Najlepsze lokaty bankowe i konta oszczędnościowe – maj 2022

Ostatnie dni na rynku depozytowym to nieustanne zmiany. Co więcej: w końcu do małych banków dołączyły te większe i zaczęły proponować sensowne oprocentowanie lokat czy kont oszczędnościowych – jak choćby ING Bank, który zaoferował 4% do 400 000 zł. Gdzie więc bezpiecznie ulokować swoje środki aby najmniej nadgryzła je inflacja? Sprawdźmy.

5% w Nest Banku

Najwyżej oprocentowaną lokatą w polskim banku jest w tej chwili Lokata Witaj Nest Banku. Zgarniemy na niej 5% w skali roku w wersji półrocznej lub 3% w wersji 3-miesięcznej. Pierwsza oferta dostępna jest dla nowych klientów, którzy założą darmowe konto osobiste, wyrażą zgody marketingowe, zapewnią comiesięczne wpływy min. 2000 zł oraz 3 transakcje (kartą, BLIK lub przelew). Do drugiej wystarczy jedynie udzielenie zgód marketingowych. Maksymalna kwota lokaty to 20 000 zł, a z oferty możemy skorzystać tylko raz.

4,74% na Indeksowanym Koncie Oszczędnościowym Toyota Bank

Aż 4,74% do 100 000 zł mogą zyskać nowi lub obecni klienci Toyota Banku. Tyle bowiem dostępne jest na Indeksowanym Koncie Oszczędnościowym, którego oprocentowanie oparte jest o stawkę WIBOR 3M. Powyżej 100 000 zł od WIBORu odejmujemy już 3 punkty procentowe marży, co daje nam w tej chwili 1,74%.

Oczywiście przy tak wysokiej stawce są pewne haczyki. Pierwszym z nich jest fakt, że oprocentowanie ustalane jest raz na kwartał (a dokładnie w przedostatni dzień). Oznacza to, że aktualna stawka została wyznaczona 30.03 i o ile teraz jest atrakcyjna, to w przypadku mocnego wzrostu stóp (na który po cichu wszyscy liczą) może stać się już mniej atrakcyjna – choć to mimo wszystko mały problem.

Ważniejsze jest to, że za prowadzenie konta pobierana jest z góry opłaca 30 zł i oddawana dopiero do 10. dnia roboczego kolejnego miesiąca – pod warunkiem, że nie wycofaliśmy z konta żadnych środków (choć do tego limitu nie wliczają się opłacone lokaty, np. 3-dniowe). Pamiętajmy więc aby na koncie trzymać min. 60 zł, żeby nie wpaść w debet. I dobrze zaplanować ewentualne zamknięcie rachunku w przyszłości.

Na koniec chyba największa wada tego rachunku – nawet będąc klientem Toyota Banku Indeksowane Konto Oszczędnościowe zakładamy poprzez… wizytę kuriera. A ta, jak piszecie, jest obecnie umawiana na… czerwiec.

4% na nowe środki w Getin Banku

Od kilku dni 4% do 400 000 zł oferuje Getin Bank na swoim Elastycznym Koncie Oszczędnościowym. Oferta obowiązuje 3 miesiące od ulokowania nowych środków (względem 28.03). Zaletą konta oszczędnościowego jest to, że możemy z niego przelewać i dorzucać środki kiedy chcemy. Wymagane jest jednak posiadanie konta osobistego, za które możemy zresztą zgarnąć 50 zł na start.

Oprócz konta oszczędnościowego Getin oferuje również Lokatę na nowe środki, która pozwala zyskać nawet 3,5% w wersji rocznej, 3% na 6 miesięcy lub 2,5% na 3 miesiące. Kwota pojedynczej lokaty to maksymalnie 180 000 zł, a lokat możemy założyć 5 (dla danego czasu trwania). W zasadzie jedynym warunkiem założenia lokaty jest przyniesienie do banku nowych środków, czyli nadwyżki nad saldo z dnia 28.03.2022.

4% w ING Banku

4% dla nowych klientów banku oraz 4% dla nowych środków (względem 25.04) oferuje od kilku dni ING Bank. Pierwsza oferta dostępna jest na Otwartym Koncie Oszczędnościowym (do 200 000 zł) a druga na OKO Bonus (dla kolejnych 200 000 zł). Dodatkowo zakładając konto osobiste w banku (potrzebne do pierwszej promocji) możemy zgarnąć 200 zł.

O szczegółach obu promocji pisałem w swoim ostatnim prześwietleniu.

Do 4% na lokatach Banku Facto

Nawet 4% w skali roku oferuje Facto – czyli działający na podstawie wewnątrzunijnych przepisów włoski bank. Różnica jest więc taka, że gwarancje środków (do równowartości 100 000 euro) zapewnia włoski odpowiednik BFG. Oprócz tego haczyków praktycznie brak: z lokat może skorzystać dosłownie każdy, niezależnie od statusu nowego klienta i bez różnicy czy przynosimy nowe środki czy nie. Więcej o ofercie pisałem przy okazji ostatnich podwyżek oprocentowań. Aktualna lista lokat prezentuje się następująco:

Do 3,5% w Inbanku

Na podobnej zasadzie działa w Polsce również drugi zagraniczny bank – estoński Inbank. Tu również haczyków brak. Kwota lokaty to maksymalnie 400 000 zł, a w chwili obecnej lista lokat prezentuje się następująco:

Co ważne: lokaty w Inbanku zakładamy bez konieczności otwierania konta, a środki przelewamy za pomocą szybkiego przelewu (pay-by-link). Oczywiście można też tradycyjnie.

4% w Credit Agricole

4% do 50 000 zł na lokacie mogą zyskać nowi klienci klienci Credit Agricole albo osoby, które przyniosą do banku nowe środki. Niestety okres trwania lokaty jest dość długi i wynosi w obu przypadkach rok. Warto dodać, że zakładając konto osobiste możemy zgarnąć w tym banku 555 zł premii na start – do odbioru przez 18 miesięcy.

3% na Lokacie Mobilnej + 380 zł w Santander

3% możemy również zgarnąć na Lokacie Mobilnej w Santander Bank Polska – pod warunkiem, że zakładamy ją pierwszy raz (w tej edycji). Kwota maksymalna to 20 000 zł, a czas trwania oferty – 4 miesiące. Dodatkowo zakładając konto możemy zyskać 580 zł premii na start – i to na bardzo łatwych warunkach!

3% na koncie oszczędnościowym w Alior Banku + 400 zł na start

3% do 100 000 zł na koncie oszczędnościowym oferuje również Alior Bank. Konieczne jest ulokowanie nowych środków, a czas trwania promocji podwyższonego oprocentowania to 3 miesiące od pierwszego wpływu. Pamiętajmy jedynie, aby co miesiąc wpłynęło minimum 2000 zł na konto osobiste – inaczej bank naliczy nam nie 3%, a 2% w skali roku.

A jeśli o koncie mowa to dodatkowo możemy zgarnąć niesamowicie łatwe 400 zł za jego założenie.

3% w Aion Bank

3% na koncie oszczędnościowym obowiązuje również w Aion Banku – i to bez żadnych dodatkowych warunków czy ograniczeń kwotowych. Przypominam, że w porównaniu do „normalnych” banków za usługi Aion Banku płacimy comiesięczny abonament. W ramach niego otrzymujemy dostęp do pewnych usług bez limitów ilościowych. I tak oprocentowanie 3% na koncie oszczędnościowym otrzymują użytkownicy planu All-Inclusive za 49,99 zł, 2,5% otrzymują opłacający plan Smart za 29,99 zł, a 2% – klienci planu Light, który jest bezpłatny pod warunkiem ulokowania na koncie oszczędnościowym min. 5000 zł.

PS. Przypominam, że pełny i aktualny ranking lokat oraz kont oszczędnościowych dostępny jest zawsze w zakładce „Rankingi”.

Nie przegap!

Komentarze

 • Getin coś na zawrotnych proponuje czy tych 5 % na KO nie przebija , ktoś próbował lub słyszał czy czytał ? xyz

  prawdziwy-xyz Odpowiedz
 • mBank daje 4,8% na lokacie 3-miesięcznej dla nowych środków w przypadku posiadania konta mKonto Intensive lub 4,5% w przypadku posiadania konta eKonto.

  pytanie Odpowiedz
 • NeoBank (Nowy Bank S.A) Dla nowych klientów daje już 6,5% na miesiąc i 6,1% dla nowych klientów. Konkurencja robi swoje.

  Tadek Odpowiedz
 • Od dzisiaj tj 20.05 – PKO BP wprowadził lokatę mobilna: 1 mc, max 50000, 5,75%

  Grażka Odpowiedz
 • Ktoś może sprawdzić co na to Getin przy próbie przelewu do PKO ? Jakaś lokata lub KO np. na 6% ?

  prawdziwy-xyz Odpowiedz
 • W Getin Bank – nie wiem, robiłam przelew do PKO BP z Millenium – 50k i dostałam propozycję lokaty 3 m-ce na 2,50 %.

  Grażka Odpowiedz
 • Czy mi się wydaje czy credit agricol wycofał z oferty PSO?

  Zet Odpowiedz
  • Produkt dostępny w Oddziale i na infolinii, zgodnie z tabelą oprocentowania, w bankowości mają awarię/ błąd, nie wyświetla się przycisk do otwierania

   Dzikus
  • Dzięki Dzikus

   Zet
 • Rozpoczął mi sie drugi okres odsetkowy dla obligacji 4 letnich od 20.05.22 , mam oprocentowanie 11,75%. Ale za pierwszy dzień wartość odsetek nie zgadza się i wychodzi jakby odsetki były dopisane z oprocentowania 10,95% ?? Za 20 maja zostały dopisane, m miał ktoś podobny problem??

  Clio Odpowiedz
  • @Clio, ciekawa sprawa.
   Sprawdziłem moje COI0524 kupione 1 maja i mam dziś (22.) 0,68 zł za sztukę, czyli za 21 dni pasuje (11,75 ÷ 365 × 21 = 0,676).
   To pewnie kwestia zaokrąglania, odsetki za pierwszy dzień to 0,03 zł (a nie 11,75 ÷ 365 = 03219), wygląda na to, że oni wyliczają je nie od łącznej kwoty tylko pod każdych 100 zł osobno (0,03 × 365 = 10,95). Być może miałoby to znaczenie przy przedwczesnym zrywaniu, żeby tak dobrać datę, by odsetki były zaokrąglane w górę. 😉
   https://www.obligacjeskarbowe.pl/media_files/a3653668-273b-411c-ba88-3200331ae2a4.pdf

   Don Quijote de la Mancha
 • Są jakieś przecieki z Toyoty? Nie pogorszą warunków po 30.06? WIBOR 3M pewnie dobije do około 7,5%. W sumie nie jest to jakaś przepaść, inbank daje 6% już teraz.

  Chris Odpowiedz
  • Mogę się założyć, że obniżą. Te 6 procent to już serio górna granica bólu dla banków.

   Angulo
  • Nie obniżą. W lipcu mogą już się pojawiać lokaty na 7% przy inflacji 14% lub wyższej 😞. Konto oszczędnościowe w Toyocie jest atrakcyjne w obecnych warunkach tylko przez pierwszy miesiąc kwartału, bo potem pojawiają się lepsze oferty u konkurencji. No chyba że nagle Wibor by się zatrzymał, co w najbliższym kwartale (do września) raczej się nie wydarzy.

   g.romek
  • @g.romek WIBOR właśnie się zatrzymał. Od 2 tygodni prawie stoi w miejscu. Jakoś się to sprzężyło czasowo z krytyką banków przez Morawieckiego. Mam nadzieję, że to chwilowa zadyszka.

   bernul
 • @bernul
  Hey!
  Mam takie same zdanie. Od czasu zapowiedzianego przez premiera Morawieckiego zamiennika Wibor-u tenże przestał gwałtownie rosnąć, a nawet zaliczył kosmetyczne spadki. Banki ustalając wysokość Wiboru starały się wyprzedzić albo dostosować go z wyprzedzeniem do stóp procentowych ustalane przez NBP. Większość ekonomistów sądzi, że NBP jeszcze 2-3 razy stopy podniesie a Wibor zdecydowanie zahamował. Myślę, że teraz będzie w oczywisty sposob reagował na ruch NBP. Działań wyprzedzających nie będzie. O ile do tej pory lokaty oparte o Wibor były zdecydowanie lepiej oprocentowane to teraz ta różnica nie jest już tak wyraźna. Np. KO w Neście, oprocentowane o Wibor 3M minus 0,5pp dają 5,9 % ale inne już lepiej, bo ponad 6%. Tylko, że w NB kasa jest na ko i łatwo środki szybko przenieść bez strat, o tyle lokaty trzeba zrywać, a to już realna strata. Ja zawsze przenosiłam środki tam gdzie dają wyżej, ale teraz zostaję w Neście. Zobaczymy co zrobi RPP i jaki będzie Wibor.

  Beata2 Odpowiedz
  • Ale przeciez powinno byc 5.75, czyli WIBOR nadal wyprzedza podwyzki stop. Troche zwolnil tylko dlatego, ze banki zakladaly podwyzke stop o 1pkt, a zostaly podniesione o 0.75. Obstawiam, ze za miesiac tez wzrosnie o wiecej niz podwyzka stop.

   keton
  • Zgadzam się. Aktualnie oczekiwane jest zatrzymanie podnoszenia stóp na poziomie 7-7,5%. Także WIBOR musiał wyhamować ale znowu ruszy po podwyżce w czerwcu. Pytanie o ile podniosą, pewnie 0,5 lub 0,75.

   Chris
 • Podobno Getin daje już zawrotną na 5,8 % . Ktoś próbował lub potwierdza info ? xyz

  prawdziwy-xyz Odpowiedz
  • Ja jestem w getinie na 5% od 10maja. I co kilka dni sobie sprawdzam co zaproponują. 100-200k do Nest / Toyoty. I mimo że ludzie tu piszą o różnych zawrotnych propozycjach to ja cały czas mam tą samą propozycję: 4,3% na 2m i 4m. Dziś też.

   Zet
  • Spróbuj do innego banku, Toyota to raczej nie jest główny kierunek odpływu środków od nich :) bardziej próbowałbym Alior, Millennium i teraz nawet PKO BP

   Dzikus
  • Dzięki za info. Może ktoś kto ma EKO na 3 lub 4% dostaje takie propozycje , chociaż z tego co wcześniej czytałem to kto miał większy procent na KO dostawał większy % na zawrotnej . A może ludzie tylko picują ? Może ktoś jeszcze potwierdzi lub zaprzeczy lub okaże się to po 26.05. xyz

   prawdziwy-xyz
  • Przed chwilą zleciłem przelew na 10k do Nesta i dostałem propozycję tylko 4.2%

   Dobcio
  • @Dzikus Sprawdziłem alior i millenium. Bez zmian.

   Zet
 • Mam Eko na 4% i zawrotne mam na 4,9%

  Greggg Odpowiedz
 • Jakie oprocentowanie będzie na EKO od piątku , coś już słychać ? xyz

  prawdziwy-xyz Odpowiedz
 • Mill : ur , 1m , 10k ; 3%

  Bogdan Odpowiedz
 • Moze ktos sie orientuje kiedy dla obligacji TOZ pojawia sie w systemie nowe oprocentowanie na kolejne 6m?

  keton Odpowiedz
  • Chyba zazwyczaj 25go danego miesiąca, już jest info na czerwiec: https://www.obligacjeskarbowe.pl/

   TOZ0625 – 5,5%
   COI0626 – 4-letnie indeksowane – 5,5% w pierwszym roku, potem inflacja + 1%
   EDO0632 – 10-letnie indeksowane – 5,75% w pierwszym, potem inflacja +1,25%

   morti
  • Pytanko ws obligacji. W maju założyłem EDO ma 3,75% w pierwszym roku. Chciałbym je teraz wykupić (tak to się chyba fachowo nazywa, w sensie anulować), żeby założyć w czerwcu na nowo na 5,75. Czy w takiej sytuacji jeśli moje obligacje nie wypracowały jeszcze zysku też place prowizje 2zl od obligacji czy po prostu tracę odsetki za te kilkanaście dni?

   bernul
  • Tracisz odsetki za ten okres plus okres od dnia dyspozycji do dnia wykupu

   Dzikus
  • Tylko wcale nie jest to takie oczywiste, że te czerwcowe po pierwszym roku będą miały korzystniejsze oprocentowanie niż majowe (nawet biorąc pod uwagę różnicę w oprocentowaniu pierwszego roku)

   morti
  • @Dzikus – wielkie dzięki. Zawsze można na Ciebie liczyć :)
   @morti – wiem, myślałem o tym. Ale jednak oprocentowanie w czerwcu jest wyższe o 2,05% (5,75 vs 3,7). Inflacja na pewno będzie kiedyś spadać, ale jakoś intuicja mówi mi, że będzie spadać raczej powoli, raczej nie o więcej niż 2% miesięcznie.

   bernul
  • Tylko jeśli ktokolwiek tu posiada nie rób ie takiego wykupu z obligacjami „rodzinnymi 500 plus” :)

   Dzikus
  • @keton Ty pytasz o to kiedy pojawi się nowe oprocentowanie na kolejny okres, tez jeszcze nie złapałem momentu, kiedy dokładnie zmieniaja

   Dzikus
  • I odnośnie wykupu nowych rocznych i dwuletnich od czerwca. Okresy wypłaty odsetek i zmiany oprocentowania będą w nich miesięcznie, co spowoduje że po miesiącu można stracić kapitał, ponieważ w drugim okresie nie ma zasady pobierania opłaty maksymalnie do kwoty naliczonych odsetek

   Dzikus
  • @Dzikus – wiem, rodzinnych nie ruszam, żeby nie stracić puli :)
   Już zerwałem, data wykupu 1 czerwca, czyli 5 dni roboczych. Także cierpliwie poczekam i wtedy kupię te nowe. Teraz WIBOR wolno rośnie, więc sądzę że oferta obligacji w kolejnych miesiącach nie będzie już tak bardzo skokowo wyższa jak między majem a czerwcem.

   bernul
  • Wibor fakt, a dla tych aktualizowanych co pół roku to jednak za rzadko altualizacja na obecną chwilę :)

   Dzikus
  • @Dzikus – sprawdzilem wczoraj i juz TOZ1224 ma nowe oprocentowanie – 6.67% na kolejne 6m. Jak sie dobrze trafi to pewnie sie to i tak lepiej oplaca niz te nowe 1- 2-letnie uzaleznione od stopy NBP.

   keton
  • @bernul – na Twoim miejscu wykupilbym tylko polowe (lub czesc, ale nie calosc). Tak jak @Don wielokrotnie tutaj sugerowal – jest to lepsze rozwiazanie, bo usredniasz %. W szczegolnosci trudno powiedziec co bedzie sie dzialo za rok. Niby w 1 roku bedzie lepsze % ale pozniej juz moze byc gorzej i w nastepnych latach tez. A za rok bedziesz mogl sobie sam porownac co by sie lepiej oplacalo :)

   keton
 • AION od 31 maja 2022
  Light: łącznie 3% rocznie w PLN (wcześniej 2%),
  Smart: łącznie 3,5% rocznie w PLN (wcześniej 2.5%),
  All-Inclusive: łącznie 4% rocznie w PLN (wcześniej 3%).

  Zet Odpowiedz
 • Facto od 1 czerwca 2022: 1M 5%; 3M 6M i 9M 5,75%; 12M 6,25%

  adaś Odpowiedz
  • Żuberek wysyła wiadomości w serwisie transakcyjnym: „Otwórz Konto Oszczędnościowe i zarabiaj 1,0% w skali roku”

   adaś
 • W BOŚ dostępna jest jakaś EKOlokata promocyjna na 3 miesiące z oprocentowaniem 7%.

  pytanie Odpowiedz
  • Przychodzi jakiś mail potwierdzający złożenie wniosku?

   Michał
  • Lokata z obowiązkową zgodą na marketing, włączając podmioty powiązane.

   maniekkkkkkk
  • @Michał

   Nie wiem, jeszcze nie zakładałem.

   Na innych forach piszą, że nie ma podglądu przez internet założonych lokat jeżeli nie posiada się konta.

   pytanie
 • Jest jakiś sposób na ominięcie limitu w getin? 200k dzienny przelew.

  Zet Odpowiedz
  • Ileś tam tys. można jeszcze w mobilnej a tak to zostaje chyba przelew w oddziale . xyz

   prawdziwy-xyz
 • info ze strony banku „Las oszczędności EKOlokata Promocyjna do 7%!
  Dodatkowo posadzimy drzewo za każde 20 000 zł na lokacie.

  Kwota minimalna 10 tys. zł, maksymalna 500 tys. zł.

  Anonymous Odpowiedz
 • Skomentuj

  Chcesz mieć pewność, że nikt inny nie podpisze się twoim nickiem? Zarejestruj się (lub zaloguj) na LiveSmarter!

  Ostatnie wpisy