30 dni po otwarciu Nest Konta możemy na niej ulokować do 10 000 zł z oprocentowaniem 4% w skali roku. Czas trwania lokaty to 3 miesiące, choć teoretycznie możemy wybrać wersję 6-miesięczną – jednak wtedy do zgarnięcia promocyjnego oprocentowania wymagany jest wpływ wynagrodzenia, dlatego jeśli nie chcemy aż tak mocno wiązać się z bankiem, to lepiej skorzystać z wersji krótszej lokaty (bez dodatkowych warunków).

Pamiętajmy również, że w Nest Banku oferowane jest również konto Nest Rodzinne Oszczędności, które za sprawą fajnego bonusa pozwala na zyskanie jakichś 5,7% w skali roku – przy czym musimy dorzucać środki co miesiąc. O szczegółach tego mechanizmu pisałem ponad 2 lata temu, kiedy rachunek debiutował na rynku.

4% na lokacie oferuje również Plus Bank. Ta oferta ma jednak spory haczyk – karta (obligatoryjnie wydawana do konta) kosztuje 9 zł, o ile nie wydamy nią 500 zł miesięcznie. Dlatego zdecydowanie bardziej opłaca się skorzystać z oferty mLokaty na wejście w mBanku, która jest bardzo podobna do lokaty w Neście – kwota maksymalna to 10 000 zł, a czas trwania lokaty to 3 miesiące. Jedyna różnica jest w oprocentowaniu – spada do 3,5%. A konto mamy za darmo.

Lokaty, a raczej konta oszczędnościowe dla wyjadaczy

Co, jeśli powyższe oferty ciągle nam nie pasują? W zasadzie nie pozostaje nam nic innego, jak skorzystać z oferty promocyjnych kont oszczędnościowych. Tych mamy na rynku ostatnio całkiem dużo i możemy na nich zyskać od 2,7% do nawet 4% w skali roku.

Najlepszą obecnie ofertę konta oszczędnościowego oferuje Citibank. Promocja dostępna jest dla nowych klientów banku, którzy przeniosą do niego swoje wynagrodzenie. Kwota maksymalna, która zarobi tak dużo, to 10 000 zł przez 4 miesiące.

Jeśli szukamy czegoś dla większej kwoty (i bez konieczności przenoszenia wynagrodzenia) to zdecydowanie najlepszą ofertę ma Getin Bank, który oferuje 3,4% na koncie oszczędnościowym aż do 400 000 zł – zarówno dla nowych, jak i obecnych klientów. Szczegółowo o tej ofercie pisałem tutaj. Warto tu dodać, że ten sam bank na tym samym rachunku pozwala nam zyskiwać 0,1 punktu procentowego więcej – ale tylko do 10 000 zł – pod warunkiem, że zapewnimy odpowiednie wpływy. Co istotne: ta oferta obowiązuje przez rok! Szczegółowo pisałem o niej w tym artykule.

Coś innego?

3% do 20 000 zł na Koncie Jakże Osobistym od Alior Banku w ramach „korzyści”. Pamiętajmy tylko, że tam dochodzą dodatkowe warunki do spełnienia do bezpłatności konta osobistego.

2,7% do 100 000 zł oferuje ciągle konto oszczędnościowe Banku Millennium oraz Santander Bank Polska. Pierwsza z ofert ma taki plus, że jest cykliczna i można z niej korzystać w zasadzie non-stop. Druga dostępna jest do końca czerwca ale nie zdziwię się, jeśli zostanie przedłużona. Szczegółowo pisałem o niej przy okazji ostatniego wpisu.

PS. Pamiętajcie, że aktualne zestawienie lokat zawsze znajdziecie na lokaty.livesmarter.pl oraz w formie wygodniej wyszukiwarki – w naszej porównywarce finansowej depozaur.pl.

Nie przegap!

Komentarze

 • Wszystko poszło na wiosenną w transzach, żeby można było w razie czego odzyskać część pieniędzy :)

  rolin Odpowiedz
 • Wiosenna i tak jest z mozliwoscia zerwania bez utraty odsetek, wiec nie trzeba dzielic w kilka mniejszych.

  Dex Odpowiedz
  • Trzeba, jeśli się komuś nie chce rolować. Praktycznie wystarczy chyba składać wnioski, by ciągle mieć 5 czy 10 ważnych (i na nie w przypadku wycofania Wiosennej przenieść środki z posiadanej dużej), ale jednorazowe założenie 5 czy 10 jest jednak prostsze…

   Don Quijote de la Mancha
  • O co chodzi z tym rolowaniem :)?

   Wuuuuu
  • Rolowanie, czyli „zwijanie” czy też bardziej poprawnie zrywanie trwającej lokaty, by z kapitału i naliczonych odsetek założyć kolejną.

   Bolo
  • dzięki :)

   Wuuuuu
 • Na kilka mniejszych:) oczywiscie mialo byc :)

  Dex Odpowiedz
 • Czy przerywając wiosenną po 30 dniach będe mógł założyć ją ponownie z całym kapitałem plus odsetkami, które zarobię przez te 30 dni?

  tomkowz Odpowiedz
 • W razie czego jest też roczna na 3.5% :)

  Rafał Odpowiedz
 • Inflacja w kwietniu już wynosi 2,2% więc wszystko poniżej 2.716% brutto przynosi stratę.

  Manveru21 Odpowiedz
  • Chińska Panda, którą w kwietniu kupiłem za 4895 zł aktualnie u tego samego sprzedawcy kosztuje 5930 zł — co oznacza wzrost o 21% w niespełna 150 dni (pomijając oczywiście spread).

   Don Quijote de la Mancha
  • Już 6126 zł — wzrost ceny o 25% (70% w skali roku).

   Don Quijote de la Mancha
 • jest ktoś na sali kto założył roczną na kilkaset tys poniżej BFG? Jakoś przekonać się nie mogę mimo gwarancji rządowych. To trochę czasu jest a cała operacja może okazać się bez sensu gdy okaże się że IB za 2mc zniknie z rynku i to przy udziale BFG więc odsetki bedą za ten okres tylko. No chyba że nastapi przejęcie i kontynuacja lokat.
  A jak to będzie w razie czego… przejmą tylko depozyty czy konta też? Bo ja na przykład karty i konta w PKO wolałbym nie mieć a wiadomo – likwidacja karty powoduje wzrost kosztów de facto niżby ta kartę się miało a nie lubię być zmuszany do robienia obrotów kartą byle uniknąć opłat.

  marynatek Odpowiedz
  • Jeśli nie możesz się przekonać do gwarancji rządowych to pozostaje Ci przeniesienie depozytów do PKO (promocja „śmieszny procent” – wychodzi jakieś 1.8% na nowe środki na 3 miesiące, później „wysokie” 1% rocznie) albo obligacje skarbowe 12-letnie (jeśli posiadasz rodzinę i jesteś bardzo zdrowy). Inny opcja to materac lub tzw. skarpeta, ale trzeba uważać na nieproszonych gości.

   Gdyby IB miała zniknąć z rynku „przy udziale BFG” to już by jej nie było. Nie po to były pożyczki z NBP, żeby teraz bank miał zostać zaorany. Zresztą jaki widzisz wtedy problem? Dostaniesz swoje pieniądze i odsetki z BFG i będziesz mógł trzymać swoje pieniądze gdziekolwiek Ci się zamarzy.

   Co do przejecia przez PKO, jakkolwiek naiwnie i zabawnie to brzmi – masz coś takiego jak wypowiedzenie umowy – nawet w PKO.

   Tomko
  • @Tomko, może @marynatek myśli o uczestnictwie w jakiejś promocji dla nowych klientów w PKO BP i dlatego nie chce tam być przeniesiony… ?

   (Nie, no tak poważniej, to nadmiar debilizmu o tej porze mi szkodzi, pójdę sobie…)

   Don Quijote de la Mancha
  • Jak cie przeniosą z lokatą to nie wiem czy sobie konto zlikwidujesz ot tak sobie chyba że dadzą opcję zmiany konta do wypłaty po zakończeniu – w innym banku.
   Nie jestem przekonany nie tyle co do gwarancji co do sensu ładowania tam pieniędzy w chwili gdy za kwartał bank może zostać zlikwidowany i tyle bedzie po rocznej lokacie.
   Do komentów o debilizmie to nawet się nie odnoszę bo zakładam ze autor pomylił wątki i osoby

   marynatek
  • @marynatek
   Statystyk nie prowadzę, ale jeśli mnie pamięć nie myli to konta w bankach, które zostały przejęte przez inne banki zazwyczaj przez jakiś czas są prowadzone na niezmienionych zasadach. Tak było w przypadku kont w Deutsche Bank przejętego przez Santander i w przypadku Raiffeisen przejętego przez BNP Paribas.

   Jeśli nie jesteś przekonany do „sensu ładowania tam pieniędzy” to musisz wybrać inny bank, ale takiego z ofertą 3,5% w skali roku nie znajdziesz. Przykładowo dla 300 tys. zł różnica pomiędzy 3,5% a 2,7% to prawie 2 tys. zł rocznie. Tylko znajdź ofertę 2,7% dla takiej kwoty, bo ja nie widzę.

   Każdy sam musi zdecydować czy chce dostać te dodatkowe 2 tys. zł. Ryzyka nie ma dopóki nie przekracza się granicy 100 tys. euro.

   Czas depozytu nie ma tutaj żadnego znaczenia – czy to jest 12 miesięcy czy 3 miesiące – zawsze 3,5% jest lepsze niż 2,7%.

   Tomko
 • Powyżej 3% już praktycznie został tylko Leszek. Nawet Optima się zwinęła.

  pytanie Odpowiedz
  • Czyli mamy aktualnie sytuacje w ktorej przy inflacji 2.2% wszystko co realnie zarabiamy na oprocentowaniu depozytow zżera państwo w postaci podatku „belki”. Zlodzejstwo w czystej postaci.

   Kajko
  • @Kajko
   Masz rację, opodatkowanie odsetek poniżej inflacji jest ordynarnym złodziejstwem, ale trzyma się dobrze niezależnie od tego kto jest przy korycie. To zwyczajna kara za oszczędność – swoje pieniądze masz wydawać natychmiast, tak zdecydowano.

   Przypomnę tylko, że podatek „belki” został wprowadzony jako tymczasowy. Tymczasowość trwa już 17 lat.

   Tomko
  • >>> Zlodzejstwo w czystej postaci.
   Przecież podatki idą na budowę dróg, mostów , szpitale , szkolnictwo, itd.
   Tak mnie przynajmniej uczono w szkole…

   Bogdan
  • @Bogdan
   A mnie uczono, że podatki płaci się od dochodu. Jaki jest rzeczywisty dochód z lokaty np. 2% przy inflacji 2.2%?

   Tomko
  • W jakiej to szkole uczą, że podatki płaci się od dochodu realnego?
   Skądinąd to by było fajne: jeśli pracodawca nie daje podwyżki, a ceny rosną, to płaci się coraz mniejszy PIT…

   Don Quijote de la Mancha
  • Nic nie poradzę na to, że dla Ciebie dochód z odsetek od depozytu bankowego jest tym samym czym dochód ze stosunku pracy. Nie będę na ten temat dyskutował, bo szkoda mojego czasu.

   Tomko
  • 1. Łżesz twierdząc, że wg mnie „dochód z odsetek od depozytu bankowego jest tym samym czym dochód ze stosunku pracy”. Nie zmienia to faktu, że podatek od dochodów kapitałowych oraz podatek od wynagrodzenia (np. otrzymanego z tytułu umowy o pracę) mają wiele wspólnego, poczynając od tego, że oba są uregulowane w Ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych.

   2. W swoim komentarzu użyłeś określenia „rzeczywisty dochód”, które wskazuje na to, że osoba niezorientowana w temacie miała na myśli „dochód realny”.
   Pojęcia „dochód realny” używa się właśnie w odniesieniu do dochodów gospodarstw domowych, czyli w praktyce właśnie wynagrodzeń.
   Dochód realny zwiększa się, gdy następuje obniżka cen nabywanych towarów, czyli poziom płac rośnie szybciej niż ceny. Natomiast dochód realny ulega zmniejszeniu, gdy ceny, które należy zapłacić za towary rosną szybciej niż wynagrodzenia w danym okresie. (B. Oyrzanowski 1995, s. 221)

   Don Quijote de la Mancha
  • @Don Quijote de la Mancha nie wiem czego Ty jesteś wyjadacz, ale na pewno nie wiedzy ekonomicznej.

   Kajko
 • Państwu nie opłaca się by ludzie trzymali kasę tylko aby wydawali i płacili VAT. Jak ktoś trzyma w skarpecie to traci na inflacji a trzymający w banku bronią się przed inflacją więc płacą podatek Belki. Dobrze że są banki Czarneckiego to wychodzimy chociaż na zero :)

  Dobcio Odpowiedz
 • Chyba za kilka dni zniknie Lokata Wiosenna.

  Dex Odpowiedz
 • @Dex
  Dlaczego tak myślisz? Wątpię aby z taką stratą IB nałapała przez parę dni potrzebną kasę. Cały czas jest w ofercie 3,5% i 3,4% w Getin Banku.

  Waldemar Odpowiedz
  • @Waldemar – napisałem do Ciebie maila, odezwij się.

   pws
  • Oferta nie jest juz na stronie glownej widoczna tylko po wyborze zakladki lokaty a Getin rozsyla smsy o tym, ze lokate na nowe srodki w obecnej promocji mozna zalozyc tylko do 12 maja.

   Dex
 • Cześć Paweł!
  Późnym wieczorem sprawdzę pocztę i się odezwę.

  Waldemar Odpowiedz
 • Czy w weekend można rolować lokaty? Tzn. czy operacje przebiegną natychmiastowo tak jak ma to miejsce w tygodniu? Niby wszystko odbywa się wewnętrznie, ale kto wie. Póki co rolowałem w normalnych dniach tygodnia.

  tomkowz Odpowiedz
  • O ile nie będzie globalnej awarii systemu bankowego oraz prac serwisowych, dzień tygodnia nie ma znaczenia.

   Lokata
  • Dziękóweczka!

   tomkowz
  • Mozna rolowac i nawet lepiej, bo system szybciej dziala. Ale wezcie tez pod uwage, ze czeste rolowanie powoduje, ze traci sie troche odsetek (a dokladnie czesc pieniedzy nie przynosi dochodu), no chyba ze na lokatach sa „optymalne” kwoty. O obliczeniach tych kwot bylo sporo w temacie KO Getina.

   keton
  • Możesz więcej opisać albo podać link do dyskusji? Dlaczego część pieniędzy nie przynosi dochodu?

   tomkowz
  • W skrocie – policz sobie jaka kwote musisz miec aby uzyskac 1gr odsetek, to samo po opodatkowaniu. Dla 3.5%/1d jest to kwota 157zl, czyli mniejsza nie jest oprocentowana. Przykladowo 50005 i 50109 daja te same odsetki po obelkowaniu – 3.88zl. Z tego wniosek, ze ok. 104zl nie przynosci dochodu przy codziennym rolowaniu. Ale temat juz nieaktualny, bo wiosna sie skonczyla :)

   keton
  • To rozumiem. Raczej chodziło mi o to, że przy rolowaniu wydłużamy niejako czas trwania oferty. Tym sposobem zakładając 01.05 miałem lokatę do 01.08, ale po rolowaniu po kilku dniach zebrałem odsetki 01.05 – 08.05 i mam nową lokatę 08.05 – 08.08 czyli 7 dni więcej na oprocentowaniu 3.5%. Chyba dobrze to rozumiem :)

   tomkowz
  • Bardzo dobrze rozumiesz :)

   Lokata
 • I już po Wiosennej.

  Grażka Odpowiedz
 • Lokata wiosenna zniknela tak jak przewidywalem :(

  Dex Odpowiedz
  • A ja jednak liczyłem na to, że jednak trochę dłużej potrwa, bo notowania IB wciąż słabo. Dzisiaj rano była jeszcze dostępna i udało się zrolowac ostatni raz.

   ceglaaa
 • Zawrotna wciąż działa. Przy przelewie do GB 3,5%

  adre Odpowiedz
 • Zwracam uwagę, że Lokata Mobilna w Getin Banku zakładana z opcją odnawialności odnawia się z oprocentowaniem 1,25%. Po zerwaniu i ponownym założeniu – przepisowe 4%.

  gajowy Odpowiedz
  • A miała być tylko jednokrotna, jak mobilne u innych. Jest 4 % 3 m-ce max 20000 i nawet 7 dni na opłacenie ;-)

   qq
  • „A miała być tylko jednokrotna, jak mobilne u innych”
   — można mieć jedną jednorazowo, jak np. w Millennium; teraz jest: „Posiadacz może założyć tylko jedną Lokatę (bez względu na relację własności) na warunkach określonych w Karcie produktu”, kiedyś było: „Posiadacz może założyć tylko jedną Lokatę (bez względu na relację własności) na warunkach określonych w Karcie produktu, przy czym poprzez Lokatę rozumie się także Lokatę oferowaną przed datą obowiązywania niniejszej Karty produktu”.

   Też mi się dziś skończyła, piękna sprawa, 158 zł to już wyczuwalna kwota, a kapitał niewielki, pewnie kupując sezamki można więcej zarabiać, ale przerzucenie 20 kzł z kk na taki depozyt wydaje się prostsze…

   Don Quijote de la Mancha
  • @Don, najlepiej robić jedno i drugie :)

   pws
 • Dzisiaj przy przelewie do PKO BP propozycja Zawrotnej 3,32%.

  Grażka Odpowiedz
 • Dziś przy próbie do Getiny Zawrotna – marne 2,8%.

  Bolo Odpowiedz
 • Dzisiaj próba przelewu z Getin Bank do Idea Bank propozycja lokaty specjalnej:
  – 1,9% na 6 m-cy,
  – 2,2% na 3 m-ce.
  Przelewana kwota: 12 300

  Waldemar Odpowiedz
 • Dobrze że największe banki mają zagranicznych właścicieli bo tak to byłoby strach się bać.

  majaa Odpowiedz
 • KNF nie zgadza się na połączenie Idea Banku z Getin Noble Bankiem
  PAP – Biznes
  31 maj 2019, 19:58

  31.05.2019, Warszawa (PAP) – Komisja Nadzoru Finansowego odmówiła wydania zezwolenia na połączenie Idea Banku z Getin Noble Bankiem poprzez przeniesienie całego majątku GNB na Idea Bank – poinformował Idea Bank w komunikacie.

  „KNF w uzasadnieniu decyzji stwierdziła, że połączony bank nie będzie spełniał wszystkich wymogów regulacyjnych w zakresie adekwatności kapitałowej i nie zapewni bezpieczeństwa środków gromadzonych w połączonych bankach oraz praw ich klientów. W konsekwencji połączenie Idea Banku z GNB prowadzi do zaistnienia przesłanek odmowy wydania zezwolenia na połączenie określonych w art. 124 ust. 2 Ustawy” – napisano w komunikacie. (PAP Biznes)

  pr/ ana/

  pytanie Odpowiedz
 • Jeden rachunek w Idea Banku wyczyszczony do dna. Dziś skończyła się ostatnia lokata. Przelew ponad 26k do Getin Banku. Propozycja zawrotnej 2,2%. Już widać kuratora z KNF. Oni potrafią „doradzać”: obniżać oprocentowanie depozytów dl klientów indywidualnych. Tak „doradzali” i Skokom i Beesom. I w efekcie kończyło się BFG. Historia lubi się powtarzać….? Jednak Zdzisław górą…?

  Waldemar Odpowiedz
  • No tak, zwijają interes, pozbywają się dużej części aktywów (na początek leasingowych) i zwalniają połowę załogi…

   Don Quijote de la Mancha
 • @Waldemar
  Czy dziś, czyli święto, przelewy natychmiastowe z IB do GB działają?

  Eugeniusz Odpowiedz
 • @Eugeniusz
  Tak. I w IB i w GB w dni wolne od pracy i święta przelewy natychmiastowe działają.

  Waldemar Odpowiedz
 • Dzisiaj przy przelewie do Millennium – 40k pojawiła się propozycja Zawrotnej – 2%. Wykonałam przelew natychmiastowy – sprawdzone- działa.

  Grażka Odpowiedz
 • Skomentuj

  Chcesz mieć pewność, że nikt inny nie podpisze się twoim nickiem? Zarejestruj się (lub zaloguj) na LiveSmarter!

  Ostatnie wpisy